Міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді забезпечував діяльність 8 спеціалізованих формувань:
1) “Служба соціальної підтримки сімей”, в яку входять:
- служба соціальної роботи із сім’ями, які перебувають в складних життєвих обставинах,
- служба соціальної роботи з прийомними сім’ями,
- служба соціальної роботи з дітьми сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування та особами з їх числа,
- служба соціальної роботи з сім’ями, в яких виховується дитина-інвалід ,
- навчання студентів-інвалідів дистанційної форми;
2) Консультативний пункт у міському пологовому будинку;
3) «Мобільний консультативний пункт»;
4) «Соціальний супровід неповнолітніх та молоді, яка повернулися з місць позбавлення волі»;
5) «Школа волонтерів»;
6) «Телефон Довіри»;
7) «Молодіжне агентство зайнятості»;
8) «Служба соціально-профілактичної роботи».
В рамках діяльності «Служби соціальної підтримки сімей» здійснюється індивідуальна робота із сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах.
З метою виявлення таких родин здійснено соціальне інспектування 48 сімей та осіб.
Під соціальним супроводом перебувало 18 сімей, в яких виховується 48 дітей. Впродовж І півріччя 2012 року взято під соціальний супровід 10 сімей, в яких виховується 25 дітей. Знято із соціального супроводу з позитивним результатом – 10 сімей (29 дітей).
В ході соціального супроводу покращено взаємостосунки у родинах, підвищено рівень виховного потенціалу батьків, надано інформаційні послуги щодо працевлаштування членів родин, отримання субсидій та пільг, оздоровлення дітей, отримання медичної допомоги, покращено матеріальний стан родин.
Надано гуманітарну допомогу одягом - 10 сім’ ям. До Великодніх свят 25 сімей отримали продуктові набори за сприяння Молодіжного міськвиконкому, а також 10 сімей – за сприяння фітнес-клубу « Fit Curves ».
Ведеться постійна співпраця з благодійними організаціями та фондами,
які у І півріччі цього року надали солодкі подарунки 80 сім’ям до Різдвяних свят (БФ «Миколи Палійчука»), а також 25 продуктових наборів для сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах (БФ «Солідарність»).
За сприяння відділу внутрішньої політики виконавчого комітету міської ради 215 дітей та батьків пільгових категорій відвідали 6 циркових вистав.
Міським центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді забезпечено участь 5 дітей-інвалідів в обласному фестивалі творчості «Повір у себе» , за результатами якого одна дитина нагороджена безкоштовною путівкою на спеціалізовану зміну в МДЦ «Артек».
Забезпечено реалізацію «Програми заочного, дистанційного навчання студентів з особливими потребами у ВМУРоЛ «Україна» на 2011-2014 роки» В рамках програми 6 осіб навчалися на спеціальностях «Правознавство», «Програмне забезпечення автоматизованих систем», «Видавнича справа та редагування». В червні цього року одна особа закінчила навчання та здобула кваліфікацію спеціаліста.
Здійснювався соціальний супровід 10 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа: забезпечено соціальну адаптацію після закінчення навчальних закладів, направлено на проживання в соціальний гуртожиток м.Калуш, надано сприяння у вступі до ВНЗ та у працевлаштуванні.
Забезпечено впровадження «Програми соціальної адаптації для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування з числа старших та випускних класів інтернатних закладів» в обласній школі-інтернаті, школі-інтернаті №1, обласному ліцеї-інтернаті для обдарованих дітей. Всього програмою охоплено 32 особи випускника 2012 року (з них 13 дітей з м.Івано-Франківська).
МЦСССДМ забезпечено соціальне супроводження 10 прийомних сімей, в яких виховується 15 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Сім’ям надано 175 послуг, а саме: налагоджено стосунки між прийомними батьками та прийомними дітьми, надано психологічні консультації, сприяння в адаптації прийомної дитини до життя в сім’ї, сприяння в оздоровлені прийомних дітей в літній період, постійно проводиться робота із вдосконалення взаємодії прийомних дітей та біологічних дітей прийомних батьків.
Діти, позбавлені батьківського піклування, з п’яти прийомних родин міста підтримують стосунки з біологічними родичами: контактують по телефону з братами та сестрами, троє дітей з однієї прийомної сім’ї зустрічались з родичами, одна дитина підтримує зв’язки з біологічною матір’ю.
