Легалізація трудових відносин - на контролі в івано-франківських податківців
Нещодавно в ДПІ у м. Івано-Франківську відбулась зустріч заступника начальника – начальника відділу організації роботи Олени Мухіної з представниками підприємств, фізичними особами – підприємницями, на якій обговорювались питання дотримання норм трудового законодавства.
За словами Олени Мухіної, на сьогодні одним із пріоритетних завдань органів фіскальної служби є здійснення контролю за дотриманням роботодавцями вимог чинного законодавства щодо виплати заробітної плати не нижче законодавчо встановленого розміру та легалізація найманих працівників.
Посадовиця розповіла про основні зміни в законодавстві, пов’язані з підвищенням мінімальної заробітної плати. Зокрема зазначила, що з 1 січня поточного року розмір мінімальної заробітної становить 3200 гривень. Крім цього, значно збільшено відповідальність роботодавців за порушення трудового законодавства. Так, за недотримання мінімальних державних гарантій при виплаті зарплати передбачений штраф у розмірі 32 тисяч гривень, за використання праці неоформленого працівника, неповідомлення фіскальної служби про його прийняття на роботу, виплату зарплати «в конверті» чи оформлення працівника на неповний робочий – до 96 тисяч гривень, за недопущення державного інспектора до перевірки - 320 тисяч гривень.
Також на зустрічі заслухано представників підприємств та суб`єктів підприємницької діяльності, які виплачують заробітну плату нижчу мінімального рівня. За результатами обговорення роботодавцям дано рекомендації щодо усунення порушень щодо невиплати мінімальної заробітної плати, наголошено на необхідності офіційного оформлення трудових відносин з найманими працівниками та інших вимог трудового законодавства.
За словами Олени Мухіної, завдяки таким зустрічам в січні поточного року офіційну роботу отримали 25 найманих працівників, додатково до бюджету надійшло 14,4 тис. грн. податку на доходи з фізичних осіб та 17,6 тис. гривень єдиного внеску.
Про порядок нарахування та сплати місцевих податків і зборів розповіли податківці під час семінару – тренінгу для платників податків Івано-Франківська
В ДПІ у м. Івано-Франківську відбувся черговий семінар-тренінг на тему «Особливості нарахування та сплати місцевих податків та зборів».
Фахівці міської ДПІ розповіли платникам про зміни в нарахуванні земельного, транспортного податку, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які набули чинності з 1 січня 2017 року. Зокрема, зазначили, що в 2017 році фізичні особи сплачують податок за житлову та нежитлову нерухомість за ставками з використанням пільг, які діяли у 2016 році, при цьому гранична ставка податку становить 1,5% за 1 кв. метр (торік 3%). Також збережено норму, за якою власники житлової нерухомості, загальна площа якої перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), платитимуть додатково 25000 гривень на рік за кожен із вказаних об'єктів житлової нерухомості (його частку).
А от платники податку – юридичні особи сплачують податок за житлову та нежитлову нерухомість за ставками 2017 року. Вони зобов’язані самостійно обчислити суму податку станом на 1 січня і до 20 лютого 2017 року подати до державних податкових інспекцій за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Слухачам також наголошено, що платники податків мають можливість отримувати актуальну інформацію щодо змін у податковому, митному та іншому законодавстві, термінів подання звітності та сплати податків (зборів), ставок загальнодержавних та місцевих податків і зборів за допомогою Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС.
Семінар відбувся у формі відкритого діалогу. Кожен із присутніх мав можливість отримати особисту консультацію, пораду та обмінятися досвідом своєї роботи.
Начальник ДПІ у м. Івано-Франківську Любомир Слободян розповів про особливості «податкових канікул»
Нещодавно, в інтерв’ю журналістам телерадіокомпанії «Вежа» начальник ДПІ у м. Івано-Франківську Любомир Слободян розповів про особливості «податкових канікул» для платників податків.
