Робота управління культури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради у 2011 році була спрямована на відродження та збереження народної творчості, духовний розвиток та формування високих естетичних і художніх смаків у молоді, на зміцнення матеріально-технічної бази закладів та установ культури міста.
В адміністративному підпорядкуванні управління культури міськвиконкому знаходяться 8 клубних установ (4 - в приміській зоні), 5 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів та 17 бібліотек-філій міської централізованої бібліотечної системи.
Фінансово-господарська діяльність
Фінансування закладів та установ культури міста у 2010-2011 роках
2011 рік |
||
Затверджено |
Використано |
|
Загальний фонд |
21442460,36 |
21120263,56 |
в т. ч. з/п |
19849032,00 |
19841443,76 |
Спеціальний фонд |
1465816,87 |
1298455,08 |
в т. ч. з/п |
1247079,91 |
1159029,18 |
Бюджет розвитку |
1055768,00 |
685096,40 |
Відзначення святкових і пам’ятних дат |
687000,00 |
334060,00 |
Разом: |
24651045,23 |
23437875,04 |
В порівнянні з 2010 роком фінансування закладів та установ культури міста у 2011 році збільшилось на 3004168,51 грн., а фінансування здійснення ремонтних робіт в установах та закладах культури міста в 2011 році збільшилось на 256,631 тис.грн. Зокрема, здійснено роботи: ремонт книгосховищ бібліотек-філій № 1, 4, 6, 14, приміщень міської центральної бібліотечної системи (встановлення протипожежних вогнезахисних дверей); капітальний ремонт приміщень бібліотеки-філії №2; капітальний ремонт приміщень читального залу центральної бібліотеки МЦБС; будівництво пам’ятника Т.Г.Шевченку; капітальний ремонт внутрішніх тепломереж та електромереж в дитячій художній школі; капітальний ремонт санвузлів в МЦД; капітальний ремонт приміщень Центрального Народного дому; виготовлення меморіальної дошки М.Дяченко; капітальний ремонт вітрин в Центральному Народному домі; виготовлення ПВР «Влаштування паливної дитячої музичної школи № 3»; здійснено інші поточні ремонтні роботи.
Матеріально-технічне забезпечення
В 2011 році за рахунок загального фонду придбано матеріальних цінностей на загальну суму 105,229 тис.грн, в 2010 році - 145,151 тис.грн.
За рахунок коштів з фонду на виконання звернень депутатів та доручень виборців в 2011 році придбано матеріальних цінностей на суму 67,6 тис.грн., (в 2010 році - на суму 33,733 тис.грн.), за рахунок фонду економічного та соціального розвитку - на суму 23,0 тис.грн., за рахунок спецфонду - на загальну суму 44,52 тис.грн. (в 2010 році - на 15,263 тис.грн.). В 2011 році фінансування на придбання матеріальних цінностей для установ та закладів культури міста в порівнянні з 2010 роком збільшилось на 134,954 тис.грн.
Культурно-просвітницька робота
Народна творчість. Основні заходи
Основною діяльністю закладів культури клубного типу міста Івано-Франківська є забезпечення культурного, інформаційного обслуговування населення та організація дозвілля мешканців міста. З цією метою в клубних закладах (Центральний Народний дім, Міський Народний дім, Муніципальний Центр дозвілля, Народний дім «Княгинин», Народні доми с.Хриплин, с.Микитинці, с.Крихівці, с.Угорники) проводилися різноманітні заходи до відзначення державних і пам’ятних дат, релігійних свят, а також творчі звіти закладів культури, муніципальних і народних аматорських колективів, огляди-конкурси, фестивалі, мистецькі проекти та ін.
У 2011 році закладами культури клубного типу проведено 692 культурно-масових заходи на яких було присутніх 147550 глядачів. З них - для дітей та підлітків 365 заходів із загальною кількістю присутніх 39428 глядачів.
У порівнянні із 2010 роком показники щодо кількості заходів практично не змінились.
