Днями у Івано-Франківській ДПІ завідувач сектору адміністрування податку на доходи фізичних осіб та податків з громадян Оксана Петришин провела сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з платниками податків на тему «Подання декларацій про майновий стан і доходи фізичними особами – платниками податків».
Пропонуємо до уваги найбільш актуальні питання з якими платники
податків зверталися на «гарячу лінію».
Які граничні терміни подання декларацій про майновий стан і доходи фізичними особами – платниками податків ?
Для різних категорій фізичних осіб встановлено різні граничні строки подання податкових декларацій про майновий стан і доходи (далі – Декларація), а саме:
- для громадян і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та які зобов’язані подати Декларації – до 1 травня року, що настає за звітним (п.п.49.18.4 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України (далі – ПКУ));
Звертаємо увагу, що п.49.20 ст.49 ПКУ визначено, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Враховуючи норми п.49.20 ст.49 ПКУ останній день подання Декларації за 2016 рік для громадян і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та які зобов’язані подати Декларації – 3 травня 2017 року;
- для підприємців (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п.49.18.5 п.49.18 ст.49 ПКУ).
Отже, останній день подання Декларації за 2016 рік для таких осіб – 9 лютого 2017 року;
- для громадян, які мають право на податкову знижку – по 31 грудня (включно) наступного за звітним податкового року (п.п.166.1.2 п.166.1 ст.166 ПКУ).
Звертаємо увагу, якщо платник податку до кінця податкового 2017 року не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного 2016 року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (п.п.166.4.3 п.166.4 ст.166 ПКУ);
- для платників податку – резидентів, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, – не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду (п.п.179.3 ст.179 ПКУ).
Які штрафні санкції накладаються за неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан ?
За неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан і доходи фізичну особу притягають до адміністративної відповідальності, а також таке порушення тягне за собою накладення штрафу в розмірі 170 грн.
Який термін подання податкової декларації для отримання податкової знижки у 2017 році?
Платники податку на доходи фізичних осіб, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2016 року, можуть подати податкову декларацію – по 31 грудня (включно) 2017 року.
Які витрати включаються до податкової знижки ?
До податкової знижки дозволяються включати такі витрати:
Сума коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості навчання платника або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не отримує заробітної плати;
Сума коштів, переданих платником у вигляді пожертвувань неприбутковим організаціям;
Сума витрат на сплату страхових платежів;
Сума витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій
Сума витрат пов’язаних з усиновленням дитини
Сума витрат пов’язаних з переобладнанням транспортних засобів
Сума витрат на сплату видатків на будівництво (придбання ) доступного житла та процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом;
У разі якщо платник до кінця 2017 року не скористається правом на нарахування податкової знижки таке право на наступні роки не переноситься.
Які терміни сплати податкового зобов’язання?
Cума податкового зобов’язання, зазначена в поданій річній декларації, сплачується громадянами самостійно до 01 серпня 2017 року.
За якою формою потрібно подати декларацію про майновий стан і доходи?
З 31 грудня 2016 року набрав чинності наказ Мінфіну від 15.09.2016 №821, яким внесено зміни до форми податкової декларації, яка запроваджується з 1 січня 2017 року.
Зокрема, у новій формі:
- зменшено кількість додатків з чотирьох до двох;
- змінено порядок розрахунку податкових зобов’язань із доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від впровадження господарської діяльності (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) з урахуванням змін щодо порядку сплати авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб.
У зв’язку із впровадженням ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18% та скасуванням пп. «є» п.176.1 ПКУ у платників податку, які отримали доходи від двох та більше податкових агентів у розмірі визначеному цим пунктом, за результатами 2016 року не виникає обов’язку щодо подання декларації.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
ДПІ у м. Івано-Франківську проводить семінар
23 лютого 2017 року ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області проводить безкоштовний семінар-тренінг на тему: «Особливості нарахування та сплати місцевих податків та зборів»
До участі в заході запрошені СГД юридичні та фізичні особи.
Семінар відбудеться за адресою: м. Івано-Франківськ вул. Незалежності, 20 (каб.501). Початок об 11.00 год.
Минулого року податкову знижку отримали 1303 громадяни міста Івано-франківська.
