Що таке борщівник, як розпізнати цю рослину? Характерними для них є зонтичні суцвіття дрібних білих квіточок, високий ріст і перисті крислаті листя. Рослина невибаглива до умов зовнішнього середовища, живе по берегах річок, на пустирях, вздовж узбіч доріг. Стебло товсте, до півтора метрів у висоту, з площі рослина може займати близько 1 квадратного метра. Борщівник знаменитий високою швидкістю зростання — за добу він може додати 10-12 см у висоту.
борщівник Сосновського
Чим небезпечний борщівник для людини?
Як діє борщівник на людину? Сік рослини містить отруйну речовину — кумарин бергаптен. При попаданні на шкіру він збільшує чутливість до ультрафіолету. Така властивість рослин називається — фототоксичность.
Небезпека полягає в тому, що сам по собі сік борщівника не дратує шкіру. Можна без наслідків отримати значну дозу отрути, але якщо протягом двох діб після цього зазнати впливу сонячних променів, то розвивається опік. Ступінь опіку залежить від кількості соку, що потрапив на шкіру, інтенсивності і тривалості впливу сонячних променів.
Найбільш небезпечний борщівник в період цвітіння, який триває практично все літо. Також ймовірність опіків зростає в ясні сонячні дні.
Алергія на борщівник — досить поширене явище. Рослина виділяє безліч ефірних масел, володіє різким характерним запахом, який можна відчути за кілька метрів. Реакція може виникнути як при контакті, так і шляхом попадання алергену в дихальні шляхи.
Діти часто отримують пошкодження, граючи зі стеблами борщівника Сосновського, який досягає декількох сантиметрів у діаметрі і має порожнисту структуру — з нього вони роблять плевательные трубки або свистульки, що веде до опіку слизової рота і губ.
Симптоми
Якщо ви отримали опік борщівником, симптоми будуть залежати від ступеня впливу отрути на шкіру:
легке почервоніння;
пухирі;
глибокі виразки.
В уражених ділянках шкіри людина відчуває свербіж і печіння. Із загальних симптомів спостерігаються млявість, озноб, запаморочення, головний біль. Іноді підвищується температура тіла.
Сильніше реагують на опіки люди зі світлим волоссям і світлою шкірою. Часто від опіків страждають діти.
При легкому ступені ураження на шкірі залишається пігментна пляма. Якщо сік викликав сильне запалення, пухирі і бульбашки, то на їх місці пізніше утворюються повільно загоюються виразки. При опіку понад 80% поверхні тіла можливий смертельний результат.
Перша допомога при опіку борщівником
Що робити при опіку борщівником, щоб не допустити розвитку сильних пошкоджень? Якомога швидше змити з шкіри сік рослини. Для цього краще використовувати мильні розчини або з харчовою содою — ефірні олії рослини важко видалити звичайною водою.
Потім уражену ділянку шкіри змазують будь-яким пом’якшувальним кремом.
Звертатися до лікаря необхідно у наступних випадках:
поява алергічних реакцій — набряк шкіри, носоглотки, бронхоспазм та інше;
опіки великої площі (більше 10% тіла);
сильні опіки з пухирями;
опіки очей, слизових оболонок ротової порожнини та носа;
опіки у маленьких дітей;
сильна загальна реакція: підвищення температури, блювота.
При легких опіках можна провести лікування в домашніх умовах.
Лікування опіків борщівником
Якщо вже отримано опік борщівником, лікування полягає в змащування пошкоджених ділянок шкіри і уникнення попадання на неї сонячних променів, навіть через одяг. Рекомендується не виходити з будинку протягом двох днів після контакту з рослиною.
Чим лікувати опік від борщівника:
«Синтомициновая» мазь;
гель «Рятувальник»;
аерозоль «Пантенол»;
спрей «Олазоль»;
цинкова мазь від опіку борщівником;
«Ціндол» — гомеопатичний препарат.
Або можна скористатися будь-яким іншим аптечним засобом для лікування опіків. Розкривати утворені пухирі не можна, інакше можна занести інфекцію. Промивають опіки розчином фурациліну або слабким розчином марганцівки.
Як уникнути отруєння?
Найкращий спосіб запобігти опіки від борщівника — не стикатися з рослиною. Борщівник швидко розростається, займаючи ті місця, де раніше його не було. Зіткнення з рослиною не викликає неприємних відчуттів, тому в траві борщівник можна просто не помітити.
Дітям потрібно показати рослину і пояснити, що грати поруч з ним небезпечно.
Якщо необхідно провести прополку, то по максимуму використовувати інструменти, не допускаючи контакту рослини c шкірою.
Роботи проводите в похмуру погоду.
Одягайте одяг з щільної тканини з довгими рукавами і штанинами.
Після проведення робіт вимийтеся з милом, а виперіть одяг.
Позбавляйтеся від борщівника на городі до початку цвітіння.
Підводячи підсумки всього вищесказаного можна відзначити, що важкі опіки від борщівника зустрічаються не так вже часто. В основному від нього страждають діти та працівники, зайняті в сільському господарстві або на приватному подвір’ї. Якщо отруйна рослина росте у вашій місцевості, покажіть його дітям і поясніть, в чому полягає його небезпека.
У разі отруєння борщівником симптоми з’являються через кілька годин за умови опромінювання ураженої шкіри сонячним світлом. Виникає почервоніння, в подальшому можуть з’явитися пухирі, переходять у виразки.
У легких випадках уражені ділянки шкіри обмивають розчином антисептика і змазують будь противоожоговой маззю. У важких ситуаціях (опіки більше 10% тіла, попадання соку рослини в очі або на слизові, розвиток алергічної реакції) звертаються до лікаря.