Культурно-масова робота закладів проводилась в тісній співпраці з громадськими організаціями міста, загальноосвітніми школами та гімназіями міста, дитячими музичними та хореографічною школами, військовими частинами, державним Центром естетичного виховання управління освіти і науки ОДА, Народним домом «Просвіта», відкритим міжнародним університетом розвитку людини «Україна», притулком для неповнолітніх, реабілітаційно-педагогічним центром для дітей з вадами опорно-рухового апарату, геріатричним пансіонатом, підлітковими клубами за місцем проживання та іншими організаціями.
Як і в попередні роки, впродовж 2011 року управлінням культури виконавчого комітету міської ради організовано ряд культурно-мистецьких заходів різноманітного спрямування, які вже стали традиційними, - відзначення державних та релігійних свят, проведено фестивалі, конкурси, творчі звіти. Особливої уваги заслуговують фестини духовної музики «Від Різдва до Великодня», які відбувались у формі щонедільних концертів в приміщенні Івано-Франківського художнього музею.
Впродовж червня-серпня 2011 року на Вічевому майдані, площі Ринок та в міському парку культури і відпочинку ім.Т.Г.Шевченка відбувалися концерти за участю муніципальних та народних аматорських колективів, а також звітні концерти закладів культури міста клубного типу перед мешканцями та гостями міста Івано-Франківська.
В 2011р. в закладах культури клубного типу міста Івано-Франківська працювало 79
творчих колективів, з них 20 – дитячих. Слід відзначити високопрофесійну роботу 7 муніципальних колективів та 25 народних аматорських колективів.
Всього впродовж 2011 року творчими колективами закладів культури клубного типу проведено 246 концертів, з них для дітей – 81 концерт.
Порівнюючи дані показники із 2010 роком можна зауважити, що кількість концертів мистецьких колективів суттєво не змінилась.
Мистецькі колективи закладів культури міста брали активну участь у міжнародних, всеукраїнських та обласних фестивалях, виїжджали з концертами в різні міста України, серед яких слід відзначити:
- участь муніципального оркестру народної музики «Рапсодія» у святкуванні національного тижня України (м.Єлгава, Латвія);
- участь муніципального камерного хору «Галицькі передзвони» у Міжнародному фестивалі хорової музики (м.Кошиця, Словаччина) та у ІІ Міжнародному хоровому конкурсі ім.Павла Муравського (м.Вінниця);
- участь творчих колективів закладів культури у ІІ обласному Різдвяному фестивалі «Коляда на Майзлях» (м.Івано-Франківськ);
- участь муніципальної капели бандуристів у Міжнародному фестивалі бандурного мистецтва «Дзвени бандуро» (м.Ялта);
- участь народного аматорського академічного хору ЦНД у VІ Всеукраїнському фестивалі-конкурсі хорового мистецтва ім.Л.Українки (м.Луцьк);
- участь народної аматорської лемківської хорової капели «Бескид» МНД в XІІІ Всеукраїнському фестивалі лемківської культури «Дзвони лемківщини» (м.Монастириськ);
- участь народного аматорського танцювального колективу «Галицька веселка» МНД у Міжнародному етнографічному фестивалі (м.Львів);
- участь народного аматорського хору «Первоцвіт» НД с.Микитинці у Міжнародному фестивалі народних ремесел та виноробства «Угочанська лоза» (м.Виноградів, Закарпатська обл.);
- участь вокального квінтету «Доля» НД с.Угорники у Міжнародному фестивалі українців (м.Лєгніца, Польща);
- участь народного аматорського хору «Прикарпаття» НД с.Угорники у ХІХ Міжнародному гуцульському фестивалі (м.Косів).
В закладах культури міста діють 7 університетів культури та 7 клубів за інтересами:
· університет музичної культури (ЦНД)
· університет духовного відродження (ЦНД)
· університет правового виховання (ЦНД)
· університет етики та естетики (МНД)
· школа ввічливості (МЦД)
· університет духовного відродження (НД “Княгинин”)
· університет “Народознавство” (НД с.Микитинці)
· клуб “Цікаві зустрічі” (ЦНД)
· клуб “Радість життя” (МНД)
· клуб "Станіславський провулок" (МНД)
· клуб „Молоде життя” (МНД)
· клуб цікавих зустрічей “Давайте знайомитись” (МЦД)
· волейбольний клуб "Будівельник" (МЦД)
· клуб цікавих зустрічей (НД “Княгинин”).
