Відповідно до законів України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» та «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснення соціально-правового захисту дітей покладається на службу у справах дітей. Служба здійснює захист прав дитини, представляє інтереси дітей в судах, забезпечує діяльність щодо усиновлення та сімейних форм виховання, веде справи з опіки та піклування над дітьми, вирішує численні спори між батьками щодо спілкування з дитиною та визначення місця її проживання, захист житлових прав дітей, веде справи дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах тощо.
В 2018 році на проведення службою у справах дітей заходів з виконання Міської програми з реалізації Національної стратегії у сфері прав дитини на період 2017-2020 років (рішення від 15.03.2017р. №18-11) з спеціального фонду виділено 190 тис. грн., впродовж І кварталу профінансовано 1630грн.
Станом на 29.03.18р. на обліку в службі у справах дітей перебуває 211осіб, з них 174 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, 37 дітей, що опинились в складних життєвих обставинах.
З категорії дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування:
- 137 дітей виховується в сім’ях опікунів, піклувальників;
- 14 дітей виховуються у прийомних сім’ях та ДБСТ;
- 14 дітей перебуває на повному державному забезпеченні:
в державних дитячих закладах - 10;
в середніх спеціальних навчальних закладах – 4;
- 9 тимчасово влаштовані в сім’ї родичів, знайомих.
Впродовж звітного періоду на розгляд виконавчого комітету міської ради підготовлено проекти 3 рішень, якими надано статуси дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, 9 дітям та встановлено опіку (піклування) над 3 дітьми.
Підготовлено 5 висновків про доцільність встановлення, опіки, піклування та її (його) відповідність інтересам дітей та висновок про можливість бути потенційними кандидатами у прийомні батьки. Чотирьох потенційних кандидатів в опікуни, піклувальники, які мають бажання взяти на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, направлено на навчання в обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
На даний час в м.Івано-Франківську функціонує 12 прийомних сімей, в яких виховується 18 дітей, та один дитячий будинок сімейного типу, в якому проживає 6 дітей. Звіти про стан утримання і виховання дитини у прийомній сім’ї та дитячому будинку сімейного типу винесено на розгляд комісії з питань захисту прав дитини.
За звітний період працівниками відділу з питань опіки та піклування відвідано 38 дітей даної категорії за місцем проживання, про що складено відповідні акти.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2008р. №905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей»:
- на місцевому обліку дітей, які можуть бути усиновлені перебуває 35 дітей;
- на обліку кандидатів в усиновлювачі перебуває 11 подружніх пар;
- здійснено контроль за дотриманням прав 8 усиновлених дітей;
- кандидатами в усиновлювачі усиновлено 1 дитину;
- підготовлено висновки про можливість бути усиновлювачами для 3 подружніх пар;
- підготовлено висновок про доцільність усиновлення для іноземних кандидатів в усиновлювачів;
- обстежено умови проживання 3 кандидатів в усиновлювачі, сформовано особові справи, дані внесені в ЄІАС «Діти»;
- організовано 7 знайомств кандидатів в усиновлювачі з двома дітьми в Івано-Франківському обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей з метою встановлення контакту та подальше влаштування їх до сімейних форм виховання.
Службою у справах дітей від початку року взято на облік 17 дитину: 7 позбавлених батьківського піклування, 4 сиріт, 5 – у зв’язку з ухиленням батьків від їх виховання та утримання, 1 дитину, яка самовільно залишає місце постійного проживання.
За цей же період знято з обліку 12 дітей, з них 6 досягли повноліття, 1 дитину усиновлено, зникли підстави перебування на обліку 5 дітей.
Робота працівників служби спрямована на збереження для дитини її біологічної родини, зменшення кількості дітей, які перебувають поза сімейним оточенням, сприяння створенню умов для виховання відповідального батьківства. Саме тому основним напрямком роботи служби у справах дітей є вчасне виявлення таких сімей та проведення з ними відповідної профілактично-виховної роботи.
З цією метою службою налагоджена відповідна взаємодія з освітянськими, медичними закладами міста. До участі в розгляді інформаційних повідомлень з питань невиконання батьками обов’язків щодо виховання та утримання дітей, а також відвідуванні дітей за місцем проживання залучено працівників закладів охорони здоров’я, сектору молодіжної превенції, освітянських закладів, міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Від початку року відвідано 44 дітей, що потрапили в поле зору соціальних служб. Під час обстежень умов проживання дітей надається інформаційна, правова та матеріальна допомога у подоланні складних життєвих обставин, які склалися в їх сім’ях, в тому числі повернення дітей до навчальних закладів, виявлення дітей, з якими жорстоко поводяться батьки чи дорослі, надання допомоги батькам у працевлаштуванні, а за необхідності - влаштування дітей до закладів соціального захисту.
