Такому народові, який не має своєї школи
й не дбає про неї, призначені економічні злидні й культурна смерть.
Ось через що сучасним гаслом усякого свідомого українця
мусить бути завдання: рідна школа на Вкраїні.
Софія Русова
Нарешті виринуло із забуття життя, гідне подиву, світле й глибоке, довге і страдницьке, сповна покладене на вівтар служіння Україні. Сьогодні до нас повертається ім'я, і творча спадщина Софії Федорівни Русової - видатного педагога і письменниці, громадського і політичного діяча, палкої прихильниці національного виховання. Понад півстоліття її твори були приречені на забуття, не визнавалися й піддавалися дискредитації. Але золоті джерела праць Софії Русової - не тільки історія педагогічної і психологічної думки, а й цілком сучасний, із сьогоднішніх позицій погляд на загальну проблему школи й освіти, визначення її цілей, завдань, основних принципів побудови змісту, форм і методів організації навчання.
11 лютого 2010 року з нагоди вшанування 70 роковин з дня смерті Софії Русової на базі Центру патріотичного виховання імені С.Бандери відбулися загальноміські педагогічні читання, учасниками яких стали педагоги дошкільних навчальних закладів, вчителі початкових класів шкіл міста Івано-Франківська, науковці Прикарпатського національного університету Імені В.Стефаника, представники управління освіти і науки виконкому Івано-Франківської міської ради.
«Почуття гіркої втрати і великої прикрості викликає той факт, що кілька поколінь наших дошкільних працівників і вчителів не чули імені Софії Русової, не читали її творів, не знали її основних ідей», - сказала у своєму вітальному слові директор загальноосвітньої школи-садка № 7 Марія Ільків, школи, яка виборює право носити ім’я Софії Русової. Презентуючи збірник «Софія Русова і сьогодення», п. Марія підкреслила, що своє велике серце, життя своє Софія Русова, дочка шведа і француженки (дівоче прізвище Ліндфорс) віддала країні, що стала її батьківщиною.
Доктор педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки ім. Б.Ступарика Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Зіновія Нагачевська у своєму виступі на тему «Провідні тенденції творчої спадщини Софії Русової» наголосила, що всі дослідники вважають, що за обсягом і рівнем просвітянської роботи Русова стоїть на одному шаблі з Оленою Пчілкою і Христиною Алчевською, а за силою і пристрастю, з якими звучало її слово на захист української культури, духовності, рідної мови, Софію Русову можна зрівняти з Лесею Українкою.
Творчий спадок Софії Русової став предметом глибокого вивчення і втілення в життя педагогами ЗШС № 7. Саме вони були активними учасниками педагогічних читань з таких питань як:
- «Морально-релігійне виховання дітей в умовах ЗШС І ступеня за педагогічними ідеями С.Русової» - виступ вчителя початкових класів ЗШС № 7 Галини Дяків-Михайлюк
- «Реалізація принципу українізації у роботі з дошкільниками» - виступ вихователя дошкільної групи ЗШС № 7 Людмили Штогріної
- «Використання народознавчого матеріалу в роботі з учнями початкових класів» - виступ вчителя початкових класів ЗШС № 7 Оксани Скомаровської
- «Виховання у дітей духовних цінностей засобами народної творчості та творів українських письменників» - виступ вихователя дошкільної групи ЗШС № 7 Надії Бідюк
- «Софія Русова про розвиток зв’язного мовлення учнів початкових класів» - виступ вчителя початкових класів ЗШС № 7 Інни Василюк
- «Софія Русова про місце та роль природознавства у навчально-виховному процесі» - виступи педагогів ЗШС № 7 Любові Калиняк і Любові Трощинської.
У завершальному виступі на цих педагогічних читаннях начальник управління освіти і науки виконкому Івано-Франківської міської ради Михайло Верес зауважив, що хоч і проминули літа, десятиріччя, 70 років немає серед живих відданої своєму народові дочки, невтомної трудівниці на культурно-освітній ниві - Софії Русової, але назавжди залишилося з нами і серед нас те Добре, Вічне і Розумне, що вклала ця жінка у всеукраїнське багаття духовного утвердження нації той духовний вогонь і сьогодні гріє всіх, кому дорогі рідна історія, культура.
Учасники педагогічних читань висловили свою підтримку ідеї проведення всеукраїнської конференції, присвяченої творчому спадку Софії Русової.