Профілактика ботулізму
Ботулізм – гостре інфекційне захворювання, яке виникає в результаті вживання продуктів, які містять отруйні речовини (токсин), що виробляють бактерії ботулізму. Цей токсин є одним з найсильніших з усіх відомих отрут.
Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м'яса, риби, рідше - овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином.
В Україні на рік в середньому 158-172 випадки ботулізму.
Цього року на центральному рівні Україна закуповуватиме сироватки від ботулізму (https://goo.gl/2uq7X9). Водночас найкращий спосіб захиститися - профілактика.
Безпечний пікнік
Із початком сезону пікніків у країні традиційно розпочинається сезон харчових отруєнь. Розповідаємо, як уникнути харчового отруєння і що робити, якщо все-таки отруїлись.
ЧИСТОТА
Перше правило харчової безпеки, яке допоможе уникнути харчового отруєння, - чистота. Все дуже просто: ретельно мийте руки (перед тим, як брати продукти і готувати їжу, після туалету), фрукти та овочі (особливо, якщо плануєте подавати їх сирими), стежте за чистотою кухонного приладдя (в умовах пікніку вимийте та продезінфікуйте поверхні, на яких нарізатимете та подаватимете їжу), захищайте їжу від комах, гризунів та інших тварин.
СИРЕ І ГОТОВЕ
Дуже важливо окремо готувати і подавати сирі і готові страви. Так, наприклад, не варто нарізати овочі на тій самій дошці, на якій розробляли м’ясо. Зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирою та готовою їжею. Коли готуєте кошик для пікніка, не кладіть сирі продукти вище готових страв.
ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ
Навіть якщо берете звичайний йогурт, перевіряйте його термін придатності. Намагайтесь вибрати найсвіжіші продукти.
Не купуйте їжу - особливо м'ясо і молочні продукти - на стихійних ринках. І забудьте про звичку “проби” овочів і фруктів: пробуйте продукти уже вдома, перед тим ретельно вимивши.
Часто причиною харчового отруєння стають торти і тістечка з кремом, тому їх ні в якому разі не варто брати на пікнік. Також бажано обмежити споживання сирих яєць, молочних та кисломолочних продуктів.
БЕЗПЕЧНА ТЕМПЕРАТУРА
Не залишайте приготовлену їжу на столі довше ніж на дві години. Починайте пікнік із їжі, а решту часу розважайтесь, грайте у активні ігри, спілкуйтесь.
Не готуйте наперед. Навіть у холодильнику готові страви варто зберігати не більше доби. Якщо їжа залишилась після пікніка - її не варто зберігати “на завтра”. Пам’ятайте, що у спеку продукти псуються надзвичайно швидко.
ВОДА
Вода має бути чистою. Ні в якому разі не пийте воду з водойм та водогонів. Зазвичай варто вживати не менше 2-3 л рідини на добу, хоча вживання кількості води є суто індивідуальним і залежить від способу життя людини, фізичної активності, кліматичних умов тощо.
СИМПТОМИ ХАРЧОВОГО ОТРУЄННЯ
Перші ознаки харчового отруєння зазвичай з’являються раптово. Найчастіше це підвищення температури тіла, зниження або відсутність апетиту, загальна слабкість, пронос і приступоподібний біль у животі, здуття живота, нудота і блювання, холодний липкий піт, низький тиск.
При перших симптомах отруєння чи інфекційних захворювань термінового зверніться до лікаря.
Профілактика теплового удару
Існують високі ризики перегріву та отримання теплового удару влітку - сонячне проміння дуже активне та небезпечне. Щоб вберегтися від перегрівання, крім захисту одягом, не забувайте пити достатньо води та відпочивати в прохолоді. При підозрі на теплове виснаження або тепловий удар необхідно якомога швидше охолодити потерпілого.
Пітниця: ознаки та симптоми
яскраво-червоні висипання на шкірі шиї, верхній частині грудної клітки, в області паху
«гусяча шкіра» на великих ділянках тіла, що зникає, коли людина потрапляє в прохолодне середовище
Що робити
зайти у прохолодне приміщення з меншою вологістю повітря
слідкувати, щоб область висипання залишалася сухою
на ділянки з висипом можна нанести спеціальну присипку, але не мазь чи крем
Теплові судоми: ознаки та симптоми
біль або судоми у м'язах
Що робити
перейти у прохолодне приміщення
пити воду
уникати фізичної активності, доки судоми не минуть
дзвоніть 103, якщо: судоми не зникають довше 1 години, людина має проблеми з серцем, дотримується дієти із низьким вмістом солі
Теплове виснаження: ознаки та симптоми
Головний біль, нудота, запаморочення, слабкість
Сильне потовиділення
Підвищена температура тіла
Що робити
Перейдіть у прохолодне приміщення
Зніміть одяг
Охолодіть потерпілого. Допоможуть холодна ванна або компреси зі змоченою у воді тканиною
Давайте пити холодну воду маленькими ковтками
Дзвоніть 103, якщо: є блювання, симптоми тривають довше за 1 годину або погіршуються
Тепловий удар: ознаки та симптоми
Висока температура тіла (39 º і вище)
Гаряча, червона, суха або волога шкіра
Головний біль
Нудота
Дезорієнтація, зміни стану свідомості, невиразна мова, втрата свідомості
Що робити
Дзвоніть 103
Поки чекаєте на медичну допомогу, перейдіть у прохолодне приміщення
Зніміть одяг
Охолодіть потерпілого. Допоможуть холодна ванна або компреси зі змоченою у воді тканин
Інформація з офіційного сайту МОЗ України
https://moz.gov.ua/article/health/scho-robiti-pri-teplovih-travmah