Розділ І
Вступ
Відповідно до основних завдань діяльність управління освіти і науки спрямована на забезпечення реалізації державної політики у сфері освіти, впровадження нових Державних стандартів початкової і базової загальної середньої освіти. Сформовано та подано на розгляд Міністерства освіти і науки України пропозиції до проекту Концепції розвитку освіти України на період 2015-2025 років, Положення про державну підсумкову атестацію, навчальних планів, інших нормативних документів, що стосуються реформування системи загальної середньої освіти. Окремі пропозицій Міністерством освіти і науки України вже враховано.
Для задоволення освітніх потреб громади міста Івано-Франківська сформована мережа загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладів. Забезпечено функціонування міської електронної реєстрації дітей для поступлення у дошкільні навчальні заклади.
Робота управління освіти і науки спрямована на реалізацію програми “Освіта міста Івано-Франківська. 2012-2015 роки”, метою якої є розбудова якісної, ефективної та доступної для кожного системи освіти міста, що відповідає вимогам громади, запитам особистості та потребам держави і базується на духовних цінностях українського народу.
Розділ І
Національне виховання
Протягом 2014 року педагогічні колективи реалізовували державну програму «Основні орієнтири виховної роботи з учнями 1-11 класів загальноосвітніх шкіл України», програму туристсько-краєзнавчої роботи з учнівською молоддю, Комплексний план правової освіти і правовиховної роботи, працювали згідно з Концепцією національно-патріотичного виховання, Концепцією художньо-естетичного виховання.
Традиційними стали загальноміські заходи:
- благодійні акції «Подаруй радість дітям!», «Різдвяна свіча милосердя», «Добро твого серця творить дива!»;
- дні українського кіно;
- новорічно-різдвяні та великодні світлиці;
- Свято в Республіці дитинства;
- проекти «Гармонія душі і серця», «За честь! За славу! За народ!», «Ми – громадяни України», «Ми – маленькі громадяни великої країни», «Дні родинної педагогіки»;
- уроки історичної пам’яті;
- збір-реквієм учнівської молоді «Згадаємо всіх поіменно!»;
- патріотичні флеш-моби школярів;
- дні правових знань та право виховної роботи.
Проведено ХІІ дитячо-юнацький фестиваль мистецтв «Таланти землі Галицької», ІХ дитячий різдвяний фестиваль «Ой радуйся, Земле!», ХІІІ виставку-конкурс «Карпатський дивосвіт», ХV фольклорний конкурс «Бо прийдуть до тебе три празники в гості», свято-конкурс української патріотичної пісні «Ой у лузі червона калина!..», конкурс творчих робіт «Рабів до раю не пускають». Систематично проводяться заходи, присвячені знаковим датам і подіям з календаря знаменних дат України і світу.
З 15 вересня 2014 року відновила роботу міська школа громадянської освіти для лідерів учнівського самоврядування, що працює на базі Центру патріотичного виховання імені С. Бандери.
Проведено систему заходів до 200-річчя від дня народження Шевченка.
З 10 до 14 березня 2014р. у закладах освіти міста проходив тематичний тиждень «Тобі, уславлений співець, сплітаєм цей вінок…», у рамках якого відбувалися тематичні уроки, літературні вечори, вікторини, конкурси, презентації, виставки, усні журнали, диктанти та інші заходи, присвячені Т.Шевченкові, в дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних закладах розміщено 132 портрети Т.Шевченка. Впродовж березня у навчальних закладах міста було розгорнуто книжково-ілюстративні виставки у шкільних бібліотеках «Україна іде по шляхах Кобзаря» та тематичні виставки творів образотворчого мистецтва «Ім’я Шевченка світиться терново», організовані шкільними бібліотекарями та вчителями образотворчого мистецтва.
Учні та педагоги міста у ЗШЛ № 23 переглянули виставу «Любов, що розійшлася сном…» (автор сценарію, постановки, виконавець ролі Т.Шевченка – заступник директора ЗШЛ № 23 з виховної роботи О.Кочинаш).
Тематичний тиждень завершився загальноміським заходом ЗШ № 22 «Думи Кобзаря живуть між нами».
Визначено переможців загальноміського огляду-конкурсу «Тарасова світлиця»: І місце – СШ № 11 (Н.Романишин), ІІ місце – ЗШ № 2 (В.Засідко), ІІІ місце – гімназія № 2 (Г.Косар) та ЗШ № 6 (І.Максимчук).