До ДПІ у м. Івано-Франківську у 2016 році подано 1303 декларацій про майновий стан та доходи від громадян, які відобразили 9,3 млн. грн. витрат і відповідно заявили до повернення суми податку з доходів фізичних осіб у зв’язку з реалізацією ними права на податкову знижку в сумі 1,5 млн. грн.
Зокрема, 1167 декларацій, а це 89,5 % стосувалися отримання податкової знижки в зв’язку з понесеними витратами на навчання; 37 – у зв’язку зі сплатою відсотків за іпотечними кредитами; 96 – зі сплатою страхових внесків за договорами довгострокового страхування життя, 2 – у зв’язку з переобладнанням транспортних засобів, 1 – у зв’язку із витратами у вигляді пожертвувань неприбутковим організаціям.
За наслідками перерахунків цим громадянам нараховано до повернення 1,5млн. грн. податку на доходи фізичних осіб.
Слід нагадати громадянам, що декларація на податкову знижку подається протягом року. Разом із нею документи для підтвердження витрат, що включають до податкової знижки.
Фізична особа, яка має право скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання, на вимогу контролюючого органу, крім декларації про майновий стан і доходи, надає:
договір з навчальним закладом;
відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема: квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери;
довідка про загальну суму заробітної плати, нарахованої у 2016 році, суму ПДФО, ВЗ, утриманого та перерахованого до бюджету, суму застосованої податкової соціальної пільги ;
документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення) - копія свідоцтва про народження особи, яка навчається;
копії довідок про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податку, який навчається, та члена сім’ї першого ступеня споріднення (за необхідності);
копії паспортів особи, яка навчається, та члена сім’ї (за необхідності);
реквізити банківського рахунку для перерахування коштів, у разі повернення сум податку при застосуванні права платника податку на податкову знижку.
Варто пам’ятати, що право на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року (тобто у 2017 році за 2016 рік) на наступні податкові роки не переноситься.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
Запрошуємо задекларувати доходи, одержані за кордоном
ДПІ у м. Івано-Франківську звертає увагу, що відповідно до норм Податкового кодексу України сума іноземних доходів включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку. Визначити до сплати суму податку на доходи фізичних осіб та військового збору кожному декларанту допоможуть фахівці ДФС.
Щоб правильно вcтановити суму доходів, які треба задекларувати в національній валюті, громадянин повинен перерахувати отримані іноземні доходи за валютним курсом Національного банку України, що діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів.
Отож, івано-франківчани, котрі в минулому році отримували іноземні доходи, зокрема під час працевлаштування на сезонних роботах за кордоном, не треба зволікати з поданням декларації.
Звертаємо увагу, що за підсумками 2016 року сума іноземного доходу оподатковується податком на доходи за ставкою 18%. Військовий збір розраховується фізичними особами самостійно за ставкою 1,5% об’єкта оподаткування.
У податковій декларації про майновий стан і доходи громадяни відображають суму отриманого доходу за звітний рік та визначають податкове зобов'язання з податку на доходи та військового збору.
Сума податку на доходи та військового збору, зазначена у податковій декларації за 2016 рік, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня 2017 року.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
Звіт про пільги з 1 січня 2017 року належить до категорії податкових декларацій
Із нового року Звіт про суми податкових пільг, форму затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1233, отримав статус податкової декларації.
Нагадуємо: Звіт про пільги подається щоквартально (за три, шість, дев’ять і 12 календарних місяців) протягом 40 календарних днів, які настають за останнім календарним днем податкового періоду.
Суб’єкт господарювання, який подає Звіт про пільги до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації, зазначає в ньому код і найменування податкової пільги за кожним видом податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, і Довідника інших податкових пільг. При поданні Звіту про пільги:
- за три календарних місяці поточного року використовується Довідники пільг станом на 1 квітня поточного року;
- за шість календарних місяців поточного року - Довідники пільг станом на 1 липня поточного року;
- за дев’ять календарних місяців поточного року – Довідники пільг станом на 1 жовтня поточного року;
- за дванадцять календарних місяців минулого року – Довідники пільг станом на 1 січня поточного року.
Для складання Звіту про пільги за дванадцять календарних місяців 2016 року актуальними є Довідник № 81/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету станом на 31.12.16 р., та Довідник № 81/2 інших податкових пільг станом на 31.12.2016 року.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
Зміни в оподаткуванні фізичних осіб, які навчаються
ДПІ у м. Івано-Франківську повідомляє, що Законом України від 21.12.2016 №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі – Закон №1797), який набрав чинності з 01.01.2017, внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) у частині адміністрування податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО).
