Відбулась зустріч у рамках розробки стратегії розвитку Івано-Франківської громади «Просторовий розвиток та міська мобільність». Це один з напрямів стратегії громади. Пізніше такі конференції відбудуться щодо розвитку медицини, освіти та інших галузей.
На початку зустрічі один з експертів розробки стратегії та модератор зустрічі Олександр Солонтай зазначив, що наразі в міста є дійсна стратегія розвитку, однак минулого року країни-члени Європейського Союзу проголосували за надання Україні статусу країни-кандидата на вступ до ЄС, тому потрібна синхронізація з ними.
Міський голова Руслан Марцінків розповідає, що війна внесла корективи і ми маємо багато змін. Зміни торкнулися як нашої держави, так і громади.
«Франківська громада зараз в шість з половиною разів більша, аніж три роки тому. Вона поповнилась мінімум 18,5 тисячами жителів, які вимушено переїхали до нашого міста. Також якщо раніше громада мала 292 кілометри доріг, то сьогодні має вже понад 800. Ми отримали зовсім інший простір. Тому для нас є багато викликів, аби зрозуміти, яким буде Івано-Франківськ в 2030 році», - зауважує Руслан Марцінків.
За словами заступника міського голови - директора Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Михайла Смушака, просторовий розвиток та стала мобільність є ключовими чинниками розвитку міст.
«Спершу ми плануємо міста, а згодом міста формують нас. Те місто, яке ми плануємо і будуємо сьогодні впливає і впливатиме на наше життя і життя наших дітей, онуків і наступних поколінь», - зазначає Смушак.
Відтак, пропонується закласти основні принципи та концепції за якими впродовж наступних років розвивати громаду. Можливо не всі з них ввійдуть у майбутню стратегію, але у департаменті інфраструктури, житлової та комунальної політики впевнені, що саме на їх основі варто формувати стратегію.
Завдяки концепції «міста 15 хвилин» та поліцентричності пропонується провести рівномірний розподіл локальних центрів у межах міського ядра з поширенням в межі «Великого Франківська», аби зменшити потребу поїздок на авто та забезпечити доступ до інфраструктури.
Розширення мережі пішохідних вулиць та створення нових громадських просторів передбачає створення нових громадських просторів та пропонує й надалі розширювати мережу пішохідних вулиць в історико-архітектурній частині міста. А пріоритетом містобудівної політики має стати будівництво об’єктів комерційно-ділового та соціального призначення в локальнихцентрах міста, агломерації, створення рекреаційно-транспортних веломаршрутів.
Важливою складовою є розвиток мережі громадського транспорту. Йдеться про будівництво автобусного депо, транспортно-пересадкових вузлів та перехід на електричний транспорт.
Розвиток велосипедного руху передбачає розбудову велосипедної інфраструктури та розширення мережі відокремлених велодоріжок уздовж усіх магістральних вулиць і доріг.
Завдяки принципу розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури планується впровадження центру керування рухом, влаштування мережі «розумних» світлофорів, запровадження програми нульової смертності на дорогах та реконструкція наявної вулично-дорожньої мережі та будівництво нових транспортних сполучень за принципами інтермодальності.
Не менш важливою є система паркування. Для зменшення кількості автомобілів у місті хочуть облаштувати так звані перехоплюючі паркінги. Завдяки їм жителі приміських зон зможуть залишати свої автівки на під’їзді до міста та пересідати на міський транспорт чи велосипед.
Також важливим стратегічним напрямком є як розвиток та належне утримання існуючих парків та скверів, так і створення нових. Загалом на території громади відведено під діючі та для облаштування нових скверів та парків 127 земельних ділянок.
Не слід забувати про зовнішнє сполучення. Насамперед це будівництво нового терміналу Міжнародного аеропортуінтегрованого в мережу громадського транспорту,електрифікація залізниці й відновлення залізничної колії до Тернополя.
Останньою складовою є утримання вулиць та житлового фонду. Для цього слід покращити матеріально-технічну базу комунальних підприємств, провести термомодернізацію житлових будинків та інше.
Під час обговорення запропонованих принців кожен мав нагоду висловити своє бачення стратегії розвитку міста.
На завершення заходу для учасників організували інтерактив, де вони могли прописати чого їм бракувало у представленій стратегії, але воно є важливим для міста.