Відповідно до офіційного повідомлення Міжнародного епізоотичного бюро з початку 2010 року африканська чума свиней реєструвалась в двох країнах: Вірменії та Росії. У Росії захворювання має поширення в Ростовській області, що межує з Україною. Можна сказати, що загроза виникнення захворювання Африканської чуми в Україні є реальною.
Поширення цього захворювання почалось в квітні 2007 року. Тоді вперше захворювання було зареєстровано в Грузії. Хвороба реєструвалась в 56 із 58 адміністративних районів, в яких захворіло майже 60 тис. голів свиней, загинуло більше 59 тис. голів (летальність 99 %). Дальше захворювання поширилась на територію Абхазії, Південній Осетії (липень-жовтень 2007.), Республіці Вірменія (серпень 2007), Чеченській Республіці (осінь 2007 - весна 2008 років), Азербайджані (січень 2008), Північній Осетії - Аланії (червень-жовтень 2008). У червні-липні 2008 року Оренбурзькій області. В кінці року захворювання зареєстроване у Ставропольському та Краснодарському краю Російської Федерації.
Заходи з ліквідації африканської чуми на території Південного Федерального округу Російської Федерації в 2008 році значно скоротили поголів'я свиней. Але не дали бажаних результатів. Так У 2009 році захворювання розповсюдилось на території інших областей Росії. До кінця 2009 року епізоотична ситуація далі ускладнювалась.
За інформацією МЕБ з початку 2010 року на території Російської Федерації зареєстровано 13 неблагополучних пунктів щодо африканської чуми свиней. 4 з них зареєстровано в Ростовській області, яка безпосередньо межує з Україною. На сьогоднішній день ситуація ускладнилась. Можна сказати, що захворювання стоїть на порозі Луганської та Донецької областей.
Останній випадок захворювання зареєстровано за 150 км. до кордону з Україною.
Африканська чума свиней (далі - АЧС) - хвороба Монтгомері - контагіозна вірусна хвороба, яка протікає блискавично, гостро, підгостро, безсимптомно і характеризується високою летальністю. Збудник хвороби - вірус, стійкий проти широкого діапазону температур і рН середовища. У трупах свиней вірус зберігається до 10 тижнів, у м'ясі від хворих тварин, копченостях - до 5 місяців, у гною - до 3 міс.
Ця хвороба є транскордонною, має схильність до швидкого і неочікуваного міжнародного розповсюдження. Вірус залишається вірулентним протягом тривалого часу в фекаліях, крові, ґрунті, на різних поверхнях (дерев'яних, металевих, цегляних). В трупах свиней вірус інактивується не раніше як через 2 місяці, в ґрунті - 190 днів, при температурі -30-60°С зберігається від 6 до 10 років.
Для людей ця хвороба не є небезпечною. Небезпека є для свиней всіх порід і вікових груп. АЧС характеризується 100 відсотковою летальністю, лікування і профілактика відсутні.
До цього часу хвороба реєструвалась в країнах Африки, в Іспанії, Португалії, Франції, Бразилії, Кубі. В 1977 році АЧС була зареєстрована в Одеській області.
Станом на 01.05.2010 року в господарствах різної форми власності області нараховувалось 243,3 тис. голів свиней. З них 117,3 тис. - в приватно-колективних господарствах і 126,0 тис. в індивідуальних господарствах населення.
На території області нараховується 75 господарств де утримуються свині. З них - 2 великих господарства - ТзОВ «Росан-Агро» Рогатинського району, де утримується 23,5 тис. гол. Свиней та ТзОВ «Даноша», що розташоване в с. Копанки Калуського району, де утримується 68,6 тис. голів свиней. Дані господарства працюють в режимі закритого типу.
Крім цих двох великих господарств працюють 73 невеликі господарства з поголів'ям від 50 до 1000 гол. Особливу увагу потрібно приділяти цим невеликим господарствам, оскільки такі господарства не повністю переведені на закритий режим роботи і не завжди там дотримуються ветеринарно-санітарних правил при вирощуванні, комплектуванні поголів'я, переміщенні.
На території міста знаходяться невеликі свиногосподарства з поголів'ям свиней до 25гол.:
1) с. Микитинці: - підсобне господарство медакадемії- 18 гол. свиней.
- 2 приватні господарства по 10-22 гол. свиней.
2) с. Вовчинець - приватне господарство - 23 гол. свиней.
Дані господарства переведені на «закритий режим" роботи, проводяться відповідні вакцинації, за клінічним станом тварин стежить ветеринарний спеціаліст.
Заходи що які вживаються по недопущенню занесення збудника африканської чуми на територію області та міста :
По профілактиці захворювання африканською чумою свиней проведено три засідання ДНПК при ОДА, де розглядалось питання щодо заходів по недопущенню занесення збудника африканської чуми свиней на територію області. Головним державним інспектором ветмедицини області видано розпорядження та доручення щодо проведення невідкладних заходів по профілактиці африканської чуми свиней.
З метою недопущення занесення збудника африканської чуми свиней на територію області, контролю за виконанням рішень Державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при ОДА, наказів та розпоряджень головного державного інспектора України та області, управліннями ветмедицини в районах та містах постійно проводяться перевірки свинарських господарств усіх форм власності на предмет дотримання ними «закритого режиму» роботи та «Ветеринарно-санітарних правил для спеціалізованих свинарських господарств». Закріплено відповідальних спеціалістів державних установ ветмедицини за цими господарствами.
Для контролю за ситуацією серед диких тварин проводяться моніторингові дослідження на класичну та африканську чуму свиней в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветсанекспертизи. Всього досліджено - 12 проб, антитіл до вірусу КЧС та АЧС не виявлено.
В приватно-колективних свиногосподарствах проводиться вакцинація проти класичної чуми свиней. За 2009 рік всього провакциновано 59,79 тис. голів, а з початку 2010 року - 9,9 тис. гол.
Постійно проводиться контроль за поголів'ям тварин та птиці яке завозиться на територію області.
Перед завозом тварин з інших регіонів України проводиться офіційний запит щодо епізоотичної ситуації в тих регіонах. Тільки після підтвердження епізоотичного благополуччя головним державним інспектором ветмедицини видається дозвіл на завіз тварин в господарства області.
Постійно здійснюється інспекторський контроль на ринках за торгівлею живими тваринами, сировиною та продуктами тваринного походження.
Головним управлінням ветмедицини в області проведено навчання по опрацюванню Плану дій при підозрі захворювання (загибелі) свиней на АЧС, затвердженого наказом Держкомветмедицини від 03.11.08 № 139 Аналогічні навчання проведені в кожному районі.
На базі обласної державної лікарні ветеринарної медицини створено запас дезинфікуючих засобів на випадок виникнення надзвичайних ситуацій.
Ситуація щодо АЧС в м. Івано-Франківську залишається контрольованою.