Засідання круглого столу на тему: “Соборність України: минуле і сучасне” відбулося 22 січня 2010 року в Центрі патріотичного виховання учнівської молоді ім. Степана Бандери.
Захід присвячено дню проголошення України вільною суверенною незалежною державою 22 січня 1918 р. (Четвертий Універсал Центральної Ради) та Акту Злуки ЗУНР і УНР 22 січня 1919 р.. Мета засідання - закріпити вже набуті учнями знання про поняття соборності України, боротьбу за об’єднання українських земель, зокрема про Акт Злуки та роль нашого міста в підготовці цієї події; розвивати навички наукової дискусії, вміння формулювати запитання і відповідь, відстоювати свою правоту. При цьому такий формат спілкування з молоддю допомагає виховувати коректність, повагу до інших людей і толерантне ставлення до їхніх думок.
До підготовки та проведення засідання були залучені старшокласники гімназії № 2, а також учасники історико-краєзнавчого гуртка обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (керівник – Мирослав Нагірний), що діє на базі гімназії. Зокрема гуртківці Уляна Рендич і Божена Демич продемонстрували мультимедійну презентацію “Висвітлення Акту Злуки в мережі Інтернет”.
Далі учасники заходу,
- запрошені учні старших класів гімназій, школи-ліцею № 23 і СЗШ № 5, - мали змогу обговорити проблемні питання:
1.
Чи можна бути спокійним за єдність України в майбутньому?
2.
Яка єдність для народу важливіша: територіальна чи духовна?
3.
Що необхідно для збереження соборності України?
Окремі учні підготували повідомлення за згаданими питаннями. Наприклад учениця випускного класу гімназії № 2 Надія Щадей у своєму міні-творі виділяє чотири аспекти, важливі для справжньої незалежності держави: територіальний, політичний, економічний і національний. Вона наголошує, що українці часто емігрують і голосують за тих політиків, які, на їхню думку, краще домовляться саме з їхньою країною-роботодавцем (для східних областей, це переважно Росія, для західних – європейські країни).
Олексій Бунчак, однокласник Надії, детально поінформував присутніх про бачення майбутнього України групою тернопільських вчених, які видали у 2000 році книгу “Етнополітична карта світу XXI ст”. Це аналітичне дослідження дає прогноз розвитку всіх держав на найближчу сотню років, а Україну характеризує як одну із найбільш стабільних.
Власне в дискусії учні жваво обговорювали наболілі проблеми держави, включились до розмови і їхні педагоги, зокрема вчитель історії гімназії № 1 Йосип Михайлович Гос. Загальний висновок був очевидний для всіх - покращення залежить від праці кожного з нас.
Зацікавив присутніх виступ в.о. начальника Головного управління юстиції в Івано-Франківській області Володимира Ковальчука, який повідомив про присвоєння Президентом Віктором Ющенком звання Героя України Степану Бандері (посмертно).
Активну участь у дискусії взяла заступник міського голови Зінаїда Федорук.
Хочеться подякувати нашим гостям, які виступили на святі: начальнику Галицького управління юстиції Богдану Струку, працівниці Головного управління юстиції в нашій області Галині Печіль, працівникам обласної юнацької бібліотеки Оксані Шинкаренко та Мар’яні Риндзак, які підготували тематичну виставку, директору видавництва “Лілея-НВ” Василеві Іваночкові, який прийшов не з порожніми руками, а подарував Центру добірку книг свого видавництва.
Присутніх надихнуло надією щире виконання гуртківкою Оксаною Базюк, з тієї ж гімназії №2, поезії В.Сосюри “Любіть Україну”, що прозвучала на завершення.
Модератором засідання була директор ЦПВ ім. С.Бандери п. Галина Савченко.