24 травня 2009 року в залі Івано-Франківської обласної філармонії відбулося свято кобзарського мистецтва «Дзвенить бандура у місті Франковім» з нагоди 40-річчя Івано-Франківської муніципальної капели бандуристів. Організаторами свята виступили управління культури Івано-Франківського міськвиконкому та Івано-Франківська обласна організація Національної спілки кобзарів України.
Вітання для капели та її художнього керівника – заслуженого працівника культури України, доцента Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Марти Шевченко – висловили разом із нагородженням керівника, солістів та учасників колективу представники обласної (заступник начальника управління культури ОДА Василь Тимків) та міської (заступник міського голови Зінаїда Федорук та начальник управління культури міськвиконкому Мирослав Петрик) влади, колишні учасники колективу – викладачі Івано-Франківського музичного училища ім. Д.Січинського Марія Лахнюк, Марія Стахмич, Степан Жовнірович, доцент Прикарпатського університету ім. В.Стефаника, голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки кобзарів України Віолетта Дутчак, друзі. Було зачитано вітання та кобзарська подяка від голови Національної спілки кобзарів України народного артиста України Володимира Єсипка.
Особливим подарунком до ювілею всім колишнім і теперішнім учасникам капели бандуристів стало музично-краєзнавче видання «Дзвеніть могутньо, святі бандури…» (автори В.Дутчак, С.Жовнірович, М.Шевченко), здійснене за підтримки голови міста Івано-Франківська Віктора Анушкевичуса, в якому проаналізовано історію колективу в контексті розвитку ансамблевого виду виконавства бандуристів України.
Цікавим і оригінальними сторінками свята стали музичні вітання від друзів капели, з якими вона спільно брала участь у міжнародних та всеукраїнських фестивалях кобзарського мистецтва. З надзвичайною щирістю і теплотою сприйняли глядачі виступи капели хлопців-бандуристів «Гамалія» Центру творчості дітей та юнацтва Галичини зі Львова (керівник відмінник освіти України Тетяна Шаленко), ансамблю «Чарівний спів» римо-католицького храму м. Ялти (керівник Ірина Куровська), Богодара Баглая (Львів). Сердечні вітання від голови правління Всеукраїнського молодіжного організації «Молода Просвіта» Віталія Мороза поєдналися з його чудовим патріотичним репертуаром як соліста-бандуриста (Київ).
Ведуча вечора Інна Чикирис вплітала поміж музичні номери цікаву інформацію для присутніх про основні етапи функціонування колективу. Мішана капела бандуристів була створена в місті наприкінці 60-х років. Ініціатором та фундатором її заснування стала перша професійна бандуристка Прикарпаття Ірина Дмитрівна Стефанович. Сьогодні Івано-Франківська муніципальна капела під керівництвом Марти Шевченко – учасник багатьох мистецьких заходів у місті та області, лауреат міжнародних фестивалів фольклору та бандурного мистецтва у Стрегомі (Польща), Ялті (Крим), Дніпропетровську, Львові та ін. В її репертуарі понад 60 творів різножанрового спрямування – від духовної музики, української класики до різнохарактерних народних пісень (урочистих, лірично-мелодійних, жартівливо-танцювальних). Особливе місце в репертуарі колективу займають стрілецькі та повстанські пісні. Синтез свята кобзарського мистецтва та свята героїв вніс особливу патріотичну ноту в цей культурно-мистецький захід.
Підготувала доцент Прикарпатського національного університету Віолетта Дутчак
![]() |
![]() |
![]() |