Управління праці Івано-Франківської міської ради відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та своїх функціональних обов’язків забезпечує у межах своїх повноважень додержання державної політики у сфері соціально-трудових відносин та оплати праці та контролює питання виплати заробітної плати в м. Івано-Франківську.
Управлінням ведеться щотижневий моніторинг стану погашення заборгованості по заробітній платі в розрізі економічно активних, економічно неактивних та підприємств-банкрутів. Щотижнево узагальнена інформація щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати, а також інформація щодо заборгованості по страхових внесках та обов’язкових платежах до державного та міського бюджетів на комунальних підприємствах міста подається в управління праці Департаменту соціальної політики Івано-Франківської облдержадміністрації.
Станом на 01.12.2017 р. згідно із статистичною інформацією загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати в м. Івано-Франківську становила 13688,0 тис. грн. На економічно активних підприємствах заборгованість складала 4791,8 тис. грн. (35,0 % від загальної суми боргу), на підприємствах-банкрутах – 8896,2 тис. грн. ( 65,0 %).
Станом на 01.12.2017 р. заборгованість обліковувалась на 2 економічно активних підприємствах: ПрАТ “Івано-Франківський локомотиворемонтний завод” – 3289,9 тис. грн. та ДП “Івано-Франківський завод хлібопродуктів” – 1501,9 тис. грн.
Причиною заборгованості на ПрАТ “Івано-Франківський локомотиворемонтний завод” є брак обігових коштів через відсутність замовників. У серпні 2017 року на аукціоні у Фонді держмайна Івано-Франківська міська рада стала власником пакету акцій заводу у розмірі 99,5% від статутного капіталу підприємства. На сьогоднішній день ще не остаточно врегульовані всі юридичні питання та не завершено проходження всіх погоджувальних процедур щодо підприємства. Тому питання погашення заборгованості працівникам заводу залишається відкритим. Впродовж грудня заборгованість на підприємстві частково погашена і становить 2604,0 тис. грн.
На ДП “Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів” на даний час рахунки підприємства заблоковані державною виконавчою службою, керівництвом підприємства до суду направлено позовну заяву на оскарження цих дій.
Найбільша частка боргу з виплати заробітної плати (65,0 % від загальної суми боргу) припадає на підприємства-банкрути. Діяльність арбітражних керуючих та комітету кредиторів регулюється Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, тому виконавчий комітет, зокрема управління праці, не має права безпосередньо втручатись у їхню діяльність.
Управлінням праці неодноразово направляються звернення у міністерства, яким підпорядковуються підприємства-боржники, в Івано-Франківську місцеву прокуратуру з метою вжиття заходів для якнайшвидшого погашення заборгованості.
Питання щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати та надходжень до державного та міського бюджетів розглядаються на засіданнях міської комісії з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. У 2017 році відбулося 10 таких засідань, на яких заслухано 20 керівників підприємств-боржників як з виплати заробітної плати, так і з виплати обов’язкових платежів до бюджетів усіх рівнів. Проведена інформаційна робота та співбесіди з 95 керівниками підприємств-боржників.
За результатами засідань комісії керівників підприємств зобов’язано вжити всіх невідкладних заходів, спрямованих на усунення порушень законодавства в частині забезпечення своєчасної виплати заробітної плати та надходжень до міського та державного бюджетів.
Завдяки роботі комісії зменшується заборгованість по сплаті страхових внесків, витрат пов’язаних з відшкодуванням пільгових пенсій, по сплаті єдиного соціального внеску. Так, з початку року заборгованість до бюджету ПФУ зменшилась на 3662,0 тис. грн., зокрема, по пільгових пенсіях – на 3472,3 млн. грн., по страхових внесках – 189,7 тис. грн.
Крім того, погашено податковий борг до місцевого бюджету в сумі 4677,8 тис. грн., а саме: ПДФО – 805,1 тис. грн., земельний податок – 1076,2 тис. грн., орендна плата за землю – 1290,7 тис. грн., єдиний податок – 818,4 тис. грн. та ін.
