Івано-Франківський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді є спеціальним закладом, що проводить соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.
З метою попередження складних життєвих обставин та, в першу чергу, раннього дитячого сирітства МЦСССДМ забезпечує діяльність консультативного пункту в міському пологовому будинку.
Для породіль проведено 19 групових заходів з метою покращення психоемоційного стану жінок до та після пологів, формування навичок відповідального батьківства, планування сімейного життя після народження дитини, планування особистого бюджету тощо. Всього жінкам надано 354 соціально-педагогічних та інформаційних послуг. За результатами три жінки взято під соціальний супровід, четверо – під соціальне обслуговування.
Попереджено 1 відмову від новонародженої дитини в міському пологовому будинку.
Виявлення, оцінка потреб, надання соціальних послуг та здійснення соціального супроводу сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих ситуаціях, здійснюється в рамках діяльності «Служби соціальної підтримки сімей».
Всього за звітний період фахівцями із соціальної роботи виявлено 296 сімей та 14 осіб, які потрапили у складні життєві обставини.
Під соціальним супроводом перебувало 311 сімей, де виховується 582 дитини, та 24 особи. У зв’язку із подоланням родинами складних життєвих обставин завершено соціальний супровід 256 сімей (463 дітей), та без досягнення результату – 9 сімей.
В ході соціального супроводу надано 14206 послуг, а саме: покращено взаємостосунки у родинах, підвищено рівень виховного потенціалу батьків, надано інформаційні послуги щодо працевлаштування членів родин, отримання субсидій та пільг, оздоровлення дітей, отримання медичної допомоги, покращено матеріальний стан родин.
До Великодніх та Різдвяних свят 50 сімей отримали продуктові набори від Молодіжного міськвиконкому. Окрім цього, 330 дітей отримали шкільне приладдя до навчального року та подарунки дня Св.Миколая.
Проведено благодійну акцію «Ялинка бажань» спільно з супермаркетом «Сільпо». За результатами акції 335 дітям надано подарунки.
В рамках щорічної акції "Пізнаймо Україну разом" організовано пізнавально-екскурсійну поїздку для 40 дітей пільгових категорій в Гошівський монастир.
За сприяння відділу внутрішньої політики виконавчого комітету міської ради 340 дітей з батьками пільгових категорій відвідали три циркові вистави.
У зв'язку із складною ситуацією в державі фахівці із соціальної роботи впродовж березня-квітня щоденно працювали в регіональному Координаційному центрі по наданню допомоги населенню під час надзвичайних ситуацій. З червня 2014 року згідно оперативної інформації обласного центру соціальних служб фахівці із соціальної роботи відвідували сім'ї та особи, які переселилися в Івано-Франківськ із Донецької та Луганської областей, за місцем проживання з метою надання їм необхідної соціальної допомоги. Так, відвідано та надано соціальні послуги 216 сім'ям, в яких виховується 328 дітей та 325 осіб. Під соціальним супроводом перебувало 45 сімей ( 75 дітей) з числа переселенців.
У другому півріччі розпочато здійснення соціальної роботи із сім'ями, члени яких беруть участь в АТО. Фахівцями із соціальної роботи відвідано 5 сімей, з яких родичі загинули, та 29 сімей, з яких родичі поранені в ході бойових дій. За результатами 2 родини загиблих (Безпалько, Шемегінських) та 1 сім'ю поранених (Гафарови) взято під соціальний супровід. В ході роботи із сім'ями надається сприяння в оформленні пенсії по втраті годувальника, переоформленні спадщини, покращенні психо-емоційного стану, діти безкоштовно залучаються до змістовного дозвілля. Родинам надано гуманітарну допомогу одягом, продуктами харчування, діти отримали подарунки до Дня Св. Миколая в рамках акції "Ялинка Бажань".
Окрім того, соціальні працівники відвідали 53 родини, члени яких беруть участь в АТО.
З метою організації змістовного дозвілля в канікулярний період на базі МЦСССДМ відбуваються майстер-класи з прикладного мистецтва для дітей із сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах.
В пришкільних таборах міста проведено 58 соціально-профілактичних заходів, якими охоплено 1562 дитини.
У травні 2014 року забезпечено участь 10 дітей з функціональними обмеженнями в обласному фестивалі творчості «Повір у себе».
З нагоди Міжнародного дня інвалідів 3 грудня 2014 року проведено ХІІІ міський фестиваль творчості дітей та молоді з функціональними обмеженнями "Повір у себе", в якому взяли участь 90 осіб. Традиційно відбулася виставка творчих робіт та святковий концерт. Кожен учасник отримав пам'ятний подарунок.
