СЕЛО ЧЕРНІЇВ
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ
Адміністрація:
Адреса: с.Черніїв, вул.Стасюка, 4, Тисменицький район, Івано-Франківська область
Тел. (03436) 6-14-30
Електронна адреса: cherniiv@meta.ua
Село Черніїв розташоване за 3 км від залізничної станції Хриплин, за 7км від обласного центру (м.Івано-Франківська) і за 15км від м.Тисмениця.
Через село протікає річка Бистриця Надвірнянська. Поверхневі води села Чернієва включають річку Бистрицю Надвірнянську, річку Млинівку, відстійники КП «Івано-Франківськводоекотехпром». Довжина річки Бистриця Надвірнянська 50 км в межах Тисменицького району. Загальна швидкість течії незначна: 0,5 м/сек. На початку 2000 років село пережило ряд потужних повеней, зокрема в 2008 році.
Недалеко села Черніїв в урочищі «Дуби» колись в 13 столітті існувало мисливське обійстя короля Данила Галицького. Звідси він відправлявся на полювання (лови) у довколишні ліси. Довкола садиби були посаджені дуби, які за сім століть виросли до неймовірних розмірів. Однак з приходом радянської влади вирішено їх зрізати, бо вони завдяки своїй висоті використовувались для стеження за пересуванням радянських військ загонами УПА. Влада дочекалась зими, коли земля примерзла, підірвала дуби динамітом і вивезла їх.
В курганному похованні поблизу Чернієва знайдено скарб римських, візантійських, арабських монет І—II ст.
Перша літописна згадка про Черніїв належить до 1387 року. Близько 1498 року шляхтич Ян Анджей Бучацький отримав село у власність від короля Яна І Ольбрахта за військові заслуги.
У податковому реєстрі 1515 року в селі документується піп (отже, уже тоді була церква) і 8 ланів (близько 200 га) оброблюваної землі та ще 2 лани тимчасово вільної.
У лютому 1897 року черніївчани рішуче виступили проти махінацій під час виборів до австрійського рейхсрату. Селяни одностайно голосували за свій список, обраними виявились поміщики, багатії; після протесту виборців урядовий комісар був змушений залишити село. Наступного дня прибули жандарми, заарештували, закували в кайдани 9 селян. На виручку односельчан зібралася вся громада; жандарми вдалися до зброї, вбили селянина П.Стасюка, 5 чоловік поранили.
1900 року в селі відбулося віче за участю понад 1000 осіб (голова віча — організатор радикального руху Михайло Павлик).
1910 року відкрито школу (тепер носить ім'я Т.Г.Шевченка.
Черніївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Після окупації Західноукраїнської Народної Республіки поляками в 1919 році в селі був осередок ґміни Чернєюв та постерунку поліції.
В 20—30-х роках XXст. боротьбою за соціальне, національне визволення проводив осередок КПЗУ, до складу якого входили Ф.В. Шамрай, Д.М. Штундер, М.П. Гриньків, Г.М. Хомицька та інші.
1923 року селяни бойкотували набір до польського війська.
За даними облуправління МГБ у 1949р. в Лисецькому районі підпілля ОУН, одним з найактивніших було і село Черніїв.
У жовтні 2019 року на засіданні сесії міської ради депутати підтримали рішення про приєднання села Черніїв до Івано-Франківської міської територіальної громади.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 р. №714-р Івано-Франківськ визначено адміністративним центром та затверджено територію Івано-Франківської міської територіальної громади, до якої увійшли такі територіальні громади: Березівська, Братковецька, Добровлянська, Драгомирчанська, Колодіївська, Підлузька, Підпечерівська, Радчанська, Узинська, Черніївська, Чукалівська (Тисменицький район), Каміннецька, Тисменичанська (Надвірнянський район), Вовчинецька, Криховецька, Микитинецька, Угорницька, Хриплинська (Івано-Франківська міська рада).