5 квітня 2010р. виповнилось 300 років з того дня, як у м.Бендери (територія сучасної республіки Молдова) гетьманом України було обрано Пилипа Орлика. У цей же день було проголошено «Уклад прав і вольностей Війська Запорозького та угоди, укладені поміж ясновельможним паном Пилипом Орликом, новообраним гетьманом Війська Запорозького, і генеральною старшиною, полковниками, а рівно і самим Військом Запорозьким, схвалені обома сторонами і скріплені найяснішим гетьманом на вільних виборах відповідною присягою року божого 1710 квітня п’ятого у Бендерах». Цей документ часто спрощено називають Конституцією Пилипа Орлика. 20.05.2010р., з нагоди відзначення 300 річного ювілею цієї події, в приміщенні Івано-Франківської обласної універсальної бібліотеки імені І.Франка, з ініціативи Головного управління юстиції в Івано-Франківській області та за підтримки Всеукраїнського благодійного фонду «Україна-Свята Родина», було проведено круглий стіл на тему «Першій Конституції України – 300 літ».
У заході взяли участь перший заступник головного управління юстиції в Івано-Франківській області Володимир Ковальчук, академік Володимир Грабовецький, відомий історик Михайло Головатий, представник ВБФ «Україна – Свята родина» Оксана Говера, відома громадська діячка Уляна Скальська, працівники управління освіти і науки виконкому міської ради, обласного інституту післядипломної педагогічної освіти педпрацівників, ряду ВУЗів обласного центру, обласної бібліотеки, вчителі та старшокласники загальноосвітніх шкіл м.Івано-Франківська.
Після відкриття «круглого столу», історико-біографічну довідку про життя та творчість відомого Гетьмана України Пилипа Орлика зачитала учениця 10 класу ЗШ № 5 Софія Ковальчук, яка є активісткою міського центру патріотичного виховання імені Степана Бандери.
Переповнена зала бібліотеки з великою зацікавленістю слухала розповідь корифея історії Прикарпаття, академіка Грабовецького В.В. про видатні заслуги П.Орлика в процесі державотворення України. На його думку Орлик своїми ідеями та демократичною спрямованістю «Пактів» набагато років вперед випередив суспільну думку тогочасної Європи, заклав ті цінності (народ-джерело влади, загальне виборче право народу, виборність усіх посадових осіб,обмеження гетьманської влади, поділ влади на три гілки, розвій самоврядування), котрі сьогодні є ознаками демократії та цивілізації суспільства. Він також висловив припущення про те, що текст «Укладу прав і вольностей Війська Запорозького…» міг бути написаний Пилипом Орликом на Прикарпатті та закликав істориків та опонентів до широкого диспуту з цього питання на основі документальної бази. Він звернувся до присутніх з пропозицією щодо доцільності встановлення в Івано-Франківську на вул. Пилипа Орлика меморіальної дошки, яку оплесками підтримали учасники «круглого столу». Володимир Васильович висловив готовність профінансувати цей проект, якщо місцеві чиновники не зможуть знайти кошти на встановлення меморіальної дошки.
Багато цікавого почули присутні про перебування дружини П.Орлика Ганни із доньками Варварою та Маріанною у нашому місті в 1732-1756 роках від дослідника історії м.Івано-Франківська М.Головатого.
Про свої враження про участь у фіналі правового турніру з нагоди 300-річчя проголошення Конституції Пилипа Орлика, який відбувався в м.Києві поділилась команда Івано-Франківської ЗШ № 4, яка стала переможцем обласного відбіркового туру (підготувала команду вчитель історії та правознавства цієї школи Ольга Іванівна Куцакова).
Від імені Всеукраїнського БФ «Україна-Свята Родина» Оксана Говера вручила навчальним закладам книгу «Конституційний Акт, прийнятий 5 квітня 1710 року під керівництвом Гетьмана Пилипа Орлика», який нещодавно вийшов в одному із львівських видавництв за сприяння Івана Матієшина, Президента Всеукраїнського благодійного фонду «Україна – Свята Родина». Цінність цієї книги полягає в тому, що вона містить фотокопію оригіналу цього документу, який зберігається в Національному архіві Швеції (написаний на латинській мові), а також переклад документу на українську мову.
Проведений «Круглий стіл» у черговий раз переконав, що українська молодь виявляє велике бажання вивчати нашу історію, оберігати наші звичаї і традиції. Вона зробить все можливе для того, щоб й в подальшому відбувалось становлення та утвердження української державної незалежності та суверенітету, демократії та правової культури.
Саме про таку Україну 300 літ мріяв тому Гетьман України Пилип Орлик.