Окрім соціального супроводу сімей у складних життєвих обставинах, соціальна служба надає послуги для створення та супроводження прийомних сімей та будинків сімейного типу
МЦСССДМ забезпечено соціальне супроводження 11 прийомних сімей, в яких виховується 17 дітей (в т. ч. 1 одна сім'я вимушених переселенців) та дитячого будинку сімейного типу з числа внутрішньо переміщених осіб.
Постійно проводиться робота із вдосконалення взаємодії прийомних дітей та прийомних батьків, підтримання взаємостосунків прийомних дітей з біологічними родичами (контакти по телефону з братами та сестрами, зустрічі з родичами), здійснюється сприяння в оздоровлені прийомних дітей в літній період.
В рамках соціального супроводження новоствореної прийомної сім'ї надаються послуги щодо адаптації дитини до проживання в родині.
Для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, які навчаються в інтернатних закладах, забезпечено впровадження «Програми соціальної адаптації для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування з числа старших та випускних класів інтернатних закладів». Всього програмою охоплено 10 учнів обласної загальноосвітньої школи-інтернату.
В 2014 році придбано житло 2 особам з числа дітей-сиріт з категорії випускників інтернатних закладів. З міського бюджету виділено 130000 грн., з обласного бюджету 125000 грн.
В рамках реалізації «Програми заочного, дистанційного навчання студентів з особливими потребами у ВМУРоЛ «Україна» на 2011-2014 роки» у 2013-2014 навчальному році на спеціальностях «Правознавство», «Програмне забезпечення автоматизованих систем», «Видавнича справа та редагування» навчалися п’ять осіб. Рішенням сесії міської ради від 14.08.2014 року №1482-47 затверджено "Програму заочного, дистанційного навчання студентів з особливими потребами на 2014-2018 роки", відповідно до якої з жовтня 2014 року навчається семеро молодих людей.
У 2014 році учасниками спеціалізованої служби «Школа волонтерів» було 18 осіб з числа учнівської та студентської молоді. Для них проведено 20 занять з підготовки до волонтерської роботи в МЦСССДМ.
Під час Новорічно-різдвяних свят волонтери відвідали з привітаннями 10 дітей з функціональними обмеженнями, які потребують сторонньої допомоги.
Напередодні Великодніх свят волонтерами проведено майстер-клас з виготовлення листівок для вихованців Центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Дивосвіт».
До Дня міста проведено гру квест «Моє рідне місто» для вихованців Центру «Дивосвіт», до Дня захисту прав дітей та дня Незалежності України проведено ігротеки для мешканців мікрорайону "Каскад".
З метою популяризації та розвитку волонтерського руху, в 2014 році проведено 4 зустрічі з учнівською та студентською молоддю в Івано-Франківському фінансово-комерційному кооперативному коледжі
ім.С. Граната, Прикарпатському національному університеті ім.. В. Стефаника, ЗОШ №10.
Отримати психологічну допомогу щоденно можна завдяки роботі спеціалізованої служби «Телефон довіри», яка працює з 16 до 21 год. У 2014 році «Телефоном довіри» зафіксовано 567 звернень.
В рамках діяльності служби «Соціальний супровід неповнолітніх і молоді, яка повернулась з місць позбавлення волі» клієнтами МЦСССДМ були:
В рамках реалізації Проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні» впродовж 2014 року клієнтами Центру Відвідування було 14 неповнолітніх, які відбувають покарання без позбавлення волі.
Для неповнолітніх, які відбувають покарання без позбавлення волі проведено 31 груповий захід: колаж, бесіда: "Мої мрії"; малюнкова терапія, бесіда: "Автопортрет"; бесіда: "Я піклуюсь про..."; тренінг: "Захист та турбота - одвічні людські цінності"; Бесіда: "Емоції в твоєму житті"; тренінг: "Емоції"; інтерактивна гра "Крок за кроком" щодо популяризації здорового способу життя; тренінг та бесіда «Я і конфлікт»; бесіда «Відповідальна поведінка»; «Я і моє оточення»; тренінг та бесіда «Успіх у твоєму житті»; тренінг «Толерантна поведінка»; творча майстерня: «Виготовлення оберегів для військовослужбовців»; бесіда «Організація дозвілля»; тренінг: «Здоров’я та здоровий спосіб життя»; тренінг «Правова культура особистості»; семінар: «Попередження насильства та жорстокості в сім’ї» тощо. Проведено 3 заняття з представниками Центру зайнятості щодо профорієнтації неповнолітніх та тестування особистісних рис та якостей.
