У парниках «Беррі Прикарпаття» робота кипить від самого ранку: працівники згуртовано працюють, збираючи полуницю, а пан Богдан займається організаційними питаннями, адже клієнти вже чекають, щоб забрати своє замовлення. Доноситься запах ягід, знайомих нам з дитинства. Біля кожного парника у вулику живуть маленькі помічники – джмелі, які допомагають виростити особливо смачну полуницю.
Ми запитали пана Богдана з чого розпочинався його бізнес і він відповів, що його підприємство ще молоде – тільки 4 роки, а професійно почав займатись ним десь 3 роки назад. «Я колись займався працевлаштуванням людей за кордоном і бачив як там люди працюють, чим вони займаються. Їздив в Польщу, Нідерланди, Німеччину і там бачив це виробництво і зрозумів, що цим можна і в нас займатися, ми нічим не гірші. Наші люди є мудрі та працьовиті, тоді чого нам їхати закордон, якщо цим самим можна зайнятися тут? Спочатку розпочинали з кількох соток та двохста доларів, а потім стало все вдаватися. А зараз ми розвиваємось потихеньку, не гонимося за гектарами, багато експериментуємо, щось не виходить, адже це не зовсім просто – зробив і вийшло. Кожен має мати свій гіркий досвід, як кажуть краще вчитися на чужих помилках, але маючи різний досвід обираємо «золоту середину».
Цікаво було дізнатися, чому його господарство має назву «Беррі Прикарпаття». І, як ми довідалися, сама назва «беррі» – це ягода, а «Прикарпаття», тому що вирощена в Івано-Франківську, тобто на Прикарпатті. Коли ми цю назву придумали, то зразу зрозуміли, що в нас ягода має бути високого класу. Ми поставили собі за мету вирощувати ягоду екстракласу, щоб це була марка «Беррі Прикарпаття». Щоб людина куштуючи ягоду розуміла, що вона вирощена в нас, нашими виробниками на Прикарпатті, нашими фермерами.
Далі пан Богдан розповів наступне: «Спочатку ми продавали нашу ягоду на базарі. Люди дивувалися звідки ця ягода, можливо з Польщі, а я відповідав, що з Івано-Франківська і показував навіть фотографії, тому що люди не вірили. Зараз великим плюсом є те, що ягода екологічно чиста, тому ми її 1 раз в місяць віддаємо на експертизу. Вміст нітратів в нашій ягоді нижчий від норми в 4-5 раз, про що ми надаємо сертифікат. На даний час ми ягоду не продаємо на ринках, а співпрацюємо з торговельними мережами та продаємо безпосередньо на місці збору. За 5 років ще ніхто не жалівся. Чому ми себе популяризуємо? Тому що першим, що завжди запитують: «А хімія в ній є? Чи Ви ягоду кропите?», а я відповідаю, що кроплять її коли ягода хворіє».
Підприємець розказує, що бувають різні сорти ягоди, різні системи поливу, обробки і не потрібно ганятися за досвідом інших – у кожного регіону є свої особливості. «В нас Прикарпатський край, в нас холодніша погода, тому треба обирати такі сорти, які можуть вести себе більш правильно при такій погоді. За роки роботи стало зрозуміло, що нам більше підходять сорти італійські (полуниця нейтрального світлового дня), які плодоносять з весни до пізньої осені і люблять перепади температури. Дані сорти вирощують у високогірних районах в Італії. Також прийшли до висновку, що необхідно ставити накриття, тому що в нас багато дощів, а всі хвороби приходять з дощами або від землі. Вирішенням проблеми є те, що кущі накривають плівкою, тому ягоди майже не торкаються землі, не ростуть у траві, їх не шукають і збирають правильно. А другу проблему (з дощами) вирішили, поставивши теплиці-тунелі іспанського типу, які відкриті по боках, тільки зверху не падає на ягоду дощ. Ягода тут почуває себе комфортно. Плівка у теплиці грецька, вона не пропускає сонячні промені, розсіює ультрафіолетове випромінювання, тому ягода почуває себе комфортно влітку.
Прикладом того, що ми на правильному шляху є те, що ми збираємо урожай, нас починають впізнавати, а також, що мене визнали цього року переможцем в номінації «Персона року», яку проводить Асоціація «Ягідництво України», тому це мене дуже стимулює і свідчить про те, що ми рухаємося у правильному напрямку».
На увагу і практичне застосування заслуговують такі думки-поради фермера: «Для роботи треба брати найкращі саджанці і агротехніка. Якщо Ви садите і будете думати скільки на цьому заробите грошей, тоді Вам не варто цією справою займатися. Все необхідно робити з любов’ю, а з часом приходить і досвід та розуміння у якому Ви повинні рухатися напрямку. Також, звичайно, має бути і матеріальна складова, адже яким би ти не був директором – люди працюють за гроші і їм необхідно створити хороші умови для праці. Наш колектив підібраний таким чином, що вони вболівають за ягоду і за врожай як співвласники. В нас хороша атмосфера. Працює від 2 до 12 працівників залежно від пори року від весни до пізньої осені. Працюють як і місцеві, так і приїжджають з Івано-Франківська та з навколишніх сіл. Робочий день до 12 години максимум. Плюс ми ще розпочали виготовляти фруктову пастилу з нашої ягоди, а це ще додаткові місця, тому люди можуть займатися цим осінню та зимою. Велику ягоду ми продаємо, а з дрібної робимо пастилу. Всім добре і нам, тому що ми використовуємо дрібну ягоду, і працівникам, тому що є робочі місця».
