Керуючись статтею 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради
вирішив:
1. Звіт про роботу Івано-Франківського міського Центру науково- технічної творчості учнівської молоді Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області за 2018 рік взяти до відома (додається).
2. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови О.Левицького.
Міський голова Руслан Марцінків
ЗВІТ
про роботу Івано-Франківського міського центру
науково-технічної творчості учнівської молоді
Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області за 2018 рік
Івано-Франківський міський центр науково-технічної творчості учнівської молоді Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області (далі Центр) – є профільним позашкільним навчальним закладом освіти, основними напрямками діяльності якого є науково-технічний, спортивно-технічний та художньо-технічний, що передбачає залучення вихованців до активної діяльності з набуття техніко-технологічних умінь та навичок, розширення наукового світогляду, підготовку до активної науково-дослідницької роботи, оволодіння практичними уміннями та навичками з технічних видів спорту.
Основними завданнями Центру є: реалізація державної політки у сфері позашкільної освіти, формування у дітей та юнацтва національної свідомості, активної громадянської позиції, прагнення до здорового способу життя, виявлення, розвиток та підтримка юних талантів та обдаровань, стимулюванням творчого самовдосконалення дітей та юнацтва, розвиток науково-технічної та дослідно-експериментальної діяльності вихованців. Центр здійснює навчально-виховну, інформаційно-методичну і організаційно-масову роботу, яка сприяє розвитку науково-технічної творчості учнівської молоді.
Мережа гуртків науково-технічного напряму Центру поділяється за профілями: початково-технічний, спортивно-технічний, предметно-технічний, інформаційно-технічний та художньо-технічний. Робота гуртків проводиться на базі ЗЗСО: № 2, 6, 10, 13, 18, 24, 25, 26, 28, Угорницької ЗШ, Української гімназії № 1, НВК «Школа-гімназія № 3», ЗДО № 1, ЗДО № 15, ДК «Прометей», ДК «Юність», ДК «Дебют», КЕП. В приміщенні Центру працюють гуртки авіа та ракетомоделювання, радіоелектроніки, інформатики, цифрової фотографії та відеозйомки, початкового технічного моделювання, моделювання іграшок-сувенірів, що дає змогу надавати послуги з позашкільної освіти дітям та молоді за місцем проживання. Вихованцями Центру на даний час є 1350 дітей та юнацтва.
На основі авторської програми керівника гуртка радіоелектроніки Аронця О.В. розпочато конструювання електронних пристроїв та робототехніки на платформі Arduino. Вихованці гуртка досягли високого рівня творчості у напрямку радіоелектронного конструювання та програмування. Підтвердженням цього є перемоги на обласних техніко-технологічних виставках, змаганнях, олімпіадах обласного та Всеукраїнського рівнів. Реалізація Arduino - проектів направлена на створення системи громадського моніторингу екологічного стану повітря у м. Івано-Франківську (проект «Есo City»), а також участь у проекті зі створення аудіогідів визначних історичних місць м. Івано-Франківська, який сприяє туристичній привабливості міста. У школах міста керівником гуртка Аронцем О.В. та його вихованцями проведено більше 10 майстер-класів та презентацій, направлених на популяризацію технічної творчості школярів у напрямку радіоелектронного конструювання.
Проект «Навчимо 1000 дітей Arduino робототехніки» - реальний приклад впровадження безоплатної робототехніки для дітей в м. Івано-Франківську завдяки співпраці освітян, влади, бізнесу та громади міста. Керівниками проекту є Трелевський Олексій та Аронець Олександр. В рамках проекту було написано перший український підручник «Arduino для початківців», автором якого є керівник гуртка радіоелектроніки Центру Олександр Аронець. Кошти на друк 1000 таких підручників, які передаються безкоштовно у школи міста, де діти вивчають Arduino робототехніку, були зібрані завдяки громадським грантам, бізнесу та просто свідомими мешканцями міста. Завдяки співпраці керівників проекту з Центром проведено навчання вчителів з викладання робототехніки в освітніх закладах міста. На даний час такі гуртки започатковані у 13 начальних закладах м. Івано-Франківська. В рамках цього проекту було безкоштовно передано 5 освітніх наборів Arduino для навчання вихованців Центру та 15 наборів в ЗЗСО міста. Завдяки плідній співпраці освітян, влади, бізнесу та громади міста закладено фундамент інноваційного робототехнічного навчання в нашому місті. Створивши мережу таких доступних, зручних для батьків та дітей гуртків з Arduino робототехніки ми фактично організовуємо масовий вхід дітей у робототехніку та популяризуємо її серед дітей та батьків і вже спостерігаємо результати цього впровадження. Вихованці Центру Дмитро Обухов, Богдан Фіцак, Андрій Крохмалюк, Володимир та Мар’ян Врюкало під керівництвом Олександра Аронця та Олексія Трелевського створили мережу громадського моніторингу стану якості повітря «Есo City». На сайті спільноти відображаються в реальному часі дані з пристроїв моніторингу якості повітря і не тільки в м. Івано-Франківську. До проекту моніторингу вже долучилися екологи з м. Дніпра, а на часі – м. Кривий Ріг та м. Київ. Проект наших вихованців стає загальноукраїнським. На даний час завершується робота над проектом «Сапфір» (мобільний пристрій моніторингу екологічного стану повітря).
