Обговорення Податковий кодексу триває. Податкова служба воперативному режимі готова опрацювати всі надані пропозиції громадськості для того, щоб цей Кодекс вкінцевому варіанті став комплексним документом, який встановить баланс інтересів держави і платників податків, атакож спростить та забезпечить ефективність вітчизняної податкової системи.
В ході обговорення проекту Податкового Кодексу нерідко виникають спірні питання, але для вирішення таких питань існує конструктивний діалог, як кажуть "у спорі народжується істина".
Позитивним є те, що Проект Податкового кодексу запроваджує нову філософію усплаті податків шляхом скасування неефективних податків і зборів, систематизації податкового законодавства, зниження податкового навантаження набізнес через поетапне зменшення ставок оподаткування прибутку підприємств та ПДВ, введення «податкових канікул» для суб’єктів спрощеної системи оподаткування.
Важливо й те, що проект Податкового кодексу передбачає ризико-орієнтовану систему відбору платників податків для перевірок податківцями, що унеможливлює безпідставні перевірки. Як для бізнесу, так і для податкової служби такий підхід — це безперечний позитив.
У цілому ж в ідеї створення Податкового кодексу, за оцінкою громадськості, є такі важливі моменти:
- велику кількість нормативних документів у сфері оподаткування замінить один уніфікований документ;
- фіскальне законодавство буде стабілізовано в самому Кодексі,
- забезпечення систематизації та приведення до єдиного стандарту діючих законодавчих норм;
- ліквідація розбіжностей між податковим та бухгалтерським обліком, що значно зменшить витрати та зусилля на адміністрування податків, скоротить видатки підприємств на зовнішнє та внутрішнє обслуговування обліку, полегшить навантаження на контролюючі органи (зокрема, зменшить масив інформації для обробки).
Першим кроком у цьому напрямку є передбачене в проекті Податкового Кодексу скасування діючого зараз так званого правила «першої події», за яким оподаткуванню підлягає в багатьох випадках не реальний, а віртуальний прибуток підприємства, та перехід на оподаткування прибутку, який визначається згідно існуючих у світі чесних і прозорих правил.
Отже, приймати Податковий кодекс потрібно, адже він не лише систематизує податкове законодавство, але і поліпшить умови адміністрування податків і зборів, допоможе нашій державі успішно інтегруватися у європейську спільноту.