Головними напрямками діяльності управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно – оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів Івано – Франківської міської ради у 2016 році було:
- виконання заходів щодо попередження виникнення надзвичайних ситуацій техногенного, природного та терористичного характеру на території міської ради;
- забезпечення постійної готовності міської системи централізованого оповіщення керівного складу, органів управління цивільного захисту та населення міста у разі загрози виникнення надзвичайних ситуацій;
- підвищення готовності міської ланки територіальної підсистеми цивільного захисту до оперативних дій за призначенням;
- проведення заходів щодо запобігання загибелі людей, виникнення інших нещасних випадків під час відпочинку на водних об’єктах.
На підставі аналізу надзвичайних ситуацій у минулому році уточнено масштаби та розміри збитків від можливих аварій, катастроф та стихійного лиха на території міста та проведено уточнення плануючих документів з цього питання. Проведено уточнення можливостей об’єктів господарювання міста щодо здійснення санітарної обробки людей та одягу, спеціальної обробки техніки у разі виникнення надзвичайних ситуацій, з об’єктами укладені відповідні угоди на виконання робіт.
Вживались заходи щодо недопущення скорочення існуючого в місті фонду захисних споруд ЦЗ та приведення їх до належного стану, сформовано банк даних про захисні споруди. Здійснювались заходи щодо технічної інвентаризації захисних споруд.
На обліку в місті перебуває 57 захисних споруд цивільного захисту, з яких 35 готові до використання за призначенням. Продовжено заходи щодо проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту міста.
Проводилася робота щодо запобігання травмуванню та загибелі людей на водних об’єктах міста під час проведення масових заходів.
Підготовлено звіт про виконання плану першочергових (невідкладних) запобіжних заходів та робіт на об’єктах і територіях з ризиком виникнення надзвичайних ситуацій міста Івано-Франківська за 2016 рік.
На виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 07.12.2015 року № 839 „Про організацію підготовки слухачів у навчально-методичному центрі області у 2016 році” підготовлено узагальнену інформацію про навчання у навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Івано-Франківської області осіб керівного складу та фахівців від м. Івано-Франківська, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту у 2016 році.
Відповідно до узагальненої інформації у навчально- методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності на курсах від м. Івано-Франківська за 2016 рік підготовлено 294 слухачі при плані 214.
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 11.09.2014р. № 934 «Про затвердження Порядку організації та проведення спеціальних об’єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту» підготовлено План-графік проведення у 2016 році на території м. Івано-Франківська спеціальних об’єктових навчань і тренувань, протипожежних та протиаварійних тренувань з питань цивільного захисту.
Протягом 2016 року на підприємствах, установах, організаціях проведені навчання і тренування:
- спеціальних об’єктових навчань – 120;
- спеціальних об’єктових тренувань – 38.
Розроблено План пропаганди заходів цивільного захисту на території міста Івано-Франківська на 2016 рік, відповідно до якого проводиться висвітлення в засобах масової інформації порядок дій для населення:
- при загрозі та виникненні надзвичайних ситуацій характерних для зимового періоду;
- безпечне поводження під час наднизьких температур;
- про недопущення загибелі людей на водних об’єктах міста;
- при виникненні пожеж, інше.
Ведеться облік нещасних випадків невиробничого характеру.
В м. Івано-Франківську протягом зазначеного періоду зареєстровано 9774 нещасних випадки, а саме:
- травмування внаслідок падіння – 6899,
- транспортних нещасних випадків – 256;
- напад з метою вбивства чи нанесення ушкоджень – 998;
- навмисне само ушкодження – 51;
- нещасні випадки спричинені жаром та гарячими речовинами – 270;
- випадкове отруєння алкоголем – 5;
- інше – 1295.
Щоквартальні звіти про нещасні випадки невиробничого характеру у 2016 році в м. Івано-Франківську подавалися в обласне управління з питань надзвичайних ситуацій.
