Захід проходив 8-9 червня 2023 року у змішаній формі: онлайн - 8 червня та офлайн - 9 червня, на території Комплексу колишнього палацу Потоцьких. КП ПІК ''Палац'' стало партнером проведення конференції, спільно зі Львівською політехнікою.
З вітальним словом виступив міський голова Руслан Марцінків, який подякував науковцям за приїзд до Івано-Франківська.
Науковці обговорили актуальні питання щодо збереження та реставрації історичних фортифікацій, а також підходи збереження пам’яток культурної спадщини під час військових дій.
Зокрема, завідувач кафедри реставрації та реконструкції архіт. комплексів Львівської політехніки, професор, доктор архітектури Микола Бевз відзначає, що це єдина науково-дослідна та практична акція, яка відбувається по українських фортифікаціях.
“Фортифікація - є дуже широка тема. Це той тип архітектури, який жив своїм життям найактивніше. Як відбувалися зміни, можна прослідкувати, наприклад, в палаці Потоцьких. Ми бачимо, що за своє існування він зазнавав змін, через 30-40 та навіть 100 років. Відповідно, модернізація фортифікації - складна наука, яка має свої закономірності, котрі має знати архітектор чи реставратор. Крім цього, повинен розуміти процеси, які відбувалися з фортифікаційною архітектурою'', - мовить Микола Бевз.
Спікер зазначив, що в Україні є багато недосліджених фортифікацій. Перед науковцями ще стоїть велика робота для дослідження.
Директор комунального підприємства ПІК ''Палац'' Володимир Гайдар каже, що ця конференція покликана привернути увагу наукової спільноти до дослідження і вирішення проблем, власне, в науковий спосіб:
“Наше підприємство має відповідний науково-дослідний відділ, де працює три науковці. Одне з наших завдань - дослідження комплексу палацу Потоцьких, та і фортифікації міста загалом. Це одна із наших цілей. Станіслав був збудованим, як ідеальне місто, як оборонне місто-фортеця. Це був "тренд" в Європі з кін. XVIст. до початок XVIII ст. Суть ідеальності міст полягала, насамперед в ефективності оборонних споруд. Вони теж мали певний розвиток в часі, існували різні школи і цілі системи оборонних міст. Мова сьогоднішньої конференції про різні типи фортифікацій, їх характерні особливості, проблеми їх дослідження, ідентифікації, реставрації, збереження та охорони".