29.09.2017 р. о 14-00 год. в приміщенні виконавчого комітету міської ради (вул. Грушевського,21, каб.311) відбулося відкрите громадське обговорення проекту регуляторного акта – рішення виконавчого комітету міської ради «Про внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради від 04.06.2014р. № 243».
Ініціатор проведення – управління транспорту та зв’язку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Організатор проведення – відділ промисловості та розвитку підприємництва управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
ВИСТУПИЛИ:
Андрій Гіглюк:
Повідомив присутнім про мету розробки проекту рішення виконавчого комітету міської ради «Про внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради від 04.06.2014р. № 243» (далі – Проект рішення). Метою прийняття рішення є врегулювання проблемних питань у сфері пасажирських перевезень м. Івано-Франківська.
Як зазначив Андрій Васильович, згідно Проекту рішення пропонується внести наступні зміни в п. 3 рішення виконавчого комітету міської ради від 04.06.2014р. № 243 «Про тарифи на проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування», виклавши його у наступній редакції: «Безоплатне перевезення пенсіонерів та пільгових категорій громадян приватними перевізниками, що здійснюють перевезення на міських автобусних маршрутах загального користування на підставі договору з 10.00 год. до 16.00 год. здійснювати без обмежень, до 10.00 год. та після 16.00 год. безоплатне перевезення пенсіонерів та пільгових категорій громадян здійснювати у кількості 3 пільгових місця в кожному транспортному засобі який обслуговує міські автобусні маршрути загального користування міста Івано-Франківська».
Також А. Гіглюк повідомив, що в 2015р. відповідно до змін до законодавства, змін до податкового кодексу було проведено конкурс на маршрутні перевезення, по результатам якого було укладено договори, в яких відповідно до діючого рішення виконавчого комітету було зазначено, що перевезення пільгових категорій населення здійснювати без обмежень, а з 10 до 16 год. здійснювати перевезення пенсіонерів без обмежень.
Відповідно до ЗУ «Про автомобільний транспорт», змінами до Бюджетного кодексу за 2016 рік, Замовник перевезень має здійснювати відшкодування за перевезення пільгових категорій населення перевізникам. А згідно діючих постанов Кабінету Міністрів України 1993-1994 рр. передбачено право пенсіонерів за віком та інвалідів на безоплатний проїзд на міському транспорті загального користування без обмежень в часі.
Через значне навантаження на перевізників, частина з них починає відмовлятися від маршрутів, а частина надає послуги неналежної якості.
З метою упорядкування перевезення пільгових категорій населення на розгляд виконавчого комітету підготовлено проект рішення про забезпечення перевезень даних категорій у кількості 3 пільгових місця до 10.00 та після 16.00 год., а з 10.00 до 16.00 год. – перевезення пільгових категорій громадян та пенсіонерів за віком здійснювати без обмеження
Лілія Тирінова:
Звернула увагу, що до 10 та після 16 год. є проблема з визначенням кількості не зайнятих пільгових місць, адже водії зазвичай кажуть, що в автобусі всі пільгові місця зайняті, а громадянин не може це перевірити.
Андрій Гіглюк:
Зазначив, що по-перше в кожному ТЗ є перелік пільгових категорій які мають право на безоплатний проїзд, по друге право на безоплатний проїзд громадяни отримують при пред’явлені посвідчення встановленого зразка. Щодо механізму впливу на недобросовісних водіїв, з 2016 року згідно розпорядження міського голови діє рейдова група, яка перевіряє умови надання послуг перевезення. При встановленні факту порушення умов договору управління транспорту та зв’язку складає відповідний акт, який тягне за собою фінансову санкцію у розмірі 850 грн.
Марія Гогільчин:
Зауважила, що для інвалідів принизливо доказувати своє право на безоплатний проїзд.
Андрій Гіглюк:
Повідомив, що розробляється механізм впровадження «Картки івано-франківця» для використання в міських автобусах, за пред’явлення якої громадянин буде мати право на безоплатний проїзд.
Лілія Тирінова:
Запитала чому у велико- і малогабаритних автобусах однакова кількість пільгових місць.
Андрій Гіглюк:
Забезпечення роботи великогабаритних автобусів є досить витратним, тому перевезення пільгових категорій у кількості 3 місця є обґрунтованим.
Пріоритетом розвитку міста є розвиток комунального транспорту та будівництво нових тролейбусних мереж, зокрема розроблений проект згідно якиго буде забезпечено тролейбусне сполучення за маршрутом вул. Бандери-Петлюри-Довженка-Мазепи-Пд.Бульвар-Пн.Бульвар-Галицька.
Марія Гогільчин:
Не погоджується з даним проектом рішення, зазначаючи що згідно ст.38 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» люди з інвалідністю та особи, які супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів мають право на пільговий проїзд в міському транспорті. Згідно цієї статті «Звуження змісту та обсягу права осіб з інвалідністю напільговий проїзд транспортом не допускається». В той же час діють постанови КМУ від 17 травня 1993 р. № 354 та від 16 серпня 1994 р. № 555, якими передбачено пільговий проїзд для інвалідів та пенсіонерів за віком.
Пані Марія звернула увагу, що в м. Івано-Франківськ діє «Програма соціальної підтримки та реабілітації інвалідів зору на 2015-2019 роки» в якій передбачено безкоштовний проїзд інвалідів 1 групи зору і особам, що їх супроводжують та інвалідів 2 групи зору на міських маршрутах автотранспорту всіх форм власності та без обмежень.
Марія Гогільчин також зауважила, що в місті кількість людей з інвалідністю невелика.
Згідно ст. 28 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» транспорт з 1 січня 2015 року повинен бути облаштований до потреб людей з інвалідністю. Як повідомила пані Марія, в Івано-Франківську дуже мало відповідно пристосованих транспортних засобів.
Андрій Гіглюк:
Повідомив, що дійсно є проблеми із пристосуванням ТЗ до потреб людей з інвалідністю. При проведені конкурсу, згідно постанови КМУ 10% від переліку ТЗ мають бути пристосовані до зазначених осіб, тобто один на маршруті. Перевізники, через велику вартість облаштованих автобусів виконують мінімальні вимоги законодавства. Всі великогабаритні автобуси є низько підлоговими і пристосовані до перевезення осіб з інвалідністю. В той же час весь комунальний транспорт є облаштований для людей з особливими потребами.
Марія Гогільчин:
Зазначила, що поки в місті не з’являться достатньо нових тролейбусних маршрутів, обмежувати права інвалідів неприпустимо.
Лілія Тирінова:
Запропонувала забезпечити безоплатний проїзд для інвалідів без обмежень в часі та кількості пільгових місць, а також збільшити кількість пільгових місць у великогабаритних автобусах до 5 місць.
ПОСТАНОВИЛИ:
за результатами обговорення рекомендовано розробнику регуляторного акта внести проект рішення на розгляд виконавчого комітету міської ради з врахуванням зауважень, які прозвучали під час обговорення.