Так, пунктом 74 розділу I Закону №1797 змінені положення підпункту 165.1.21 пункту 165.1 статті 165 «Доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу» ПКУ.
З 01.01.2017 звільнено від оподаткування ПДФО сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів на здобуття освіти, підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи. У 2017 році ця сума складає 9600 грн. (3200 грн. х 3 = 9600 грн.).
Змінами, внесеними Законом №1797 до підпункту 165.1.21 ПКУ, скасовано необхідність особи, яка навчається, відпрацювати три роки у роботодавця, який заплатив за таке навчання.
Нагадуємо, що до внесення змін такі кошти звільнялись від оподаткування ПДФО тільки у разі сплати їх роботодавцем на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за фізичну особу, але не вище розміру, який дає право на застосування податкової соціальної пільги (у 2016 році така сума не перевищувала 1930 грн. на місяць), на кожний повний або неповний місяць підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи, незалежно від того, чи перебуває ця особа у трудових відносинах з роботодавцем, але за умови, що вона уклала з ним письмовий договір (контракт) про взяті зобов’язання з відпрацювання у такого роботодавця після закінчення навчання не менше ніж три роки.
При цьому, якщо працівник припиняв трудові відносини з роботодавцем протягом періоду такого навчання або до закінчення третього календарного року від року, в якому закінчується таке навчання, сума, сплачена як компенсація вартості навчання, прирівнювалась до додаткового блага та підлягала оподаткуванню у загальному порядку.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
За невиплату нової мінімалки – штраф 320000 гривень
З початку року для юридичних та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, передбачено нові штрафи за порушення трудового законодавства. Відтепер, за невиплату мінімалки 3200 гривень – очікує «немаленький» штраф, який дорівнює сумі 320 тисяч гривень, - повідомляють в Державній податковій інспекції у м. Івано-Франківську.
Починаючи з 1 січня 2017 року вже проводяться перевірки роботодавців щодо дотримання виплати мінімальної зарплати у розмірі 3200 гривень. Відповідно до нових законодавчих норм, підприємці мають сплатити штраф розміром до 3 мінімальних заробітних плат у всіх випадках неправомірного недопущення інспекторів до перевірки.
У випадку перешкоджання проведенню перевірки щодо оформлення трудових договорів, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, та виплати заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків розмір штрафу становитиме 100 мінімальних заробітних плат, тобто 320 тисяч гривень.
Відповідні зміни передбачено у статті 265 Кодексу законів про працю, які внесли Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII.
У цьому ж законі передбачено обов’язкову сплату ЄСВ усіма фізичними особами-підприємцями, незалежно від результатів їх господарської діяльності.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
Якщо розмір стипендії перевищує 2240 гривень, не забудьте нарахувати ПДФО та військовий збір
ДПІ у м. Івано-Франківську нагадує, що відповідно до п. 165.1.26 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України передбачено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ, у 2017 році 2240 грн.
Тобто, якщо місячний розмір стипендії перевищує у 2017 році 2240 гривень, то сума такого перевищення оподатковується ПДФО та військовим збором.
Відповідно у формі 1-ДФ сума стипендії в межах 2240 грн. відображається за «150» ознакою доходу, а сума перевищення за «127» ознакою доходу.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
Новації в оподаткуванні дорогих авто
З 1 січня 2017 року набрали чинності зміни до статті 267 «Транспортний податок» Податкового кодексу України, згідно з якими об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Зазначимо, що минулого року, оподаткуванню підлягали автомобілі із вартістю понад 750 мінімальних зарплат. У зв’язку з зростанням мінімальної заробітної плати у поточному році, законодавці зменшили поріг вартості оподатковуваних авто.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
Які зміни очікують платників у разі відшкодування ПДВ
ДПІ у м. Івано-Франківську інформує, що з 1 квітня діятиме новий Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, затверджений Постановою Кабміну від 25.01.2017р. №26.
Вказаний Порядок визначає механізм ведення Мінфіном інформаційного ресурсу Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ за формою згідно з додатком, який додається до Порядку.
Слід зазначити, що формування Реєстру буде здійснюватися автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства.
Щодо Заяв про повернення сум бюджетного відшкодування ПДВ, вони автоматично вноситимуться до Реєстру протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження. А повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування буде здійснюватися у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру.
Мінфін в свою чергу має забезпечити щоденне оприлюднення Реєстру на своєму офіційному веб-сайті.
Окрім того звертаємо увагу, що з 1 квітня поточного року втратять чинність Постанови Кабміну від 22.02.2016 № 68 «Про затвердження Порядку ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість» та від 17.01.2011 № 39 «Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість».
Додамо, що до 1 квітня 2017 року бюджетне відшкодування сум ПДВ за заявами, які включені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, сформованого згідно з п.52 підрозд.2 розд.XX «Перехідні положення» Податкового кодексу, здійснюватиметься у порядку, що діяв до 1 січня 2017 року.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
Строк подання юридичними особами – власниками земельних ділянок податкової декларації плати за землю – 20 лютого
ДПІ у м. Івано-Франківську нагадує, що згідно з п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755 платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов’язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п.286.3 ст.286 ПКУ).
Відповідно до п.286.4 ст.286 ПКУ за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
У разі зміни протягом року об’єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися такі зміни.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
Екологічний податок у 2017 році
Державна фіскальна служба України листом від 30.01.2017 р. N 2060/7/99-99-12-03-04-17 надала роз’яснення щодо адміністрування екологічного податку у 2017 році.
Законом України від 20 грудня 2016 року N 1791-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" (далі - Закон N 1791) внесено зміни до Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Зокрема пунктами 12 - 16 розділу I Закону N 1791, які набрали чинності з 1 січня 2017 року, викладені у нових розмірах і порівняно з діючими у 2016 році збільшені на 12 відсотків ставки екологічного податку (далі - Податок), що визначені:
пунктами 243.1 - 243.4 статті 243 Кодексу, а саме: ставки податку за викиди в атмосферне повітря окремих забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення; ставки податку за викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення забруднюючих речовин (сполук), які не увійшли до пункту 243.1 цієї статті та на які встановлено клас небезпечності; для забруднюючих речовин (сполук), які не увійшли до пункту 243.1 цієї статті та на які не встановлено клас небезпечності (крім двоокису вуглецю), ставки податку застосовуються залежно від установлених орієнтовно безпечних рівнів впливу таких речовин (сполук) в атмосферному повітрі населених пунктів; ставка податку за викиди двоокису вуглецю;
пунктами 245.1 і 245.2 статті 245 Кодексу - ставки податку за скиди окремих забруднюючих речовин у водні об'єкти;
пунктами 246.1 і 246.2 статті 246 Кодексу - ставки податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах;
пунктом 247.1 статті 247 Кодексу - ставка податку за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);
пунктом 248.1 статті 248 Кодексу - ставки податку за тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Таким чином, збільшені ставки повинні застосовуватися платниками Податку при обрахуванні податкових зобов'язань за перелічені вище об'єкти оподаткування, що виникли з 1 січня 2017 року.
Статтею 250 Кодексу для Податку визначено базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу.
Відповідно до пункту 250.2 статті 250 Кодексу платники Податку складають податкові декларації за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 N 715, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за N 1052/27497 (далі - Декларація), та подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують Податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації:
за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів;
за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів понад установлений особливими умовами ліцензії строк - за місцем перебування платника на податковому обліку у контролюючих органах.
Граничними термінами подання податкових декларацій та сплати податкових зобов'язань з Податку вважаються за:
IV квартал 2016 року: 9 лютого 2017 року, а останнім днем сплати податку - 17 лютого 2017 року;
I квартал ц. р.: 10 травня та 19 травня 2017 року відповідно;
II квартал ц. р.: 9 серпня та 18 серпня 2017 року відповідно;
III квартал ц. р.: 9 листопада та 17 листопада 2017 року відповідно;
IV квартал ц. р.: 9 лютого та 19 лютого 2018 року відповідно.
Якщо платник Податку з початку звітного року не планує здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів протягом звітного року, то такий платник Податку повинен повідомити про це відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення та скласти заяву довільної форми про відсутність у нього у звітному році об'єкта обчислення екологічного податку. В іншому разі платник податку зобов'язаний подавати Декларації відповідно до вимог Кодексу.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
Для отримання податкової знижки на навчання подбайте про зберігання документів
ДПІ у м. Івано-Франківську нагадує, якщо у 2016 році громадяни сплачували за своє навчання або навчання члена своєї сім'ї І-го ступеня споріднення, то можна скористатися правом на податкову знижку. Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.
Тобто, можна повернути з бюджету суму витрачених коштів за навчання. Для отримання такої знижки необхідно протягом всього 2017 року, подати до ДПІ за місцем проживання річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та пакет документів, що підтверджують суми коштів сплачених за навчання. До переліку таких документів входять:
Нагадуємо, перелік документів, які необхідно мати при заповненні декларації для отримання податкової знижки на навчання:
- паспорт (оригінал, копія);
- ідентифікаційний номер (оригінал, копія);
- довідку з роботи про отриманий у минулому році дохід і сплачені податки (немає вимоги щодо форми довідки, головне, щоб було вказано загальний нарахований дохід за 2016 рік, єдиний соціальний внесок, податкова соціальна пільга у разі застосування, податок на доходи фізичних осіб);
- довідку про вартість навчання у звітному році (якщо не вказано у договорі);
- копію свідоцтва про народження дитини (для батьків студента), копію свідоцтва про одруження (для чоловіка чи дружини студента);
- оригінал та копію договору з навчальним закладом;
- довідку з навчального закладу про кількість навчальних місяців у звітному році (якщо неповний навчальний рік);
- довідку про термін навчання в навчальному закладі (якщо не вказано у договорі);
- оригінали та копії платіжних документів, що підтверджують сплату за навчання (сплачені у 2016 році).
Якщо платник податків, навчається в декількох навчальних закладах України, то він має право скористатися податковою знижкою на навчання. Платники податків, які навчаються за кордоном, права на податкову знижку в частині витрат у вигляді суми коштів, сплачених на користь закордонних закладів освіти, не мають.
Якщо студент протягом звітного року одержував доходи від виконання договорів цивільно-правового характеру, які не є трудовими договорами, то члени його сім’ї першого ступеня споріднення мають право на податкову знижку щодо сум, сплачених за навчання такого студента.
Інтернатура (спеціалізація) є невід'ємною ланкою безперервного процесу підготовки у вищому медичному і фармацевтичному закладах освіти фахівців за напрямом професійного спрямування. Тож, суми коштів, сплачені платником податку на користь вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти для компенсації вартості навчання такого платника податку, іншого члена його сім'ї першого ступеня споріднення, у інтернатурі, при додержанні всіх норм ст. 166 Кодексу, можуть прийматися у розрахунок податкової знижки такого платника податку за звітний рік.
Нагадуємо, що скористатися податковою знижкою можна до кінця 2017 року.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
Пеня при несвоєчасній сплаті єдиного податку
Відповідно до п. 295.1 ст. 295 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Нагадаємо, що платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності (п. 295.2 ст. 295 ПКУ).
Платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (п. 295.3 ст. 295 ПКУ).
Платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до ПКУ за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій (п. 300.1 ст. 300 ПКУ).
За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовується, зокрема фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Пунктом 129.1 ст. 129 ПКУ визначено, що нарахування пені розпочинається:
- при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов’язаних з проведенням податкових перевірок - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
- при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання.
Згідно з п. 129.4 ст. 129 ПКУ на суми грошового зобов’язання, визначеного, зокрема п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст.129 ПКУ (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог ПКУ, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов’язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
При самостійному нарахуванні суми грошового зобов’язання платником податків нарахування пені розпочинається після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання, визначеного п.п.129.1.3 п. 129.1 ст.129 ПКУ (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Таким чином, при несвоєчасній сплаті фізичними особами – підприємцями єдиного податку контролюючим органом нараховується пеня.
Прес-служба ДПІ у м. Івано-Франківську
Витрати за навчання на військовій кафедрі навчального закладу, що оплачуються згідно окремого договору, до сум податкової знижки не включаються
Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати на суму коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати.
Разом з тим, навчання на військовій кафедрі – це додаткова послуга навчального закладу, що не є обов’язковою у процесі безпосереднього навчання за обраним фахом, і оплачується окремо (додатково) від плати за навчання згідно з укладеним з вузом договором на навчання за певним фахом.
Отже, включення витрат за навчання на військовій кафедрі навчального закладу, що оплачуються згідно окремого договору, до податкової знижки чинним законодавством не передбачено.
Зазначена норма передбачена п.п. 166.3.3 ст. 166 Податкового кодексу України.