На базі ЗШ № 10 проведено загальноміське Шевченківське свято «На струнах Кобзаревої душі» (для вчителів музичного мистецтва), а в актовій залі ЗШЛ № 23 – Шевченківське свято для вихованців позашкільних навчальних закладів «Кобзарем його ми звемо!», підготоване міським Центром дитячо-юнацької творчості (дир. І.Волинська).
Впродовж березня в Центрі патріотичного виховання ім. С.Бандери експонувалися виставки: «Тарас Шевченко і Прикарпаття» (з приватної колекції П.Арсенича), загальноміська виставка-конкурс учнівських малюнків «Уклін тобі, Тарасе», виставка творчих робіт Г.Шпортюк та вихованців художньої майстерні ЗШ № 28.
Проведено загальноміське свято «Стежками малого Тараса» у ДНЗ № 12 «Струмочок».
Як і щороку учні міста взяли активну участь у Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді ім. Т.Шевченка та Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої».
Особлива увага була приділена духовному , естетичному вихованню, прищепленню дітям та молоді моральних цінностей.
- 17 травня проведено прощу у с. Погоня Тисменицького району, в якій взяли участь 342 старшокласники загальноосвітніх навчальних закладів міста. Під час прощі випускники співпрацювали із братами-семінаристами. Духовну науку для учнів та педагогів провів от.Йосафат Фітель. Божественну Літургію очолив от.Олег Каськів, Протосинкел Івано-Франківської Єпархії УГКЦ.
- 25 жовтня 2014 року у монастирському храмі Святих Кирила і Методія, в селі Крихівці Івано-Франківської міської ради відбувся XVІІ Євхаристійний з’їзд учнівської молоді, в якому взяли участь 225 школярів та педагогів міста.
- 27 листопада 2014 року в актовій залі школи-гімназії № 3 відбувся V християнський Форум учнівської молоді «Ви – світло для світу» під гаслом «Бог. Церква. Україна». У заході взяли участь 154 учні із 30 загальноосвітніх навчальних закладів міста.
В сфері виховної роботи управління освіти і науки активно співпрацює з громадськими організаціями, засобами масової інформації, батьками школярів.
Розділ ІІІ
Дошкілля
На кінець 2014 року у місті Івано-Франківську функціонує 28 дошкільних навчальних закладів і 5 навчально-виховних комплексів «дошкільний навчальний заклад - загальноосвітній навчальний заклад», у яких виховуються і навчаються 8444 дитини.
Фактична мережа дошкільних навчальних закладів м. Івано-Франківська станом на початок 2014-2015 навчального року засвідчила збільшення чисельності дітей у порівнянні з минулим навчальним роком (на 235 дітей).
Рік |
1991 рік |
2013-2014 н.р. |
2014-2015 н.р. |
ДНЗ та шкіл-садків комунальної форми власності |
33 |
31 |
31 |
Дітей в ДНЗ та школах-садках комунальної форми власності |
6832 |
8007 |
8234 |
Відомчих ДНЗ та приватних шкіл-садків |
18 |
2 |
2 |
Дітей у відомчих ДНЗ та приватних школах-садках |
4235 |
202 |
210 |
Всього ДНЗ та шкіл-садків |
51 |
33 |
33 |
Всього дітей в ДНЗ та школах-садках |
11067 |
8209 |
8444 |
Відсоток охоплення дітей віком з 3-х до 6 років |
59% |
87% |
89,8% |
Реалізовується проект плану розширення мережі ДНЗ. Завершується капітальний ремонт приміщення з метою відкриття ще однієї групи у ДНЗ № 17 «Казочка». Триває будівництво двох дошкільних навчальних закладів у селах, які належать до міської ради (Вовчинець та Хриплин). Вирішено питання про повернення приміщення колишнього дошкільного навчального закладу Львівської залізниці (вул. Г.Хоткевича, 11), готується проектно-кошторисна документація на реконструкцію приміщення даного ДНЗ. Активно ведеться будівництво дошкільного навчального закладу у мікрорайоні Пасічна - 4.
З метою реалізації права кожної дитини на доступність дошкільної освіти та вибору форм її здобуття у місті функціонує мережа приватних дошкільних груп: 5 приватних підприємців (фізичних осіб), котрі отримали ліцензію на право надання платних послуг у сфері дошкільної освіти, створили 40 приватних груп, котрі відвідують 335 дітей дошкільного віку.
