Основними завданнями охорони здоров’я міста у 2011році були надання ургентної та невідкладної допомоги, проведення комплексу протиепідемічних заходів, гарантування рівня медичного забезпечення вагітних і дітей, дотримання стандартів лікування, а також розвиток матеріально-технічної бази. Поставлені завдання, окрім дотримання стандартів лікування і соціальних гарантій при зверненні за медичною допомогою, лікувальні заклади виконали.
Не допущено спалахів інфекційних хвороб, відмов у наданні допомоги, збережено ресурсний та кадровий потенціал медичних закладів, вкладались значні кошти в покращення матеріальної бази, зокрема ремонти і реконструкції споруд та придбання медичної апаратури.
Важливим напрямком діяльності лікувально-профілактичних закладів міста є виконання заходів національних, державних, обласних та міських програм у галузі охорони здоров’я. Результат цієї роботи забезпечив доступ жителів міста до консультативної допомоги та безоплатного анонімного тестування на ВІЛ- інфекцію, страхування медичних працівників на випадок професійного інфікування ВІЛ/СНІДом, закупівлю інсулінів для хворих цукровим діабетом, недопущення випадків внутрілікарняних інфекцій.
У 2011 році збережено мережу та потужність лікувально-профілактичних закладів: центральна міська клінічна лікарня на 470 ліжок, міська клінічна лікарня № 1 на 280 ліжок, міська дитяча клінічна лікарня на 130 ліжок, міський клінічний пологовий будинок на 215 ліжок, 4 територіальні міські поліклініки, міська стоматологічна поліклініка, міська дитяча стоматологічна поліклініка, станція швидкої та невідкладної медичної допомоги.
Роботу системи охорони здоров`я міста забезпечував потужний у 4220 осіб загін медичних працівників, серед них 1080 лікарів, 1795 медичні сестри та 1345 особи допоміжного та технічного персоналу.
Високим є рівень кваліфікації наших кадрів. Так, рівень кваліфікації лікарів у 2011році склав 72,3%. Вищу та першу кваліфікаційні категорії присвоєно 80,9% лікарів. Питома вага атестованих медичних сестер досягла 62,1%.
Стаціонарна допомога жителям міста надавалась в чотирьох закладах на 1095-х розгорнутих ліжках. Забезпеченість ліжками складає 46,0 на 10 тис. населення, це найнижчий показник в області.
В цілому у 2011р. стаціонарні ліжка використовувались з ефективністю попереднього року. Основні два показники, які це засвідчують - кількість пролікованих хворих та середній термін перебування хворого на ліжку. У 2011 році всього в стаціонарах міста проліковано 34000 хворих. Середня тривалість перебування хворого в стаціонарних закладах зменшилась до 9,7 днів (10,3 в 2010р.). В дитячій клінічній лікарні проліковано 4300 дітей, в міському пологовому будинку проліковано та надано пологову допомогу 7050 жінкам, за рік прийнято 2588 пологів. У
відділеннях хірургічного профілю виконано 14150 великих оперативних втручань. Об’єми виконаної роботи в стаціонарах є більшими, ніж у 2010р.
В поліклінічних закладах забезпечено надання амбулаторної допомоги в повному обсязі. Зареєстровано 1млн. 795 тис. відвідувань що складає 7,5 відвідувань на 1 жителя, це найвищий показник в області. До хворих, які не можуть пересуватись, або тривалий час не відвідували поліклініки зроблено 330240 відвідувань на дому. Дитяче населення міста у 100% випадків було охоплено профілактичними оглядами.
У 2011році активно використовувались ефективні стаціонарозамінні форми надання медичної допомоги. В денних стаціонарах проліковано 8800 хворих, що значно більше, ніж в 2010р. В поліклініках виконано 14000 амбулаторних операцій. За рік здійснено 83500 виїздів бригадами швидкої невідкладної медичної допомоги.
Важливою ланкою в організації лікувально-профілактичної допомоги населенню є робота параклінічних служб і діагностичних підрозділів. Протягом останніх років суттєво покращилася їх технічна озброєність, що привело до збільшення як обсягів досліджень, так і їх якості. У 2011р. збільшилась кількість ультразвукових, ЕКГ та функціональних досліджень, лабораторних аналізів, ендоскопічних і рентгенологічних досліджень, в тому числі флюорографій на власних апаратах, кількість проведених спірографій.
Стабільно з наростанням фіксується в місті позитивний природній приріст населення який, у 2011році в редукованому показнику склав + 4,4 проти + 4,0 у 2010 році, при обласному мінус - 0,9. Народжуваність збільшилась з 11,5 до 11,9 на 1тис. населення. У 2011році народилось 2835 дітей, що на 185 більше, ніж у 2010 році
(2650). Показник смертності залишився на минулорічному рівні 7,5 на 1 тис. населення. За основними 3-ма показниками демографічна ситуація в місті краща, ніж в області і Україні.
