Торгівлю товарами народного споживання в місті станом на 01.07.2012р. здійснює 1497 магазинів загальною площею 149404,0 кв.м та 606 підприємства ресторанного господарства на 33635 посадкових місць. Побутове обслуговування населення здійснюється через 369 підприємств побуту.
За 1 півріччя 2012 року торговельна мережа міста збільшилась на 8 підприємств торгівлі , 7 підприємства ресторанного господарства та 3 підприємства побутового обслуговування населення.
Загальний обсяг продажу споживчих товарів (за розрахун -ковими даними) у 1 півріччі 2012р. склав 2842,3 млн.грн. і у порівнянні з відповідним періодом 2011р. збільшився на 19,9%.
Велика увага приділяється питанню реалізації продукції місцевої промисловості в фірмових торгових підприємствах торгівлі міста, яка налічує 93 фірмових торгових підприємства.
У задоволенні потреб населення у товарах значне місце продовжує належати ринкам, однак за останні п’ ять років населення надавало перевагу стаціонарним торговельним об’ єктам, зокрема, нововідкритим супер-гіпермаркетам, яких на даний час налічується понад 45.
В даний час в місті працює 15 ринків на 5275 торгових місць , з яких – 6 ринків з торгівлі товарами непродовольчої групи ( 40% ), 1 - з торгівлі продовольчою групою товарів ( 7,0% ) та 8 ринків з торгівлі змішаною групою товарів ( 53,0% ).
На ринках міста сворені умови для відкриття фермерських кутків. Сьогодні на чотирьох продовольчих ринках виділено 110 місць для фермерських господарств. Крім того на ринках ТзОВ «Торговий сервіс» та ринок «Східний ТзОВ «Гаразд України» одночасно можуть здійснювати торгівлю сільськогосподарською продукцією фермерські господарства з 65 автомобілів.
З метою контролю за ціновою ситуацією проводиться щотижневе відслідковування динаміки цін на основні продукти харчування в торгівельній мережі та ринках міста , ведеться моніторинг цін та здійснюється аналіз їх із середніми у області та державі.
Однією з важливих для населення форм роздрібної торгівлі в місті є торгівля через організацію ярмарків-продажу.
Франківський хлібокомбінат», ПАТ «Полонина», ІваноФранківський комбінат хлібопродуктів.
Для мешканців міста реалізовано товарів народного споживання на суму – 25588,2тис.грн.
Слід відмітити, що збережена тенденція збільшення частки продукції місцевого товаровиробника у загальному їх продажу через роздрібну торгову мережу міста, яка складає в середньому 86 відсотків.
Сучасна економіка та мережа торгівлі і ресторанного господарства міста має всі можливості для свого сталого зростання, підвищення конкурентоспроможності та досягнення раціонального співвідношення між виробництвом та споживанням продукції на внутрішньому товарному ринку.
Особливу увагу потрібно приділити розвитку малого бізнесу, суб’єкти якого, не маючи достатніх коштів для будівництва капітальних об’єктів бізнесу, здійснюють діяльність із малих архітектурних форм. Так, на сьогодні склалася ситуація з розміщенням на території міста застарілих малих архітектурних форм, які не відповідають сучасним вимогам.
Вирішення означеної проблеми можливе завдяки комплексному підходу до процесу розміщення та припинення функціонування малих архітектурних форм. Нами розроблено «Положення про виносну дрібнороздрібну торгівлю та надання послуг у сфері розваг на території м.Івано-Франківська» де зазначені правила розміщення виносної торгівлі на території міста та чітко обумовлено групи товарів, що реалізуватимуться через цю мережу, місця такої торгівлі, типові проекти та зовнішній вигляд лотків, палаток, літніх торгових майданчиків інших пристроїв, механізм установлення та демонтажу об’єктів, договірні засади між суб’єктами підприємницької діяльності та виконавчими органами міської ради. Перевага надаватиметься сучасним формам торговельного обслуговування.
Виконавчим комітетом міської ради прийнято рішення від 21.03.2012 року № 158 «Про проведення аукціону на право розташування дрібнороздрібної торгівлі на території м. Івано-Франківська» , де визначено місця дислокації проведення аукціону на право розташування дрібнороздрібної виносної торгівлі на території міста в 2012–2014 роках та затверджено Умови аукціону. В центральній частині міста визначено 23 місця для встановлення пересувних лотків з торгівлі морозивом, в парку культури і відпочинку ім.Т.Шевченка та на міському озері визначено 21 місце дислокації виносної торгівлі. Аукціон проведено 30 квітня 2012 року Прикарпатською універсальною товарною біржею, продано 33 торгові місця для організації дрібнороздрібної торгівлі та надання послуг у сфері розваг на суму 196,2 тис.грн.
