В Івано-Франківську – скандал. На території міської фільтруючої станції “Івано-Франківськводоекотехпром”, що в селі Черніїв Тисменицького району, виявлено сауну, використана вода з якої потрапляла в міську мережу водопостачання. За забруднення питної води, що постачається мешканцям міста, міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус має намір звільнити із займаної посади генерального директора “КП “Івано-Франківськводоекотехпром” Василя Іванишина. “За жодних обставин він там працювати не буде”, -- заявив мер на минулотижневій прес-конференції.
Напередодні скандальна новина вже облетіла Україну -- матеріали щодо виявленої сауни були озвучені на центральних телеканалах „Інтер” та НТН. Загалом про таємничий будинок в Чернієві, де не проти були розім’яти кості деякі високопоставлені чиновники та їхні гості, містом точилися чутки приблизно ще рік-півтора тому. Можливо, чутки так би й залишилися чутками, якби не офіційні заяви, скарги в різноманітні інстанції, зокрема в прокуратуру, колишніх працівників “Івано-Франківськводоекотехпрому” Оксани Гринишин та Василя Бойчука, які, за їхніми словами, були звільнені через незгоду з тим, що відбувалося на їхніх очах.
“Почалося з того, що в зоні особливого контролю санітарного режиму появилася парильня. Я підняла це питання на зборах, на мене чинився тиск. Я пропрацювала 28 років і була звільнена по статті,” – розповідає колишній оператор фільтрів пані Оксана.
Тривогу забили ще рік тому, однак… Справа набула публічного розголосу лише з приходом до влади міста нового керівництва.
“ЗК” звернувся по коментар до в.о. начальника управління житлово-комунального господарства Петра Косюка.
-- То що ж виявлено у „Водоекотехпромі”?
-- На території зони особливо суворого санітарного контролю розміщений відпочинковий будиночок. У будиночку: басейн, сауна, туалет, душова, кімнати для відпочинку та розваг. Розміщений цей будиночок за півтора метра від першого відстійника чистої води . Тобто, згідно з законом про питну воду, це дуже грубе порушення чинного законодавства. Відповідальність за порушення законодавства несе персонально начальник “Водоекотехпрому”. Чинне законодавство не передбачає в зоні першого поясу особливо суворого санітарного контрою будь - яких стоків, а тим більше сакалій. Причому витік з басейна зроблено прямо в перший відстійник.
Оглянувши територію, бачимо східці для того, щоб , вийшовши з сауни , можна було стрибнути в перший відстійник. А унітаз і душову скинуто в вигрібну яму, яка розташована за кілька метрів від першого відстійника. Все це зроблено в гравійних грунтах. Тобто , ці джентльмени, якщо можна їх такими назвати, милися і заставляли усе місто це пити. За твердженням скаржників, для відпочинку туди запрошували сторонніх осіб.
-- Впродовж якого часу функціонувала ця сауна?
-- За нашою інформацією, два роки. Перед тим, як туди мала їхати ревізія, там буквально все демонтували: унітаз, обладнання сауни, душову, двері в кімнати зашили вагонкою. Правда, діри полишалися: випуски у відстійник лишилися, випуск у колодязь для сакалій лишився. Цього вони не знищили, що ми й виявили з кореспондентами телеканалу “Інтер”.
Отже, є серйозна підстава стверджувати, що начальник “Водоекотехпрому”, зловживаючи службовим становищем, заставляв всіх мешканців міста пити ту воду, в якій він, грубо кажучи, мив ноги.
-- Чи є інші підстави для звільнення пана Іванишина? Опоненти міської влади зауважують, що з його приходом в 2003 році на “Водоекотехпром”, підприємство почало демонструвати певну позитивну динаміку.
-- Підприємство почало демонструвати, як ви кажете, позитивну динаміку виключно через те, що більше як в три рази виросли ціни на воду і каналізацію. Якщо 8 років тому ціна була 35 коп., то зараз під 2 грн. Отже, ріст відбувся за рахунок тарифів.
А інші речі, такі, як покращення фільтрування води, ремонт мереж, аби уникнути поривів – цим практично ніхто не займався. Займалися трохи енергозбереженням. Поміняли уралмашівські 400-600 кВт насоси на шведські 100 кВт, які мають таку саму продуктивність. Це було. Але на сьогодні по місту близько 200 розкопок. Немає такого дня, щоб не було поривів. Чому? Тому що гроші не спрямовувалися для санації труб. Є технологія, яка цю трубу чистить до металу, тоді всередину просувається пластмасова труба дещо меншого діаметру і виходить -- пластмаса в футлярі з металу. Тоді б не було таких масових проривів труб. Є ряд інших проблем, якими треба було займатися.
-- Назвіть претендентів на посаду генерального директора “Івано-франківськводоекотехпрому” в разі, якщо нинішнього гендиректора таки буде звільнено?
-- “Водоекотехпром” -- це потужна структура, яка має в рік бюджет заледве менший від бюджету м. Івано-Франківська. Більше того, ця структура має понад тисячу чоловік штату і надзвичайно відповідальною перед мешканцями міста. Без води – самі розумієте. Наразі пан Іванишин на лікарняному. Що ж до претендентів на посаду, то в нас є професійні люди.
-- “Сьогодні добір і вивільнення людей проводиться не за професійною придатністю і роботою для громади, а за принципом політичної лояльності”, -- цитую звернення президії міської організації НСНУ, в якій наголошується про тенденцію політичних переслідувань. Приводом до такого звернення стали останні події довкола “Водоекотехпрому”…
-- Якщо ви вважаєте, що це нормально, коли хтось може мити своє тіло, а потім пускати ту воду в місто, щоб люди її пили, то нехай для вас це буде політичне переслідування. Я ж скажу, про жодне політичне переслідування тут не йдеться. Знаєте, дуже зручно прикриватися політичними гаслами і використовувати, так би мовити, бренд шанованих політичних сил для прикриття власних інтересів.
Зрозумійте, хто би це не був, чи з “Нашої України”, чи з “Батьківщини”, чи з будь якої іншої партії, тут мова про це не йде. Мова про те, що ця вода, яка іде з першого відстійника на фільтрувальну станцію – вона фільтрується лише через піщаний фільтр.
Це так, якби ви спробували чай пропустити через піщаний фільтр, аби
він не був солодким. Він все одно буде солодким. Тобто, розчинені органічні речовини не відфільтровуються. У даному випадку той бруд, який з себе змивали, не лишався на фільтрах -- він ішов прямим потоком у водопровідні мережі.
Ростислав Твердохліб, Західний Кур
’
єр