20 травня світовою спільнотою відзначається міжнародне професійне свято метрологів - Всесвітній день метрології.
Поява свята пов'язана зі знаменною датою - 20 травня 1875 року. У цей день у Парижі на Міжнародній дипломатичній конференції представники 17 держав (Росія, Франція, Англія, США, Німеччина, Італія та ін.) поставили свої підписи під знаменитою Метричної конвенцією, в якій Метрична система мір визнавалась міжнародною, затверджувалися прототипи метра і кілограма. Конференцією було засноване Міжнародне бюро мір і ваг, основним завданням якого було забезпечення єдності вимірювань у міжнародному масштабі, і створений Міжнародний комітет мір і ваг
, який здійснював наукове керівництво цією роботою, готував і проводив Генеральні конференції з мір і ваг . Першу з них було проведено у 1889 році. На сьогодні до конвенції приєдналася 51 держава, в числі яких усі промислово розвинені країни світу, і 18 держав і економічних спільнот у якості асоційованих членів Генеральної Конференції з мір та ваг. Початкова мета Метричної Конвенції – забезпечення єдності вимірювань в усьому світі - залишається важливою і сьогодні, як це було і в 1875 році. А у жовтні 1999 року на 88-му засіданні Міжнародного Комітету мір і ваг було ухвалене рішення про встановлення Всесвітнього дня метрології з нагоди 125 річниці підписання цієї метричної конвенції.
У 2010 році гасло професійного свята метрологів звучить як
«Вимірювання в галузі науки і техніки – міст до інновацій».
Немає сумнівів в тому, що метрологія та наука взаємопов’язані і що здатність виконувати більш досконалі вимірювання завдяки метрології відкриває нові можливості для розвитку науки і техніки. Оскільки потреба в точних вимірюваннях охоплює повний спектр застосування – від щоденних вимірювань, для прикладу, на автозаправних станціях чи у магазині, до більш складних вимірювань, які виконуються в лабораторіях національних чи міжнародних метрологічних установ, та на основі і за допомогою яких здійснюються науково-технічні відкриття, забезпечення єдності вимірювань є одним із пріоритетних напрямків політики держави незалежно від її географічного розташування чи політичного устрою.
В Україні реалізація стратегії розвитку державної метрологічної системи здійснюється в тісному взаємозв'язку із загальним курсом реформ та вимог глобальної метрологічної системи. А враховуючи вступ до СОТ, на даний час здійснюються активні роботи щодо подолання технічних бар’єрів у торгівлі та взаємного визнання вимірювань і випробувань.
Свою діяльність з реалізації державної політики у сфері метрології здійснює і ДП «Івано-Франківськстандартметрологія». Як Головна організація Держспоживстандарту України з вимірювання об’єму та об’ємної витрати газу, підприємство здійснює науково-методичне керівництво роботами з передачі розмірів одиниць об’єму та об’ємної витрати газу від Державного первинного еталона до вторинних та робочих еталонів.
На виконання угоди СIPM MRA, розробленої Міжнародним комітетом мір та ваг щодо взаємного визнання національних еталонів і сертифікатів калібрування та вимірювань, ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» постійно бере участь у міжнародних звіреннях державного та вторинного еталонів одиниці об’єму та об’ємної витрати газу, активно співпрацює з такими міжнародними метрологічними організаціями як КООМЕТ та ЄВРАМЕТ. Зокрема, наприкінці 2009 року в рамках цієї співпраці калібрувальні та вимірювальні можливості України в галузі об’єму та об’ємної витрати газу опубліковані в базі даних Міжнародного бюро мір та ваг. Також, ведуться роботи з розробки нормативного та методичного забезпечення передачі одиниці об’єму та обємної витрати газу.
Згідно Плану науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт Держспоживтсандарту України у сфері метрології та еталонної бази у 2009 році фахівцями ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» виконано науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт в галузі забезпечення точності вимірювань одиниці об’єму та об’ємної витрати газу загальною вартістю понад 198тис.грн.
З метою надання допомоги українській державі за напрямками подолання технічних бар’єрів Єврокомісією реалізовується масштабний проект з питань вдосконалення норм і стандартів українського законодавства в рамках Національної програми дій TACIS для України та партнерського проекту TWINNING. Станом на квітень 2010 року ДП «Івано-Франківськстандартметрологія», в якості технічної допомоги одержало випробувального обладнання на суму понад 173 тис.євро, використання якого дасть можливість підвищити достовірність забезпечення єдності вимірювань об’єму газу в Україні.
ДП "Івано-Франківськстандартметрологія"
Контактна особа
Петренко Ольга Валеріївна
3-02-00, 78-65-96