Відповідно до Положення про створення та функціонування ПС та ДБСТ 2 особи пройшли навчання з підготовки кандидатів у прийомні батьки.
З метою попередження раннього дитячого сирітства забезпечено роботу консультативного пункту в міському пологовому будинку.
Надано 26 індивідуальних психологічних та інформаційних консультацій жінкам – щодо покращення психоемоційного стану до та після пологів, можливості отримання кваліфікованої допомоги з питань догляду за дитиною, процедури оформлення одноразової допомоги при народженні дитини, планування сімейного життя після народження дитини, планування особистого бюджету тощо.
Діяльність спеціалізованої служби „Мобільний консультативний пункт» здійснювалась в сім’ях, які опинились в складних життєвих обставинах, дитячих оздоровчих закладах, пришкільних оздоровчих таборах, обласній школі-інтернаті, професійно-технічних навчальних закладах.
Здійснено 58 виїздів, проведено 142 групові заходи – тренінги, бесіди, консультації, відеолекторії на теми «Сімейні цінності» , «Відповідальне батьківство», «Проблеми виховання дітей у неповних сім’ях», «Взаємостосунки в сім’ї», «Попередження шкідливих звичок», «Профілактика ВІЛ/СНІДу», «Профілактика негативних явищ» тощо. О хоплено заходами 684 особи.
Проведено 8 ігротек та 2 конкурси малюнку на асфальті на теми: «Щасливе дитинство», «Рідне місто моє», в яких взяло участь 120 дітей. Кожен учасник отримав пам’ятні подарунки та солодощі.
Спеціалізована служба «Школа волонтерів» налічує 23 особи з числа учнівської та студентської молоді.
Для волонтерів проведено 16 навчальних занять:
- за програмою «Сприяння просвітницькій роботі «Рівний-рівному» серед молоді України щодо здорового способу життя»;
- соціальна робота з сім’ями (діти та молодь з функціональними обмеженнями).
Для волонтерів Центру проведено 16 бесід з профілактики шкідливих звичок, навичок успішного спілкування. Надано 106 індивідуальних послуг.
До Різдвяних свят волонтери МЦСССДМ привітали дітей та молодь (9 осіб), які нездатні самостійно пересуватися.
Для студентів Педагогічного Інституту Прикарпатського університету проведено 2 бесіди щодо розвитку волонтерської діяльності та інформації про діяльність МЦСССДМ.
Вперше до Великодніх свят проведено акцію «Подаруй листівку другу». В рамках акції на базі Івано-Франківського міського центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Дивосвіт» волонтери МЦСССДМ здобули навички виготовлення Великодніх листівок. Для дітей із сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах, волонтери провели майстер-клас зі створення листівок, а листівками, виготовленими спільними зусиллями з вихованцями «Дивосвіту», волонтери привітали 15 осіб з числа дітей та молоді з функціональними обмеженнями, які нездатні самостійно пересуватись.
Волонтери Центру долучилися до V ІІ Всеукраїнської благодійної акції «Серце до серця» допомоги дітям, хворим на цукровий діабет. В ході акції зібрано 745,25грн.
До Дня міста волонтерами міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведено ігротеку для дітей та конкурс малюнку на асфальті «Рідне місто моє». У даних заходах прийняли участь 85 осіб.
До Всесвітнього дня пам’ яті людей, які померли від СНІДу, 17 травня 2012 року, на Вічевому майдані волонтери Центру долучилися до проведення акції «Зупини відлік». В ході акції р озповсюджено соціальну рекламу профілактичного спрямування серед населення Івано-Франківська, запалено традиційну свічу пам’яті померлим від СНІДу.
В рамках роботи спеціалізованого формування «Мобільний консультаційний пункт» волонтери Центру долучались до проведення інформаційно-просвітницьких заходів у пришкільних таборах міста: 17 заходів, в яких прийняло участь 231 особа.
Під час загальноміських акцій, ігротек та профілактичних заходів волонтерами розповсюджено 245 візиток про соціальні послуги МЦСССДМ.
Протягом І півріччя 2012 року в рамках діяльності служби «Соціальний супровід неповнолітніх і молоді, яка повернулась з місць позбавлення волі» клієнтами МЦСССДМ були:
· 6 осіб, які звільнились з місць позбавлення волі; надано 22 послуги. В результаті роботи – налагоджено соціальні зв’язки, отримано доступ до соціальної активності, навчено навичкам безпечного способу життя щодо інфікування ВІЛ;
· 2 особи з числа близького оточення осіб, що повернулись з місць позбавлення волі; надано 4 послуги;
· 111 осіб (в т.ч. 8 неповнолітніх), які відбувають покарання, не пов’язані з позбавленням волі, яких поінформовано про діяльність МЦСССДМ, надіслано інформаційні картки, буклети щодо здорового способу життя та послуг МЦСССДМ. Надано 284 послуг.