Впродовж 2011 року університетами культури та клубами за інтересами було проведено 112 засідань.
У порівнянні із 2010 роком робота університетів культури та клубів за інтересами суттєво активізувалась.
Постійними слухачами університетів культури та клубів за інтересами є студенти вищих навчальних закладів, учні ЗОШ міста.
З метою покращення морально-правового виховання, відродження та збереження національних традицій, історичних та духовних цінностей українського народу в клубних установах міста проводились зустрічі з представниками політичних партій, працівниками правоохоронних органів, юристами, лікарями, психологами, краєзнавцями.
Міська централізована бібліотечна система
Івано-Франківська МЦБС об’єднує міську центральну бібліотеку та 17 бібліотек-філій (з них 2 дитячі бібліотеки).
Протягом 2011 року користувачами Івано-Франківської МЦБС стали 41451 особа, кількість книговидач становила 835,792 примірники книг, відвідування читачами бібліотек міста становило 276,465 разів. За надання додаткових платних послуг бібліотеками отримано 17354 грн.
Порівнюючи дані показники із 2010 роком можна зауважити, що основні показники суттєво не змінились.
При бібліотеках міста діють клуби за інтересами: „Ліра” (бібліотека-філія №1), „Муза” (бібліотека-філія №2), „Свічадо” (бібліотека-філія №3), „Діалог” (читальна зала ЦБ), „Срібні передзвони” (бібліотека-філія №7), „Гравітація” (бібліотека-філія № 9).
При читальному залі ЦБ активно діє Публічний центр регіональної інформації, основним завданням якого є збір інформації про діяльність органів місцевої влади та її прозорість. В читальному залі працює клуб за інтересами на правничу тематику «Діалог».
Усі знаменні дати з життя нашого народу, а також життя і діяльності видатних постатей світової історії знаходять висвітлення в різноманітних формах роботи філій – це літературні години, години народознавства, книжкові виставки, репортажі з книжкової полиці, години пам’яті.
Впродовж звітного періоду в Івано-Франківській МЦБС були проведені два соціологічних дослідження читачів. Так, в червні проводилось соціологічне дослідження на тему «Використання менеджменту якості роботи в бібліотеках міста». Мета соціологічного дослідження – думка читачів щодо якості роботи бібліотек, оцінка професійних навиків і вмінь бібліотекарів. Респонденти побачили впровадження в роботу нових форм, покращення роботи і, звичайно, проблеми, які є в бібліотеці на сьогоднішній день. Зроблено узагальнене вивчення і окреслено заходи щодо впровадження нових форм популяризації літератури. В липні проведено соціологічне дослідження на тему «Сучасна картина читання юнацтва та молоді». В анкетуванні взяло участь 50 респондентів юнацького та молодого віку від 14 до 35 років. Як показав аналіз, найчастіше у молодих людей виникає потреба в новинках художньої літератури, підручниках, навчальних посібниках, науково-популярній літературі. Появилася нова категорія користувачів, які надають перевагу читанню в електронному варіанті.
З 2011 року створено сайт дитячої бібліотеки — https://www.bibliokid.if.ua. На сайті розміщені оповідання та вірші для дітей, загадки, різноманітні пізнавальні статті для дітей про Україну, що стануть корисними при підготовці до шкільних ранків, тематичних вечорів та й просто для загального розвитку дитини.
В читальній залі Центральної бібліотеки розроблено та проведено загальносистемний масовий захід – день краєзнавства «Усе навкруг з поезії почато», приурочений 70-річчю від дня народження члена Національної спілки письменників України, поета, художника мистецтвознавця М. Аронця.
Розроблено та проведено ряд масових заходів до відзначення Різдва Христового, 92 річниці Соборності України, 82 річниці ОУН, 197 річниці від дня народження Т.Г.Шевченка, 155 річниці І.Я. Франка, Дня Перемоги, Дня матері, 349-ї річниці Дня міста, Великодніх свят, 25-ї річниці аварії на ЧАЕС, Дня Героїв, 120-річчя від дня народження Павла Тичини, 140-річчя від дня народження Лесі Українки, 120-річчя від дня народження Євгена Коновальця, 200-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича, 93-ї річниці ЗУНР, 105-ої річниці від дня народження Ігоря Багряного, 69-ої річниці створення УПА та інших.