З метою формування поваги та толерантного ставлення до осіб з функціональними обмеженнями неповнолітніми відвідано Центр соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Дивосвіт» та спільно з вихованцями закладу проведено майстер-клас з виготовлення оберегів для військовослужбовців.
Також проводилась індивідуальна робота з неповнолітніми та їх батьками.
Працівниками МЦСССДМ проводилась індивідуальна робота з 14 неповнолітніми, які перебувають на обліку у кримінальній міліції у справах дітей, з метою подання інформації у службу у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради для досудового звіту.
Клієнтами Центру Відвідування впродовж 2014 року було 11 дітей, які перебувають на обліку в кримінальній міліції у справах дітей. Проведено 27 групових заходів: відеолекторій: "Формування навичок здорового способу життя"; бесіда: "Я у процесі здорового способу життя"; відеолекторій: "Стоп насильству"; бесіда: "Що я знаю про насильство"; бесіда: "Життя людини - найбільша цінність"; бесіда: "Впевненість - крок до успіху" тощо.
Відповідно до плану реалізації Проекту взято участь у навчальних семінарі на тему "Механізм міжвідомчої співпраці щодо здійснення індивідуально-профілактичної роботи з неповнолітніми, які знаходяться в конфлікті із законом", .
Основними завданнями «Служби соціально-профілактичної роботи» (ССПР) є зменшення шкоди для споживачів ін’єкційних наркотиків та запобігання поширенню ВІЛ – інфекції та СНІДу.
У 2014 році до ССПР звернулось 31 клієнтів, із них 21 особа - ін’єкційні споживачі наркотиків та 10 осіб – члени їх родин.
Також клієнтами ССПР було 9 осіб (1 дитина та 8 повнолітніх), яких торкнулась проблема ВІЛ-інфекції.
Спільно з обласним наркологічним диспансером організовано та проведено три круглі столи щодо проблем профілактики наркоманії в молодіжному середовищі та співпраці суб'єктів соціальної роботи.
З метою підвищення кваліфікації та налагодження взаємодії із суб’єктами соціальної роботи проведено 12 методичних навчань для фахівців із соціальної роботи, на які запрошено представників МВ УМВС, обласної психо-неврологічної лікарні №3, Івано-Франківськтеплокомуненерго, кафедри соціальної медицини МНУ, Територіального центру соціального обслуговування.
На ВЕБ-сторінку виконавчого комітету подано 45 інформацій про діяльність МЦСССДМ.
Згідно затвердженого кошторису на 2014 року передбачено 1428,8 тис.грн., фактично профінансовано 1380,8 тис. грн., в тому числі:
- на утримання центру передбачено – 1328,8 тис.грн., профінансовано 1284,3 тис.грн., з яких погашена кредиторська заборгованість за 2013 рік в сумі 21,6 тис.грн.;
- на програми центру передбачено – 100,0 тис.грн., профінансовано 96,5 тис.грн., з яких погашена кредиторська заборгованість за 2013 рік в сумі 12,9 тис.грн.;
Всього за 2014 рік спеціалістами та фахівцями надано 23350 індивідуальних та групових послуг 6276 клієнтам.
Діяльність Івано-Франківського міського центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Дивосвіт» спрямована на надання психологічних, соціально-педагогічних, соціально-медичних, інформаційних послуг дітям та молоді з функціональними обмеженнями і членах їх сімей. Значимість закладу полягає в тому, що діти та молодь з функціональними обмеженнями мають можливість спілкуватись один з одним, знаходитись в позитивному середовищі прийняття та підтримки, можливість реалізовувати свої творчі можливості та підтримувати набути навички, брати участь у громадському житті. Важливим елементом діяльності закладу є терапевтична робота з батьками клієнтів центру. З цією метою створено клуб «Шанс» для батьків та організовано терапевтичну групу спільно з психіатром – психотерапевтом Гаргауном Анатолієм Миколайовичем.
Для забезпечення відповідної роботи, для 45 молодих осіб, які відвідують Центр, розроблені індивідуальні плани реабілітації.