Фінансово-господарська діяльність
У 2011 році на охорону здоров’я міста було виділено 124 916 700 грн. На одного жителя припадало 520,0 грн. ( 607,0- 10р.), що на 14,3% менше, ніж в попередньому році. Структура видатків ще зберігає негативну динаміку попередніх років, 83,8% складає заробітна плата.
Середньомісячна заробітна плата медичних працівників хоч і зросла до 1621 грн. ( 1405 грн. 10р.), але не зважаючи на ріст вона значно відстає від середньої зарплати в місті. Мало того темп росту зарплати медичних працівників склав всього – 13%.
За прийнятою в охороні здоров`я методикою в розрахунку на один ліжкодень профінансовано на 13,9 грн., з них 7,1 на закупівлю медикаментів (потреба 9,6 грн.), 6,8 на продукти харчування (потреба 10,5грн.). На медикаментозне забезпечення одного амбулаторного відвідування виділялось 0,50 грн., а також 3,50 грн. на один виїзд бригад СШНМД.
На пільгові медикаменти використано 1104 2000 грн. або 29,3 грн. на одну особу. З пільгової категорії населення зубне протезування проведено 94 особам на суму 49 700 грн.
Як і в минулі роки незадовільне фінансування змушувало керівників закладів та медичних працівників працювати над залученням додаткових позабюджетних коштів. Лікувально-профілактичні заклади за 12 місяців 2011року надали платних послуг та отримали благодійних внесків на суму 6 млн. 536 тис. грн., що на 15% більше ніж у 2010р.
Пріоритетами охорони здоров`я міста у 2011р. були покращення лікувально-діагностичного процесу в частині матеріально-технічного забезпечення та удосконалення процесу управління, забезпечення його сучасними технологіями.
Завдяки значним коштам, зібраним з різноманітних джерел, активно продовжувалась модернізація ЛПЗ місті. За рахунок різних джерел фінансування придбано діагностичної і лікувальної апаратури, обладнання та устаткування на суму 38 млн. грн. Це дало змогу переоснастити поліклініки і стаціонари рентгенологічною та флюорографічною апаратурою, сучасними УЗД апаратами, гастрофіброскопами, колоноскопами, для ЦМКЛ придбано ком’ютерний багатозрізовий томограф, відеоендоскопічне обладнання та набори для коронографій та стенувань для відділення малоінвазивної кардіохірургії, суттєво оновлено заклади стерилізаційим обладнанням.
Продовжувались роботи з реконструкції приміщень в лікувально-профілактичних закладах міста, на ремонті роботи протягом 2011року затрачено 3 042357,58 грн.
В ЦМКЛ для відділення малоінвазивних методів діагностики та лікування придбано ангіограф фірми «Toshiba», вартістю 22 млн. грн. Ще 580 тис. грн. затрачено на ремонт та обладнання приміщення, де встановлено апарат. Сучасний ангіограф дав змогу виявляти пошкодження та вади розвитку артеріальних судин головного мозку, серця, проводити стенування.
В міській поліклініці №1 відкрито нове відділення загальної практики сімейної медицини в селі Крихівці, яке вирішило усі медичні проблеми села. Тут проводиться ультразвукове дослідження на сучасному апараті УЗД та лабораторне обстеження, фізіотерапевтичні методи лікування, є палата перебування хворих та жіночий оглядовий кабінет.
Після капітального ремонту відкрите педіатричного відділення №5 міської дитячої клінічної лікарні на вулиці Г.Хоткевича. Педіатричне відділення обслуговує близько 4 тисяч дітей, серед яких чимало немовлят.
Завершується ремонт басейну на базі міської дитячої клінічної лікарні. Оновленого та передано на баланс закладу басейн у міській поліклініці №2. Для капітальної реконструкції басейну міська рада з бюджету виділила 42 тис. гривень, а ще 25 тисяч виділили депутати міської ради для заміни вікон та дверей.
В мікрорайоні Пасічна відкрито підстанцію №4 швидкої невідкладної медичної допомоги, де постійно чергують дві машини швидкої допомоги. Крім мікрорайону Пасічна, підстанція швидкої допомоги №4 обслуговує паралельно ще й мікрорайон Набережної, а також мешканців, які проживають в районі Калуського шосе та району «Дем’янів Лаз».
В ЦМКЛ завершені комплексні ремонтні роботи з побудови дренажної системи, які розпочалися ще минулого року. Проведено капітальний ремонт в підвальних приміщень. У багатьох відділеннях проводився ремонт і реконструкція палат, проведена заміна усіх вікон. Вставлено нові санвузли, які забезпечили додатковий комфорт перебування пацієнтів у лікарні.
Крім того, завершено будівництво нового в’їзду до лікарні. Вже незабаром приймальне відділення буде перенесене до 3-корпусу. „Швидка” допомога зможе заїжджати в новозбудований тамбур, звідки хворі поступатимуть спочатку до приймального відділення, а згодом до того чи іншого корпусу.
Кошти, які вкладаються в розвиток охорони здоров`я, безперечно дають змогу покращити якість медичних послуг уже в короткотерміновій перспективі, а з урахуванням інерційності динаміки процесів в подальшому вплинуть і на показники, які відображають стан здоров`я населення.