27-28 жовтня 2021 року в Івано-Франківську відбулась перша частина освітнього онлайн-лекторію в рамках проєкту Citta idealе – Феномен «ідеального» міста.
За словами керівниці проєкту Оксани Ковальчук, захід приурочений для більшого ознайомлення мешканців міста з проєктом, а також з громадами тих міст – з якими підписали Меморандум про співпрацю українських міст, заснованих як «ідеальні» ренесансно-барокові міста.
Надаємо, 7 травня підписано Меморандум з такими містами: Жовква (Львівська область), м. Броди (Львівська область), м. Полонне (Хмельницька область), с. Богородчани та с. Маріямпіль (Дубовецька ТГ):
https://www.facebook.com/groups/287331428529323/permalink/864789444116849/
Директор КП ПІК «Палац» Володимир Гайдар зазначає, що проєкт «Citta ideale» з одного боку орієнтований на туристичну галузь, а безпосередньо для Комплексу колишнього палацу Потоцьких – орієнтований на реставраційний напрям.
«Це великий крок для нашого Комплексу. Більшим він стане після того, як будуть реалізовані реставраційні заходи в корпусі А і в його приміщеннях можна буде приймати відвідувачів, проводити події нуково-практичного спрямування в царині збереження та популяризації спадщини ідеальних міст, цікаві і корисні як для Комплексу, так і для міста загалом», – каже Володимир Гайдар.
Архітектор акцентує, що роботи в контексті збереження і розвитку Комплексу не що інше, як ревіталізація, реставрація та пристосування до тих функцій, які нададуть можливість йому жити повноцінним життям, цікавим для містян і корисним для міста загалом.
Очільник підприємства розповів про основні концептуальні напрямки та принципи, які важливі в процесі ревіталізації:
- сталість – як продовження того, що було до нас, забезпечення сталості історичного міського середовища, збереження пам'яті цього місця і цього Комплексу, а також передача його наступним поколінням з пристосуванням до функцій, які забезпечують максимальне збереження та розкриття Комплексу, його можливостей та потенціалів, збереження історичної пам'яті;
- наступний принцип – противага. Аналіз складних сторін, ризиків Комплексу, їх перетворення, заміна або ліквідація;
- третій принцип – доповнення. Мова йде про введення функціональних доповнень – функцій та планувальних елементів, які допоможуть стати комплексу значним центром загальноміського значення.
На захід завітав і міський голова Руслан Марцінків.
«Надзвичайно важливо, щоб міста ставали туристично-привабливими. На мою думку, цей проєкт є потужною платформою, а виграш у ньому лише початком доброї співпраці та поступу вперед», – зазначив очільник Івано-Франківська.
Виступ кандидата архітектури, доцента ІФНТУНГ, керівниці проєктно-вишукувального відділу КП ПІК Палац Лариси Поліщук був спрямований на ознайомлення з різними тлумаченнями поняття «ідеального» міста та його історичними концепціями, які формувалися в різні епохи. Доповідачка підкреслила, що у проєкті розглядаються центральні урбанізовані історичні частини декількох українських міст, які були реалізовані на теоретичних містобудівних засадах ренесансної Європи.
Лариса Поліщук звернула також увагу на важливість співпраці між архітекторами та представниками туристичної галузі, яка може бути спрямована на професійну популяризацію культурної спадщини. Проєкт має також на меті залучити мешканців міст, які підписали Меморандум про співпрацю до процесу збереження та охорони пам’яток.
Начальник відділу туризму управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій облдержадміністрації Віталій Передерко покладає великі надії на проєкт.
«Дуже імпонує підхід команди. Це поєднання практиків та теоретиків. Впевнений, що буде дуже хороший результат. Дуже добре, що кошти залучаються для консервації та реставрації палацу Потоцьких, але в цьому проєкті присутня й туристична складова. Видно багато ідей, які можна розвивати і до майбутнього маршруту до Європи. Це буде транскордонний маршрут», – каже Віталій Передерко.
Участь в лекторію взяли фахівці в галузі теорії і практики реставраціїї пам’яток архітектури та містобудування, історії, туризму, пам’яткоохоронної діяльності.
Про «Феномен ідеального міста» з своїми доповідями виступили:
к. іст. наук, доцент Зеновій Федунків:
«Втрачені оборонні об’єкти системи укріплень м. Станіславова. Досвід дослідження».
Юрій Зінько, ст. викл. кафедри туризму ЛНУ ім. І. Франка:
«Культурно-пізнавальний туризм. Інтеграція об’єктів культурної спадщини і територій, на яких вони розміщені, в регіональні, національні та міжнародні туристичні маршрути».
Директор КП ПІК «Палац» Володимир Гайдар, який вході заходу розповів про історію та концепцію розвитку палацового комплексу;
Д. Арх., пофесор Микола Бевз
Методика дослідження історико-архітектурних комплексів історичних міст Західної України. Європейський досвід збереження;
К. Арх., доцент Юрій Лукомський
Методика архітектурно-археологічних досліджень. Досвід проведення.
Впродовж двох днів учасники ознайомилися з цікавими презентаціями про хід реалізації проєкту, історичними концепціями «ідеальних» міст, історико-архітектурними дослідженнями, інноваційними туристичними продуктами та ін.
Також директор підприємства Володимир Гайдар в рамках заходу провів ознайомлювальну екскурсію Комплексом колишнього палацу Потоцьких для учасників лекторію.
Нагадаємо, Івано-Франківський виконавчий комітет став переможцем у конкурсному відборі проєктів, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу https://bit.ly/39kwWNu
Про реалізацію проєкту «Створення комунікаційної єврорегіональної Платформи «ідеальних» міст для переорієнтації туризму в Івано-Франківській області» розповіли під час нещодавньої пресконференції:
https://www.facebook.com/PotockiPalace.if.ua/posts/947193719216252