09.04.2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства».
У рамках децентралізації органів державної влади та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 р. № 671 «Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю» передбачено передання органам місцевого самоврядування повноваження щодо реєстрації дозвільних та реєстраційних функцій, а також здійснення контролю за будівництвом.
Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (далі - Управління) створено рішенням 4 сесії міської ради від 11.03.2016 р. № 57-4, з метою реалізації покладених на органи місцевого самоврядування повноважень щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю є структурним підрозділом виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Управління утворене Івано-Франківською міською радою, підзвітне і підконтрольне міській раді, підпорядковане її виконавчому комітету, міському голові та заступнику міського голови згідно з розподілом посадових обов'язків.
Повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та реєстрації дозвільних та реєстраційних функцій на території м. Івано-Франківська отримано Управлінням від Держархбудінспекції України відповідно до акту приймання-передавання документів від 15.08.2016 р. № 31.
Основним завданням Управління є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, що здійснюється в кількох стратегічно важливих напрямках шляхом державного архітектурно-будівельного контролю та виконання дозвільних і реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності.
Статтею 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначається, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Відповідно до Закону України «Про архітектурну діяльність» будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.
Підготовчі роботи - роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під’їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень.
Управління діє на підставі Положення про Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
В структурі Управління є відділ контролю за будівництвом, сектор дозвільних та реєстраційних процедур, два юрисконсульти та начальник Управління.
Діяльність у сфері реєстрації
дозвільних та реєстраційних функцій:
За звітний період Управлінням внесено до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі – реєстр) 308 документів дозвільного характеру.
№ з/п |
Назва послуги |
Зареєстровано |
1 |
Реєстрація повідомлення про початок виконання підготовчих робіт |
2 |
2 |
Реєстрація повідомлення про початок виконання будівельних робіт |
329 |
3 |
Декларація про початок виконання будівельних робіт |
156 |
4 |
Декларація про готовність об’єкта до експлуатації |
327 |
5 |
Дозвіл на виконання будівельних робіт |
11 |
6 |
Сертифікат про готовність об’єкта до експлуатації |
20 |
|
ВСЬОГО |
845 |
Всього, від початку року прийнято в експлуатацію 38 багатоквартирних житлових будинків, 2 культові споруди, 2 дитячі дошкільні заклади у с. Крихівці та у с. Угорники, а також, футбольне поле та стадіон для дитячо-юнацького та аматорського футболу на вул. Чорновола.
Прийнято в експлуатацію модульну котельню для забезпечення громадських закладів с. Угорники теплом (замовником будівництва об’єкта виступав Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради), а також завершено капітальний ремонт теплового пункту хірургічного корпусу Івано-Франківської обласної клінічної лікарні.
Діяльність у сфері
контролю за будівництвом:
Постановою Кабінету міністрів України від 23.05.2011 р. № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» передбачено здійснення планових та позапланових перевірок дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
За звітний період Управлінням здійснено 151 позапланові перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності при здійсненні підготовчих та будівельних робіт, з них 91 перевірок проведено за зверненнями громадян.
За результатами проведених позапланових перевірок посадовими особами Управління винесено 74 постанов на загальну суму 1 515 072,00 грн., з яких сплачено добровільно до міського бюджету – 292 086,00 грн., передано у органи ДВС – 124 886,00 грн. та оскаржуються в судовому порядку на суму 1 098 100,00 грн.
По адміністративних справах, де не виконано постанови про адміністративні правопорушення у сфері містобудівної діяльності Управлінням направлено відповідні листи до Івано-Франківського міського відділу ДВС для примусового виконання.
Типовими порушеннями у сфері містобудівної діяльності є виконання будівельних робіт без поданого повідомлення про їх початок або отримання дозволу на їх виконання, невиконання суб’єктами містобудування вимог приписів органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Також, працівниками Управління проводяться заходи щодо виявлення фактів самочинного будівництва на території Івано-Франківської міської ради та надаються роз’яснення і консультації суб’єктам містобудування з питань, які відносяться до повноважень Управління.
Протягом звітного періоду Управлінням взято участь в 27 судових провадженнях, з яких: в якості позивача – у 4 судових справах, в якості відповідача – у 21 справах, у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору – у 2 справах.
На даний час винесено 6 рішень в користь Управління, 1 рішення винесено не в користь, а 20 судових проваджень триває досі.
В загальному, предметом спору у судових провадженнях є оскарження дій Управління за результатами проведених перевірок, а також про знесення самовільно збудованих об’єктів.
На виконання рішення виконавчого комітету міської ради від 18.08.2016 р. № 553 «Про внесення змін до переліку адміністративних послуг» та від 15.09.2016 р. № 625 «Про адміністративні послуги», Управлінням через Центр надання адміністративних послуг надаються наступні послуги:
1) Реєстрація декларації (внесення змін до декларації) про готовність об’єкта до експлуатації;
2) Видача дозволу на виконання будівельних робіт (зміна даних у дозволі на виконання будівельних робіт);
3) Видача сертифіката відповідності закінченого будівництвом об’єкта.
На офіційному сайті міської ради розміщено роз’яснювальну інформацію щодо заповнення документів дозвільного характеру.
Також Управлінням здійснюються й інші функції, а саме: розгляд звернень громадян (за звітний період до Управління надійшло 532 звернень), адвокатських запитів, листів контролюючих органів та структурних підрозділів міської ради та виконавчого комітету (за звітний період до Управління надійшло 476 листів).
Основними питаннями, які порушуються у зверненнях громадян є: самовільне будівництво будівель та споруд; реконструкція існуючих об’єктів житлової та громадської забудови; зміна функціонального призначення приміщень без документів, що надають право на проведення таких робіт; порушення вимог добросусідства та умов суміжного проживання внаслідок здійснення самовільного будівництва та робіт з реконструкції тощо.