Економіка міста Івано-Франківська, як і вся економіка України відчула на собі тягар світової кризи, яка призвела до скорочення попиту на продукцію підприємств міста, зменшення чисельності працюючих, нестачу обігових коштів, обмежену можливість використання кредитних ресурсів. Але, незважаючи на перелічені проблеми, завдяки спільним зусиллям підприємств основного кола, малого та середнього бізнесу, органів влади, починаючи з липня 2009р. і до теперішнього часу промислове виробництво почало стабілізуватися.
Починаючи з вересня минулого року щомісячно підприємствами основного кола міста досягаються обсяги реалізації продукції на рівні 180-190млн.грн.
Графік: місячні обсяги реалізації продукції промисловими підприємствами за період вересень 2009р. – червень 2010р., млн.грн.
![]() |
У розрахунку на одну особу населення міста реалізовано промислової продукції в І півріччі 2010 року на 4950,2 грн. (у цілому по області – на 3629,4 грн.).
В обсязі реалізованої продукції добувної і переробної промисловості 69,6% становили товари широкого та тривалого використання, 25,6% – сировинна продукція, 4,8% – продукція інвестиційного призначення.
В структурі обсягів реалізованої промислової продукції за 6 місяців 2010 року найбільшу частку займають підприємства харчової галузі, що становить 31,9% (за аналогічний період 2009р. цей показник становив 45,7%). Таке зниження обумовлено ростом обсягів реалізації виробництва та розприділення електроенергії, газу та води на 130% у порівнянні до минулого періоду та деяким зменшенням обсягів реалізації харчової продукції через зменшення експорту продукції, неповерненням ПДВ, зниженням купівельної спроможності мешканців міста, погіршенням умов співпраці харчовиробників з великими торговельними центрами.
ВАТ «М’ясокомбінат» знизив обсяги реалізації продукції внаслідок введення Російською Федерацією обмежень на імпорт м’ясосировини. На сьогоднішній день очікують проведення переговорів з представниками фірм з Росії для продовження співпраці.
Значне зниження обсягів реалізації в першому півріччі 2010 році на ОДО спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (4,1% загально обласного обсягу реалізації продукції галузі) обумовлено відсутністю замовлень на основну продукцію підприємства.
Негативно вплинуло на виробничу діяльність ТзОВ «Імперево Фудз» та ВАТ «Ласощі» неповернення з бюджету податку на додану вартість. Результат роботи цих підприємств має немалий вплив на реалізацію продукції промисловістю міста (разом 10,1% ) та на формування загальнообласного обсягу реалізації у харчовій галузі: ТОВ «Імперово-Фудз» — 14,7% загальнообласного обсягу, ВАТ ВТКФ «Ласощі» — 1,5 %.
Крім цього на обсяги виробництва та реалізацію харчових підприємств вплинуло погіршення протягом останніх років відносин з великими торговельними центрами. Основною причиною цього є невигідні для підприємств-виробників умови договорів на постачання продукції, а саме: значні відтермінування сплати за реалізовану продукцію, наявність різноманітних додаткових умов, невчасне повернення простроченої продукції, обмеження щодо товарного асортименту, необхідність вирішувати питання співпраці в головних офісах торговельних мереж, які знаходяться в інших обласних центрах (Київ, Львів, Луцьк), тощо. Проте найбільш негативно вплинула на співпрацю підприємств харчової галузі та супермаркетів проблема невиконання останніми умов повернення платежів за реалізовану продукцію, що було викликано фінансово-економічною кризою. Наслідком такої ситуації стало суттєве зменшення обсягів постачання продукції місцевими підприємствами у великі торговельні центри, а в окремих випадках повне припинення співпраці.
З метою збільшення реалізації своєї продукції підприємства харчової галузі міста були змушені розвивати мережу власних торгових точок. Таким шляхом пішли: ДП «Івано-Франківські ковбаси» (26,7% від загального обсягу реалізації підприємства), ПАТ «Хлібокомбінат» (18%), ОДО Спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (10,5%), ВАТ «Птахокомбінат» (6%), ВАТ «Молокозавод» (3%). Враховуючи позитивний результат, окремі харчовиробники і надалі розглядають розширення фірмової мережі як пріоритетний.
Проте, не зважаючи на труднощі, ряд підприємств наростили обсяги виробництва та реалізації продукції, а саме: ПАТ «Івано-Франківський хлібокомбінат», ДП «ІФ комбінат хлібопродуктів», ТОВ «Лігос», ПАТ «Полонина» та ін.
В структурі реалізації промислової продукції друге місце посідає машинобудівна галузь — 7,3% (за відповідний період минулого року — 7,4%).
Значний вплив на роботу машинобудівної галузі міста має: зношеність основних фондів, застарілі технології, відсутність обігових коштів, орієнтованість на зовнішні ринки, низька конкурентна спроможність продукції, зниження кваліфікаційного рівня працівників.
Найбільше зниження обсягів виробництва в першому півріччі 2010 році спостерігається на ВАТ «Арматурний завод», ВАТ «Локомотиворемонтний завод», ТОВ «Українська побутова техніка», що обумовлено відсутністю замовлень на основну продукцію підприємства та нестача обігових коштів.
