20 серпня 2010 р. фінішувало публічне обговорення проекту Податкового кодексу України. Саме в такий спосіб уряд планував зробити фіскальну політику в Україні справедливою, ознакою чого стала ефективна співпраця з підприємцями, налагодження з ними відкритого і прозорого діалогу.
Нещодавно в Кабінеті Міністрів України було презентовано основні положення майбутнього Податкового кодексу. В остаточному варіанті економічної конституції від уряду було узагальнено і по можливості враховано 4075 пропозицій, внесених під час всенародного обговорення.
Отже, який вигляд Податковий кодекс має тепер? «Ми суттєво знижуємо ставки основних податків: податку на прибуток підприємства – поетапно до 16%, ПДВ – до 17%. На п’ять років практично звільнено від оподаткування малий бізнес. Підприємства, що вкладають кошти в модернізацію виробництва, інноваційне оновлення також звільнятимуться від сплати податку на прибуток», - наголосив нещодавно під час зустрічі з журналістами Прем’єр-міністр України Микола Азаров.
З’явився в документі і податок на нерухомість. Запровадження цього податку не позначиться на доходах 90% співвітчизників, запевняє глава уряду, адже ним не обкладатимуться міські квартири площею до 100 м2 і сільські – до 200 м2. Те саме він сказав і про податок з депозитів, повідомивши, що оподаткування розпочинатиметься із суми вкладу 200 тис.грн.
Податок з доходів фізичних осіб, як і в першому варіанті Податкового кодексу, пропонується справляти за прогресивною шкалою. Різниця лише в тому, що раніше підвищення ставки податку з 15 до 17% планувалося у разі, якщо громадяни щомісяця одержують кошти з джерела виплати в розмірі понад 50 тис.грн., тепер – у розмірі, що перевищує 10 мінімальних зарплат (на сьогодні це 8880 грн., починаючи з 1 жовтня 2010 р. – 9070 грн., з 1 грудня – 9220 грн.).
У новому Податковому кодексі також передбачено низку обмежувальних заходів щодо імпорту «second hand».
Вцілому проект економічної конституції виглядає багатообіцяюче: уже з 1 січня податки знижуються, зборів стане менше, а скарбницю спробують наповнити за рахунок багатих.
При доопрацюванні проекту Податкового кодексу уряд прагнув почути кожного, аби сприяти поліпшенню добробуту всієї країни. Наскільки швидко Україна отримає Податковий кодекс і в якому вигляді, залежить уже не від народу.
Наразі ж суб’єктам господарювання доводиться керуватися 2178 нормативно-правовими актами, якими регулюються ті чи інші питання у сфері оподаткування.
Підготовлено відділом масово-роз’яснювальної роботи
та звернень громадян ДПІ в м. Івано-Франківськ