Управління праці Івано-Франківської міської ради продовжує інформувати про дії роботодавця та працівників під час нещасного випадку.
ЯКИЙ СТРОК РОЗСЛІДУВАННЯ
Комісія проводить розслідування нещасного випадку протягом п’яти робочих днів із дня, коли її створили.
Роботодавець може продовжити розслідування, якщо потрібно провести лабораторні дослідження, експертизи, щоб установити обставини й причини нещасного випадку. Таке рішення роботодавець погоджує з територіальним органом Держпраці (п. 30 Порядку № 337).
Якщо комісія продовжує строк розслідування, обов’язково необхідно отримати письмове погодження територіального органу Держпраці.
Спеціальне розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) комісія проводить протягом 15 робочих днів.
Якщо потрібно провести лабораторні дослідження, експертизи, випробування, отримати висновки, а також додаткові пояснення від осіб, причетних до нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), розслідування можна продовжити до отримання відповідних висновків, матеріалів, відповідей, пояснень тощо (п. 31 Порядку № 337).
Якщо працівник отримав тяжку травму, згідно з Порядком № 337 – це спеціальне розслідування, яке комісія проводить протягом 15 робочих днів. Проте якщо територіальний орган Держпраці надіслав письмове доручення на право комісії підприємства провести розслідування, то це вже не спеціальне розслідування і не спеціальна комісія. У цьому випадку комісія проводить розслідування протягом п’яти робочих днів.
ЗА ЯКИХ УМОВ ПРОВОДИТИ СПЕЦІАЛЬНЕ РОЗСЛІДУВАННЯ
Спеціальному розслідуванню підлягають:
нещасні випадки зі смертельними наслідками;
групові нещасні випадки;
випадки смерті працівників під час виконання трудових (посадових) обов’язків;
гострі професійні захворювання (отруєння), що призвели до тяжких чи смертельних наслідків;
нещасні випадки, факт настання яких установлено в судовому порядку, а підприємство (установа, організація), на якому вони сталися, ліквідовано без правонаступника;
нещасні випадки, що спричинили тяжкі наслідки, зокрема з можливою інвалідністю потерпілого;
випадки зникнення працівника під час виконання трудових (посадових) обов’язків;
нещасні випадки з особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичними особами-підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства;
нещасні випадки, що сталися з особами, фактично допущеними до роботи без оформлення трудового договору (контракту).
(Підстава: пункт 10 Порядку № 337).
Розслідування нещасних випадків, що спричинили тяжкі наслідки, зокрема з можливою інвалідністю потерпілого, може проводити комісія підприємства. Умова – територіальний орган Держпраці надав письмове доручення роботодавцю протягом наступного робочого дня після отримання повідомлення про нещасний випадок. Тобто роботодавець надав повідомлення встановленої форми, а Держпраці наступного дня повинна надати доручення провести таке розслідування (абз. 12 п. 10 Порядку № 337).
Обов’язкова умова для того, щоб отримати таке письмове доручення: роботодавець надав до територіального органу Держпраці висновок про ступінь тяжкості травми.
ЯКІ ДОКУМЕНТИ ОФОРМИТИ
Повідомлення про нещасний випадок / гостре професійне захворювання (отруєння)
Повідомте про нещасний випадок на паперовому носії. Підготуйте повідомлення про нещасний випадок і надішліть його:
- територіальному органу Держпраці за місцем нещасного випадку;
- територіальному органу ПФУ;
- керівнику первинної організації профспілки.
Якщо ви встигаєте оформити повідомлення та підписати його в роботодавця, можете відправити цей документ і в день нещасного випадку. Але ви не порушите Порядку № 337, навіть якщо повідомлення надасте наступної доби (п. 8 Порядку № 337).
Екстрене повідомлення про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок / гостре професійне захворювання (отруєння)
Інформацію про нещасний випадок надає також ЗОЗ, до якого звернувся потерпілий із посиланням на нещасний випадок на виробництві або гостре професійне захворювання.
Медичний заклад передає екстрене повідомлення:
- підприємству, де працює або виконував роботу потерпілий;
- територіальному органу Держпраці за місцем нещасного випадку;
- територіальному органу ПФУ за місцем нещасного випадку.
ЗОЗ проводить необхідні дослідження, щоб визначити наявність в організмі потерпілого алкоголю (наркотичних засобів чи токсичних або отруйних речовин).