Загальна чисельність дітей, які охоплені різними формами здобуття дошкільної освіти у м. Івано-Франківську, на кінець 2014 р. становить 8779. Охоплення дітей від 3 до 6 р. дошкільними закладами становить 89,8%, усіма формами дошкільної освіти - 92,4 %, охоплення дітей старшого дошкільного віку підготовкою до навчання у школі становить 98%.
Прийом дітей до дошкільних закладів здійснюється відповідно до Положення про порядок загальної міської електронної реєстрації дітей на поступлення у дошкільні навчальні заклади м. Івано-Франківська. Завідувачі дошкільних закладів здійснюють прийом документів для зарахування дитини у дошкільні навчальні заклади лише за списками електронного реєстру.
Контроль за дотриманням вимог даного Положенням здійснювала Тимчасова комісія з контролю за веденням електронного реєстру, працює комісія з розгляду питань, які потребують додаткового вивчення та не врегульовані Положенням про порядок загальної міської реєстрації дітей на поступлення до ДНЗ м. Івано-Франківська.
Відповідно до графіка державної атестації закладів освіти міста у 2014 році проводилась державна атестація дошкільних навчальних закладів: № 18 «Зернятко», № 33 «Кристалик», № 20 «Росинка», № 27 «Карпатська казка». Проатестовано з відзнакою ДНЗ № 18 «Зернятко» (Т.Кузьменко) та ДНЗ № 33 «Кристалик» (Г.Шевчук).
Проведено експертну оцінку діяльності трьох приватних підприємців, які повторно отримали ліцензію на право надання платних послуг у сфері дошкільної освіти.
Надаються додаткові освітні послуги у дошкільних навчальних закладах: з навчання дітей дошкільного віку англійської мови платні послуги надаються у 23 дошкільних закладах, з хореографії - у 11 дошкільних закладах.
Відповідно до поставлених перед дошкільною освітою міста завдань у 2014 році здійснювавсяметодичний супровід у сфері дошкільної освіти.
У 2014р. працювали методичні об’єднання, школи педагогічної майстерності, опорні дошкільні заклади та інші загальноміські форми методичної роботи для різних категорій працівників, в тому числі і для педагогів, які надають платні освітні послуги.
Активно працювали опорні дошкільні заклади з питань упровадження освітніх інноваційних технологій – ДНЗ № 10,18,28 (завідувачі Н.Завойська, Т.Кузьменко, А.Василишин).
Відповідно до річного плану роботи проведено такі семінари з керівниками ДНЗ: «Сучасні п’ятирічні діти: особливості та проблеми їх розвитку (на базі ДНЗ № 11 «Пізнайко»), «Поетапне впровадження інноваційних технологій у практику роботи ДНЗ» ( на базі ДНЗ № 10 «Катруся»). Також проводились семінари з усіма категоріями працівників ДНЗ: вихователями-методистами (2), вихователями (3), інструкторами з фізичної культури (2), музичними керівниками (2), керівниками гуртків (4), старшими медичними сестрами (3). Проведено 3 майстер-класи з питань готовності дітей до навчання у школі (з вихователями ДНЗ та вчителями початкових класів ЗШ), 2 виїзні семінари (з вихователями-методистами та музичними керівниками) та ін.
Дошкільні навчальні заклади забезпечено новою програмою розвитку дитини дошкільного віку “Соняшник” Л. Калуської, рекомендованої МОН України (2014р.) та навчально-методичними посібниками до цієї програми.
Удосконалюється процес впровадження інформаційно-комунікативних технологій у практику управлінської діяльності керівників ДНЗ. У 2014 році створено базу електронних адрес дошкільних навчальних закладів міста (за відсутності Інтернету в окремих ДНЗ завідувачі користуються контактними електронними адресами). Це дає змогу оперативно здійснювати розсилку пошти електронним шляхом. Створено каталог мультимедійних Презентацій про роботу усіх дошкільних навчальних закладів та шкіл-садків м.Івано-Франківська. Функціонують WEB-сайти дошкільних навчальних закладів: ДНЗ № 18, 2, 11, 15 (Т.Кузьменко, І.Мушак, І.Стасюк, С.Головенко).
У 2014н.р. педагогічні колективи дошкільних навчальних закладів міста брали участь у різноманітних педагогічних конкурсах та фестивалях.
Зокрема, педагогічний колектив ДНЗ № 28 «Квітка Карпат» (завідувач А.Василишин) став переможцем обласного етапу Всеукраїнського огляду-конкурсу на кращий стан фізичного виховання в навчальних закладах системи освіти України (за номінацією - кращі дошкільні навчальні заклади).