22 та 23 березня 2018 року з метою виявлення дітей, які могли б постраждати від погіршення погодних умов, службою у справах дітей ініційовано проведення обстеження умов проживання дітей ромської національності в мікрорайоні Пасічна м.Івано-Франківська із залученням лікаря - педіатра МДКЛ та працівників муніципальної варти. Відвідано тимчасове поселення ромів, де виявлено 4 дітей з батьками. На даний час правоохоронні органи проводять заходи щодо встановлення особи батьків семимісячного хлопчика.
У разі, коли проведена робота не дає позитивних результатів, службою у справах дітей порушується клопотання перед органами внутрішніх справ про притягнення батьків до адміністративної відповідальності за ст.184 КпАП. Так, за звітний період до відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності Головного Національної поліції України в області було направлено 3 таких клопотання.
Коли в результаті спільної роботи вичерпано можливості покращити становище дитини в біологічній сім’ї, службою у справах дітей готуються матеріали до суду про позбавлення батька батьківських прав відносно 2 дітей та відібрання дитини від батьків без позбавлення батьківських прав. На постійному контролі в службі у справах дітей перебуває питання жорстокого поводження з дітьми та попередження насильства в сім’ї. Від початку року до служби надійшло 1 повідомлення щодо жорстокого поводження з дітьми або загрозу його вчинення.Спеціалістами служби проведено відповідну роботу з батьками дітей, попереджено про відповідальність та повідомлено правоохоронні органи.
З навчальних закладів всіх рівнів акредитації до служби протягом 2017 року надійшло і задоволено (за результатами проведеної роботи з неповнолітніми та їх батьками) 2 клопотання про надання погодження на відрахування студентів, які за різних обставин не можуть продовжувати навчання у зазначеному закладі.
З метою запобігання випадків незаконного відчуження житла служба у справах дітей при розгляді звернень громадян щодо здійснення того чи іншого правочину від імені дитини ретельно вивчає підстави для надання такого дозволу, перевіряє достовірність наданих документів. Складні питання, які пов’язані з відчуженням або придбанням житла, де діти мають право власності чи користування означеним житлом розглядаються на засіданні комісії з питань захисту прав дитини.
Впродовж І кварталу 2018 року службою розглянуто 54 питання щодо захисту житлових та майнових прав дітей і надано відповідні дозволи на відчуження житла або ж набуття дітьми права на нерухоме майно.
Від початку року службою у справах дітей забезпечено організацію проведення 4 засідань комісії з питань захисту прав дитини. З метою забезпечення роботи комісії за поданням служби у справах дітей розглянуто 37 питань щодо захисту законних прав та інтересів дітей,затверджено 27 індивідуальних планів соціального захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах.
Впродовж звітного періоду підготовлено 41 наказ по службі, одне розпорядження міського голови.
У 2017 році розглянуто 121 звернення громадян, в т.ч. усні, анонімні, 325 листів від установ та організацій; підготовлено 207 запитів, клопотань та інформацій до закладів охорони здоров’я, освіти, органів внутрішніх справ тощо.
Службою у справах дітей забезпечено діяльність виконавчого комітету міської ради як органу опіки та піклування шляхом підготовки 14рішень виконавчого комітету міської ради.
За наслідками розгляду прийнято одне рішення, яке забезпечило право дитини на реєстрацію в органах ДРАЦС; працівниками служби подано до суду 7 висновків про доцільність (недоцільність) позбавлення громадян батьківських прав, 1 – щодо доцільності відібрання дитини від батьків без позбавлення батьківських прав, 2 – щодо встановлення порядку участі батькові у вихованні дитини. Забезпечено участь працівників служби як представників органу опіки та піклування в судових засіданнях з цивільних та кримінальних справ щодо дітей.
Працівниками служби забезпечено своєчасне внесення, облік, редагування, пошук, перегляд і використання даних, роздрукування форм документів у межах наданих прав доступу до інформаційних ресурсів Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти».
