Якісна медична допомога і медичні послуги – необхідна складова життєдіяльності людини, яка забезпечує не тільки якість життя, але й можливість існування людини.
У кожної людини знайдеться багато прикладів вдалого лікування та надання медичної допомоги, але й не менше прикладів та випадків незадоволеності пацієнтів з причин некомпетентності лікарів або поганого медичного устаткування чи обслуговування.
Ринкові умови внесли істотні зміни і спричинили кардинальні перебудови у розумінні, сприйнятті та підході щодо надання медичних послуг. Сучасна медицина відчуває необхідність забезпечення якості у дусі ринку ,тобто, задовільнити всі потреби та намагатися перевершити очікування своїх пацієнтів.
Останнім часом побутує думка , що свідченням високої якості послуг є обладнання клініки. Звичайно, для того, щоб здійснити якісну процедуру край необхідною є сучасна апаратура, однак, для повноцінної послуги лише обладнання замало. Адже складовими повноцінної якісної послуги,окрім обладнання, є ще й відсутність черг, ввічливість персоналу з пацієнтами, зручність робочих годин та місце розташування, можливість отримання пацієнтом вичерпної інформації про клініку та її лікарів. Очевидно, що сьогодні тільки якісної медичної допомоги вже недостатньо. Сьогодення вимагає від медичних установ переходу від надання медичної допомоги до надання якіних медичних послуг.
Значною мірою допомогти вирішити питання підвищення конкурентоспроможності медичних послуг є впровадження в медичних установах сучасних систем управління, зокрема системи управління якістю згідно ДСТУ ISO 9001-2001. Функціонування такої системи управління орієнтована на задоволення вимог споживачів ( у даному випадку пацієнтів) та на постійне поліпшення якості надання послуг. Стандарт ISO 9001 придатний для використання в лікувальних закладах завдяки особливому акценту на процеси, послуги, процедури, протоколи та інструкції, та тому, що він забезпечує основу і методологію для моніторингу і вимірювання відповідності їм.
Однак , впровадження системи управління якістю зумовлено не тільки бажанням медичної установи підвищити свою привабливість. Відповідно до вимог Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» та з метою регулювання та забезпечення безпеки під час використання джерел іонізуючого випромінювання Державним комітетом ядерного регулювання України затверджено Вимоги до системи управління якістю проведення діагностичних та терапевтичних процедур з використаннм джерел іонізуючого випромінювання , які набирають чинності з 1 січня 2010 року та поширюються на лікувально-профілактичні заклади (незалежно від форм власності), що виконують діагностичні та терапевтичні процедури з використанням приладів, які створюють іонізуюче випромінювання. Цими Вимогами медичні заклади зобов’язуються впровадити системи управління якістю проведення діагностичних та терапевтичних процедур з використанням джерел іонізуючого випромінювання та підтримувати результативність цих процедур відповідно до вимог стандарту ДСТУ ISO 13485:2005
«Вироби медичні. Системи управління якістю. Втмоги щодо регулювання ». Процедури системи управління якістю для терапевтичних та діагностичних процедур направлені на якісне доведення визначеної дози до визначеного об’єму опромінення та отримання належної якості діагностичних зображень із забезпеченням мінімального опромінення пацієтів.
Здійснення такої форми управління процесами як з боку держави так і зі сторони медичного закладу передбачає контроль за здійсненням радіаційного захисту пацієнтів та осіб, які здійснюють процедури та дослідження, підвищення та підтримання належного рівня кваліфікації медичного персоналу для забезпечення точності процедур та ефективних дій у разі ненавмисного або випадкового медичного опромінення. Також елементами системи управління передбачається контроль за обгрунтованістю опромінення пацієнтів. Зокрема, обмежаться дії медичних установ, які з метою збільшення вартості лікування не завжди обгрунтовано призначають пацієнтам певні процедури та дослідження. Крім цього, проведення медичного опромінення пацієнта тільки за наявності письмового призначення лікаря зменшить кількість поширених випадків самолікування, коли пацієнт сам для себе вирішує, що йому необхідно пройти певні процедури без погодження з лікарем.
Впровадження системи управління якістю є позитивним аспектом не тільки для медичних закладів, але і для пацієнтів, оскільки дасть можливисть зменшити вірогідність випадкового, необгрунтованого та понаднормового рівня опромінення, закріпить відповідальність за медичними закладами за надання якісних і безпечних послуг, а пацієнтам дасть можливість слідкувати та отримувати вичерпну інформацію щодо доз іонізуючого випромінювання які отримуються ними в процесі лікування.
Звичайно, що впровадження та сертифікація системи управління якістю процес доволі клопіткий, що вимагає від медичних установ істотних затрат часу та сил, однак розробка елементів системи управління якістю для підприємств, які володіють ліцензією на провадження діяльності у сфері використання ядерної енергії є обов’язковим. Аналіз ситуації з розробки систем управління якістю медичними закладами України та Івано-Франківської області зокрема ( перші кроки із розробки систем управління якістю здійснені тільки одним клініко-діагностичним центром нашої області) свідчить про необхідність методичної та практичної допомоги. Детальну інформацію та методичну допомогу з питань розроблення, впровадження та сертифікації систем управління якістю в медичних закладах можна отримати в територіальних органах Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, зокрема, в ДП «Івано-Франківськстандартметрологія».
ДП «Івано-Франківськстандартметрологія»
Контактна особа
Подошва Ольга Валеріївна
78-65-96, 3-02-00