Своє 70-річчя відзначає цими днями відзначає Інститут історії і політології Прикарпатського національного університету ім. ВасиляСтефаника. З нагоди цієї, дійсно визначної дати, 16 вересня в актовому залі університету відбулися урочисті заходи за участю керівництва вишу, представників обласних та міських органів влади та місцевого самоврядування, науковців з різних куточківУкраїни, духовенства.
![]() |
Із привітальним словом перед громадою виступив також і міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус, який вручив усьому колективу Інституту почесну відзнаку виконавчого комітету та підкреслив при цьому вагомий внесок у розвиток історії, науки і, безумовно, підготовку висококваліфікованих кадрів, що нині випускає Прикарпатський національний університет.
«Микола Васильович Кугутяк є надзвичайно непосидючою людиною, - звернувся до присутніх міський голова Віктор Анушкевичус. І ця непосидючість передалася всьому колективу і студентам і це дійсно класно. Я знаю багатьох представників професорсько-викладацького складу ще до того часу коли я був депутатом і міським головою. І вони використовують цей давній зв'язок, приходячи до мене в кабінет зі своїми ідеями, які я, як вони висловлюються, не маю права не підтримати. І дійсно ми підтримуємо і спільно працюємо. І я буду підтримувати вас тому, що ви робите дуже добру справу».
![]() |
Зокрема, викладачі Інституту вдячні міському голові за сприяння у підготовці та виходу в світ останнього видання – «Покуття», яке стало дійсно гарною працею в череді більш ніж ста монографій та наукових видань по історії України і Прикарпаття.
![]() |
«Це наша спільна праця тому честь вам і хвала і - ветеранам науки, тим хто стояв біля витоків створення і становлення університету, - продовжив Віктор Анушкевичус. Честь і хвала сьогоднішньому колективу тому, що ви продовжуєте такі славні традиції. І дуже приємно, що студенти люблять викладачів. Це було видно по реакції і є свідченням того, що в вас є дуже добрий мікроклімат в колективі. А якщо є нормальний мікроклімат, то є здобутки. Тому я вітаю вас і бажаю подальших успіхів і подальших славних сторінок в історії Інституту історії і політології. Я бажаю вам міцного здоров’я вам - молоді люди, гарної долі і з честю пронести все те що вкладають в вас викладачі через все своє життя».
Довідково:
Інститут історії
і політології
утворився в жовтні 2006 р. в результаті реорганізації історичного факультету, який функціонував ще в Станіславському учительському інституті
з 1940 р. Більшість викладачів факультету становили випускники Київського державного університету ім. Т. Г.Шевченка, а його першим деканом став доцент П.Л.Великий. Після вигнання фашистів із Прикарпаття Станіславський
учительський інститут відновив свою роботу і 30 серпня 1944 р. на історичний факультет було прийнято 49 студентів. А вже 1947 р. тут навчалося 75 першокурсників. У 1950 р. Станіславський учительський інститут був реорганізований у педагогічний. Реорганізований був також й історичний факультет в історико-філологічний, а з 1969 р. – історико-педагогічний.
У 1990 р. вперше в історії Івано-Франківського педагогічного інституту було створено кафедру історії України, яку очолив доктор історичних наук, професор В.В.Грабовецький. Докорінна перебудова діяльності факультету розпочалася 1992 р. після реорганізації Івано-Франківського педагогічного інституту в Прикарпатський університет.
В Інституті функціонують навчально-методичні кабінети з історії України, історії українського війська, історії Прикарпаття, стародавнього та античного мистецтва, історії зарубіжних слов’ян, мультимедійний кабінет, кабінет викладання методики викладання історії і політології, світлиця Майдану Незалежності. У структурі Інституту діє також музей археології Прикарпаття, історико-меморіальний музей О.Довбуша, історико-меморіальний музей С.Бандери, науковий центр дослідження українського національно-визвольного руху та Прикарпатський центр політичних і євроінтеграційних досліджень.У квітні 2008 року відкрито Інститут історії, етнології і археології Карпат. Кількість штатних викладачів – 51 з них – 7 – докторів наук, професорів, 41 - кандидат наук, доцент. В Інституті історії і політології навчається 933 студента, з них 629 – стаціонарної, 297 – заочної, 7 – екстернатної форм навчання.