Події понад 23-річної давності ніколи не зітруться з пам’яті ні сучасних, ні наступних поколінь. Чорнобильська катастрофа є болем і проблемою всієї громадськості . День 14 грудня 1986 року - це не тільки закриття саркофага на Чорнобильській АЕС, але і подолання найбільшої техногенної катастрофи. І тепер не лише в квітневий день 26 числа, а і 14 грудня вже стало доброю традицією вшановувати пам’ять тих, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нас від атомного лиха, а також висловлювати щирі слова подяки всім ліквідаторам за мужність і героїзм.
10 листопада 2006 року Президентом України підписано Указ “Про День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС”.
Держава робить усе від неї залежне, щоб полегшити долю трьох з половиною мільйонів своїх співвітчизників постраждалих від радіаційного лиха, але, нажаль, кошти, виділені з державного бюджету, не дозволяють виконати в повному обсязі свої зобов’язання перед чорнобильцями.
У м.Івано-Франківську проживає 1309 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі 629 ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи, інвалідів Чорнобиля – 304 особи.
Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено ряд соціальних пільг: часткова компенсація за продукти харчування, цільове медичне обслуговування, пільги на житлово-комунальні послуги, транспорт та зв’язок, компенсації сім’ям з дітьми, пільги на оздоровлення та інші.
За 11 місяців 2009 року на зазначені цілі профінансовано та виплачено 2,5 млн. грн. У 2009 році оздоровлено 64 постраждалих осіб, із них 30 потерпілих дітей. Окрім цього, за рахунок коштів місцевого бюджету протягом року оздоровлено 10 потерпілих дітей.
За надані пільги особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за 11 місяців 2009 року при оплаті за житлово-комунальні послуги організаціям - надавачам послуг відшкодовано 583800 грн.
Та, нажаль, пільги, передбачені чинним законодавством, реалізуються не в повному обсязі. Не всі постраждалі, які потребують лікування, можуть отримати санаторно-курортні путівки, з кожним роком кількість виділених путівок зменшується, зокрема для потерпілих дітей. В 2009 році зовсім не надано путівок для оздоровлення дітей-інвалідів та матерів з дітьми.
Обмежене забезпечення ліками для амбулаторного лікування чорнобильців, яке складає аж 4 гривні 80 коп. одній особі.
Зовсім не виділено коштів в 2009 році для стаціонарного лікування постраждалих осіб медичним закладам міста. Не відповідає вимогам законодавства і надання житла постраждалим. За два останні роки не надано житла жодній постраждалій особі. Однією з причин такої ситуації є незбалансованість між розрахунковою потребою в коштах на соціальний захист постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та видатками держбюджету, які затверджувались Верховною Радою на відповідний рік.
Посильну допомогу чорнобильцям міста надають міська рада та її виконавчий комітет. За рахунок міського бюджету оздоровлюються діти, надається матеріальна допомога, вирішуються й інші соціальні питання, але невирішених проблем чимало.