Колектив ДНЗ № 16 «Сонечко» (завідувач О.Звончук) став переможцем міського етапу та зайняв почесне третє місце в обласному етапі Всеукраїнського огляду-конкурсу стану умов і охорони праці у навчальних закладах.
Колектив ЗШС № 6 (директор В.Місяченко) став переможцем міського етапу Всеукраїнського фестивалю дитячого театрального мистецтва.
Проект ДНЗ № 2 «Малятко» «Школа дорожніх наук» (завідувач І.Мушак) став переможцем у міському конкурсі проектів і програм розвитку місцевого самоврядування та громадського суспільства в м. Івано-Франківську, при фінансовій підтримці за результатами конкурсу та активній участі батьківської громади у ДНЗ облаштовано сучасний автомайданчик для навчання дітей правил вуличного руху.
Розділ ІV
Здоров’я через освіту
У 2014 році заклади освіти забезпечено медичними препаратами на загальну суму 68 тис. 500грн.
Незважаючи на необхідність економії електроенергії у всіх навчальних закладах забезпечений світловий режим. У класах, що працюють в другу зміну, тривалість уроків в зимовий період за рішенням загальноосвітніх навчальних закладів скорочено на 5 хвилин з наступними відпрацюванням робочого часу.
У загальноосвітніх навчальних закладах функціонує 18 стоматологічних кабінетів, в яких відповідно до графіку роботи ведуть прийом досвідчені лікарі-стоматологи від міської дитячої стоматологічної поліклініки (гімназія № 2, школа-гімназія № 3, СШ № 1, 5, 11, ЗШ № 3, 10, 12, 17, 18, 19, 21, 22, 24, 25, 28, ЗШЛ № 23). В Українській гімназії № 1 з січня 2011 року працює лікар-стоматолог, працівник Івано-Франківського Національного медичного університету, факультету післядипломної освіти лікарів.
Протягом навчального року два рази на рік лікарями-стоматологами проводяться огляди учнів 1-11-х класів. Проводиться обов’язкова диспансеризація школярів. З учнями, котрі взяті на диспансерний облік, частіше проводиться профілактична робота та лікування в залежності від групи до якої вони належать.
Під час канікул, крім учнів загальноосвітніх навчальних закладів, обслуговуються у лікарів-стоматологів на базі шкіл діти прилеглих дошкільних навчальних закладів.
Налагоджена співпраця з міською дитячою стоматологічною поліклінікою. Для покращення надання лікувально-профілактичної стоматологічної допомоги управління освіти і науки сприяє в організації проведення обов’язкових профілактичних оглядів у навчальних закладах, де немає стоматологічних кабінетів.
Спільно з класними керівниками проводяться уроки здоров’я, лекції, бесіди з використанням листівок, макетів, плакатів; покази наукових фільмів та театралізованих виступів на стоматологічну тематику за участю студентів медичного університету.
З 2006 року в місті було запроваджено обов’язкові уроки плавання для учнів 4-х класів усіх шкіл (15 обов’язкових уроків плавання) на базах плавальних басейнів УГ № 1, ЗШ № 18, 21, 22, 24, ЗШЛ № 23. За 8 років навчилося плавати понад 9 тис. дітей. Четвертокласників навчають плавати висококваліфіковані тренери-викладачі ДЮСШ № 2.
У 2014 році уроками плавання було охоплено 1524 четвертокласники, що становить 65 % від їх загальної кількості. Такі уроки сприяють збереженню дитячого життя, фізичному розвитку школярів, зокрема профілактиці порушень постави та ін. Двічі на тиждень навчалися плавати згідно з розкладом занять на базі плавального басейну ДЮСШ № 2 (ЗШ № 22) учні навчально-реабілітаційного центру.
У березні 2014 року на базі плавального басейну УГ № 1 проводились змагання з плавання серед учнів 5-х класів ЗНЗ (обов’язковий вид змагань, що входить у залік Спартакіади). У змаганнях взяло участь 26 команд (260 учнів) загальноосвітніх навчальних закладів міста. І місце посіла команда УГ № 1, ІІ місце – команда СШ № 5, ІІІ місце – команда ЗШ№ 24.