Впродовж листопада 2017 року заборгованість погашена на трьох підприємствах: обласна організація товариства Червоного Хреста України – 18,0 тис. грн., ДП “Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру” – 110,6 тис. грн., ДП “Івано-Франківський котельно-зварювальний завод” – 49,6 тис. грн. У 2017 році заборгованість з виплати заробітної плати погашена на 5 підприємствах міста на суму 475,1 тис. грн.
На підприємствах житлово-комунального господарства та на підприємствах бюджетної сфери заборгованість з виплати заробітної плати станом на 29.12.2017 р. відсутня.
З метою зменшення кількості суб’єктів господарської діяльності, які за результатами податкової звітності нараховують та виплачують заробітну плату у розмірі, нижче законодавчо встановленого мінімального рівня діє міська комісія з легалізації заробітної плати та зайнятості населення.
З метою проведення інформаційної роботи щодо дотримання у своїй діяльності вимог трудового законодавства та роботи у правовому полі на засіданнях комісії відбулися зустрічі з суб’єктами господарської діяльності, які надають послуги з прибирання прибудинкової території у місті, організовують діяльність на ринках міста, здійснюють перевезення на міських автобусних маршрутах, суб’єкти господарської діяльності, які уповноважені організовувати та проводити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів, отримали дозволи на встановлення літніх торгових майданчиків, використовують працю осіб за договорами цивільно-правового характеру, які користуються реєстраторами розрахункових операцій та інші.
Упродовж 2017 року відбулося 11 засідань комісії, на яких заслухано 114 керівників суб’єктів господарювання, проведена інформаційно-роз’яснювальна робота та співбесіди з 287 суб’єктами господарювання.
Аналізуючи дані Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську за жовтень 2017 року встановлено, що 58 % суб’єктів господарювання, з якими проведена інформаційно-роз’яснювальна робота підвищили розмір заробітної плати найманих працівників до законодавчо встановленого мінімального рівня і вище. Серед СГД, заслуханих на комісії такий відсоток становить 65,8.
В результаті вжитих заходів та за наслідками співбесід у жовтні в порівнянні з серпнем на 41,2 % зменшилась кількість осіб, які виконували роботи чи надавали послуги за договорами цивільно-правового характеру.
Робочим органом міської комісії є рейдова міська робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Основними завданнями рейдової робочої групи є: проведення рейдів-обстежень суб’єктів господарювання щодо порядку використання найманої праці відповідно до вимог чинного трудового законодавства та проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо соціальних ризиків для громадян, які не легалізують свою зайнятість та отримують заробітну плату неофіційно.
Впродовж 2017 року членами рейдової міської робочої групи були обстежені суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність в торгівельній мережі міста продовольчими та непродовольчими товарами, в закладах ресторанного господарства, які працюють у сфері надання побутових послуг тощо.
Станом на 01.01.2018 р. здійснено 27 рейдів, проведена інформаційна робота з 498 суб’єктами господарювання. У ході проведеної роботи виявлено 53 наймані працівники, які не представили відповідні документи про своє працевлаштування належним чином.
За результатами інформаційної роботи, проведеної членами рейдової групи, суб’єктами господарювання укладено трудові договори з 36 найманими працівниками, легалізовано заробітної плати на суму 115,2 тис. грн. Матеріали обстежень передано в управління Держпраці в області та ДПІ в м. Івано-Франківську по 16 “ризикових” суб’єктах господарювання для притягнення порушників чинного законодавства до відповідальності.
Членами міської комісії з легалізації заробітної плати та зайнятості населення, відповідно до компетенції, постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед суб’єктів господарювання, роботодавців та мешканців міста щодо значення офіційного оформлення трудових відносин та соціальних ризиків для громадян, які не легалізують свою зайнятість та отримують заробітну плату неофіційно. З цією метою управлінням праці розроблено інформаційні листівки, які спрямовані на упередження виплати заробітної плати в “конвертах”, негативних наслідків “тіньової” оплати праці та про запровадження фінансової відповідальності роботодавців за порушення вимог чинного трудового законодавства. Такі листівки розповсюджуються серед суб’єктів господарювання рейдовою робочою групою та на засіданнях міської комісії з легалізації заробітної плати та зайнятості населення. Всього з початку року розповсюджено близько 880 таких листівок.