З 14 по 20 травня 2018 року в м. Чернігові проходили Всеукраїнські змагання учнівської молоді з ракетомодельного спорту. Команда Центру виборола І командне місце у класі моделей ракет «Салют» та ІІІ командне місце у класі моделей ракет S-6-A, особисте І місце Слаб’як Павло виборов у класі моделей «Салют А/2», ІІ місце у цьому ж класі отримав Пирожук Олег. Керівник команди Рапалюк Б.В., майстер спорту України з ракетомодельного спорту, зайняв два І і одне ІІ місце у різних класах моделей ракет серед дорослих та був запрошений для роботи у суддівській колегії Всеукраїнських змагань з ракетомодельного спорту Вихованці гуртків авіамоделювання під керівництвом своїх наставників на даний час розробили та ввели в експлуатацію нові моделі планерів з безколекторним електродвигуном класу F-5-J. Кожного року на базі Центру проходять обласні семінари та майстер-класи з виготовлення моделей ракет та авіапланерів. Вихованці гуртків є призерами міських та обласних змагань.
Керівниками гуртків цифрової фотографії у квітні 2018 року були проведені загальноміська виставка фоторобіт та змагання юних фотолюбителів міста на базі Центру, де було представлено 120 фоторобіт. Наші вихованці здобули одне І та два ІІ місць у змаганнях і сім І, одинадцять ІІ та сім ІІІ місць у конкурсі фоторобіт в різних номінаціях.
Вихованці гуртка «Оператори колективної радіостанції», керівником якого є майстер спорту України з радіоспорту Гладенко Р.О., беруть активну участь у Всеукраїнських та міжнародних змаганнях. Серед них – Всеукраїнські змагання з радіозв’язку на КХ «Пам’яті Гусєва» (ІІІ командне місце), відкриті змагання з радіозв’язку «Лісова пісня ім.. Л.Українки» (ІІ командне місце), Дні активності з нагоди народження Т.Г.Шевченка (ІІІ командне місце), першість України з радіозв’язку на КХ телефоном на приз «Українського контест-клубу» (ІІІ командне місце). Юні радіоаматори беруть активну участь у радіоекспедиціях, успішно складають заліки на право експлуатації аматорської радіостанції ІІІ категорії та мають індивідуальні позивні сигнали, що дає змогу самостійно проводити радіозв’язок на власній КХ радіостанції.
Керівники гуртків художньо-технічного профілю протягом 2018 року брали участь у проведенні наступних заходів:
- міський конкурс-виставка «Дивосвіт різдвяного затишку» (І місце – 7 уч., ІІ місце – 6 уч., ІІІ місце – 7 уч.);
- загальноміська виставка-конкурс «Стрітенська мозаїка» (І місце – 1 уч. ІІ місце – 3 уч., ІІІ місце – 3 уч.);
- міський етап конкурсу з декоративно-вжиткового та образотворчого мистецтва «Знай і люби свій рідний край» (І місце – 3 уч., ІІ місце – 7 уч. );
- міський конкурс-виставка з декоративно-вжиткового та образотворчого мистецтва «Світ паперових фантазій» (І місце – 2 уч., ІІ місце – 6 уч., ІІІ місце – 8 уч.);
- загальноміський творчий конкурс учнівської молоді «України гіднії сини, присвячений 100-річчю ЗУНР» (І місце – 1 уч., ІІІ місце – 1 уч. );
- міський конкурс-виставка з декоративно-вжиткового мистецтва «Стрілецькі барви» (І місце – 4 уч., ІІ місце – 1 уч., ІІІ місце – 1 уч.);
- IV відкрита загальноміська виставка-конкурс «Відлуння осені 2018» (І місце – 2 уч., ІІ місце – 1 уч., ІІІ місце – 4 уч.);
- міський етап конкурсу іграшок-сувенірів (І місце – 3 уч., ІІ місце – 5 уч., ІІІ місце – 5 уч.);
- міський етап конкурсу «Український сувенір» (І місце – 1 уч., ІІ місце – 1 уч., ІІІ місце – 1 уч.);
- обласний конкурс «Знай і люби свій рідний край» (І місце – 4 уч., ІІ місце – 1 уч.);
- обласний конкурс з образотворчого мистецтва (ІІ місце – 2 уч.);
- Всеукраїнський конкурс «Український сувенір» (І місце – 1 уч., ІІ місце – 5 уч., ІІІ місце – 2 уч.);
- Участь вихованців Студія «Перлина» у VII Міжнародному конкурсі фестивалі дитячої творчості у м. Одеса (7 учасників).