Для сприяння розвитку масового дитячо-юнацького футболу у м. Івано-Франківську все більше дітей залучається до систематичних занять футболому системі уроків фізичної культури ЗНЗ та ДЮСШ. Завдяки цьому з’явилася краща можливість для формування резерву збірних команд міста Івано-Франківська для участі в змаганнях різного рівня. Реалізовується програма розвитку дитячо-юнацького футболу.
Щорічно проводиться Спартакіада серед школярів у програму якої включено змагання з різних видів спорту: волейбол (юнаки, дівчата), баскетбол (юнаки, дівчата), гандбол (юнаки, дівчата), міні-футбол (юнаки, дівчата), плавання (5 класи), «Старти надій» (7 класи), ФОПФШУ «Нащадки козацької слави», «Веселі старти» (4 класи), змагання з шахів «Біла тура», «Блискавична гра в шахи», управління освіти і науки спільно із міським комітетом фізкультури і спорту традиційно проводять змагання з футболу на призи клубу «Шкіряний м’яч» у трьох вікових групах для учнів ЗНЗ. Разом з НФК «Ураган» управління освіти і науки проводить змагання з футзалу на «Кубок НФК «Ураган» для учнів (5 класи і молодші) загальноосвітніх навчальних закладів.
У 2014 році команда УГ № 1 здобула І місце на обласних змаганнях “Старти надій” та представляла Івано-Франківську область на Всеукраїнських змаганнях.
З держаного бюджету профінансовано на обласні, всеукраїнські та міжнародні змагання на загальну суму 21 тис. 265грн.
Послуги з харчування у шкільних їдальнях надають приватні підприємці, з якими укладені Договори по закупівлі послуг з організації гарячого харчування учнів та наймані ними на роботу кухарі. В 6 закладах (УГ№ 1, ЗШС№ 3, 6, ЗШС ім. С.Русової, НРЦ) харчування учнів забезпечують кухарі, котрі включені у штатний розпис закладу.
З ініціативи управління освіти і науки та за фінансової підтримки приватних підприємців на базі Івано-Франківського технікуму ресторанного сервісу і туризму Національного університету харчових технологій (Кузнєцова В.І.) курсову перепідготовку упродовж 2014р. пройшли 35 кухарів із 24-х загальноосвітніх навчальних закладів міста.
За рахунок коштів міського бюджету гарячим харчуванням охоплені 10646 (100%) учнів 1-4 класів, 126 (100%) – дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування; 257 (100%) – із малозабезпечених сімей; 153 (100%) учнів-чорнобильців.
З метою соціального забезпечення дітей, які прибули на навчання із АР Крим та південно-східних областей України» організовано одноразове гаряче харчування усіх учнів за рахунок коштів міського бюджету в межах сум, визначених конкурсними торгами по закупівлі послуг з організації харчування учнів.
За рахунок коштів приватних підприємців гарячим харчуванням охоплені 178 учнів з числа дітей-інвалідів, дітей, котрі перебувають на диспансерному обліку, дітей із багатодітних сімей, вихованці груп продовженого дня; вітамінізованими напоями – 10646 (100%) учнів 1-4 класів та діти 5-11 класів з ослабленим здоров’ям (відповідно до п.2.5 Договору по закупівлі послуг з організації гарячого харчування учнів за державні кошти).
На 2014р. виділено бюджетних коштів на харчування у сумі 5023,4 тис. грн. Натуральні норми харчування відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 р. № 1591 виконується в середньому на 85 %. Основна причина недовиконання – сезонна зміна цін на продукти щоденного споживання.
З метою пропаганди культури здорового харчування, захисту, збереження і розвитку здоров’я школярів вперше з 20 по 24 жовтня 2014р. у загальноосвітніх навчальних закладах м. Івано-Франківська організовано та проведено Тиждень культури здорового харчування.
Відповідно до комплексно-цільової програми організації і розвитку харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах м. Івано-Франківська розроблені заходи щодо поліпшення матеріально-технічної бази їдальні. До початку нового навчального року придбано обладнання: холодильного – 5, технологічного – 11, електроплит – 11; оновлено посуд на суму 44376 грн., меблі – на суму 14450 грн. Кількість харчоблоків, забезпечених холодною проточною водою становить – 65; гарячою проточною водою – 51 (встановлені бойлери для підігріву води).
Упродовж 2-16 червня у 34-х загальноосвітніх навчальних закладах функціонував 41 пришкільний табір на 5244 учні (24,4% від загальної чисельності дітей шкільного віку).
