У зв'язку із початком опалювального періоду та підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги спостерігається тенденція до різкого збільшення кількості сімей, які звертаються за призначенням субсидій на їх відшкодування. Постановами Кабінету Міністрів України від 12.12.06 № 1703 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", від 10 січня 2007 року № 3 "Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. року №1156", від 23.05.07 р. № 765 "Про доповнення Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", розпорядженням обласної державної адміністрації від 02.02.2007 р. №45 "Про запровадження обміну інформацією в електронному вигляді для призначення житлових субсидій" розроблений спрощений механізм та порядок надання населенню житлових субсидій, що дає можливість громадянам із мінімальними затратами часу отримати державну допомогу з оплати житлово-комунальних послуг. Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.06 р. № 1703 внесено зміни до "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995р. № 848 - у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 р. № 1050.
Відповідно до цих змін і з метою спрощення порядку надання населенню житлових субсидій запроваджується зменшення кількості документів, які надаються громадянами для призначення субсидій.
Для призначення субсидій громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає до відділу субсидій довідки про доходи кожної із осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, та відомості про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами (розміри платежів).
У відділі субсидій громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.
На запит відділу субсидій відомості для нарахування субсидій надають:
- про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях - житлово-експлуатаційні організації або інші органи, визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільські (селищні) ради:
- про фактичне витрачання за попередній період газу, води, електричної та теплової енергії за наявності засобів обліку - організації, які надають ці послуги.
Спрощений порядок надання житлових субсидій передбачає, що громадяни не надають підтверджуючі документи до відомостей, викладених у декларації про доходи та майновий стан. Рішення про призначення (непризначення) субсидій приймається на підставі заяви, декларації, довідок про доходи та довідок про розміри платежів.
У порядку зазначено, що субсидія не призначається, якщо уповноважений власник та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні, мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Спрощення порядку надання населенню житлових субсидій не позбавляє громадян відповідальності за достовірність інформації, яку вони надають органам, що призначають субсидії.
Надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянами свідомо подано недостовірні дані про їх доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого була надміру перерахована субсидія.
Суми субсидій, перерахованих (виплачених) надміру внаслідок подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, повертаються ними за вимогою органів, що призначають субсидії.
У разі неповернення громадянами надміру перерахованих (виплачених) сум субсидій добровільно, питання про їх стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язані щомісячно сплачувати свою обов'язкову частку витрат на оплату цих послуг.
Чинною залишається норма щодо припинення раніше призначеної субсидії за поданням житлово-експлуатаційних організацій, об'єднань (товариств) співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідної частки житлово-комунальних послуг, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою у виплаті заробітної плати, пенсії тощо, що підтверджується відповідними документами.
Крім того, до трьох місяців після підвищення цін і тарифів на послуги продовжено термін подання документів для призначення субсидій.
Постановою Кабінету Міністрів України № 3 від 10.01.2007 р. визначено, що з 1 січня 2007 року за умови призначення житлової субсидії розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норми володіння чи користування загальною площею житла та нормативів користування зазначеними послугами становить 15 відсотків середньомісячного сукупного доходу, а за придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - 15 відсотків річного сукупного доходу, якщо у житловому приміщенні (будинку) зареєстровані і проживають тільки непрацездатні громадяни.
Роз'яснюємо, що
непрацездатні громадяни - це особи, які досягли встановленого Законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі діти-інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2004 р.). Непрацездатними також є діти до 18 років.
Відтепер сім'ї непрацездатних громадян, які звернуться за призначенням житлової субсидії, будуть сплачувати за житлово-комунальні послуги в межах норм споживання не більше 15 % середньомісячного сукупного доходу навіть у разі, коли деякі з них займаються трудовою діяльністю.
Постанову Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 р. № 765 «Про доповнення Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» підготовлено та прийнято на виконання статті З Закону України «Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася за станом на 01.12.06 року».
З метою посилення відповідальності громадян за своєчасну сплату за житлово-комунальні послуги та адресності надання державної допомоги малозабезпеченим верствам населення урядовим рішенням встановлено додаткові умови при призначенні житлових субсидій для громадян, які мають борги з оплати за житлово-комунальні послуги, а саме:
- у разі наявності заборгованості з платежів за житлово-комунальні послуги, що виникла до 1 грудня 2006 року, субсидія призначається за умови укладення громадянином з підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг договорів про реструктуризацію заборгованості;
- у разі, коли через несплату громадянином відповідної частки житлово-комунальних послуг надання житлової субсидії припинено (за поданням житлово-комунальних організацій, об'єднань (товариств) співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають комунальні послуги), отримувач набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, які підтверджують погашення заборгованості, що виникла після 1 грудня 2006 року за період отримання субсидії.
Крім житлових субсидій, в м.
Івано-Франківську запроваджений механізм виплати часткових компенсацій за рахунок міського бюджету. Ці часткові компенсації на оплату житлово-комунальних послуг громадянам, які отримують житлові субсидії, надаються з 01 січня 2008 року до 31 грудня 2008р.
Компенсація з міського бюджету призначається, починаючи з місяця звернення громадянина, на 6 місяців за наявності різниці між платою за житлово-комунальні послуги (з урахуванням пільг і субсидій, які надаються відповідно до чинного законодавства) та розміру обов'язкового відсотка витрат на оплату житлово-комунальних послуг. При цьому обов'язковий відсоток у вигляді компенсації з міського бюджету зменшується на 5 відсотків.
Обов'язковий відсоток становить 15% середньомісячного сукупного доходу громадян. 10% середньомісячного сукупного доходу сплачують громадяни, в житловому приміщенні (будинку) яких зареєстровані і проживають лише пенсіонери чи непрацездатні особи або якщо серед зареєстрованих є неповнолітні діти, інваліди першої та другої групи, а середньомісячний дохід зареєстрованого в житловому приміщенні (будинку) громадянина не перевищує 50% прожиткового мінімуму на одну особу.
Прийом документів для призначення субсидій проводиться в м. Івано-Франківську по вул. Військових ветеранів, 10А. Прийом здійснюється за попереднім записом. Консультації надаються за номером телефону гарячої лінії у відділі субсидій - 4-32-90.
Надія Клюка, начальник відділу субсидій.