Підготовлено та затверджено План першочергових заходів з профілактики травматизму невиробничого характеру в м. Івано-Франківську на 2016 рік, відповідно до якого здійснюються заходи щодо попередження:
- загибелі людей на воді;
- травматизму на транспорті;
- загибелі людей від електричного струму;
- вбивств, самогубств, самоушкоджень;
- травмування і загибелі людей внаслідок випадкових падінь;
- інше.
Відповідно до наказу ДСНС України від 11.10.2014 р. № 578 « Про Табель термінових та строкових донесень з питань цивільного захисту» в управління з питань цивільного захисту населення подано звіти, а саме:
- про проведення спеціальних об’єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту за 2016 рік;
- про стан навчальної матеріально-технічної бази з цивільного захисту у 2016 році.
Відповідно до постанови КМУ від 26.06.2013 р. № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» надано в управління з питань цивільного захисту населення звіти про організацію проведення на підприємствах, установах, організаціях м. Івано-Франківська спеціальних об’єктових навчань (тренувань) цивільного захисту.
Відповідно до рішення виконавчого комітету від 13.08.2015 року № 435 «Про визначення місця тимчасового зберігання хімічно небезпечних ртутних відходів на території м. Івано-Франківська» протягом 2016 року нами здійснюється прийом ртуті від мешканців міста та вивіз ртуті і ртутних відходів на утилізацію за межі області. В цьому році відправлено на утилізацію понад 28 кг ртутних відходів.
Управлінням постійно вживаються заходи щодо забезпечення оповіщення керівного складу і населення міста про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій.
Система централізованого оповіщення м. Івано-Франківська забезпечує:
- прийом сигналів, розпоряджень та повідомлень з питань цивільного захисту по обласній системі централізованого оповіщення через апаратуру П-160 та телеграмою «Стріла»;
- оповіщення органів управління та сил цивільного захисту;
- здійснення циркулярного виклику членів міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, міської евакуаційної комісії через програмно-апаратний комплекс АТРИС. Зазначений програмно-апаратний комплекс розташований у приміщенні служби оперативного реагування 1580, працівники якої здійснюють необхідні заходи з оповіщення;
- оповіщення населення про виникнення або загрозу виникнення надзвичайної ситуацій та подальше його інформування.
Для забезпечення роботи системи централізованого оповіщення використовуються:
- телекомунікаційні мережі комбінованого центру телекомунікацій № 172 Івано-Франківської філії ПАТ «Укртелеком»;
- телекомунікаційні мережі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування;
- мережі мобільного зв’язку;
- ефірні телеканали та радіохвилі;
- інтернет-ресурси - сайти;
- автомобілі з гучномовцями.
У відповідності до вимог "Порядку залучення мереж мобільного зв’язку для передачі термінової інформації з питань цивільного захисту з використанням СМС-повідомлень", затвердженого розпорядженням облдержадміністрації від 18.06.2013 р. № 434, під час щоквартальних перевірок обласної системи централізованого оповіщення проводяться тренування сільських голів та визначених посадових осіб щодо збору інформації про наявну обстановку, прослуховування визначених радіохвиль, телеканалів і уточнення маршрутів подвірного обходу для оповіщення мешканців населених пунктів.
Протягом 2016 року проводились перевірки системи централізованого оповіщення згідно графіку, система готова до застосування за призначенням.
Рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 28.07.2015р. № 1808-56 «Про комплексну цільову соціальну програму розвитку цивільного захисту населення та території міста Івано-Франківська від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру на 2016-2020 роки» затверджено підпрограму «Удосконалення міської централізованої системи оповіщення населення на 2016-2020 роки» з урахуванням заходів щодо розвитку системи централізованого оповіщення, на які планується використати кошти в сумі 75 тис. грн. Зокрема:
- закупівля та встановлення підсилювача і 20 шт. вуличних гучномовців.
Відповідно до цієї програми у 2016 році заплановано виділення з міського бюджету коштів у сумі 15 тис. грн, але зазначені кошти не були виділені.
