Результати проведення відкритого громадського обговорення проекту регуляторного акта - рішення виконавчого комітету міської ради «Про тарифи на проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування»
01.12.2017 р. о 15-00 год. в приміщенні виконавчого комітету міської ради (вул. Грушевського,21, каб.311) відбулося відкрите громадське обговорення проекту регуляторного акта – рішення виконавчого комітету міської ради «Про тарифи на проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування».
Ініціатор проведення – управління транспорту та зв’язку Івано-Франківської міської ради.
Організатор проведення – відділ промисловості та розвитку підприємництва управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
ВИСТУПИЛИ:
О.Ганчак:
Повідомив присутнім про мету розробки проекту рішення виконавчого комітету міської ради «Про тарифи на проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування» (далі – Проект рішення). Метою прийняття рішення є встановлення економічно обґрунтованих тарифів на послуги по обслуговуванню пасажирів на міському автотранспорті.
Необхідність зміни тарифу та умов перевезення пасажирів в міському пасажирському автотранспорті загального користування викликана значним підвищенням цін на паливо-мастильні матеріали, запасні частини, автомобільні шини, витрат на заробітну плату, та інших витрат, пов’язаних з експлуатацією пасажирського автотранспорту.
А.Гіглюк:
Повідомив, що відповідно до наказу Міністерства транспорту та зв’язку України від 17.11.2009р. № 1175 «Про затвердження Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту» було проведено розрахунок тарифів в м.Івано-Франківську. Згідно п.1.6 даного наказу «Перегляд рівня тарифів повинен здійснюватись у зв'язку зі зміною умов виробничої діяльності та реалізації Послуг, що не залежать від господарської діяльності Перевізника, в тому числі в разі зміни вартості палива більш ніж на 10%».
Згідно Методики тариф на послуги з перевезення пасажирів розраховується за формолою:
Тм=(Sп+Пп)/Qп;
Sп – планова річна собівартість послуг на маршруті;
Пп – плановий річний прибуток від надання послуг;
Qп – запланований річний обсяг перевезень пасажирів.
Управлінням транспорту разом з громадськими контролерами та активістами було проведено аналіз пасажиропотоків, згідно якого до 40% пасажирів відносяться до категорій, що не здійснює оплату за проїзд
М.Возняк:
Зазначив, що в залі мала кількість пасажирів пільгових категорій (3 особи), натомість велика кількість перевізників (9 осіб). Газету «Західний кур’єр» читає невелика кількість мешканців, а також не всі мешканці пільгових категорій мають змогу найти оголошення в інтернеті. Запропонував поширювати такі оголошення через засоби масової інформації.
О.Ганчак:
Повідомив, що дане громадське обговорення є відкритим на яке запрошені усі мешканці і це не в компетенції управління транспорту хто прийшов на обговорення.
Л.Волосянко:
Запитав хто брав участь в проведені статистичних досліджень щодо пасажиропотоку на міських маршрутах і які їхні висновки.
А.Гіглюк:
Відповів, що до участі були запрошені громадські контролери та активісти, частина з яких присутня на обговоренні, та працівники управління транспорту. Вся статистична інформація була зібрана та використана в подальшому для визначення тарифу на проїзд.
Г. Мельник:
Заявив, що попереднє підняття цін відбулося в зв’язку з ростом долара, а оскільки сьогодні долар не виріс до 30 грн. як було в минулих роках то нема причин підвищувати тарифи.
Григорій Мельник зазначив, що маршрутних автобусах не видають квитки і їх брати треба самому. В свою чергу є також проблеми з культурою обслуговування, адже водії хамлять, автобуси брудні, сидіння в незадовільному стані. Пропозиція не піднімати тарифи доки не буде забезпечено належний сервіс.
Громадянин (представник перевізників):
Повідомив, що попереднє підняття відбулося не у зв’язку з ростом долара, а в зв’язку з ростом цін на паливно-мастильні матеріали.