Найбільше (три) пришкільні табори для дітей різних вікових груп діяло у ЗШ №15 (директор В.Бойчук), два пришкільні табори працювало у НВК «Школа-гімназія №3» (директор Л.Іванцев), СШ №1 (директор Л.Мурга), СШ №5 (директор Я.Олексин), ЗШ №10 (директор С.Місюра), ЗШ №18 (директор Д.Чміль). Найбільшу кількість школярів було залучено до відпочинку у пришкільних таборах ЗШ №18 (599 учнів), СШ №1 (356 учнів), НВК «Школа-гімназія №3» (354).
У позаміському таборі «Лімниця» впродовж чотирьох літніх змін оздоровилось 617 дітей.
29 учнів навчально-реабілітаційного центру оздоровлювались за бюджетні кошти на базі міської дитячої клінічної лікарні.
185 дітей оздоровлювалось у спортивних виїзних таборах.
253 вихованців МДЮПЦ відпочивало у наметових пластових таборах.
Доброю традицією є відпочинок наших учнів за межами України під час літніх канікул. Особливо активно використовують можливості міжнародної співпраці дирекції УГ №1, ПМЛ, ЗШ №3, СШ № 5, СШ № 11, ЗШЛ №23.
Всього влітку 2014 року вдалось охопити організованими формами відпочинку та оздоровлення 15452-хшколярів віком від 7 до 17 років, що становить 72% від загальної кількості.
Розділ ІV
Загальна середня освіта.
У 2014-2015 навчальному році в місті Івано-Франківську функціонує 40 денних загальноосвітніх навчальних закладів, у 910-х класах навчається 23280 учнів. В тому числі: 2 приватні школи (34 класи, 511 учнів), НРЦ для дітей з особливими потребами (19 класів, 152 учні), 3 спеціалізовані школи з поглибленим вивченням іноземних мов (105 класів, 3188 учнів), 2 гімназії, природничо-математичний ліцей, ЗШЛ № 23, школа-гімназія № 3, 3 школи-садки та 3 школи І ступеня.
У порівнянні з попереднім навчальним роком фактична мережа загальноосвітніх навчальних закладів зросла на 21 клас (997 учнів). На 13 класів (570 учнів) зросла мережа учнів 1-4-х класів, темп зростання становить 4,75 %. Кількість учнів молодших класів сягнула 10656, що є найвищим показником за останні 17 років.
На 106 учнів більше прийшло в перші класи. З 2001 року це найбільша кількість першокласників у місті.
У десятих класах продовжують навчання 1043 випускники, що становить 56,6%.
Зважаючи на зростання мережі, показник охоплення дітей навчанням у другу зміну зріс і становить 10,6%. У другу зміну займається 2458 учнів 91-го класу десяти загальноосвітніх навчальних закладів.
Найбільшою за кількістю учнів є ЗШ № 22 (53 класи, 1458 учнів).
У ЗШ №18 – 51 клас, 1385 учнів, у ЗШЛ №23 – 45 класів, 1303 учні,
у ЗШ №10 – 44 класи, 1175 учнів, у СШ №1 – 39 класів, 1146 учнів,
у ЗШ № 25 – 37 класів, 1060 учнів у СШ № 11 – 33 класи, 1032 учні,
у СШ № 5 – 33 класи 1010 учнів.
Середня наповнюваність по місту з урахуванням мережі приватних шкіл становить 25-26 учнів і зросла в порівнянні з минулим роком на 4,5 відсотка. Це зумовлено зростанням наповнюваності початкових класів, яка становить 26-27 учнів у класі.
Створено умови для навчання дітей мовами національних меншин. Мережа ЗШ № 3 налічує 38 класів 834 учні ( 3,6 % від загальної кількості учнів), у яких 20 класів (440 учнів) з російською мовою навчання та 18 класів (394 учні) з польською мовою навчання. Зростання мережі в порівнянні з минулим навчальним роком становить 87 учнів і є найвищим по місту.
У 140 групах продовженого дня (138,5 ставок) охоплено заняттями 3971 учня. Додатково відкрито ГПД в ЗШ № 3, 4, 28.
Упродовж трьох років мережа ГПД зросла на 10, а кількість учнів в них – на 314 (8,6%).
Відповідно до програми “Освіта міста Івано-Франківська. 2012-2015 роки” здійснено поділ на групи при вивченні української мови в класах з наповнюваністю більше 25 учнів, що дозволило покращити якість навчального процесу.