Протягом звітного періоду здійснювалися також наступні заходи:
- здійснено заміну комп’ютерних комплектуючих з метою удосконалення роботи програмно-апаратного комплексу АТРИС;
- здійснено оновлення списків в програмно-апаратному комплексі АТРИС;
- проведено 4 комплексних перевірки міської централізованої системи оповіщення, під час яких було узагальнено інформацію про стан апаратури для оповіщення населення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій на території Івано – Франківської міської ради;
- проведено 12 перевірок міського радіовузла;
- проведено 12 перевірок радіомовної УКХ радіостанції;
- проведено 12 перевірок електросирен;
- проведено 12 перевірок системи оповіщення міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій за допомогою програмно-апаратного комплексу АТРИС.
Готувалась та подавалась інформація на веб – сайт міста Івано – Франківська про діяльність управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно – оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів Івано – Франківської міської ради.
Протягом звітного періоду сторінка «Місцеві новини» на веб – сайті міста Івано – Франківська наповнювалася наступною інформацією:
- «Пам’ятка про дії населення при виникненні надзвичайних ситуацій»;
- «Як безпечно користуватися пічним опаленням»;
- «Управління з питань надзвичайних ситуацій інформує про порядок правильних дій при виникненні надзвичайних ситуацій соціально – політичного характеру – масових заворушеннях із застосуванням зброї, терористичних актах тощо»;
- «Основні рекомендації щодо безпечного користування приладами електроопалення»;
- «Пам’ятка про дії населення щодо запобігання нещасних випадків під час відпочинку на воді»;
- Про стан ліквідації наслідків буревію та грози 20.06.2016р;
- Про запобігання пожеж у природних екосистемах на території міської ради;
- Про очищення від ожеледиці тротуару по вул. Дністровській;
- Про утворення стаціонарних пунктів обігріву.
Протягом 2016 року забезпечено виконання плану роботи міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій.
Перелік питань, розглянутих комісією
протягом 2016 року
№ прото-колу, дата |
Роз-глянуто питань |
Розглянуті питання |
З них: |
|
планових |
поза-планових |
|||
№ 1 від 05.01. 2016 р. |
4 |
1. Про готовність пунктів обігріву та соціальних патрулів до роботи в умовах зниження температури повітря та недопущення виникнення надзвичайних ситуацій на території міста |
- |
+ |
2. Про затвердження переліку об’єктів на територіі міської ради, які підлягають постійному та обов’язковому на договірній основі обслуговуванню державними аварійно-рятувальними службами |
+ |
- |
||
3. Про заходи з підготовки та святкування Богоявлення Господнього (Водохреща) |
- |
+ |
||
4. Про стан протипожежного водопостачання міста |
+ |
- |
||
№ 2 від 26.02. 2016 р. |
4 |
1. Про готовність органів місцевого самоврядування Івано-Франківської міської ради до можливого пропуску льодоходу, повені та паводків у 2016 році |
+ |
- |
2. Про результати проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту та стан їх утримання на території міста |
+ |
- |
||
3. Про стан впровадження автоматизованих систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об’єктах підвищеної небезпеки Івано-Франківської міської ради |
- |
+ |
||
4. Про затвердження плану роботи міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій на 2016 рік |
+ |
- |
||
№ 3 від 22.04. 2016 р. |
3 |
1. Про підготовку місць масового відпочинку на водних об’єктах міста |
+ |
- |
2. Про протидію пожежам в природних екосистемах, підготовку органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування до весняно-літнього пожежонебезпеч-ного періоду 2016 року в умовах прогнозованого маловоддя |
- |
+ |
||
3. Про стан утримання та технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту на території Івано-Франківської міської ради |
- |
+ |
||
