Лекцію прочитала кандидат медичних наук, доцент кафедри післядипломної освіти загальної практики сімейної медицини ІФНМУ Маковецька Тетяна Іванівна, яка довела до відома , що
виділяють ряд причин, характерних для більшості недуг даного типу. Їх підрозділяють на зовнішні і внутрішні.
Вирішальну роль у даному випадку відіграють зовнішні причини. Насамперед, такими є вплив на організм неякісної їжі, рідин, медикаментозних препаратів.
Основні скарги захворювань травного тракту:
- біль у животі,
- диспепсичні прояви - відрижка, нудота, блювання, здуття живота, відчуття гіркоти, сухості в роті, пронос, закреп.
Біль у животі є частою ознакою захворювань органів черевної порожнини: шлунка, дванадцятипалої кишки, тонкої і товстої кишок, печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, селезінки, очеревини.
Заходи: Хворого потрібно покласти в ліжко і спостерігати за його станом. Не можна призначати клізми, а також грілку при підозрі на гострий живіт.
Відрижка – закид вмісту шлунка у ротову порожнину.
Хворим дають випити розчини натрію гідрокарбонату, магнезію, мінеральну воду типу "Боржомі".
Печія – пекучі відчуття за грудиною по ходу стравоходу, зумовлені закидом кислого вмісту шлунка у стравохід та його подразненням.
Хворим рекомендують випити півсклянки води з розведеною харчовою содою разом із паленою магнезією, лужні мінеральні води, молоко, свіжий кефір, 1-2 столові ложки рослинної, кукурудзяної чи маслинової олії.
Профілактика захворювань органів травлення — це, насамперед, правильний підхід до організації щоденного харчування і здоровий спосіб життя в цілому.
Важливо кинути шкідливі звички, проявляти фізичну активність кожен день, повноцінно висипатися і відпочивати
Важлива міра профілактики — регулярне відвідування планових профілактичних оглядів. Дуже важливо правильно харчуватися. В їжі варто дотримувати помірність, тобто до почуття повної ситості наїдатися не можна. Щоб травна система працювала злагоджено, важливо щодня включати в раціон сирі фрукти і овочі. Їжа завжди повинна бути свіжою, а вживати їжу слід, не поспішаючи і не відволікаючись на сторонні справи, при цьому ретельно її пережовуючи, рекомендують приймати їжу - 4-5 разів на день, причому, потрібно намагатися робити це в один і той же час. Краще виключити з раціону дуже холодну і дуже гарячу їжу. Також бажано поступово відмовитися від рафінованих вуглеводів і дуже солоних страв.