Керівники гуртків разом з вихованцями беруть активну участь у проведенні майстер-класів для учнів шкіл та інших позашкільних закладів міста та області:
- майстер-клас у Залучанському Дитячому будинку Снятинського р-ну;
- майстер-клас на жіночому форумі «Право на гідність»;
- майстер-клас для дітей з аутизмом (Угорницька спеціалізована школа-інтернат);
- майстер-клас у рамках співпраці із спільнотою «Простір розвитку дітей» (м. Івано-Франківськ);
- майстер-клас для румунської делегації в м. Івано-Франківську;
- майстер-клас у Галицькому районному об’єднанні воїнів АТО;
- майстер-клас на загальноміському заході «Україна – це ми» (до Дня Незалежності);
- майстер-клас у польсько-українській зустрічі в рамках обміну досвідом у сфері освіти;
- майстер-клас на загальноміському заході «Палац збирає друзів» присвячений врученню м. Івано-Франківську призу Європи;
- майстер-класи для здобувачів освіти ЗЗСО.
На кінець 2018 року у Центрі працювало 2 гуртки початково-технічного профілю, 3 гуртки спортивно-технічного профілю, 3 гуртки – предметно-технічного профілю, 1 інформаційно-технічного профілю, 8 гуртків художньо-технічного профілю. Всього 80 груп.
Навчально-виховна робота в гуртках Центру здійснюється згідно з навчальними планами та програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки України та авторськими програмами. Керівники гуртків працюють за навчальними програмами різного рівня. До занять залучаються діти та молодь віком від 6 до 18 років. Навчально-виховний процес здійснюють 39 педагогів. З них: 3 – «Відмінник освіти України», 1 – «Майстер спорту Міжнародного класу з ракетомоделювання», 1 – «Майстер спорту України з ракетомодельного спорту», 1 – «Майстер спорту України з радіоспорту», 3 педагоги мають звання «керівник гуртка-методист». У 2018 році затверджено авторську навчальну програму Аронця О.В. «Радіоелектронне конструювання програмових пристроїв автоматики та робототехніки на основі платформи Arduino» та авторську навчальну програму Панакова М.Ф. «Технічне креслення, дизайн» (протокол № 1 засідання науково-методичної ради Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти від 06.03.2018 р.). Педагогічні працівники Центру протягом 2018 року з метою самоосвіти відвідали різноманітні семінари, вебінари, тренінги. Вихованці закладу залучаються до написання наукових робіт в Івано-Франківській Малій академії наук.
Серед пільгових категорій вихованців Центру є 133 дитини з багатодітних сімей, 58 – з неповних сімей, 25 – напівсироти, 15 – батьки яких воюють в зоні АТО, 1 – батьки яких загинули в зоні АТО, 7 – інваліди, 5 – чорнобильці, 25 – напівсироти, 1 – сирота, 3 – позбавлені батьківського піклування, 4 – переселенці, малозабезпечені – 13.
Протягом 2018 року робота практичного психолога була підпорядкована реалізації основних завдань концепції виховання дітей та молоді, враховуючи заздалегідь визначенні завдання. Реалізація поставлених завдань здійснювалася шляхом психодіагностики, консультативної роботи, корекційно-відновлювальної та розвивальної діяльності, педагогічної освіти, консультативно-методичної роботи з керівниками гуртків, гуртківцями та батьками. Психодіагностика спрямована на психолого-педагогічне вивчення дитини, виявлення індивідуальних особливостей та емоційних станів. Діагностична робота проводиться з окремими дітьми та групами дітей різних напрямів та вікових категорій.
З вихованцями проведено тести: «Автопортрет», «Виявлення агресивності», «Творчі здібності учня», «Оцінка рівня товариськості», «Емоційна врівноваженість», «Рівень креативності», «Рівень розвитку слухомовної пам’яті», «Фантазія», «Дізнайся про себе», «Комунікативні та організаторські здібності», «Темперамент», «Визначення професійних інтересів гуртківців», «Здібності учня», «Професійна готовність школяра».
Адміністративно-господарським персоналом щорічно проводяться роботи з утримання матеріально-технічної бази Центру в належному експлуатаційному стані. Минулого року зроблено частковий ремонт даху. Проведено косметичний ремонт приміщень.
Інформація про діяльність Центру постійно висвітлюється в засобах масової інформації, на офіційних веб-сайтах міста Івано-Франківська, Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради та сайті Центру. Окрім цього, створено сторінки в соціальних мережах Facebook.