Також розроблений інформаційний ролик (соціальна реклама) з аналогічною інформацією, який транслювався місцевими телерадіокомпаніями та “вуличним радіо” м. Івано-Франківська.
З метою упередження виплати заробітної плати в “конвертах” виготовлено та розміщено в різних частинах міста 4 білборди та 6 сітілайтів із соціальною рекламою.
Управлінням праці протягом 2017 року проведено 16 зустрічей з суб’єктами господарювання та засідань круглих столів на тему “Легалізація зайнятості та заробітної плати”, надруковано 20 статей та інформаційних матеріалів в місцевих засобах інформації, проведено виступи на місцевих радіо та телеканалах, відбулось 28 зустрічі у трудових колективах, під час яких висвітлювались норми діючого законодавства в частині права громадян на працю та обов’язковості оформлення трудових відносин.
Крім того, управлінням праці постійно проводиться робота з моніторингу інформації щодо підвищення мінімальної заробітної плати і розміру оплати праці працівників підприємств, установ та організацій міста. З метою недопущення фактів порушення вимог трудового законодавства опрацьовується інформація з Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області щодо страхувальників, у яких відбулося зменшення чисельності штатних працівників та у яких збільшилась кількість застрахованих осіб з ознакою неповний робочий день, а також страхувальників, у яких застраховані особи працюють за договорами цивільно-правового характеру. За результатами проведеної роботи 5 суб’єктів господарювання передано в управління праці Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА для включення їх в план інспекційних відвідувань управлінням Держпраці в Івано-Франківській області.
З метою висвітлення проблеми використання найманої праці без оформлення трудових відносин належним чином, взято участь у засіданнях “круглих столів”: “Легалізація зайнятості – один із шляхів вирішення соціально-економічних проблем”, “Правові засади взаємовідносин підприємців з представниками органів державного нагляду і контролю”, “Захистіть своє майбутнє – працюйте легально”, а також проінформовано присутніх роботодавців на засіданнях Дорадчої ради та Ради підприємців міста.
Систематично управлінням праці здійснюється аналіз кількості найманих працівників та розміру середньомісячної заробітної плати в суб’єктів господарювання, які здійснюють пасажирські перевезення в місті.
Також спеціалістами управління праці у 2017 році було здійснено вивчення стану дотримання вимог трудового законодавства в діяльності закладів охорони здоров’я, а саме: Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні, дитячій стоматологічній поліклініці, міському пологовому будинку та в міських поліклініках № 1 і № 2. За результатами проведеної роботи підготовлено проект рішення “Про дотримання вимог чинного трудового законодавства в діяльності закладів охорони здоров’я м. Івано-Франківська”, який був прийнятий на засіданні виконавчого комітету міської ради.
У 2017 році на сайті виконавчого комітету та в засобах масової інформації було розміщено 11 статей та 41 прес-реліз щодо питань трудового законодавства.
Спеціалісти управління праці розглядають заяви та звернення громадян щодо дотримання трудового законодавства. У 2017 році розглянуто 25 звернення громадян та 3 запити про надання публічної інформації. Надано 230усних консультацій та роз’яснень з питань трудового законодавства.
Для створення сприятливих умов щодо залучення молодих, кваліфікованих спеціалістів робітничих спеціальностей для роботи на підприємствах міста та з метою налагодження співпраці між професійно-технічними закладами освіти та підприємствами міста продовжує свою роботу міська Дорадча рада керівників промислових підприємств та керівників закладів професійної технічної освіти. Впродовж року проведено 2 засідання Дорадчої ради.
