Результати проведення відкритого громадського обговорення проекту регуляторного акта - рішення міської ради «Про внесення змін до нормативних актів з питань оренди об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська»
07.03.2018 р. о 14-00 год. в приміщенні виконавчого комітету міської ради (вул. Грушевського,21, каб.311) відбулося відкрите громадське обговорення проекту регуляторного акта – рішення міської ради «Про внесення змін до нормативних актів з питань оренди об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська».
Ініціатор проведення – департамент комунальних ресурсів.
Організатор проведення – відділ промисловості та розвитку підприємництва управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
ВИСТУПИЛИ:
І. Гриненько:
повідомив присутнім мету, цілі регулювання та правові аспекти підготовки проекту рішення міської ради «Про внесення змін до нормативних актів з питань оренди об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська» (далі – Проект рішення).
Як зазначив І.Гриненько, відносини оренди комунального майна міста Івано-Франківська досі регулюються рішенням міської ради, прийнятим ще в 2007 році, хоча за більш як 10 років воно зазнало чимало змін. Ураховуючи викладене, наразі постала потреба створення принципово нової редакції нормативних актів, які регулюють питання оренди комунального майна м.Івано-Франківська, яка базуватиметься на принципах досвіду, конкурентності, відповідальності, відкритості, оперативності та інтеграції у веб-середовище.
Метою прийняття Проекту рішення є підвищення ефективності орендних відносин, забезпечення конкурентоспроможності міського комунального майна та недопущення зменшення надходжень до міського бюджету від оренди комунального майна. Зазначені вище принципи реалізуються у проекті рішення через:
- врахування попереднього напрацьованого практичного досвіду;
- спрощення процедури передачі в оренду об’єктів комунальної власності міста;
- впровадження принципово нового механізму передачі майна орендарю через електронний аукціон;
- встановлення нових критеріїв для забезпечення збереження комунального майна;
- введення нового підходу до регулятора розміру орендної плати залежно від ринкових умов, тощо.
С. Чирва:
зауважив, що згідно даного Проекту рішення для отримання приміщення в оренду суб’єкт господарювання повинен звернутися до комісії, яка може внести на розгляд виконавчого комітету чи сесії міської ради проект рішення про передачу в оренду приміщення, а може відмовити. У випадку відмови суб’єкт господарювання не може оскаржити дане рішення, оскільки суд не приймає позовні заяви на комісію, яка не є юридичною особою.
С.Чирва надав пропозицію вносити всі рішення комісії на розгляд виконавчого комітету чи сесії міської ради для створення можливості оскарження прийнятих рішень.
І. Гриненько:
зазначив, що більша частина рішень, які приймаються комісією вносяться на розгляд виконкому та/або сесії міської ради, залежно від того до чиєї компетенції вони належать.
Однак, у випадках коли закінчується термін дії договору оренди комунальної власності і протягом місяця після закінчення договору рішення про його продовження чи припинення не приймається через відсутність засідань міської ради, договір оренди автоматично пролонгується на той самий термін і на тих самих умовах. Тому у випадках коли є порушення з боку орендаря чи є необхідність прийняття оперативних рішень комісія має можливість прийняти таке рішення.
У випадках коли суб’єктами господарювання не належно оформлені чи не вчасно подані документи на оренду департамент комунальних ресурсів має право відмовити таким претендентам в розгляді їх документів.
На розгляд виконавчого комітету вносяться проекти рішень щодо надання в оренду комунальної власності терміном до 3 років, на сесію міської ради – більше 3 років та/або щодо оренди на пільгових умовах.
І.Ярема:
запитала, який порядок оскарження рішень комісії, адже суд не приймає позовів на комісію, оскільки вона не є юридичною особою.
Т.Случик:
запитав у яких випадках комісія приймає рішення про проведення конкурсу в електронній формі та чи є виключний перелік критеріїв за якими визначається, що конкурс проводиться в електронній формі. Вважає за доцільне проводити конкурс в електронній формі для всіх вільних об’єктів комунальної власності.
І. Гриненько:
зазначив, що для здійснення процедури передачі об’єктів в оренду необхідно провести експертну оцінку, яку здійснюють суб’єкти господарювання, що мають відповідний сертифікат оціночної діяльності. Виготовлення експертної оцінки є платною послугою і дійсна така оцінка протягом 6 місяців. В свою чергу департамент комунальних ресурсів не може знати напевно, що з’явиться потенційний орендар протягом цього періоду.
Як зазначив І.Гриненько, не всі об’єкти комунальної власності є комерційно привабливими. Тому, згідно чинного законодавства щоб розпочати процедуру проведення конкурсу для передачі об’єктів в оренду необхідно щоб було хоча б двоє претендентів.
А.Кизим:
відповіла, що згідно Закону України «Про оренду державного та комунального майна» конкурсна процедура передачі в оренду комунального майна складається з двох етапів. Перший етап – це оголошення наміру про передачу майна в оренду, якщо протягом десяти робочих днів надходить дві і більше заяви тоді оголошується конкурс (другий етап). За статистикою департаменту, таких об’єктів небагато. Більшість об’єктів передається за наслідками першого етапу.
І.Ярема:
надала пропозицію ввести в склад комісії представників від громадськості. Доповнити положення порядком оскарження рішення комісії.
І. Гриненько:
зауважив, що в склад комісії виконавчого комітету в обов’язковому порядку входять відповідні фахівці структурних підрозділів міськвиконкому, які є компетентними в даній сфері.
С. Чирва:
звернув увагу на ускладнену процедуру отримання об’єктів комунальної власності в оренду, адже потрібно отримати три погодження: від керівника установи, в якій розміщене приміщення (директор школи, медичного закладу і т.п.), від керівника установи-балансоутримувача комунальної власності (департамент освіти та науки, управління охорони здоров’я і т.п.), від комісії при виконавчому комітеті.
І. Гриненько:
роз’яснив, що керівник установи в якій розміщене приміщення з метою ефективного управління має право погоджувати чи не погоджувати оренду. Керівник департаменту чи управління, що є балансоутримувачем встановлює вартість комунальних послуг та відшкодування плати за землю відповідно до займаної площі.
С. Чирва:
надав пропозицію розглядати можливість отримання суб’єктами господарювання об’єктів комунальної власності в оренду в разі погодження однієї із сторін: керівника установи, в якій розміщене приміщення або керівника установи-балансоутримувача комунальної власності.
ПОСТАНОВИЛИ:
за результатами обговорення рекомендовано розробнику регуляторного акта внести проект рішення на розгляд виконавчого комітету та міської ради з врахуванням опрацьованих зауважень та пропозицій, які надійдуть у встановленому порядку протягом місяця з дня оприлюднення проекту регуляторного акта (до 19.03.2018 р.).