О.Ганчак:
Звернув увагу, що якщо водій не видає квиток, то потрібно звертатись в управління транспорту, яке буде штрафувати за такі порушення.
Л.Волосянко:
Запитав чи проводилось опитування серед населення, щодо можливого підняття тарифів.
О.Ганчак:
Повідомив, що дане обговорення проводиться щоб почути думки кожного, а визначення тарифи здійснюється згідно відповідної методики, яка не включає в себе опитування.
Л.Волосянко:
Надав пропозицію провести опитування серед мешканців, а дане обговорення вважати не репрезативним.
О.Давиденко:
Проінформував, що скоро буде запроваджено мобільний додаток з допомогою якого кожен мешканець буде їздити з власним водієм, на подобі Uber-таксі, тому таке підняття цін різко скоротить кількість пасажирів на міських маршрутах.
Л.Тирінова:
Вважає що під час підрахунку тарифу на проїзд, було добре пораховано витрати на здійснення перевезень, проте не вважає достовірними підрахунки пасажиропотоку, тому пропонує оприлюднити акти обстежень пасажиропотоку.
О.Ганчак:
Відповів, що управлінням транспорту та зв’язку спільно з громадськими інспекторами з контролю за роботою громадського транспорту м. Івано-Франківськ було проведено вибіркові обстеження пасажиропотоків на міських автобусних маршрутах загального користування (зранку, в обід, ввечері) та складено відповідні акти обстежень. Результати обстежень будуть оприлюднені на офіційному сайті виконавчого комітету.
Т.Грейда:
Повідомив що він є громадським контролером і тільки раз брав участь у замірах пасажиропотоку. Має дві пропозиції: 1) передати маршрутні автобуси в оренду КП «Електроавтотранс», адже дані тарифи не є рентабельними для перевізників, 2) запровадити тариф 1 гривня для працюючих пенсіонерів.
О.Ганчак:
Зазначив, що пільгові категорії згідно Закону України мають право на безоплатний проїзд.
М.Возняк:
Проінформував, що стикався з непристойною поведінкою водії, коли на зупинці перед ним, як пенсіонером, закривали двері, а коли він хотів перевірити, що то за автобус бо не встиг роздивитись то не побачив на карті в телефоні GPS-маячка. М.Возняк надав пропозицію виділити, так як в м.Дрогобич, 4 місця на які зможуть сідати тільки пільгові категорії, забезпечити маршрутні автобуси GPS-датчиками та відео-реєстраторами в салоні та ззовні, кожен водій повинен мати ідентифікатори на видному місці, а номера повинні бути чисті, адже часто в болоті.
О.Стахів (перевізник):
Звернув увагу присутніх, що мешканці не є об’єктивними в даному питанні, оскільки при подорожчанні хлібопродуктів, м’яса і т.п. жоден з підприємців не надає формулу розрахунку, а всі мешканці погоджуються з підняттям цін, розуміючи, що піднялася вартість паливо-мастильних матеріалів, за газ, електроенергію. Натомість перевізники відкрито надають розрахунок. Долар підріс з 22 грн. в 2015р. до 27,5 грн. в 2017р., дизпаливо зросло з 20 до 27,5 грн. відповідно, зросла мінімальна зарплата до 3200 грн. Згідно наказу Міністерства транспорту та зв’язку України від 17.11.2009р. № 1175 при зростанні вартості палива на 10% можна проводити перегляд рівня тарифів. В свою чергу на деяких маршрутах є незадовільний стан доріг, що значно погіршує стан маршрутних автобусів.
Н.Сербин:
Запитала скільки отримують компенсацію приватні перевізники за надання послуг безкоштовно пільговим категоріям, оскільки комунальне підприємство отримує близько 30 млн. грн.
О.Ганчак:
Відповів, що з міського бюджету не здійснюються відшкодування приватним перевізникам за пільговий проїзд.