№ 4 від 10.05. 2016 р. |
1 |
1. Про недопущення надзвичайної ситуації, пов’язаної з можливим припиненням паропостачання та гарячого водопостачання лікувальних закладів міста у зв’язку з непідписанням додаткової угоди з НАК «Нафтогаз України» щодо постачання природного газу на літній період 2016 року |
- |
+ |
№ 5 від 20.06. 2016 р. |
1 |
1. Про стан ліквідації наслідків буревію та грози 20.06.2016р. |
- |
+ |
№ 6 від 07.09. 2016 р. |
3 |
1. Про готовність господарства міста до осінньо - зимового періоду 2016 - 2017 років |
+ |
- |
2. Про запобігання пожеж у природних екосистемах на території міської ради |
- |
+ |
||
3. Про затвердження переліку потенційно небезпечних об’єктів міста |
+ |
- |
||
№ 7 від 19.10. 2016 р. |
1 |
1. Про аварійний стан навчальних приміщень загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 7 |
- |
+ |
№ 8 від 13.11. 2016 р. |
1 |
1. Про роботу комунальних підприємств, рятувальних служб, правоохоронних органів в режимі ускладнення погодних умов на території міста |
- |
+ |
№ 9 від 24.11. 2016 р. |
4 |
1. Про стан протипожежного водопостачання на території міста за результатами перевірок |
- |
+ |
2. Про стан готовності пунктів обігріву на території міста до роботи в осінньо-зимовий період 2016-2017 років |
+ |
- |
||
3. Про уточнення порядку взаємодії служб цивільного захисту та відомчих диспетчерських служб при загрозі або виникненні надзвичайних ситуацій осінньо-зимового періоду |
+ |
- |
||
4. Про проведення штабного тренування органів управління, сил і засобів міської підсистеми ЄДС цивільного захисту |
- |
+ |
||
Всього |
22 |
|
10 |
12 |
На виконання вимог Кодексу цивільного захисту, протягом поточного року вживалися заходи щодо поповнення міського матеріального резерву для виконання заходів, спрямованих на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій. Відповідно до Комплексної цільової соціальної програми розвитку цивільного захисту населення і території міста Івано-Франківська від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру на 2016-2020 роки у поточному році придбано і закладено на зберігання майно матеріального резерву на суму 42.0 тис.грн. Таким чином на даний час на складі матеріального резерву на випадок надзвичайних ситуацій знаходяться на зберіганні засоби забезпечення аварійно-рятувальних робіт (бензопили, сокири, лопати, мішки, рукавиці, перфоратори, відра, автономні міні електростанції, камуфльований робочий одяг, намети, паливно-мастильні матеріали тощо).
Враховуючи перспективне планування заходів цивільного захисту України, у 2017 році планується комплексна перевірка стану цивільного захисту Івано-Франківської області з проведенням командно-штабного навчання Державною службою надзвичайних ситуацій України. На даний час спеціалісти управління займаються питаннями підготовки до проведення зазначеної перевірки.
За безпосередньої участі управління було створено КП «Муніципальна варта», основними завданнями якого є забезпечення охорони публічного порядку, законності, охорони прав, свобод і інтересів територіальної громади. З метою вивчення передового досвіду діяльності муніципальної поліції в інших містах країни, Європейського союзу, працівниками управління здійснено робочі поїздки до міст: Вінниці, Тернополя, Калуша, Жешува (Польща).
Рішенням сесії міської ради від 26.04.2016 року № 101-5 у місті прийнято Комплексну програму профілактики злочинності в місті до 2020 року, підготовлену управлінням.
Виконуються також делеговані повноваження виконавчого комітету міської ради щодо організації роботи спостережної комісії, на засіданнях якої розглядаються подання Івано-Франківської установи виконання покарань № 12 та Кримінально-виконавчої інспекції, а також окремі звернення засуджених, які утримуються в УВП № 12. В цьому році розглянуто подання про умовно-дострокове звільнення, заміни не відбутої частини покарання більш м’яким УВП № 12 та КВІ на 9 осіб.