Ми запитали у пана Богдана, які він може дати поради для людей, які захочуть відкрити таку саму справу і він відповів, що основне – це підібрати якісний садивний матеріал, адже що ти посадиш, те і будеш мати. Купуючи садивний матеріал потрібно їхати на господарство, щоб ознайомитися з ним, а в ідеалі необхідно брати його із першоджерела. Намагатися кожні 2 роки оновлювати розсаду. Це дає кращий урожай і якісну смачну ягоду. В середньому кущ має дати 800 грам, а з 1 га – до 40 тонн.
По-друге, необхідно багато вчитися. Богдан Лутчин багато їздив за кордон на різні конференції, піддивлявся, підчитував. Він радить напряму спілкуватися із власником сорту, щоб дізнатися всі нюанси, адже кожен сорт має свою відповідну агротехніку і кожен сорт при різних погодних умовах веде себе по різному. Необхідно знати ці всі тонкощі, якщо хочеш займатися цим професійно.
Найкращою мотивацією для підприємця – це коли люди кажуть: «Яка смачна ягода!», коли невеликі магазини продали його продукт і кажуть: «Давайте ще». Адже якісна смачна продукція є найкращою рекламою. Люди зараз хочуть розуміти в кого і яку вони купують ягоду. Коли твою працю цінують і людям вона подобається, ти намагаєшся робити ще краще.
«Необхідно встигати все, – говорить Богдан Лутчин, – поєднувати роботу в полі з депутатською діяльністю (являюся депутатом районної ради). Намагаюсь бути фермером нової генерації, заявляти про проблеми які є. Дякую Івано-Франківській міській владі: дослухається і допомагає. Ми входимо в 50 найкращих ягідних господарств України і навіть є в Європейському каталозі (https://eu4business.org.ua/useful-materials/ukrainian-berry-catalogue-2020/). Ми вели переговори з підприємцями Дубая стосовно нашої ягоди, але розуміючи, що не в силах поки що дати їм такі великі обсяги продукції, хочемо розвиватися і в 2 рази збільшити обсяги, а вже після цього будемо говорити з партнерами».
Стосовно планів на майбутнє, то фермер Богдан ділиться, що, скоріш за все, буде розширювати свій бізнес у різних напрямках. На даний час виготовляється пастила, а у планах є виготовлення варення, джемів та інших продуктів, виготовлених на основі полуниці, тому що на це є попит. Також зараз великою популярністю користується екологічна продукція, а підприємство є відкритим до покупців. «Беррі Прикарпаття» має укладений договір з готельно-ресторанним комплексом Надія (поставки в магазин Делікатес, де дуже високі вимоги до якості), з рестораном «Фамілія», де з полуниці виготовляють морозиво.
Викликає щире захоплення ідея пана Богдана проведення фестивалів щодо популяризації культури ягідництва. В 2020 році було проведено фестиваль, де люди могли приїхати подивитися сюди з дітками на те, як ягода росте. В цьому році заплановано провести фестиваль у Всеукраїнському масштабі за підтримки міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Вперше в Україні в с. Чукалівка на стадіоні 14-15 серпня 2021 року відбудеться «Захід Беррі Фест», куди з’їдуться фахівці ягідної галузі з цілої України, запрошені іноземні фахівці, як професіонали, так і початківці. Фестиваль організовується за допомогою Асоціації «Ягідників України». В перший день відбудуться лекції в готелі «Надія», а наступного дня буде ягідний фестиваль для всіх охочих. Міська влада Івано-Франківська допоможе з комунальним транспортом і можна буде приїхати з дітками, буде багато конкурсів, вікторин, віршів та пісень. Кожна людина буде мати чим зайнятися: буде багато майстер класів, запрошено крафтових місцевих виробників та підприємців, які вирощують ягоди, щоб люди бачили, що в нас таке є. Заплановано спекти пиріг, який увійде в Книгу рекордів України, створити полуничну карту України та зробити фотозони. Також в честь свята буде організовано концерт. Фестиваль матиме дві мети: перша – популяризація ягідництва, щоб люди подивилися і задумалися: «А чим я гірший за нього?»; друга – зробити свято основним експертам – дітям. Також буде проведено благодійний аукціон для дітей-сиріт з Рогатина.
В планах наступного 2022 року створити маленьке ягідне містечко для дітей, де вони зможуть збирати ягоду і дивитися як вона росте, а також покуштувати полуничні смаколики.
«Треба знати куди ти рухаєшся в цьому бізнесі і з чим себе асоціюєш. Чи ти хочеш робити як усі, чи хочеш бути найкращим. Ми завжди експериментуємо, оновлюємо сорти ягід, змінюємо системи поливу і обробки, слідкуємо за новинками і намагаємось їх впроваджувати в себе. Намагаємося йти в ногу з часом. Розказуємо про те, що ми робимо. Роби з нами, роби як ми, роби краще за нас».
Авторка репортажу:
Дарія Малімон,
учасниця проєкту «Молодь і влада»,
стажерка управління інтеграції громад.