У жовтні 2017 року управлінням організовано проведення засідання “круглого столу” на тему: “Співпраця з замовниками кадрів – ефективне забезпечення процесу навчання та працевлаштування випускників ПТНЗ”. У роботі “круглого столу” взяли участь представники Департаменту освіти, науки та молодіжної політики облдержадміністрації, Департаменту освіти та науки міської ради, структурних підрозділів виконавчого комітету, центру зайнятості, депутатів міської ради, директорів професійно-технічних навчальних закладів, роботодавців нашого міста та ін. Під час заходу розглядались питання щодо сприяння забезпеченості робітничими кадрами підприємства міста Івано-Франківська, вирішення проблеми щодо створення умов для проживання або довезення випускників ПТНЗ, які влаштовуються працювати на підприємства міста, укладення договорів на надання освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти та інші.
З метою нарощення потенціалу професійно-технічної освіти, усунення причин, які уповільнюють її адаптацію до соціально орієнтованої ринкової економіки, розвитку соціального партнерства з роботодавцями у сфері підготовки конкурентноспроможних фахівців на ринку праці управлінням розроблена Програма щодо співпраці між професійно-технічними навчальними закладами та промисловими підприємствами і малим та середнім підприємництвом на 2018-2020 роки, яка затверджена рішенням виконавчого комітету та винесена на затвердження сесії міської ради. Основними завданнями Програми є:
- проведення зустрічей у закладах професійно-технічної освіти за участю представників місцевого бізнесу;
- виробництво інформаційних матеріалів, проведення різноманітних акцій та заходів з метою створення робочих місць та для популяризації робітничих професій;
- проведення конкурсів на визначення кращого за професією;
- сприяння у проходженні виробничої практики учнів ПТНЗ на підприємствах з подальшим працевлаштуванням;
- зміцнення матеріально-технічної бази ПТНЗ та ін.
З ініціативи управління праці розроблено інформаційний фільм “Моя професія”, який розповідає про всі професійно-технічні навчальні заклади міста та про професії, які можна здобути у цих закладах. Цей фільм розміщений на сайті міста, а також переданий в департамент освіти та науки для демонстрації учням шкіл.
З метою популяризації робітничих професій у 2017 році серед учнів професійно-технічних навчальних закладів міста управлінням праці було організовано проведення конкурсів з визначення кращого за професією, а саме: кращий токар, кращий кравець та кращий коваль.
В рамках ІІІ Міжнародного інвестиційно-економічного форуму “Партнерство та перспектива”, який відбувався 27 жовтня 2017 року управлінням праці підготовлений спеціальний тематичний блок “Кадрова політика та вирішення проблем робітничих професій та їх підготовки”, на якому обговорювались питання забезпечення кваліфікованими робітничими кадрами підприємства міста. Участь в обговоренні взяли: Г.Сисак – начальник відділу кадрів ТОВ “Тайко Електронікс Юкрейн Лімітед”, Іржі Мей – виконавчий директор підприємства “Снєжка Наход” (Чеська Республіка) та Н.Когут – голова Івано-Франківської асоціації працівників професійно-технічної освіти.
Крім того, в рамках проведення Форуму проходила організована управлінням праці презентація місцевих професійно-технічних навчальних закладів. На цьому заході училища демонстрували свої досягнення та представляли продукцію, виготовлену учнями училищ.
Також на засіданні Форуму відбулась презентація фільму про відкриті вакансії на комунальних підприємствах міста “Кадровий потенціал Івано-Франківська”, який розроблений та виготовлений за ініціативи управління праці. Зазначений фільм переданий для трансляції місцевими телеканалами та розміщений на офіційному сайті міста.
Управлінням праці розроблені інформаційні листівки “Робітничі професії – стабільна економіка міста”. У них зазначений перелік спеціалістів, яких готують професійно-технічні навчальні заклади міста та перелік потенційних роботодавців міста, які потребують робітничих кадрів.
З метою інформування мешканців міста про вільні вакансії управлінням праці за участю Івано-Франківського МЦЗ організовано проведення “Ярмарки вакансій” в рамках проведення акції “Купуємо івано-франківське – даємо роботу іванофранківцям”.
Управлінням постійно проводиться робота щодо сприяння у пошуку робітничих кадрів для підприємств основного кола, а також підприємств житлово-комунальної галузі міста. Інформація про вільні вакансії розміщується на сайті виконавчого комітету.