Зокрема, він повідомив, що відповідно до змін, внесених до Податкового кодексу, на період до 31 грудня 2021 року запроваджено «податкові канікули» для платників податку на прибуток, в яких річний обсяг доходів не перевищує 3 мільйони гривень та розмір нарахованої за кожний місяць звітного періоду заробітної плати працівників є не меншим, ніж дві мінімальні заробітні плати. Крім того, за словами Любомира Слободяна, такі підприємства повинні відповідати одному із таких критеріїв:
- утворені в установленому законом порядку після 1 січня 2017 року;
- діючі, у яких протягом трьох послідовних попередніх років, щорічний обсяг доходів задекларованих в сумі, що не перевищує 3-х мільйонів гривень, та у яких середньооблікова кількість працівників протягом цього періоду становила від 5 до 20 осіб;
- які були зареєстровані платниками єдиного податку в установленому законодавством порядку в період до 1 січня 2017 року та у яких за останній календарний рік обсяг виручки від реалізації продукції (товарів робіт, послуг) становив до 3-х мільйонів гривень та середньооблікова кількість працівників становила від 5 до 50 осіб.
Також очільник інспекції наголосив, що у випадку перевищення визначених критеріїв у будь-якому звітному періоді - платники цієї категорії зобов'язані оподаткувати прибуток, отриманий у такому звітному періоді за ставкою 18 відсотків.
«Прийняті нововведення сприятимуть зменшенню податкового навантаження для суб’єктів господарювання, що в свою чергу матиме позитивний вплив на створення нових робочих місць, залучення інвестицій та економічне зростання країни вцілому», - додав Любомир Слободян.
Постачаєш товар – не забудь зазначити код товару в податковій накладній
ДПІ у м. Івано-Франківську звертає увагу платників податку на додану вартість на зміни щодо заповнення податкової накладної, які набрали чинності з 1 січня 2017 року. Зокрема, в новій редакції викладено пп. "і" п. 201.1 Податкового кодексу України, відповідно до якої при складанні податкової накладної запроваджується заповнення коду товару згідно з УКТ ЗЕД.
При цьому платники податків мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду. У разі здійснення платниками податків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається в податковій накладній повністю.
Зміни щодо складання податкових накладних, в частині зазначення в податковій накладній коду товару згідно з УКТ ЗЕД, застосовуються до податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 січня 2017 року.
Акцентуємо увагу, що до внесення відповідних змін до форми податкової накладної та порядку її заповнення при складанні податкової накладної код товару згідно з УКТ ЗЕД слід зазначати в графі 3 табличної частини податкової накладної.
Тобто, при здійсненні платниками податку, починаючи з 1 січня 2017 року операцій з постачання товарів у податковій накладній в обов'язковому порядку зазначається код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних і імпортних товарів - 10 знаків, для інших товарів - не менше 4 знаків). При цьому код товару необхідно зазначати на всіх етапах постачання товарів від виробника чи імпортера до кінцевого споживача та незалежно від дати придбання чи виготовлення такого товару (до 1 січня 2017 року чи після цієї дати).
Вищезазначені зміни стосуються також і розрахунків коригування до податкових накладних, які складаються з 1 січня 2017 року, незалежно від дати складання податкових накладних, до яких складаються такі розрахунки коригування.
При цьому варто зазначити, що цьогоріч, відповідно до п. 35¹, підр. 2, розд. ХХ ПКУ до 31 грудня 2017 року штрафні санкції, передбачені п.120¹.3 ст.120¹ ПКУ, за помилки, допущені в податковій накладній під час зазначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та/або коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг не застосовуються.
Увага! Внесені зміни до податкової декларації екологічного податку
ДПІ у м. Івано-Франківську повідомляє, що 21 лютого 2017 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 28.12.2016 №1177, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.01.2017 за №116/29984 (далі – Наказ №1177), яким внесені зміни до форми податкової декларації екологічного податку (далі – Декларація), затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №715, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за №1052/27497.
Наказом №1177 викладено у новій редакції додаток 4 «Розрахунок за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені)» до Декларації.
Зазначений Наказ опубліковано в «Офіційному віснику України» від 21.02.2017 №15.
Єдиний соціальний внесок. Відпустка без збереження заробітної плати
Якщо працівник підприємства знаходиться частину календарного місяця у відпустці без збереження заробітної плати і його дохід у вигляді заробітної плати за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, то сума єдиного внесу розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом за місяць, за який нараховується заробітна плата , та ставки єдиного внеску.