На ТОВ «Українська побутова техніка» нестача обігових коштів пояснюється значним невідшкодуванням податку на додану вартість, що негативно впливає на фінансово-економічну діяльність підприємства.
В загальнообласному обсязі реалізованої промислової продукції у І півріччі в машинобудівній галузі, частка ТОВ «Тайко електронікс» склала - 25,9%, ТОВ «Українська побутова техніка» - 24,3%, ВАТ «Локомотиворемонтний завод» - 12,7%, ВО «Карпати» - 7,1%, ВАТ «Промприлад» - 3,8%, ВАТ «Арматурний завод» - 2,0%, ВАТ «Пресмаш» - 0,7%.
У другому півріччі поточного року планують надолужити втрату темпів росту випуску основної продукції ВАТ «Арматурний завод» та ВАТ «Локомотиворемонтний завод» — на даний час підприємствами значно збільшено кількість укладених договорів на поставку виробів до кінця року. Передбачається збільшення обсягів виробництва на ВАТ «Промприлад» за рахунок освоєння нових видів продукції. ВО «Карпати» розширює номенклатуру виробництва схемних джгутів – в ІІ півріччі на підприємстві передбачається освоєння випуску електро-кабельної продукції для автомобілів марки «Рено» та «Ніссан», завершується випробовування та сертифікація світильників на світлодіодах. ВАТ «Індуктор» завершує процес сертифікації розробленого і впровадженого у виробництво локального плівково-елекричного обігрівача ПЕО-Л на основі технологій інфрачервоного опалення. В плані підготовки до опалювального сезону 2010 -2011 років розраховує збільшити виробництво і збут своїх традиційних виробів 63 котельно-зварювальний завод – широкий перелік промислових котлів типу КСВ та адаптовану до них гаму газових блочних пальників ГГС, а також відновити випуск побутових котлів.
Складна ситуація склалася в будівельній галузі міста, так, як обсяги будівельних робіт в 2009 році різко зменшилися. Індекс обсягів будівельних робіт в 2009 році становив 43,3% до обсягів 2008 року. За І півріччя 2010 року обсяг будівельних робіт склав 113,1 млн.грн., що менше рівня відповідного періоду 2009 року на 33,7%. Такий стан у будівельній галузі призводить до зменшення попиту на продукцію місцевих виробників будівельних матеріалів.
Попри проблеми та труднощі більшість промислових підприємств міста основного кола стабілізували ситуацію зі скороченням чисельності працюючих та суттєво збільшили середньомісячну заробітну плату. Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників, зайнятих на підприємствах, в установах, організаціях у січні–березні п.р. склала 1751 грн. і на 3% перевищила середньообласний показник та є на третій позиції серед обласних центрів України з такою ж кількістю населення. За результатами проведеного аналізу чисельності і заробітної плати на промислових підприємств міста видно, що середньомісячна заробітна плата збільшилася на тих підприємствах, які збільшили обсяги реалізації. Це ті ж підприємства: ПАТ «Хлібокомбінат», ТОВ «Лігос», ДП «Комбінат хлібопродуктів». Проте зростання середньомісячної заробітної плати спостерігається і на підприємствах, які мають проблеми із виплат заробітної плати, зокрема на ВАТ «Пресмаш» - ріст до червня минулого року складає – 71,5 відсотка. Попри труднощі в роботі ріст середньомісячної заробітної плати є також на ВАТ «Арматурний завод», ВАТ «Промприлад», ВАТ «Локомотиворемонтний завод». Середньооблікову чисельність до відповідного періоду минулого року збільшили: ПАТ «Хлібокомбінат», ТОВ «Лігос» та ВАТ «Івано-Франківський птахокомбінат».
Загалом, в промисловому комплексі міста продовжують мати місце тенденції до розширення виробництва та оновлення обладнання і нових видів продукції, які застосовуються в енергозберігаючих технологіях, чи зорієнтовані на використання альтернативних видів палива. Кожне третє промислове підприємство у 2009р. займалося інноваційною діяльністю, на що було витрачено 24,3 млн.грн. У виробництво впроваджено 18 нових або вдосконалених технологічних процесів, 271 вид інноваційної продукції. Найбільш сприйнятливими до нововведень були підприємства будівельних матеріалів, машинобудування, харчових продуктів та напоїв, де частка тих, що займалися інноваціями склала 38–58%. В поточному році випуск інноваційної продукції активно здійснюється, в основному, на ВО «Карпати», ОДО спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, ВАТ «Пресмаш»
, ВАТ «Індуктор», ПАТ «Хлібокомбінат».
Напрямки, на які необхідно звернути увагу підприємствам в своїй роботі у ІІ півріччі:
1. Продовження запроваджень інноваційних технологій та випуску інноваційної продукції.
2. Орієнтація на внутрішнього споживача.
3. Створення та розширення власної торгової мережі.
4. Налагодження тісної співпраці з малим та середнім бізнесом міста та області.
5. Активна маркетингова діяльність.