Управління освіти і науки забезпечує створення належних умов для організації переходу до профільного навчання учнів старшої школи, комплектування кваліфікованими педагогічними працівниками, вживає заходів щодо модернізації навчально-матеріальної бази загальноосвітніх шкіл. Здійснено поділ на групи при вивченні профільних дисциплін (математика, фізика, хімія, біологія, українська література) в 10-11 класах та у 8-11 класах з поглибленим вивченням відповідних предметів та наповнюваністю класу більше 27 учнів.
У рамках системного переходу старшої школи на профільне навчання у 2014-2015н.р. в м. Івано-Франківську в 10-11 класах відкрито 58 профільних класів (на 1309 учнів) п’яти напрямів, 62% старшокласників охоплено профільним навчанням.
Функціонує 142 класи (на 4163 учні) з поглибленим вивченням предметів: української мови та літератури, математики, фізики, біології, історії, англійської мови, німецької мови, правознавства, інформатики та фізичної культури.
У трьох спеціалізованих школах навчається 3188 учнів, котрі з 1 до 11 класу поглиблено вивчають іноземну мову: СШ № 1 та СШ № 11 – англійську – 2178, СШ № 5 – німецьку – 1010 учнів.
У 19 класах НРЦ навчається 152 учні, для 137 дітей відкрито 12 груп продовженого дня. Діти з вадами фізичного розвитку мають змогу навчатися за загальноосвітніми програмами та отримувати документ про освіту. У 2013-2014н.р. 6 учнів НРЦ отримали атестати про повну загальну середню освіту, 10 – свідоцтва про закінчення базової загальної середньої освіти, 9 – свідоцтва про закінчення спеціальної загальноосвітньої школи.
У 2014 році шляхом екстернату було отримано 42 атестати про повну загальну середню освіту, 10 свідоцтв про базову загальну середню освіту, 26 табелів про закінчення 10 класу.
78 учнів мали змогу навчатися за індивідуальною формою навчання, з них 53 – діти-інваліди. Крім цього, на базі обласної дитячої клінічної лікарні навчаються діти, котрі перебувають на довготривалому лікуванні.
У травні-червні 2014р. видано:
- 1277 атестатів про повну загальну середню освіту випускникам 11 класу, 136 нагороджено медалями: золотими – 107, срібними – 29 (12%);
- 1831 свідоцтво про базову загальну середню освіту випускникам 9 класу, 106 нагороджено свідоцтвом з відзнакою (6%).
Проект «Обдарованість»
У переддень Міжнародного дня захисту дітей та з нагоди завершення навчального року проведено загальноміське культурно-мистецьке свято обдарованої учнівської молоді «Ми – надія твоя, Україно!». Це свято було засноване ще у 1998 році і проводилось в сімнадцяте.
Про результативність роботи з обдарованими дітьми свідчить кількість перемог у предметних олімпіадах, конкурсах, турнірах.
У ІІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад взяли участь 149 школярів міста. З них 116 учнів, що представляли 19 навчальних закладів, отримали 144 перемоги (30 учнів здобули дипломи І ступеня, 56 учнів – ІІ ступеня та 58 учнів – ІІІ ступеня).
Серед навчальних закладів впевнено очолює рейтинг УГ № 1, на другому місці – СШ № 5, на третьому – ПМЛ. В першу десятку ввійшли: СШ № 11, ЗШ № 3, 25,21,22,18, Гімназія № 2.
За останні 5 років місця в першій десятці розподілились так: УГ № 1, СШ № 5, 11, ПМЛ, ЗШ № 22,3,2,18,25,21. Стабільно високі результати показують УГ № 1, СШ № 5, 11, суттєво покращилась результативність виступів ПМЛ, ЗШ № 3,21, 25.
Добре виступали учні загальноосвітніх навчальних закладів міста в IV етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад, виборовши 24 перемоги з 11 предметів. Найбільш вдало виступили школярі з німецької мови (6 переможців), біології (4 переможці), економіки (3 переможці), української мови і літератури, історії та географії (по 2 переможці). По одному – з астрономії, математики французької мови та хімії.
Учні УГ № 1 здобули на IV етапі олімпіад 8 перемог, СШ № 5 - 5 перемог, ПМЛ – 4 перемоги. По одній перемозі в активі ЗШ № 2, 21, 22, 25, СШ № 11, ЗШЛ № 23, гімназії № 2.
Десятикласник УГ № 1 Процюк Антон став учасником Міжнародної олімпіади з історії.