З метою популяризації української книги, ознайомлення широкого кола читачів із творчістю авторів Прикарпаття в бібліотеках міста проводились презентації видань місцевих авторів: С.Процюка, Н.Стефурак, Я. Дорошенка, М.Аронця, М.Підгірянки, М.Вайно, М.Головатого, Л.Мартовича, В.Касіяна та інших.
29 вересня 2011р. в Івано-Франківську урочисто відкрито читальний зал Центральної бібліотеки міської централізованої бібліотечної системи після капітального ремонту.
У 2011 році підготовлено до друку інформаційний бюлетень «Івано-Франківськ на сторінках преси /4 випуск/, видано рекомендації до 70-річчя від дня народження Івана Миколайчука і розіслано по всіх філіях системи.
Бібліотеки міста тісно співпрацюють з Народними домами, школами, притулком для неповнолітніх, бібліотеками навчальних закладів, обласним осередком Всеукраїнської жіночої громадської організації “Союз українок”, міським відділенням ВУТ “Просвіта” ім. Т.Шевченка. Спільно організовуються та проводяться заходи до відзначення державних та релігійних свят, ювілеїв письменників і визначних людей нашого краю, презентації книг відомих та маловідомих авторів.
Активно ведеться довідково-бібліографічна та інформаційна робота, широко використовується систематична картотека статей, зведені каталоги та картотеки.
Належна увага приділяється індивідуальній роботі з користувачами, шляхом вивчення їх читацьких уподобань та запитів; проводиться робота для задоволення потреб людей з обмеженими можливостями.
Особливим досягнення у 2011 році є створення локальної мережі МЦБС.
Початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади
На сьогоднішній день у місті успішно функціонує 5 шкіл естетичного виховання, у яких станом на 31 грудня 2011 року навчається 2523 учні та працює 325 викладачів.
У 2011 році зроблено багато позитивного для підтримки мистецької освіти: збережено мережу навчальних закладів, протягом року всім викладачам міста вчасно виплачувалась заробітна плата, продовжено роботу щодо удосконалення структури естетичного виховання
шляхом охоплення дітей різними видами мистецтв, так, у порівнянні з 2010 роком збільшено прийом учнів до художньої та хореографічної шкіл, а з 1 вересня у дитячій музичній школі №2 відкрито нову спеціальність – «сольний спів».
Вся навчально-виховна, методична, культурно-просвітницька робота у школах спрямована на естетичне виховання дітей та юнацтва, виховання поваги до народних традицій, звичаїв та національних цінностей, розвиток творчих здібностей засобами музичного мистецтва, надання початкової мистецької освіти, пошук та залучення до навчання особливо обдарованих дітей та залучення їх до професійного мистецтва.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 06.09.2011 р. №526 "Про оплату за навчання у початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладах міста" з 1 вересня 2011 року встановлено новий розмір щомісячної плати за навчання в школах, що в середньому склав на 25% більше, ніж у минулому році.
Протягом 2011 року проведено багато творчих заходів, спрямованих на підвищення професійного виконавського рівня учнів та викладачів, проведено понад 40 міських та обласних творчих заходів, у яких безпосередньо брали участь учні та їх викладачі - це міські конкурси, відкриті концерти, олімпіади, фестивалі, оглядові виставки, відкриті уроки, відкриті академконцерти, творчі вечори.
Уже вдруге в нашому місті протягом березня–травня відбувся загальноміський культурно-мистецький проект «Маестро», метою якого є виявлення, підтримка та вшанування здобутків творчої праці викладачів шкіл естетичного виховання, дитячих мистецьких навчальних закладів, студій та гуртків, незалежно від форм власності, підвищення престижу професії викладача позашкільного навчального закладу. У проекті взяло участь 25 кращих педагогічних працівників шкіл естетичного виховання міста. За підсумками роботи експертної комісії, було визначено дев’ять переможців.
