Управління праці Івано-Франківської міської ради відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та своїх функціональних обов’язків забезпечує у межах своїх повноважень додержання державної політики у сфері соціально-трудових відносин та оплати праці та контролює питання виплати заробітної плати в м. Івано-Франківську.
Управлінням ведеться щотижневий моніторинг стану погашення заборгованості по заробітній платі в розрізі економічно активних, економічно неактивних та підприємств-банкрутів. Щотижнево узагальнена інформація щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати, а також інформація щодо заборгованості по страхових внесках та обов’язкових платежах до державного та міського бюджетів на комунальних підприємствах міста подається в управління праці Департаменту соціальної політики Івано-Франківської облдержадміністрації.
Питання щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати та надходжень до державного та міського бюджетів розглядаються на засіданнях міської комісії з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. У І кварталі 2017 року проведено 2 засідання комісії, на яких було заслухано 4 керівники підприємств, на яких спостерігається заборгованість з виплати заробітної плати, заборгованість по сплаті внесків до бюджету Пенсійного фонду та заборгованість по сплаті податкових платежів.
За результатами засідань комісії керівників підприємств зобов’язано вжити всіх невідкладних заходів, спрямованих на усунення порушень в частині забезпечення своєчасної виплати заробітної плати та надходжень до міського та державного бюджетів.
Станом на 01.03.2017 загальна сума боргу з виплати заробітної плати у м. Івано-Франківську становила 5059,4 тис. грн. З них: 254,7 тис. грн. (5%) – заборгованість економічно неактивних підприємств, 4804,7 тис. грн. (95%) – підприємств-банкрутів. Заборгованість на економічно активних підприємствах міста відсутня.
Станом на 31.03.2017 р. за оперативною інформацією заборгованість зменшилась на 357,7 тис. грн. і становить 4701,7 тис. грн.
З метою зменшення кількості суб’єктів господарської діяльності, які, за результатами податкової звітності, нараховують та виплачують заробітну плату найманим працівникам у розмірі, нижчому законодавчо встановленого мінімального рівня, діє міська комісія з легалізації заробітної плати та зайнятості населення.
У І кварталі 2017 року відбулося 3 засідання комісії, проведена інформаційно-роз’яснювальна робота з 34 суб’єктами господарювання, з них на засіданнях комісії заслухано 23 СГД. З метою проведення інформаційної роботи щодо дотримання у своїй діяльності вимог трудового законодавства та роботи у правовому полі на засідання комісії були запрошені суб’єкти господарської діяльності, які надають послуги з прибирання прибудинкової території у місті, суб’єкти господарювання, які організовують діяльність на ринках міста, здійснюють перевезення на міських автобусних маршрутах та суб’єкти господарської діяльності, які уповноважені організовувати та проводити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів.
У І кварталі ц.р. рейдовою робочою групою з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, яка є робочим органом міської комісії, проведена інформаційно-роз’яснювальна робота із 15 суб’єктами господарювання. У ході проведеної роботи виявлені 4 наймані працівники, які не представили відповідні документи про своє працевлаштування належним чином, троє з них в ході роботи були належно працевлаштовані, сума легалізованої заробітної плати становить 9,6 тис. грн.
Систематично управлінням праці здійснюється аналіз кількості найманих працівників та розміру середньомісячної заробітної плати в СГД, які здійснюють пасажирські перевезення в місті.
Крім того, розпорядженням міського голови від 03.02.2017 р. № 48-р створена міська робоча група з питань забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати. Основними завданнями робочої групи є проведення роботи з моніторингу інформації щодо підвищення мінімальної заробітної плати і розміру оплати праці працівників бюджетної сфери в розрізі навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, культури, соціального захисту; здійснення аналізу стану справ щодо запровадження мінімальної заробітної плати, недопущення скорочення працівників та переведення їх на неповний робочий день. У І кварталі проведено одне засідання робочої групи.