Службою у справах дітей розповсюджуються серед широкого загалу інформаційні буклети «Як зберегти здоров’я дитини», «Відповідальне батьківство», «Дорослим про проблеми гігієни дітей», «Пам’ятка батькам, чиїм обов’язком є виховання та забезпечення розвитку дитини», «Дорослим про можливі проблеми дітей», «Стоп насильству та жорстокому поводженню з дітьми» інша інформаційно-довідкова продукція з питань забезпечення прав дитини. В І кварталі 2018 року підготовлено текст та виготовлено 3 тис. примірників флаєрів «Ти маєш право…»
З метою інформування громадськості про діяльність структурного підрозділу систематично розміщуються та поширюються дописи на власній сторінці в соціальних мережах, офіційному сайті міста, Єдиному державному веб-порталі відкритих даних data.gov.ua, веб-сайті e-data.gov.ua, на веб-сайті e-tender.ua створено план закупівель товарів, робіт та послуг за електронною системою Prozorro (допорогові закупівлі).Також від початку року в соціальній мережі Facebook (сторінка «Служба дітей ІФ», спільнота «Опіка-Діти-ІФ)» періодично розміщуються інформаційні матеріали щодо роботи з дітьми.
Впродовж січня-лютого цього року працівники служби здійснили підготовчу роботу та внесли дані в програмі Google Docs щодо становища дітей в місті та інвентаризації освітніх, медичних, соціальних та реабілітаційних послуг, які надаються дітям та сім’ям з дітьми в рамках проведення підготовчої роботи перед розробкою та затвердженням регіональних планів реформування системи інституційного догляду та виховання дітей (лист Міністерства соціальної політики України від 12.12.2017р. №24332/0/2-17/37).
16 лютого 2018 року працівниками служби проведено нараду з заступниками директорів з виховної роботи навчально-виховних закладів І-ІІ рівня акредитації та професійно-технічних закладів міста щодо забезпечення прав дитини в місті. В ході наради обговорено та прийнято рішення щодо проведення двічі на місяць Днів служби у справах дітей в закладах з метою надання методичної та правової допомоги викладачам, адміністрації та студентам для забезпечення якнайкращих інтересів дитини.
14 березня 2018 року працівники служби взяли участь в організованій БО «БФ «Карітас-Івано-Франківськ УГКЦ» робочій зустрічі в рамках підготовки до конференції “Вектор примирення: український та світовий досвід”, яка запланована на квітень цього року. Під час зустрічі представники органів державної влади та місцевого самоврядування, громадських організацій та спілок разом здійснили картографування конфлікту у регіоні, а також обговорили пріоритетні теми, які потребують додаткового обговорення під час конференції.
В рамках Меморандуму про співпрацю між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та Прикарпатським національним університетом ім. Василя Стефаника, з метою обговорення змін у чинному законодавстві Україні службою у справах дітей 19.03.2018 року проведено за участі заступника директора Юридичного інституту, доцента кафедри судочинства Логвінової Марії Володимирівни семінар на тему: "Застосування чинних норм цивільно-процесуального права в роботі органу опіки та піклування" для працівників органів місцевого самоврядування міста та сіл міської ради, працівників служби у справах дітей обласної та районних державних адміністрацій. Отримані знання сприятимуть забезпеченню найкращих інтересів дітей в цивільному процесі.
19 березня 2018 року працівники служби у справах дітей взяли участь у проведенні ГО "Родина Кольпінга" круглого столу на тему "Сучасний Схід та Захід України: проблеми та перспективи подолання насильства в сім'ях, які постраждали внаслідок бойових дій на Сході країни" в рамках проекту "Подолання гендерно-обумовленого та домашнього насильства РАЗОМ". Під час круглого столу проведено обмін досвідом з ГО "Жінка майбутнього" з міста Бердянська Запорізької області в пошуку шляхів для вирішення даної проблеми.
22 березня 2018 року в Івано-Франківському базовому медичному коледжі проведено День служби у справах дітей у формі засідання методичного об'єднання керівників груп усіх спеціальностей. Проведенню заходу передувала підготовча робота щодо опрацювання системи правовиховної та превентивної роботи, пов'язаної із забезпеченням прав дитини у закладі, та нормативно-правової бази для надання відповідей на заздалегідь поставлені коледжем запитання. В заході, окрім працівників служби у справах дітей, участь взяли наші партнери - представники Департаментів молодіжної політики та спорту, соціальної політики, БФ "БО Карітас Івано-Франківськ УГКЦ", які надали відповіді на питання, які турбували керівників груп та адміністрацію закладу, надали інформаційно-методичні матеріали. Під час заходу проведено індивідуальну роботу з дитиною, позбавленою батьківського піклування, студенткою коледжу та її піклувальником.