В рамках проведення щорічної Асамблеї міст, нагороджених Призом Європи в Івано-Франківську відбувається спільна сесія представників міст-лауреатів Призу Європи та молодіжний форум.
Засідання та форум проходять у форматі конференції на заздалегідь погоджену тематику та проблематику, яка становить спільний інтерес усіх учасників. Цьогоріч вона про енергоефективність з точки зору сталого розвитку місцевого.
«Особливість цього заходу на відміну від інших в тому, що через карантинні умови не змогли прийняти велику кількість представників Асамблеї. І тому сьогодні приймаємо тільки керівництво Асамблеї. А решта учасників будуть з нами в режимі онлайн. Для нас велика честь приймати таку велику подію у нашому місті.
Загалом після отримання Призу Європи найбільшим здобутком нашого міста вважаю динаміку розвитку. Ми розуміємо, що ми десь відстаємо в економічному чи інфраструктурному розвитку, а Європа дивиться, де є міста, в яких позитивні тенденції до розвитку молоді, велоінфраструктури, зелених зон і багато чого іншого. Такі сукупні фактори, а їх більше 50, дали підстави для того, що Івано-Франківськ декілька років тому здобув свою нагороду», – розповів Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.
За його словами таку високу нагороду місто може отримати тільки раз. А після її отримання місто-призер матиме копію нагороди, позаду якої вказані міста, які вже отримували Приз Європи. Тож цьогоріч до призерів Харкова та Івано-Франківська доєднався Хмельницький.
Його міський голова Олександр Симчишин додає, що місто цілеспрямовано боролося за Приз Європи, починаючи з 2015 року.
«Дуже приємно бути єдиним українським містом в цьому році, яке отримало таку велику заслугу в дуже складний кризовий рік. Та це нас не стримало. А навпаки завдячуючи кризовим ситуаціям, ми знайшли можливість показати Хмельницький з іншої сторони, запропонувати цікаві проекти, які отримали повне схвалення Комітету Призу. Фактично за 5 років ми зібрали всі відзнаки Ради Європи. А цю відзнаку ми отримали за сповідування, утвердження і популяризацію європейських цінностей. Сюди входить стрімкий соціально-економічний розвиток, створення сприятливого клімату для інвестицій, бізнесу, позитивного клімату для розвитку молодіжної політики, захист навколишнього природного середовища. Нашій перемозі сприяла міжнародна співпраця: створення унікального проекту – віртуальної екскурсії усіма нашими 14 містами-побратимами, з відображенням їхнього потенціалу. Це те, що поглиблює співпрацю та дає можливість робити наші міста кращими», – розповів Олександр Симчишин.
Як відмітив президент Асоціації міст лауреатів, Президент міста Ченстохова (Польща) Кшиштоф Матиящик багато європейський міст хочуть отримати цю нагороду для того, щоб показати, що вони ближче до Європи і наслідують європейські традиції.
«Схоже було з містом Ченстохова. Ми дійшли до цієї нагороди ще до того, як Польща увійшла до Європейського Союзу. А зараз таку схожіть бачимо і з українськими містами Харків, Івано-Франківськ, Хмельницький, які отримали ці нагороди ще до входу країни в Євросоюз. Маю надію, що таких міст ставатиме більше і це дозволить поглиблювати міжнародну співпрацю», – зазначив Кшиштоф Матиящик.
Нагадаємо, лауреатом найвищої Європейської нагороди у 2018 році стало наше славне місто Івано-Франківськ, а ще раніше, у 2010 – місто Харків. Цьогорічний Europe Prize за найактивніше просування європейських ідеалів Парламентська Асамблея Ради Європи присудила українському місту Хмельницький.
Довідково:
Асоціація міст, нагороджених Призом Європи – це міжнародна неурядова організація, створена під егідою Ради Європи; це добровільна організація всіх міст, нагороджених премією Європи, що є найвищою відзнакою, яка може бути присвоєна європейському місту за його дії в європейській сфері, і винагороджує муніципалітети за їх активне просування європейського ідеалу.
Асоціація була заснована в м.Удіне (Італія) 25 березня 1984 року. На сьогоднішній день членами Асоціації є 72 міста.
Метою Асоціації є досягнення більшої єдності між її членами шляхом обміну інформацією та обговорення питань, що становлять спільний інтерес, зокрема у таких сферах: ● побратимство; ● взаємодія між державними установами та приватними організаціями, а також організаціями зі змішаною власністю, особливо у сфері культури; ● європейські події; ● просування ідеї солідарності в Європі та взаєморозуміння між народами; ● вивчення та участь у обміні знаннями та досвідом у галузях культурного та соціального розвитку членів Асоціації; ● прояв ініціативи щодо залучення муніципалітетів до активної співпраці.