За звітний період 139 учнів та 7 дитячих колективів стали лауреатами та дипломантами обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів, фестивалів, олімпіад, виставок, кращі з яких:
Переможець |
Зайняте місце |
Назва конкурсу |
Танцювальний колектив дитячої хореографічної школи |
І місце |
ІІ Міжнародний конкурс “Арт прем’єр - 2011” (м.Київ, лютий) |
Учень 2 класу ДМШ №2 ім.В.Барвінського І.Юзюк |
ІІ місце |
Міжнародний конкурс-фестиваль “Гітас” (м.Київ, квітень) |
Учениця 3 класу ДМШ №2 ім.В.Барвінського Д.Чернявська |
II місце |
V Регіональний конкурс-фестиваль дитячих оркестрів народної музики та солістів-інструменталістів (м.Косів, травень) |
Зразковий аматорський хоровий колектив ДМШ № 1 |
ІІ місце |
ІX Всеукраїнський дитячий фестиваль-конкурс хорових колективів "Весняні голоси" (м.Тисмениця, травень) |
Хор учнів молодших класів ДМШ №1 |
ІІІ місце |
ІX Всеукраїнський дитячий фестиваль-конкурс хорових колективів "Весняні голоси" (м.Тисмениця, травень) |
Учень 1 класу ДМШ №1 М.Орел |
ІІІ місце |
XІ Міжнародний конкурс академічного мистецтва юних "Віват, Музика!" (м.Нова Каховка, травень) |
Учень 4 класу ДМШ №1 А. Гаврилюк |
ІІІ місце |
Міжнародний дитячий фестиваль-конкурс слов’янської музики «Гармонія» (м.Бєлгород, Росія, травень) |
Учень 8 класу ДМШ №1 А.Дмитренко |
Гран-Прі |
Міжнародний фестиваль-конкурс слов’янської музики «Музичний Регенсбург» (м. Регенсбург, Німеччина, жовтень) |
Учениця 8 класу ДМШ №1 О.Гірник |
І місце |
Міжнародний фестиваль-конкурс слов’янської музики «Музичний Регенсбург» (м. Регенсбург, Німеччина, жовтень) |
Вокальний ансамбль учнів молодших класів ДМШ №1 О.Гірник |
І місце |
Міжнародний фестиваль-конкурс слов’янської музики «Музичний Регенсбург» (м. Регенсбург, Німеччина, жовтень) |
Учениця 3 класу ДМШ №3 М.Дмитрів |
ІІІ місце |
VІІІ Молодіжний міжнародний музичний фестиваль ім.Ізидора Вимера "Золота троянда–2011" (м.Львів, листопад) |
Учениця 5 класу ДМШ №3 Т.Кріль |
ІІ місце |
VІІІ Молодіжний міжнародний музичний фестиваль ім.Ізидора Вимера "Золота троянда–2011" (м.Львів, листопад) |
Учениця ДМШ №1 Х.Соловка |
ІІ місце |
ІІ Всеукраїнський дитячо-юнацький конкурс української музики «Бурштинові нотки» (м.Рівне, грудень) |
Учениця ДМШ №1 А.Пилипишин |
ІІІ місце |
ІІ Всеукраїнський дитячо-юнацький конкурс української музики «Бурштинові нотки» (м.Рівне, грудень) |
Учениця ДМШ №3 В.Яремчук |
ІІ місце |
ІІ Всеукраїнський дитячо-юнацький конкурс української музики «Бурштинові нотки» (м.Рівне, грудень) |
Також на базі шкіл естетичного виховання міста впродовж 2011 року проведено цілий ряд всеукраїнських, обласних та загальноміських заходів, а саме:
- 25 – 26 березня в приміщенні Івано-Франківської дитячої музичної школи № 1 відбувся V Відкритий конкурс юних виконавців ім.М.В.Лисенка для учнів музичних шкіл та шкіл мистецтв у номінаціях – «фортепіано», «струнно-смичкові інструменти» та «сольний спів», в якому взяли участь 114 обдарованих дітей з шести областей України: Івано-Франківської, Львівської, Рівненської, Чернівецької, Закарпатської та Дніпропетровської;
- 6 травня в приміщенні концертної зали дитячої музичної школи № 1 відбувся музичний вечір "Українські народні танці - від витоків до сьогодення", присвячений Міжнародному дню танцю. Захід проходив у формі концерту з використанням мультимедійної презентації. У концерті взяли участь учні та викладачі дитячої музичної школи № 1, вихованці зразкової хореографічної студії "Зірничка" (м.Городенка), учасники міського осередку Міжнародної федерації бойового гопака та муніципальний оркестр народної музики "Рапсодія";