Упродовж останніх 5 років переможцями ІV етапу олімпіад ставали учні 15 закладів. Найкраще виступають учнів УГ № 1, СШ № 5, ПМЛ; стабільні результати показують учні ЗШ № 22, 18, 2, СШ № 11; покращили результативність виступів ЗШ № 25, 3, 21, ЗШЛ № 23, гімназія № 2.
Крім перемог на ІV етапі олімпіад, здобули перемоги і на заключному етапі конкурсу-захисту творчих робіт МАН Ткачівський Денис (УГ № 1), Капінус Уляна та Якимчук Богдан (ПМЛ). Окрім них перемоги в Малій академії наук здобули Артемович Іванна, Босович Валентина, Ерстенюк Ярослав (УГ№1), Новак Василь (СШ № 5).
Команда Івано-Франківського ПМЛ третій рік поспіль завоювала диплом ІІ ступеня на Всеукраїнському турнірі з математики, а збірні команди міста вибороли диплом ІІ ступеня на турнірі юних географів (УГ № 1, ЗШ №№ 25) та диплом ІІІ ступеня з біології (ЗШ № 2, 12, УГ № 1, школа-гімназія № 3).
Двоє учнів отримали стипендії Президента України:
- Демків Юлія Василівна, учениця 8 класу ЗШ № 21, за зайняте І місце у олімпіаді з біології
- Ткачівський Денис Васильович, учень 9 класу УГ№1,кандидат у дійсні члени Малої академії наук, за зайняті І місця у ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України (секція німецької мови, базова дисципліна – німецька мова) та олімпіаді з німецької мови
На традиційному загальноміському святі «Ми – надія твоя, Україно!» грошові винагороди на суму 22 800 грн. отримали 155 учнів.
За підготовку дітей до олімпіад, конкурсів, змагань 65 педагогів премійовано на суму 15900 грн.
Почесне звання «Учень року-2014» здобув випускник 11 класу УГ №1 Ярослав Ерстенюк. Разом з почесною грамотою та оригінальною медаллю він отримав премію в розмірі 1000 грн.
Всеукраїнський рейтинг школярів за підсумками виступів на олімпіадах та конкурсах-захистах творчих робіт МАН, започаткований Міністерством освіти і науки України у 2014 році, очолює випускниця УГ № 1 (2013 рік) Репетило Ірина Ігорівна.
Проект «Комп’ютеризація»
Завдяки реалізації програми виконано ряд заходів щодо інформатизації закладів освіти.
Загальна чисельність комп’ютерної техніки нараховує 933 одиниці, з них 153 комп’ютери використовується в управлінсько-господарській діяльності, в т.ч. 32 – для ведення бібліотечного фонду, для забезпечення навчально-виховного процесу 455 комп’ютерів та 152 портативних комп’ютери. В закладах освіти функціонують 77 мультимедійних комплексів, що дає можливість використовувати комп’ютерні програми навчального призначення з різних дисциплін.
Вагомою складовою інформаційного простору навчального закладу є шкільний сайт як електронний представник школи в мережі Інтернет. Його створення – це перший крок до відкритості шкільного навчально-виховного процесу, що сприяє приверненню уваги громадськості, батьків до питань формування і реалізації освітньої політики школи. В інформаційному освітньому просторі системи освіти міста діє 11 сайтів (гімназія №2, СШ №1, СШ №11, ЗШ №3, Угорницька ЗШ, Перша ластівка, ЗШ №22, СШ №5, ЗШ №26, ЗШ №2, УГ №1). Забезпечено функціонування Web-сторінки управління освіти і науки.
Готуючись до нового навчального року ЗШ № 18, 19, ЗШ №26, Католицька ЗШ обладнали кабінети інформатики для учнів початкових та середніх класів.
Загальноосвітні навчальні заклади м.Івано-Франківська (крім ЗНЗ І ступеня) оснащені НКК на 50%. На один комп’ютер припадає майже 11 учнів 9-11-х класів.
Розділ VI
Позашкільна освіта
Основною метою організації системи позашкільної освіти управління освіти і науки ставить створення умов для вільного доступу молоді до якісної позашкільної додаткової освіти, забезпечення зайнятості дітей за інтересами шляхом залучення школярів міста до занять у гуртках та секціях позашкільних навчально-виховних закладів, широке залучення учнів шкіл до науково-дослідницької роботи.
На реалізацію цієї мети в 2014 році в структурі позашкільної освіти управління освіти і