Громадянин (водій):
Відзначив 3 проблеми, які виникли в місті: 1) перевізникам не відшкодовують перевезення пільгових категорій, що передбачено законом; 2) перевізники здійснюють безоплатні перевезення учнів, які не визначені як пільгові; 3) за діючого тарифу неможливо підняти зарплати водіям.
В.Світлик:
Звернувся з зауваженням, що попередні вимоги до перевізників не були виконані, в тому числі не встановлені відеореєстратори, GPS-датчики, квитки не видаються, що унеможливлює облік пасажиропотоку. Таким чином не може йти мова про підняття тарифів, поки всі вимоги не будуть виконані.
В.Бабій (перевізник):
Повідомив, що немає вимоги в законі видавати квитки і обліку квитки не забезпечують, оскільки більша частина мешканців їх не беруть.
Громадянка:
Запропонувала, для вирішення проблеми з квитками ввести контролерів, які б могли штрафувати за відсутність квитків.
С.Магас:
Вказав, що пільгові категорії не мають змогу платити. Для вирішення даного питання необхідно провести обговорення перевізників з міською владую для пошуку шляхів вирішення поточної ситуації.
Громадянка:
Зауважила, що підняття тарифів в першу чергу вплине на малозабезпечені верстви населення, студенів та учнів міста, що складають 60% мешканців міста, тому є пропозиція не піднімати тарифи та компенсувати перевізникам за пільговий проїзд.
О.Мельничук:
Запитав, як перевізники ведуть облік пасажиропотоку.
В.Бабій (перевізник):
Повідомив, що перевізником виділяється день і разом з водієм проводиться підрахунок кількості пасажирів, в тому числі пільгових категорій. Також, він зазначив, що перевізники згідні на введення електронного квитка та запровадження електронного обліку, проте не готові забезпечити їх встановлення за власні кошти.
О.Мельничук:
Запитав у представників перевізників, що зміниться при піднятті тарифів до 5 грн. вдень і до 7 грн. вечором.
Громадянин (перевізник):
Відповів, що без підняття тарифу більша частина маршрутів буде нерентабельною, а з підняттям тарифу на перевезення вечором дасть змогу стимулювати водії залишатися на маршруті, що в свою чергу зменшить витрати мешканців, що повинні були б користуватись послугами таксі.
О.Мельничук:
Вважає обґрунтованими заяви перевізників про збільшення витрат на здійснення перевезень, проте недостатнім проведення внутрішнього обліку пасажиропотоку перевізниками, тому повинні бути представлені конкретні результати перевірок, які може перевірити громадськість.
Т.Грейда:
Звернув увагу, що водії спекулють що вних малі зарплати, адже на один маршрутний автобус повинно бути 3 водія, а зазвичай їх два, отже вони мають змогу отримувати більшу зарплатню.
М.Бойчук:
Повідомив, що часто пенсіонери їздять без потреби в автобусах, оскільки мають право на безкоштовний проїзд, в свою чергу перевізники не отримують відшкодувань з бюджету. Перевізники готові до запровадження системи електронного квитка, проте не мають змоги встановити за власні кошти.
А.Король(громадський контролер):
Заявляє, що з 20 до 23 год. немає автобусів на маршрутах, не має GPS-датчиків та є ще ряд інших проблем. Проблемні маршрути 22, 26, 35.
Ю.Кривень:
Вважає розрахований тариф 7,68 грн. не обґрунтованим, адже тоді не зрозумілу, як перевізники мають змогу здійснювати перевезення за тарифом 4 грн. на сьогоднішній день.
В.Бабій (перевізник):
Підтвердив, що справді більшість маршрутів є не рентабельними, а в тариф 7,68 грн. також входять витрати на придбання нового рухомого складу.
ПОСТАНОВИЛИ:
за результатами обговорення рекомендовано розробнику регуляторного акта не вносити проект рішення на розгляд виконавчого комітету міської ради.