Запит роботодавця до закладу охорони здоров’я про надання необхідної інформації щодо потерпілого працівника.
Протягом доби з моменту одержання запиту від роботодавця та/або голови комісії з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку ЗОЗ надає:
- висновок чи витяг з протоколу (з окремим позначенням у разі відмови потерпілого визначити ступінь сп’яніння);
- довідку із зазначенням діагнозу та його коду згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб;
- висновок про ступінь тяжкості травми відповідно до Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості, затвердженого наказом МОЗ від 04.07.2007 № 370.
Наказ про створення комісії з розслідування нещасного випадку
На підставі висновку медичного закладу підготуйте наказ про створення комісії з розслідування нещасного випадку.
Наказ ліпше затверджуйте наступного робочого дня після того, як отримали інформацію про нещасний випадок. Це дозволяє Порядок № 337, а у вас є один додатковий день на розслідування, щоб провести його детальніше (п. 12 Порядку № 337).
Лист до потерпілого щодо згоди на використання його персональних даних
Запрошення потерпілого до співпраці
Поінформуйте потерпілого про розслідування. Підготуйте листа, у якому проінформуйте потерпілого про призначення розслідування, його права, а також запросіть до співпраці та на засідання комісії.
Пояснювальна записка потерпілого (потерпілих), посадових осіб, причетних до нещасного випадку (гострого професійного захворювання (отруєння) / аварії)
Отримайте письмові пояснення. Їх мають надати потерпілий і посадові особи, причетні до нещасного випадку.
Протокол засідання комісії (спеціальної комісії) із розслідування нещасного випадку (гострого професійного захворювання (отруєння) / аварії)
Протокол зустрічі комісії з розслідування нещасного випадку з потерпілим та членами його сім’ї
Протокол опитування свідків та інших осіб, причетних до нещасного випадку (гострого професійного захворювання (отруєння) / аварії)
Комісія з розслідування проводить засідання, на якому розглядає інформацію про нещасний випадок, проводить зустріч із потерпілим (членами його сім’ї чи уповноваженою ними особою), отримує письмові пояснення від роботодавця та його представників, посадових осіб, працівників підприємства, потерпілого (якщо це можливо), опитує осіб - свідків нещасного випадку та осіб, причетних до нього, і складає протоколи засідання.
Протокол огляду місця, де стався (сталося / сталася) нещасний випадок (гостре професійне захворювання (отруєння) / аварія)
Обстежте місце події. Складіть відповідний протокол.
Ескіз місця, де стався (сталося / сталася) нещасний випадок (гостре професійне захворювання (отруєння) / аварія)
Розробіть ескіз місця нещасного випадку. Сфотографуйте місце події, щоб додати знімки до протоколу.
Акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії
Визначте, чи пов’язаний нещасний випадок із виробництвом. За результатами розслідування комісія складає акт за формою:
- Н-1/П – якщо нещасний випадок пов’язаний із виробництвом;
- Н-1/НП – якщо не пов’язаний.
Журнал реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків (гострих професійних захворювань (отруєнь) на виробництві
Після того як керівник затвердив акт за формою Н-1/П, присвойте йому номер і зробіть відповідні записи в журналі реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків на виробництві. Його форма наведена в додатку 26 до Порядку № 337. Оригінал акта надайте потерпілому під особистий підпис у журналі.
Наказ про заходи щодо запобігання нещасним випадкам
Протягом двох робочих днів після затвердження акта оформте наказ про вжиття заходів, які запропонувала комісія, щоб запобігти подібним нещасним випадкам. Згодом надішліть його органам і установам, представники яких брали участь у розслідуванні. Проінформуйте їх у письмовій формі про стан вжитих заходів.
Протягом трьох робочих днів після формування матеріалів розслідування разом із копією акта за формою Н-1/П надішліть їх територіальному органу Держпраці за місцем нещасного випадку. А матеріали розслідування разом із оригіналом акта протягом цього ж строку надішліть територіальному органу ПФУ.
Наказ про продовження строку розслідування нещасного випадку
За потреби роботодавець може обґрунтовано продовжити строк розслідування до отримання необхідних висновків, матеріалів, відповідей, пояснень тощо без письмового погодження з територіальним органом Держпраці.