Президент України Володимир Зеленський у зверненні 22 червня 2023 року заявив, що, за інформацією української розвідки, Росія готує теракт на Запорізькій АЕС – найбільшій у Європі атомній електростанції. Що робити у разі аварії жителям Івано-Франківської міської громади?
Відстань від Запорізької атомної станції до міста Івано-Франківська на пряму 743 кілометри, а автошляхами – 1128 км. Зона активного забруднення після аварії на станції з такою потужністю, як Запорізька становить 50 кілометрів. Унаслідок аварії утвориться хмара радіоактивного пилу, рух якої залежатиме зокрема від вітру, його сили. Вважають, що ця хмара нависає над кожною окремою ділянкою від чотирьох до шести годин — це залежить знову ж таки від метеорологічних явищ. "Саме цей час потрібно перебути в укритті — спеціальному, чи в будь-якому іншому приміщенні, якщо до сховища далеко". Про те, що хмара рухається в тому чи іншому напрямку та її швидкість оголошуватимуть державні органи влади. Після того, як хмара проходить над окремою ділянкою, плануються заходи боротьби з радіаційним пилом — зокрема миття доріг, дахів та інше. Будь-яка ділянка землі, над якою пройде хмара, відчує наслідки радіаційного забруднення. Безумовно, це не додасть здоров'я людям, але говорити про великі загрози для жителів Івано-Франківської міської ради у разі аварії на Запорізькі АЕС, поки що завчасно.
Що робити, коли повідомили про радіаційну небезпеку:
• зайти в приміщення, ущільнити отвори, закрити вентиляцію, не користуватись кондиціонером;
• знезаразити себе – обережно зняти одяг, герметично запакувати його і тримати якомога далі від себе і тварин. Це знезаражує до 90% радіоактивних речовин, які могли потрапити на людину на вулиці. Робити це треба дуже обережно, щоб не розтрусити радіоактивний пил вдома;
• помитись, якщо є можливість, якщо немає, помити відкриті ділянки тіла. Якщо немає доступу до води, тоді слід протерти відкриті ділянки тіла вологими серветками або вологою тканиною.
Не використовувати водопровідну воду до офіційного оголошення від рятувальників чи влади про те, що вона безпечна. Якщо вода зберігається у герметичних пляшках, контейнерах, ємностях, вона захищена від радіоактивних речовин.