Працівники управління забезпечують виконання п. 6 розпорядження міського голови від 15.07.2016р. № 444-р «Про проведення перевірки відповідно до Закону України «Про очищення влади» щодо підготовки та подання необхідних запитів органам, що проводять перевірку, та подання до Мін’юсту повідомлення про початок проходження перевірки. Опрацьовано інформацію стосовно 187 осіб органу місцевого самоврядування , відповідні запити керуючись ЗУ «Про очищення влади» відправлені до ДПІ за місцем проживання, СБУ, а також повідомлено Головне управління юстиції в області про початок проходження перевірки.
З метою забезпечення виконання протокольних доручень керівництва виконавчого комітету міської ради управлінням скоординовувалась робота правоохоронних органів з профілактики осіб без постійного місця проживання, їх супроводження та тимчасове розміщення у Будинку нічного перебування. За наслідками проведеної роботи керівництву виконавчого комітету направлені відповідні пропозиції щодо реорганізації роботи Будинку нічного перебування.
Управління сприяло у належному заохоченні під час відзначення державних та професійних свят працівників правоохоронних органів, військових частин і з початку року 258 осіб відзначено грамотами, подяками та грошовими преміями (з міського бюджету виділено 90,0 тис. грн. на преміювання).
Під час демобілізації у квітні місяці цього року управління з честю виконало почесну місію з організації урочистих зустрічей учасників бойових дій на Сході України.
Разом з тим нами також здійснювалась робота з організації поховань захисників Вітчизни військових із зоні АТО та які були мешканцями нашого міста.
На виконання розпоряджень міського голови керівництво управління брало участь в засіданнях міської призовної комісії , стратегічних командно – штабних навчаннях з територіальної оборони, у нарадах міського відділу поліції з розгляду питань спільного виконання програм профілактики злочинності органом місцевого самоврядування у взаємодії з правоохоронними органами.
Зокрема, відповідно до плану організаційних та практичних заходів координаційної групи АТЦ при УСБУ в області 24.05.2016 року працівники управління брали участь у командно-штабному навчанні за темою «Підготовка та проведення антитерористичної операції на об’єкті кримінально-виконавчої системи Івано-Франківській установі виконання покарань № 12”. Всі навчальні питання, пропозиції щодо припинення антитерористичної операції, ліквідації наслідків відбувались з дотримання захисту службової інформації.
Міським головою затверджена Інструкція з організації та порядку вчинення дій Івано-Франківською міською радою за рівнями терористичних загроз, яка була розроблена працівниками управління.
Протягом звітного періоду було зареєстровано 24 анонімні повідомлення про замінування приміщень шкіл, пасажирського залізничного вокзалу, адмінбудівель, торгових закладів міста тощо. У всіх цих випадках на місце виїжджали працівники управління, підрозділи пожежно-рятувальної, вибухово-піротехнічної служб, правоохоронних органів, медицини тощо.
Значна увага у звітному періоді приділялась мобілізаційній та оборонній роботі.
Надані річні доповіді в ОДА:
- про стан мобілізаційної готовності виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради за 2015 р.;
- надавались доповіді на рішення оборони області та голови ОДА;
- мобілізаційний паспорт міста за 2015 рік.
- згідно листа першого заступника голови ОДА від 17.03.2016 року №54ск надані пропозиції щодо охорони кожного об’єкта (198 об’єктів);
- згідно листа першого заступника голови ОДА від 10.05.2016 року № 101 ск надані пропозиції щодо задоволення потреб ЗС України на особливий період;
- згідно листів міськвійськкомату надавались доповіді:
- про об’єкти, що охороняються на території міста;
- про підприємства, що залучаються до виконання мобілізаційних завдань;
Мобілізаційна робота:
- підготовлено та прийнято три розпорядження міського голови про навчання з ТрО та прийнято керівниками управління в них участь, навчання проводились під керівництвом начальника ГШ ЗСУ (Весняний грім -2016,28.03-2.04.2016р.; Літня гроза - 2016,11-15.2016р.; Рубіж - 2016,18-21.102016.);
- згідно прийнятого рішення міським головою про заохочення мешканців м. Івано-Франківська, які виявили бажання проходити військову службу за контрактом в Збройних Силах України (надання матеріальної допомоги в розмірі 4000,0 гривень для підняття престижу контрактної служби), за поданнями міського військового комісара підготовлено три розпорядження міського голови на 38 військовослужбовців, яким виплатили кошти. Загальна сума виплат складає 152000,0 гривень. Дана робота продовжується. Станом на 20 жовтня на контрактну службу призвано 127 громадян. при плані на рік 259 чоловік, що складає 49%.
