Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік» визначено надходження доходів до державної казнив розмірі 267,5 млрд.грн., з яких податкові надходження становитимуть 76%. Такі надходження до держбюджету мають забезпечити у поточному році ВВП на рівні 9,7%. В умовах складної економічної ситуації, яка існує на сьогодні, виконання таких бюджетних призначень для податківців буде справою нелегкою, тому постало питання вишукування додаткових резервів для наповнення бюджету. Одним з таких резервів є залучення до оподаткування чималих коштів, які перебувають у тіньовому секторі економіки.
З метою виявлення та припинення протиправної діяльності суб'єктів господарювання, виявлення та руйнування схем ухилень від оподаткування і мінімізації податкових зобов'язань, притягнення до відповідальності організаторів та виконавців таких кримінальних схем ДПА України запровадила широкомасштабну операцію «Бюджет», яка 16 квітня 2010 року стартувала і у нашому місті.
Для виконання цієї операції у ДПІ в м. Івано-Франківськ було створено робочу групу з числа досвідчених співробітників підрозділів податкової міліції, податкового аудиту, оподаткування юридичних та фізичних осіб, яка забезпечує координацію роботи структурних підрозділів податкової інспекції з відпрацювання проблемних питань щодо виявлення і припинення протиправної діяльності суб’єктів господарювання.
Для відпрацювання в інспекції було відібрано 24 суб’єкти господарської діяльності, які при значних обсягах валових доходів декларують до сплати незначні суми податкових зобов’язань. При відборі також зверталась увага на тих суб’єктів господарювання, які згідно із наявною у податкових органів інформацією, з метою мінімізації податкових зобов’язань, відображають у обліку операції придбання товарно-матеріальних цінностей через мережу СГД із ознаками сумнівності (тобто у яких відсутні виробничі потужності, складські приміщення, кількість персоналу обмежується лише 1-2 працівниками). Крім цього, опрацьовуються відібрані за певними ознаками так звані «ризикові» платники, які можуть використовуватись реальними платниками у якості інструментів мінімізації сплати податків.
Декларуючи партнерські відносини податківці намагаються працювати з такими платниками податків в формі конструктивного діалогу, запрошуючи посадових осіб підприємств міста, які декларують значні валові доходи та працюють з незначною податковою віддачею, до керівництва інспекції.
Нещодавно така зустріч відбулась у в.о. начальника ДПІ в м. Івано-Франківськ Дмитра Романюка з керівництвом однієї з фінансових груп, до складу якої входять великі підприємства нашого міста. На цей захід було також запрошено начальника управління оподаткування юридичних осіб ДПА в Івано-Франківській області Тетяну Скоп’юк та фахівців ДПІ.
Такій зустрічі передувала проведена велика аналітична та контрольно-перевірочна робота. Заслуховуючи запрошених керівників підприємств, які почергово доповідали про стан фінансово-господарської діяльності підприємств, фахівці інспекції апелювали до них перевіреними фактами. Наприклад, одне з запрошених підприємств користувалося позиченими коштами у фінансових установ (компаній), які використовувалися на придбання ТМЦ, і одночасно надавало поворотні фінансові допомоги іншим СГД. При цьому відсотки, сплачені за користування позикою, включались до складу валових витрат, що негативно вплинуло на рівень податкової віддачі з податку на прибуток.
Крім того, було вказано на схеми уникнення від оподаткування з ПДВ. Зокрема: окремі підприємства використовували суб‘єктів господарювання, які формували їм податковий кредит та не декларували свої податкові зобов‘язання з ПДВ, що спричинило виникнення розбіжностей в системі співставлення податкових зобов‘язань та податкового кредиту на рівні ДПА України. В інших випадках підприємства займались нетиповим для їхнього виду діяльності експортом.
Заслухавши керівників підприємств, які входять до промислово-фінансової групи, було вирішено: усунути розбіжності в частині завищення податкового кредиту та заниження податкових зобов‘язань з ПДВ, переглянути цінову політику торгових підприємств з метою збільшення прибутку, вирішити питання щодо виходу деяких збиткових учасників з фінансової групи та продажу деяких нерентабельних об’єктів нерухомості, вжити заходи щодо збільшення податкової віддачі та сплати бюджетних платежів.
За результатами заслуховування було вирішено включити деякі підприємства цієї групи до плану-графіку проведення документальних перевірок. Такі співбесідами з керівниками підприємств будуть проводитись і надалі з метою забезпечення відповідних надходжень до бюджету.
Підготовлено відділом масово-роз’яснювальної
роботи та звернень громадян ДПІ в м. Івано-Франківськ