Ми живемо у світі, де, на превеликий жаль, існує таке негативне явище як насилля, тобто дія чи бездіяльність, що спричиняє або здатна спричинити фізичні, психічні ушкодження особистості. За цією дефініцією стоїть не одна скалічена доля чи розбите життя.
З випадками жорстокості в молодіжному середовищі зіштовхуємося дуже часто. Випуски новин переповнені повідомленнями про злочини, вбивства, пограбування, немалу частку яких скоюють підлітки, тінейджери. Звісно така інформація викликає резонанс у суспільстві. Однак сам факт приниження людини людиною, навіть, на перший погляд – дрібний, несуттєвий (наприклад, через «невинні» жарти), все ж залишає гіркий осад в душах скривджених і, напевно, позначається на особистості кривдника.
Всеукраїнською громадською організацією “Жіночий консорціум України ” за підтримки Міністерства освіти і науки України в 2009 році у навчальних закладах Вінницької, Кіровоградської, Київської та Черкаської областей проведено дослідження “Насильство в школі: проблеми та допомога, якої потребують діти та вчителі в її розв’язанні”.
Результати дослідження свідчать, що серед форм насильства переважають такі форми як, побиття, образи, приниження, копняки, запотиличники, використання образливих прізвиськ, псування майна іншої особи, позбавлення їжі та грошей, неприємні дотики до тіла, бойкот тощо. Найчастіше насильство до дітей чинять: інші діти (95%), батьки (68 %) та дорослі, які працюють із дітьми (39 %); від 24 до 37% дітей зазнають насильства дома, на вулиці, в школі (від практично щоденного до декількох раз на місяць).
Ствердно відповіли про те, що зазнають насильства в школі 65% дівчат та 50% хлопців у віці 9-11 років; 84% дівчат та 70% хлопців у віці 12-14 років; 56 % дівчат та 51 % хлопців у віці 15-16 років.
Всі виявлені у ході дослідження проблеми мають системний характер, майже не залежать від територіального чинника і підтверджують, що школа не тільки відіграє важливу роль у житті дітей як середовище основної соціалізації, а й виступає місцем, де діти найчастіше у своєму житті зустрічаються з насильством.
Саме тому, з метою профілактики таких негативних явищ у підлітковому середовищі, 18 лютого 2010р. в залі засідань гімназії № 2 міською Радою учнівського самоврядування при підтримці управління освіти та науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради проведене засідання „За круглим столом” на тему «Відверта розмова про… (насильство та жорстокість в підлітковому середовищі)». Учасниками розмови стали депутати міської Ради учнівського самоврядування, заступник начальника управління освіти і науки Світлана Уварова, методисти інформаційно-методичного центру управління освіти і науки Галина Сич та Галина Семенцова, методист Центру практичної психології і соціальної роботи Вікторія Бурдіна, методист Центру дитячої та юнацької творчості Мар’яна Гриновецька, педагоги-консультанти міської Ради учнівського самоврядування Катерина Костюк, Галина Ліжанська, Лілія Філіпович, отець Йосафат Фітель, актори молодіжного театру „Бенюк і Тафійчук”, журналіст газети «Галицький кореспондент» Галина Ходорковська.
В процесі засідання було обговорено поняття насильства, його види, причини виникнення та наслідки, а також шляхи уникнення насильства. Старшокласники вели бесіду про те, які риси притаманні агресору і як не стати жертвою насильства, спільно аналізували відеосюжети з життя підлітків, вели дискусію про добро і зло.
Хорошим продовженням цього заходу буде серія аналогічних зустрічей в школах міста, де обговорюватимуться не менш важливі проблеми, які існують у молодіжному середовищі, а також організація ще одного загальноміського перегляду вистави молодіжного театру «Бенюк і Тафійчук» «Ігри на задньому дворі».
![]() |