В поточному році відповідно до Положення про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в м.Івано-Франківську та з метою впорядкування розміщення, утримання літніх торгових майданчиків виконавчим комітетом міської ради станом на 01.07.2012р. прийнято три рішення «Про облаштування літніх торгових майданчиків поруч об’єктів ресторанного господарства на території м.Івано-Франківська». Даними рішеннями погоджено облаштування літніх торгових майданчиків на 2012 рік в літній період року 94 суб’єктам господарювання. За дозвіл на право облаштування торгового літнього майданчика в місті суб’єкти господарювання здійснили внесок до міського бюджету в сумі 522,1 тис.грн. Розпорядженням міського голови від 26.06.2012р. №340-р «Про перевірку роботи літніх торгових майданчиків та дрібнороздрібної торгової мережі у м.Івано-Франківську» на даний час здійснюється перевірка з метою впорядкування роботи літніх торгових майданчиків і дрібнороздрібної торговельної мережі, ліквідації незаконно облаштованих літніх торгових майданчиків, запобігання виникненню стихійної торгівлі у м.Івано-Франківську.
На виконання заходів з припинення стихійної торгівлі на вулицях міста, управлінням торгівлі складено графік спільних дій працівників управління торгівлі, міського відділу УМВС України в області, громадського формування «Штаб». Відповідно до даного графіку проводяться спільні рейди з метою попередження та недопущення незаконної торгівлі. За 1 півріччя 2012р. припинено торгівлю з рук у невстановлених 42 місцях. Із початку року, станом на 01.07.2012р. працівниками управління торгівлі спільно із посадовими особами МВ УМВС України в Івано-Франківській області за порушення правил торгівлі та благоустрою міста складено 74 протоколів про адміністративні правопорушення, а саме за:
- ст.164 КУпАП (незаконна торговельна діяльність) – 11;
- ст.152 КУпАП (порушення правил благоустрою міста) – 22;
- ст. 160 КУпАП (торгівля з рук в невстановлених місцях) – 41.
Крім вказаних результатів роботи з ліквідації незаконної торгівлі працівниками управління торгівлі виконкому Івано-Франківської міської ради проводиться профілактично-роз’яснювальна робота щодо недопущення незаконної торгівлі на вулицях міста. З метою ліквідації стихійної торгівлі на вулицях і площах міста потрібно передбачити будівництво на ринках торгових павільйонів для розміщення більшої кількості торгуючих , зокрема, фірмової торгівлі, заповнення вільних торгових місць на ринках.
Управлінням торгівлі проводиться відповідна робота щодо закупівлі товарів, робіт та послуг через тендерні процедури відповідно до вимог чинного законодавства.
Комітетами з конкурсних торгів розпорядників бюджетних коштів у І-ІІ кварталах 2012 року проведено 85 процедур закупівель товарів, робіт та послуг за державні кошти на заявлену суму 111715,2 тис. грн. Відкриті торги є основною процедурою закупівель, яка забезпечує прозорість і конкуренцію під час її проведення. Процедур відкритих торгів проведено 44 на суму 69823,5 тис. грн., що становить 51,7% від усіх закупівель. Ці дані свідчать про ефективність і прозорість використання бюджетних коштів. Кількість учасників, які взяли участь у торгах у І-ІІ кварталі 2012 року 185, за лотами 193 учасників. В середньому в 1 процедурі торгів взяли участь 2,3 учасника, що свідчить про конкуретність закупівель.
Структура закупівель товарів, робіт послуг станом на 01.07.2012 року
Інформація про здійснення закупівель товарів, робіт та послуг з метою розміщується на веб-порталі www .tender.me.gov.ua, www .mvk.if.ua та друкується в інформаційному бюлетені «Вісник державних закупівель» .
Позитивних результатів у сфері торгівлі вдалося досягнути завдяки тому , що питання торговельного обслуговування населення знаходиться на постійному контролі. В тій чи іншій площині воно систематично розглядається на нарадах у міського голови та його заступника.
Впродовж звітного періоду в управління торгівлі поступило 53 звернення , із них надійшло поштою - 27, в яких порушуються питання роботи торгових підприємств, ринків, закладів ресторанного господарства і побутового обслуговування населення. Всі звернення розглянуто вчасно.
Робота управління торгівлі постійно висвітлюється на веб-сторінці виконавчого комітету міської ради та існує тісна співпраця з засобами масової інформації , особливо в рубриці «Діловий кур’єр» газети «Західний кур’єр».
Враховуючи вищевикладене нам потрібно спрямувати зусилля на активізацію та підвищення ефективності підприємницької діяльності за рахунок створення сприятливих правових , фінансових, соціально-економічних та організаційно-господарських умов. Для цього передбачити:
- забезпечення дотримання процедур підготовки і прийняття регуляторних актів, публічного обговорення нових регуляторних актів;
- чіткого визначення процедур отримання дозволів на розміщення виносної торгівлі на території міста;
- задоволення потреб населення, зокрема малозабезпечених верств, у якісних товарах , запобігання необгрунтованому зростанню цін на споживчому ринку, в тому числі на соціально значущі продовольчі товари;
- врегулювання відносин, пов’язаних з організацією та функціонуванням роздрібних ринків, створення умов для продажу сільськогосподарської продукції безпосередньо її виробниками;
- сприяння підтримці вітчизняного виробника шляхом проведення виставок-продажу, ярмарок, забезпечення необхідною кількістю торгових місць та створення необхідних умов для їх роботи;