В процесі виконання реабілітаційних програм фахівцями центру проводяться заняття з:
- розвитку та підтримки набутих навичок письма, читання та математичних знань;
- збереження та розвитку соціально-побутових і гігієнічних навичок;
- розвитку дрібної моторики рук;
-лікувальній фізкультурі ;
-трудової реабілітації та естетичного виховання, що дають змогу розширити творчі здібності, набути комунікативних навичок, налагодити змістовне дозвілля, допомагають досягти незалежності та успішно реабілітуватися та інтегруватися в суспільство. Також, відповідно до покладених на центр завдань, діти та молодь забезпечуються щоденним одноразовим харчуванням.
В ході соціально-психологічної реабілітації з метою розвитку комунікативних та емпатійних вмінь та навичок, правової самосвідомості, формуванню адекватної самооцінки, соціальні педагоги та психолог провели ряд тренінгів, а саме: «Слухати і чути» для 16 осіб; «Розвиток комунікативних навичок» з використанням з методів арт-терапії для 28 осіб; «Підтримка. Що для нас важливіше: надавати чи отримувати підтримку» для батьків 23 осіб; «Я знаю і реалізую свої права» для 33 осіб та ін;
Для загально-пізнавального розвитку, формування системи знань про навколишній світ, розвитку самосвідомості, профілактики агресивної поведінки, проводилися тематичні бесіди на тему: «Історія виникнення державної символіки» для 19 осіб; «Флора і фауна нашого краю» для 25 осіб; «Роль книги в нашому житті» для 30 осіб; «Правила вуличного руху» для 24 осіб; «Знайомство з українськими народними піснями» для 30 осіб; «Вплив екології сім’ї на внутрішнє сприйняття самого себе та поведінку в соціумі» для 20 осіб; «Техніки та вправи розвитку уваги, пам’яті, уяви» для 24 осіб; «Мої права та обов’язки» для 23 осіб; «Моя сім’я» для 29 осіб.
В ході фізичної реабілітації клієнти центру брали активну участь в проведенні «Олімпійського дня », організованого міським центром з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт», змаганнях на веломобілях, приурочених 351-річниці від дня заснування міста Івано-Франківська. Також клієнти центру брали участь у змаганні до Дня фізичної культури, Дня молоді та Дня захисту дитини.
Одним з важливих завдань діяльності центру є сприяння духовному вихованню. З цією метою клієнти центру брали участь в літургіях Катедрального собору та церкви Серця Христового, приступали до Таїнств Сповіді, Причастя, Миропомазання, здійснювали прикладання до мощей.
Для відвідувачів центру організовано розпис писанок на базі Художнього музею; роботу з виготовлення листівок, предметів декору та елементів декору одягу за допомогою швейно-вишивальної машинки; виготовлення листівок з використанням методик декупажу, аплікації, ізонитки, вирізання. Велике значення в роботі з декоративно-прикладного мистецтва має використання природних матеріалів, що стимулюють нервові закінчення пальців, збагачують знання дітей та молоді про можливі використання різних предметів.
Для клієнтів центру та їх батьків організовано туристичну подорож «Карпатським трамвайчиком» в м. Вигода Долинської обл. Подорож організовано за фінансування компанії Кнорр-Бремзе Глобаль Каре. Також, спільно з батьками організовано подорож до міста Коломия і відвідування музею народного мистецтва. Спільно з Бурштинським центром соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Довір’я» проведено спортивні естафети та гаївки. Відвідувачів центру залучено до відвідування табору на території ТК «Буковель» потягом двох тижнів. До Дня інвалідів для вдувачів центру було організовано перегляд лялькової вистави, святкове частування в кав’ярні «Говорить Івано-Франківськ» та участь у фестивалях «Повір у себе» та «Горицвіт».
До дня Святого Миколая організовано та проведено святкове дійство.
Також, налагоджена співпраця з управліннями та відділами виконкому Івано-Франківської міської ради у сфері сім’ї, молодіжної та гендерної політики, фізкультури та спорту, соціального захисту, охорони здоров’я, освіти, службою у справах дітей, міським центром з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт», навчально-реабілітаційним центром, Івано-Франківським художнім музеєм, арт-галереєю «Оле Тур», краєзнавчим музеєм, Івано-Франківським ляльковим театром ім. М.Підгірянки, косметичною компанією Oriflame, пп «Роксолана», ТзОВ «Куверт Україна», партією «Свобода», ГО «Лада», ГО «Кольорові білі плями», Богословською академією, компанією Кнорр-Бремзе Глобал Каре.
Всього за рік клієнтам та батькам Центру "Дивосвіт" надано 4765 послуг, в т.ч. 2356 соціально-педагогічних, 956 соціально-психологічних, 1064 соціально-медичних, 389 інформаційних.