- прийнято участь в нарадах при ОДА:
- в січні 2016 року з питань готовності місцевих органів влади до забезпечення виконання завдань, які будуть поставлені перед містом під час можливої VІІ хвилі часткової мобілізації;
- в лютому 2016 року про організацію відбору кандидатів на військову службу за контрактом;
- в серпні 2016 року з питань стану військового обліку та бронювання і взято участь в спільній перевірці з комісією ОДА щодо забезпечення функціонування системи військового обліку громадян України на підприємствах, установах міста (Івано-Франківська міська рада, Угорницька сільська рада, Івано-Франківська ЦМКЛ та ТОВ «Тайко електронікс» ), де надали їм практичну допомогу з питань обліку.
- у жовтні 2016 року брали участь в перевірці Угорницької сільської ради та Івано-Франківського ІФНТУНГ з комісією оперативного командування «ЗАХІД», де дані установи показали добрий стан військового обліку та бронювання, про що було відмічено комісією оперативного командування «ЗАХІД», а також було звернуто увагу на добру співпрацю військкомату з виконавчими органами міської ради з питань забезпечення, надання допомоги та інше;
- в липні-серпні 2016 р. були перевірені підприємства, установи, яким розпорядженнями міського голови визначені мобілізаційні завдання із забезпечення на особливий період продовольчими та непродовольчими товарами населення, яке проживає на території Івано-Франківської міської ради на наявність договорів та можливість їх виконання;
- уточнено систему оповіщення працівників виконавчого комітету міської ради, підприємств, установ, організацій міста про введення вищих ступенів готовності у зв’язку зі зміною працівників. Зміни внесені в автоматизовану систему АТРИС;
- перевірений та оцінений стан мобілізаційної готовності підприємств, установ, організацій міста, що мають мобілізаційні плани згідно графіка перевірок;
- продовжується видача посвідчень та повідомлень про бронювання та проведення занять з працівниками, які відповідають за облік;
- в квітні проведено поточне уточнення мобілізаційних планів структурних підрозділів виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради;
- проведено поточний ремонт захищеного міського пункту управління (ЗМПУ), закуплені на 60,0 тис. грн. меблі, майно та закладено на ЗМПУ.
Управління протягом 2016 року тісно співпрацювало та надавало посильну допомогу місцевій пожежній команді. Необхідно відзначити, що незважаючи на малочисельний склад підрозділу (по штату – 20 осіб, фактично – 10,5 в т.ч. водії – 5 чол., пожежні – 4 особи) та один орендований пожежний автомобіль марки ЗІЛ – 130, 1993 року випуску, протягом цього року пожежна команда здійснила понад 200 виїздів на гасіння пожеж, а також впродовж двох тижнів перебувала на бойовому чергуванні на полігоні ТПВ в с.Рибне. В даний час є потреба в придбанні пожежних рукавів в замін тих, які зношені та пошкоджені.
Управлінням протягом 2016 року розглянуто 94 звернення громадян, на які була дана вичерпна відповідь та допомога, підготовлено 8 проектів рішень сесії міської ради, 10 рішень виконавчого комітету, 25 розпоряджень міського голови.
Рішенням міської ради управлінню з надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів також доручено очолити роботу комісії з питань поновлення прав реабілітованих, яка провела 5 планових засідань та розглянула питання відновлення статусу реабілітованих, їх посвідчень, а також розглянуто побутові проблеми сімей із цих категорій тощо.
Підсумовуючи вищевикладене вважаю, що завдання та обов’язки покладені на управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів виконуються з відповідальністю, а особовий склад готовий до дій за призначенням.