Також спеціалістами управління праці у І кварталі було здійснено вивчення стану дотримання вимог трудового законодавства в діяльності закладів охорони здоров’я. Станом на 01.04.2017 р. вивчено стан дотримання трудового законодавства у 5 медичних закладах, а саме: Івано-Франківській ЦМКЛ, дитячій стоматологічній поліклініці, міському пологовому будинку та в міських поліклініках № 1 і № 2. За результатами проведеної роботи буде підготовлено проект рішення “Про дотримання вимог чинного трудового законодавства в діяльності закладів охорони здоров’я м. Івано-Франківська”, який буде винесений на розгляд виконавчого комітету міської ради.
Постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед суб’єктів господарювання, роботодавців та мешканців міста щодо офіційного оформлення трудових відносин та соціальних ризиків для громадян, які не легалізують свою зайнятість та отримують заробітну плату неофіційно. З метою інформування щодо змін у трудовому законодавстві, зокрема щодо запровадження з 1 січня 2017 року мінімальної заробітної плати у розмірі 3200 грн. та нових розмір штрафних санкцій за порушення вимог трудового законодавства начальник управління праці доповідала на засіданні Дорадчої ради та засіданні Ради підприємців міста.
Станом на 01.04.2017 р. на сайті виконавчого комітету та в засобах масової інформації було розміщено 5 статей та 13 прес-релізів щодо питань трудового законодавства.
Спеціалісти управління праці розглядають заяви та звернення громадян щодо дотримання трудового законодавства. У І кварталі ц. р. розглянуто 3 звернення громадян. Крім того, надано 58усних консультацій та роз’яснень з питань трудового законодавства.
Для створення сприятливих умов щодо залучення молодих, кваліфікованих спеціалістів робітничих спеціальностей для роботи на підприємствах міста та з метою налагодження співпраці між професійно-технічними закладами освіти та підприємствами міста продовжує свою роботу міська Дорадча рада керівників промислових підприємств та керівників закладів професійної технічної освіти. У І кварталі проведено 1 засідання, на якому визначені основні напрямки роботи Дорадчої ради, зокрема проведення у цьому році конкурсів на визначення кращого токаря, кращого кравця та кращого коваля серед учнів професійно-технічних закладів міста.
З метою популяризації робітничих професій управлінням праці було організовано проведення конкурсу на визначення кращого токаря. Фінальна частина конкурсу відбулась 31 березня 2017 року на базі Вищого професійного училища № 21. На даному заході майбутні токарі демонстрували свої здобуті професійні навички та вміння.
Для підвищення ефективності та результативності соціального діалогу між сторонами, які представляють інтереси працівників, роботодавців та органів місцевого самоврядування з питань формування та реалізації державної соціальної та економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, для ведення соціального діалогу діє міська тристороння соціально-економічна рада. Сторонами Ради є виконавчий комітет міської ради, спільний представницький орган професійних спілок міста.
У І кварталі ц.р. проведено 1 засідання Ради. На засіданні було підбито підсумки виконання Угоди між виконавчим комітетом міської ради, міською організацією профспілок за 2016 рік, а також була підписана нова Угода на 2017-2019 роки. Підписанню Угоди передували переговори, консультації, засідання та враховано пропозиції сторін соціального діалогу.
Одним з чинників соціальної стабільності є укладення колективних договорів між роботодавцями та найманими працівниками, які регулюють виробничі, трудові і соціально-економічні відносини між працівниками та роботодавцями; передбачають додаткові, порівняно з чинним законодавством, соціально-побутові гарантії, пільги та компенсації та захищають права і інтереси найманих працівників.
При проведенні повідомної реєстрації колективних договорів, змін та доповнень до них перевіряється дотримання мінімальних гарантій з оплати праці не нижче норм, визначених чинним законодавством, галузевою та регіональними угодами, терміни виплати заробітної плати та ін. при виявленні невідповідності вимогам трудового законодавства, реєстрація проводиться із рекомендаціями та зауваженнями. Станом на 01.04.2017 року зареєстровано 84 колективні договори, зміни та доповнення до них, зроблено 205 рекомендацій.
Також, спеціаліст управління праці бере участь у роботі спеціальної комісії по розслідуванні нещасних випадків на виробництві. У І кварталі прийнято участь у розслідуванні 2 нещасних випадків на виробництві.
У І кварталі ц.р. підготовлено та проведено 6 засідань тендерного комітету, секретарем якого є спеціаліст управління праці.