Якщо працівник знаходиться у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць, єдиний внесок не нараховується, оскільки відсутня база нарахування єдиного внесу .
(Лист ДФС України від 10.02.2017 р. № 2649/6/99-99-13-02-03-15)
Операції з купівлі-продажу іноземної валюти - тільки з РРО!
Згідно з вимогами статті 4 Закону України від 06 липня 1995 року №265 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» й положень Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.12.2002 №502, суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, зобов’язані з 17.12.2016 при здійсненні зазначених операцій застосовувати реєстратори розрахункових операцій.
Відповідальність за незастосування реєстраторів розрахункових операцій визначена статтею 18 Закону №265.
Звертаємо увагу, що до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій з 16.06.2016 включено спеціалізований електронний контрольно-касовий реєстратор для здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Витрати на відрядження: чим підтверджуються та коли не оподатковуються ПДФО?
ДПІ у м. Івано-Франківську повідомляє. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, кошти, отримані платником податку на відрядження або під звіт і розраховані згідно із п. 170.9 ст. 170 ПКУ (п.п. 165.1.11 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).
Так, не є доходом платника податку – фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат (п.п. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 ПКУ).
При цьому зазначені в абзаці другому п.п. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 ПКУ витрати не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб лише за наявності підтверджуючих документів, що засвідчують вартість цих витрат.
Крім того, будь-які витрати на відрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв’язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає, зокрема (але не виключно) документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає.
При відрядженні за кордон підставою для не включення суми добових до оподатковуваного доходу платника податку у разі відрядження його до країни, в’їзд на територію якої здійснюється за наявності візи, є, зокрема відмітка уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України у закордонному паспорті або документі, що його замінює.
За відсутності зазначених відповідних підтвердних документів, наказу або відміток уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України у паспорті або документі, що його замінює, сума добових включається до оподатковуваного доходу платника податку.
Щоб стати „спрощенцем” з другого кварталу – подайте заяву
Останній день подання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування з 1 квітня 2017 року та розрахунку доходу за попередній календарний рік – 16 березня 2017 року (пп. 298.1.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)).
Відзначимо, що суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.
База оподаткування для вживаних товарів
Якщо платник податку провадить підприємницьку діяльність з постачання вживаних товарів (комісійну торгівлю), що прийняті за договором комісії в осіб, не зареєстрованих як платники податку, базою оподаткування є комісійна винагорода такого платника податку (п. 189.3 ст. 189 Податкового кодексу України (далі – ПКУ)).
У випадках, коли платник податку здійснює діяльність з постачання вживаних товарів, придбаних у осіб, не зареєстрованих як платники податку, за договорами, що передбачають перехід права власності на такі товари, базою оподаткування є позитивна різниця між ціною продажу та ціною придбання таких товарів.
При цьому ціна продажу вживаного транспортного засобу визначається:
- для осіб, не зареєстрованих як платники податку, виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого засобу, розрахованої суб’єктом оціночної діяльності, уповноваженим здійснювати оцінку відповідно до закону;
- для платників податку виходячи з договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін.
Відзначимо, що вживаними товарами вважаються товари, що були в користуванні не менше року та придатні для подальшого користування у незмінному стані чи після ремонту, а також транспортні засоби, які не підпадають під визначення нового транспортного засобу.
Новими транспортними засобами вважаються:
а) наземний транспортний засіб - той, що вперше реєструється в Україні відповідно до законодавства, не був зареєстрований в інших державах та при цьому має загальний наземний пробіг до 6000 кілометрів;
б) судно - те, що вперше реєструється в Україні відповідно до законодавства, не було зареєстровано в інших державах та при цьому пройшло не більше 100 годин після першого введення його в експлуатацію;
в) літальний апарат - той, що вперше реєструється в Україні відповідно до законодавства, не був зареєстрований в інших державах та при цьому його налітаний час до такої реєстрації не перевищує 40 годин після першого введення в експлуатацію. Налітаним вважається час, який розраховується від блок-часу зльоту літального апарата до блок-часу його приземлення.
Про нові терміни валютних розрахунків
ДПІ у м. Івано-Франківську нагадує суб’єктам господарювання, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю.