З метою підвищення ефективності та результативності соціального діалогу між сторонами, які представляють інтереси працівників, роботодавців та органів місцевого самоврядування з питань формування та реалізації державної соціальної та економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, для ведення соціального діалогу діє міська тристороння соціально-економічна рада. Сторонами Ради є: виконавчий комітет міської ради, спільний представницький орган роботодавців та спільний представницький орган професійних спілок міста.
Впродовж 2017 року проведено 2 засідання Ради, на яких обговорювались, зокрема, проблемні питання, а саме: про заборгованість з відшкодування пільгових пенсій, яка спостерігається на підприємствах міста; про стан виробничого травматизму та соціального забезпечення осіб, які постраждали на виробництві; про передачу гуртожитку ВАТ “Пресмаш” у комунальну власність міста та інші. 20 лютого 2017 року підписана нова Угода на 2017-2019 роки між виконавчим комітетом міської ради, міською організацією профспілок та спільним представницьким органом роботодавців. Даною Угодою встановлюються соціально-трудові гарантії для найманих працівників, регулюються виробничі, трудові і соціально-економічні відносини між працівниками і роботодавцями та відповідальність сторін за виконання досягнутих домовленостей.
Одним з чинників соціальної стабільності є укладення колективних договорів між роботодавцями та найманими працівниками, які регулюють виробничі, трудові і соціально-економічні відносини між працівниками та роботодавцями; передбачають додаткові, порівняно з чинним законодавством, соціально-побутові гарантії, пільги та компенсації та захищають права і інтереси найманих працівників.
При проведенні повідомної реєстрації колективних договорів, змін та доповнень до них перевіряється дотримання мінімальних гарантій з оплати праці не нижче норм, визначених чинним законодавством, галузевою та регіональними угодами, терміни виплати заробітної плати. При виявленні невідповідності вимогам чинного трудового законодавства, повідомна реєстрація проводиться із зауваженнями та рекомендаціями.
У 2017 році зареєстровано 215 колективних договорів, змін та доповнень, що вносяться до них. Зроблено 413 рекомендацій.
На сьогоднішній день діючими колективними договорами охоплено більше 650 підприємств, установ та організацій міста, що становить близько 90 відсотків з числа тих підприємств, які мають 10 і більше найманих працівників.
На виконання постанови КМУ від 13.02.2013 р. № 115 “Про порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договір” щоквартально на офіційному сайті міста висвітлюється інформація щодо переліку підприємств, установ та організацій міста, які подали на повідомну реєстрацію колективні договори, зміни та доповнення до них.
З метою здобуття нових знань та можливості в подальшому розпочати власну підприємницьку діяльність у Центрі розвитку підприємництва “Бізнес-Інкубатор” Інституту економіки та управління у нафтогазовому комплексі ІФНТУНГ за ініціативи виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, зокрема управління праці, у листопаді-грудні 2017 року проводилось навчання з основ програмування для учасників АТО та членів їх сімей. Учасники навчання мали змогу вивчити дві дисципліни: “Основи програмування” та “Операційні системи”, про що отримали спеціальні свідоцтва. Крім того, мешканці міста з карткою іванофранківця мали можливість пройти навчальний курс “Основи комп’ютерної грамоти”.
Впродовж 2017 року спеціаліст управління праці в складі спеціальної комісії по розслідуванню нещасних випадків на виробництві взяв участь у розслідуванні 14 нещасних випадків в частині дотримання вимог чинного трудового законодавства роботодавцями.
У 2017 році підготовлено та проведено 54 засідання тендерного комітету, секретарем якого є спеціаліст управління праці. Інформація щодо публічних закупівель та зміни до річного плану закупівель постійно розміщується на веб-порталі Уповноваженого органу через авторизовані електронні майданчики.
У 2017 році управлінням праці підготовлено 8 проектів рішень виконавчого комітету, які були прийняті на засіданнях виконкому та 13 розпоряджень міського голови.