Працівники МЦСССДМ взяли участь у двох навчальних семінарах в рамках «Проекту реформування кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні». Проект передбачає роботу з неповнолітніми, які відбувають покарання без позбавлення волі та відкриття Центру денного відвідування, де реалізовуватимуться програми щодо зміни їхньої поведінки.
Спеціалізована служба «Телефон довіри» працює щоденно з 16 до 21 год. За І півріччя 2012 року «Телефоном довіри» зафіксовано 327 звернень.
Проведено навчальні семінари для консультантів: «Навички консультативної роботи по телефону», «Консультування підлітків та молоді, принципи надання допомоги».
Спеціалізованою службою “Молодіжне агентство зайнятості” надано 297 консультацій з питань працевлаштування 173 особам та працевлаштовано – 12 осіб.
Основними завданнями «Служби соціально-профілактичної роботи» (ССПР) є зменшення шкоди для споживачів ін’єкційних наркотиків та запобігання поширенню ВІЛ – інфекції та СНІДу.
За І півріччя 2012 року у ССПР звернулось 112 клієнтів, з них 71 особа - ін’єкційні споживачі наркотиків, яким надано 720 індивідуальних послуг, 41 особа – члени їх родин, яким надано 291 послугу. Обміняно та утилізовано 1623 шприца.
Клієнтами ССПР було 6 осіб, яких торкнулась проблема ВІЛ-інфекції:
- 2 дітей, яким надано 24 послуги;
- 4 особи, яким надано 31послугу.
В рамках діяльності служби до Всесвітнього дня пам’ яті людей, які померли від СНІДу проведено акцію «Зупини відлік».
В засоби масової інформації подано 11 заміток та статей про діяльність МЦСССДМ.
Згідно затвердженого кошторису на І півріччя 2012 передбачено 301,2 тис.грн., фактично профінансовано 260,9 тис. грн., в тому числі:
- на утримання центру передбачено – 235,6 тис.грн., профінансовано 213,8 тис.грн., з яких погашена кредиторська заборгованість за 2011 рік в сумі 12,9 тис.грн.;
- на програми центру передбачено – 65,6 тис.грн., профінансовано 47,0 тис.грн., з яких погашена кредиторська заборгованість за 2011 рік в сумі 13,1 тис.грн.. Кошти програм центру використано на оплату праці залучених спеціалістів.
Протягом 6 місяців в Івано-Франківському міському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Дивосвіт» на денному стаціонарі перебувало 35 молодих осіб. За даний період соціальними педагогами та психологом надано 2281 індивідуальн у послуг у молодим інвалідам з функціональними обмеженнями, проведено 441 групов ий зах ід.
Для молодих інвалідів з функціональними обмеженнями щоденно проводяться заняття:
- лікувальної фізкультури та медичний огляд;
- розвитку та підтримки навичок письма, читання та математичних знань;
- збереження та розвиток соціально-побутових і гігієнічних навичок;
- розвиток дрібної моторики рук;
- трудова реабілітація та естетичне виховання, на яких молодь зі зниженим інтелектом виготовляє декоративні та ужиткові вироби з вишивкою, вироби з природних матеріалів, ляльки-мотанки, листівки. Такі заняття дають змогу розширити творчі здібності, набути комунікативних навичок, налагодити змістовне дозвілля, допомагають досягти незалежності.
Окрім цього впродовж року проведено:
Працівники Центру постійно співпрацюють з батьками та родичами клієнтів Центру. За даний період батькам та родичам надано 362 соціально-педагогічних, психологічних та інформаційних послуг и. Проведено 12 зустріч ей для батьків у клубі «Шанс», проведено 3 батьківських зборів.
Центр «Дивосвіт» співпрацює з державними та громадськими організаціями – міським центром з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт», благодійним фондом «Родина», навчально-реабілітаційним центром, Івано-Франківським художнім музеєм. Налагоджена співпраця із волонтерською організацією Кольорові Білі Плями та німецьким товариством Кнорр-Бремзе Глобаль Каре.