З 16 грудня 2016 року відповідно до Постанови Правління НБУ від 13.12.2016 р. № 410 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» та на підставі статті 1 Закону України від 23.09.94 року № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» виручка резидентів в іноземній валюті підлягає зарахуванню на їхні валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 120 календарних днів із дати митного оформлення експортованої продукції, а у випадку експорту робіт та транспортних послуг – з моменту підписання акта чи іншого документа, що засвідчує виконання робіт або надання транспортних послуг.
Порушення резидентами, крім суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, зазначених строків, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Вимоги до первинних документів спрощено
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Первинний документ — це документ, який містить відомості про господарську операцію.
Господарська операція — це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов’язкові реквізити:
- назву документа (форми);
- дату складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Оформлений належним чином рахунок-фактура (інвойс) може бути підставою для відображення в бухгалтерському обліку господарської операції з постачання товарів, робіт (послуг) без складання акта приймання-передачі тільки у разі його оплати, що підтверджується відповідними документами.
Детальніше за посиланням: https://www.visnuk.com.ua/uk/news/100004178-sproscheno-vimogi-do-pervinnogo-dokumenta
Лист Мінфіну України від 16.02.2017 р. № 31-11410-06-5/4339.
Затверджено державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій
ДПІ у м. Івано-Франківську звертає увагу, що Державна податкова служба України наказом від 17.02.2017 року № 102 затвердила Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій. У наказі визначено перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, їх модифікацій, які відповідають вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Наказ ДФС України від 14.12.2016 р. №1019 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій» втратив чинність
Ознайомитись з переліком моделей реєстраторів розрахункових операцій можна на офіційному порталі ДФС України в розділі «Реєстри» за посиланням: https://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--pe…/reestri/94957.html
Право на податковий кредит залишається протягом 1095 днів
ДПІ у м. Івано-Франківську нагадує, згідно з п. 198.6 Податкового кодексу України податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.
Водночас п. 50.1 Кодексу визначено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Кодексу, а саме, 1095 днів) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених ст. 50 Кодексу), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Таким чином, при невключенні платником податку суми ПДВ, зазначеної у своєчасно зареєстрованій у ЄРПН податковій накладній/розрахунку коригування, до складу податкового кредиту протягом 365 днів з дати складання такої податкової накладної/розрахунку коригування, платник податку має право скласти уточнюючий розрахунок до податкової декларації за звітний період, в якому складено таку податкову накладну/розрахунок коригування, з урахуванням строків давності (1095 днів), та виправити неправильно відображені показники.
З 01.01.2017 року для розрахунку штрафних санкцій за порушення вимог щодо подання звітності для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням, використовується прожитковий мінімум для працездатної особи
Відповідно до внесених змін з 01.01.2017 року штрафні санкції за неподання/несвоєчасне подання платником податку звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або не включення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції, визначаються в розмірах згідно з прожитковим мінімумом для працездатної особи, встановленим законом на 1 січня податкового (звітного) року (було з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року).
Штрафні (фінансові) санкції за наслідками перевірок застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій.
Отже, у разі встановлення після 01 січня 2017 року фактів порушення платниками податків вимог щодо подання звітності для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням (звіт про контрольовані операції та документація з трансфертного ціноутворення) для розрахунку штрафних санкцій використовується прожитковий мінімум для працездатної особи, встановлений на 1 січня податкового (звітного) року, за який встановлено порушення.
Зазначена норма передбачена п. 120.3, 120.4 ст.120; п. 11 підр. 10 розд. XX Податкового кодексу та роз’яснена листом ДФС України від 10.02.2017 №3282/7/99-99-14-01-02-17.
Термін для приведення установчих документів неприбуткових організацій у відповідність із нормами Податкового кодексу продовжено до 1 липня 2017 року
Продовження терміну передбачено Законом України від 21.12.2016 №1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні».
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 липня 2017 року.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, включаються органами фіскальної служби до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, що не відповідають вимогам статті 133.4 ПКУ, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до органів фіскальної служби.
Установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами Кодексу, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Крім цього, неприбуткові релігійні організації можуть приводити свої установчі документи відповідно до вимог Кодексу до 1 січня 2018 року.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську