— Досі вам вдавалося, опираючись на не надто чисельну, але лояльну більшість у міській раді, тримати процеси у сесійній залі під контролем. Сьогодні ситуація вперше з-під контролю вийшла, сесію зірвали. Хто винен і що робити?
Сьогодні був продемонстрований у дії закон про імперативний мандат. До цього часу депутати, незалежно від фракційної приналежності, все-таки зважали на те, чи заслуговує певне питання уваги, чи приносить конкретний проект рішення користь міській громаді. Адже нерідко були моменти, коли рішення приймалися одностайно, як, наприклад, бюджет міста на 2007 рік. Сьогодні ж, на превеликий жаль, амбіції взяли гору над здоровим глуздом. Те, що сьогодні відбулося, — не що інше, як демонстрація сили. Принцип такий: якщо не проходить потрібне питання, виходимо із зали і не беремо участі в роботі. Це просто не правильно.
— Ви якраз і пропонували включити до порядку денного сесії звернення до Верховної Ради та РНБОУ щодо закону про імперативний мандат. Про що йшлося в проекті документу?
Загалом я вносив три пропозиції до порядку денного сесії. З них два звернення — щодо імперативного мандата і тарифної політики. Сьогодні кожен наввипередки демонструє свою любов до пересічних українців. Але ж треба оперувати не тільки політичними гаслами, а й економічними категоріями. І зараз не міський голова встановлює ціни на енергоресурси, зате міський голова зобов'язаний дбати, щоб у місті було тепло. І саме про це йшлося в зверненнях. У них, до речі, були конкретні пропозиції до ВРУ і Кабміну з метою пом'якшити тарифний удар. Третя моя пропозиція стосувалася спорудження пам'ятника Степану Бандері, сторіччя якого святкуватиметься цього року.
— Безпосереднім приводом для конфлікту сьогодні стало земельне питання: що це за історія з ділянкою площею
31 га в Микитинцях, довкола якої стільки галасу здійняв БЮТ?
А що стосується цих
31 га, то ці землі не входять до земель запасу міста. Зі всіма документами, на жаль, мене ознайомили безпосередньо напередодні сесії. Але я цілком демократично поставив це питання на голосування, щоб включити його в порядок денний. Воно не набрало необхідної кількості голосів. Але ж це не значить, що треба виходити із сесійної зали. Більше того, я сам запропонував створити тимчасову депутатську комісію, щоб та вивчила це питання і доповіла на наступній сесії. Але, видно, це нікого не цікавило насправді. Мета була — просто зірвати сесію. Зверніть увагу, що навіть не дійшло до пропозиції включити до порядку денного тарифне питання. А здавалося б, БЮТ і "Наша Україна" збиралися знижувати тарифи. Про що це говорить?
— Саме тарифне питання мало стати ключовим цієї сесії. Ви в "тарифній війні" виявилися дуже непоступливим, ризикуючи політичною підтримкою більшості. Може, не варто було так загострювати ситуацію, а подумати над м'якшим сценарієм якогось компромісу?
Справа в тому, що "нашоукраїнцями" чи БЮТом пропонується просто знизити тарифи на 15 відсотків. А от де знайти кошти для компенсації різниці в тарифах, пропозиції я не почув.
Питання тарифів є надзвичайно заполітизованим. Моїм розпорядженням була створена спеціальна комісія, до якої увійшли представники різних політичних партій, депутатського корпусу, інспекцій. Був включений і представник "Громадського форуму", однак жодного разу він не був на засіданні.
У нас є акти і Антимономольного комітету, і Державної інспекції з контролю за цінами. Фактів включення у тарифи непередбачуваних витрат не виявлено. Тарифи — економічно обґрунтовані.
Питання тут не в поступливості чи непоступливості. Якщо ви пропонуєте знизити тарифи, то, будь ласка, запропонуйте кошти, щоби покрити різницю!
І давайте казати правду. Сьогодні в Івано-Франківську 1 Гкал коштує 179 грн., а в сусідньому Львові — 181 грн. Більше того, ми зробили порівняльну таблицю тарифів по цілій Україні, мешканці можуть ознайомитися з нею і дізнатися, на якому місці Івано-Франківськ. По тому ж опаленню, якщо брати 179 грн./Гкал, ми на восьмому місці. Але у нас є коригуюча формула і, відповідно до формульного розрахунку, "Теплокомуненерго" за результатами місяця кожен раз перераховує ставку відповідно до фактично спожитого газу і електроенергії. Так ось, за січень ми вирахували, що рівень тарифу — 145 грн./Гкал. Міські голови інших міст навіть попросили цю формулу, щоб робити коригування у себе.
Тобто якщо врахувати фактично виставлені рахунки сьогодні, то Івано-Франківськ взагалі на 20-му місці серед обласних центрів.
— Зараз очевидно, що відбувається переформатування у міській раді: ймовірно, БЮТ вийде із зв'язку з УНП і сформує коаліцію з "Нашою Україною". Тоді ви отримаєте вже не надто лояльну більшість у міськраді. Як будете себе позиціонувати при такому розкладі?
Все-таки маю надію, що відбудеться переосмислення сьогоднішніх подій, візьме гору здоровий глузд.
Є інтереси власні, є інтереси корпоративні, тобто партійні, а є інтереси громади і держави. Вірю, що депутати любитимуть не тільки свої партії, але й міську громаду, і державу, і прийматимуть рішення конструктивні, які приносять громаді користь, незалежно від формату міськради.
Записав Андрій СОВА