- обласна виставка-конкурс дитячого малюнку до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (квітень);
- обласний етап Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої…» (березень);
- виставка композицій учнів 1-4 класів та підготовчих груп ДХШ «Я люблю тебе, місто Франкове» (травень);
- творча зустріч учнів дитячої хореографічної школи з учасниками Народного художнього колективу України хореографічного ансамблю танцю “Росинка” з м. Кіровограда (лютий);
- майстер-клас з класичного танцю для учнів школи за участю художнього керівника Донецького державного театру опери та балету ім. А.Солов’яненка, народного артиста України Вадима Пісарєва (лютий);
- майстер-клас з класичного танцю для учнів школи за участю ведучої балерини Львівського Національного театру опери та балету Христини Морзі (березень).
Чотири творчих колективи дитячих музичних шкіл носять почесне звання "зразковий": дитячий хоровий колектив дитячої музичної школи №1, фольклорний ансамбль „Вишиванка" дитячої музичної школи №3, дитячий духовий оркестр ДМШ №1 та ансамбль домристів «Музолька» ДМШ №3. Камерний оркестр викладачів ДМШ №2 ім.В.Барвінського носить почесне звання "народний аматорський". Ці творчі колективи є постійними учасниками загальноміських та обласних культурно-мистецьких заходів.
Серед великої кількості мистецьких шкіл області, дитяча художня школа посіла одне з чільних місць, роблячи свій вагомий внесок у справу культурно-естетичного виховання дітей та юнацтва. Вже більше 50-ти років школа є базовим методичним центром початкової художньої освіти на Прикарпатті. Навчально-методична робота у школі ведеться методичними об'єднаннями з рисунку, живопису, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва, історії мистецтв. Керівники методичних об'єднань очолюють і організовують творчі групи викладачів, які постійно працюють над удосконаленням навчальних програм, їх структурою, методиками викладання.
У школі ведеться активна конкурсна та виставкова діяльність. Учні школи взяли участь та стали переможцями наступних конкурсів та олімпіад:
- обласна олімпіада з живопису серед учнів 3-іх класів ДХШ та ДШМ (м. Долина);
- виставка композицій учнів Івано-Франківської ДХШ, присвячених 140-ій річниці від дня народження Лесі Українки (м.Івано-Франківськ);
- Міжнародний конкурс «Ілюстрація до народної казки» (м. Херсон);
- обласна виставка-конкурс робіт учнів ДХШ та ДШМ «Мальовнича Україна» (м. Косів);
- Всеукраїнський конкурс дитячої творчості «Податки очима дітей» (м.Івано-Франківськ);
- Всеукраїнський конкурс учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої…» (м. Канів);
- Міжнародний конкурс дитячого малюнку, організований ЄС «Жили собі Хлопчик і Дівчинка, і захотіли вони змінити світ…» (м. Київ);
- Всеукраїнський конкурс дитячої творчості «Рятувальник очима дітей 2011» (м. Івано-Франківськ).
У системі естетичного виховання дітей одне з найважливіших місць також посідає мистецтво танцю, яке ефективно впливає на всебічний розвиток особистості, прищеплює любов до всього красивого та витонченого.
Впродовж 2011 року учнівські хореографічні колективи та окремі виконавці Івано-Франківської дитячої хореографічної школи були постійними учасниками загальноміських та обласних культурно-мистецьких заходів. На базі школи проведено ряд майстер-класів для викладачів хореографії, а 2 травня, в приміщенні академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. І.Франка відбулися урочистості та святковий концерт з нагоди відзначення 10-річчя дитячої хореографічної школи.