Щороку 15 березня під егідою ООН світова спільнота відзначає Всесвітній день прав споживача.
Витоки історії цього дня сягають у 1962 рік, коли президентом США Джоном Кенеді на засіданні Конгресу було проголошено “Білль про права споживачів”, яким визначалися чотири основних права споживача: право на безпеку, право на інформацію, право на вибір та право бути вислуханими. З часом ці права були визнані в багатьох країнах, а, також, знайшли своє відображення в Керівних принципах із захисту прав споживачів, прийнятих у 1985 році на Генеральній Асамблеї Організації Об'єднаних націй.
В Україні основні принципи державної політики щодо захисту прав споживачів закладені із становленням незалежності і юридично закріплені Законом України “Про захист прав споживачів”. А задля задоволення потреб громадян, захисту їх прав як споживачів, активно працює вся система Держспоживстандарту України.
У 2009 році за ініціативи Міжнародної організації споживчих товариств Всесвітній день прав споживача відзначатиметься під гаслом “Протидія просуванню на ринку нездорового харчування для дітей”.
Проблема популярності нездорової їжі - вуличної і швидкої серед дітей та молоді стосується усіх країн, не оминула вона і Україну. Агресивна маркетингова та рекламна політика виробників нездорової харчової продукції спрямована на активне просування її на ринку та завоювання прихильності споживачів, включаючи дітей. Серед спеціалістів і широкої громадськості занепокоєння викликає популярність поміж молодих людей хрчових продуктів, які містять мінімальну кількість корисних речовин і мають підвищений вміст солі, цукру, жирів, стабілізаторів та , навіть, канцерогенних речовин. Наслідком вживання цієї продукції є, як правило, збільшення частки населення з надмірною вагою, серцево-судинними та іншими видами захворювань. Такі продукти споживаються переважно сегментом населення молодшої вікової категорії і зумовлено це відносно малою вартістю цих продуктів та іміджем, завдяки якому вони позиціонуються як швидкі, сучасні та поживні.
Усвідомлюючи загрозу здоров'ю підростаючого покоління, нагальною стає проблема вирішення питань, що мають на меті суттєве підвищення поінформованості споживачів про шкідливі властивості і наслідки вживання нездорової їжі.
Протягом 2009 року міжнародні та національні споживчі товариства проводитимуть роз'яснювальні роботи серед молоді, об'єднуватимуть свої зусилля щодо створення сприятливих умов для розвитку соціальної відповідальності бізнесу, стимулювання розробки, виробництва і маркетингу “здорових” харчових продуктів.
У сучасних умовах одним із важливих напрямків діяльності Держспоживстандарту України, зумовлений вступом України до СОТ та просуванням української продукції на світовий ринок, є гармонізація українських національних стандартів з міжнародними та європейськими. Минулого року встановлено своєрідний рекорд — кількість прийнятих протягом року гармонізованих стандартів перевищила тисячу ( для порівняння — у 2007 році гармонізовно 935, а у 2006 — 628 стандартів). З огляду на потреби сьогодення особлива увага при розробці та гармонізації стандартів приділялась нормативним документам, які стосуються визначення якості, безпечності та довговічності продукції, процедур оцінки відповідності, інформаційних технологій та енергозбереження, методів контролю сільськогосподарської та харчової продукції, продукції металургійного комплексу, легкої промисловості та товарів широкого вжитку.
Широка робота щодо забезпечення захисту прав споживачів та захисту їх життя і здоров'я, підвищення конкурентоспроможності продукції місцевих товаровиробників здійснюється підрозділами Держспоживстандарту України, зокрема, обласним управлінням у справах захисту прав споживачів та ДП “Івано-Франківськстандартметрологія”.
З метою недопущення на споживчий ринок неякісних і небезпечних для здоров'я людей товарів, передусім, продуктів харчування , інспекторами державного нагляду ДП “Івано-Франківськстандартметрологія” здійснено 220 перевірок за додержанням стандартів, норм і правил. У 122 із 138 первинних перевірок встановлено порушення вимог нормативної документації. За результатами здійснених перевірок застосовано 145 штрафних санкцій на загальну суму 187,284тис.грн., видано 113 приписів про усунення порушень, 111 приписів про заборону реалізації усієї продукції певного найменування, 36 приписів про заборону реалізації окремих видів продукції.
Слід зауважити, що захист прав споживачів здійснюється не тільки в рамках захисту від неякісих продуктів харчування та товарів, а й за для отримання якісних та безпечних для здоров'я послуг.
Зокрема, протягом року здійснювався ретельний контроль за підготовкою і подачею питної води в оселі мешканців міста та області. Також, не обминались і наболілі питання якості нафтопродуктів на нафтобазах та АЗС і порядок здійснення роздрібної торгівлі ними.
У співпраці з обласними управліннями у справах захисту прав споживачів у 2008 році здійснено 21 перевірку , за результатами яких на 20 підприємствах виявлені порушення, які призвели до заборони реалізації 4 перевірених партій прдукції та заборони реалізації 13 найменувань продукції. До підприємств-порушників застосовано штрафних санкцій на суму 28,181тис.грн., а 18 посадових осіб притягнуто до відповідальності. А вже з початку 2009 року обласним управлінням у справах захисту прав споживачів розглянуто 150 звернень, з яких у 100 випадках задоволено вимоги громадян. А за неякісні товари та неякісно надані послуги у 2009 році вже повернуто близько 55тис.грн.
Отже, Всесвітній день прав споживача — це не тільки свято, а й застереження для всіх нас щодо пильності і обачності. Адже саме спільні зусилля держави та споживачів щодо боротьби із недобросовісними виробниками та продавцями зможуть подолати труднощі, які виникають на споживчому ринку України, забезпечать підвищення конкурентоспроможності вітчизняної продукції та безпечності і якості нашого життя, створять імідж України як високорозвинутої країни, яка гарантує відмінну якість та сервіс.
ДП “Івано-Франківськстандартметрологія”
Контактна особа
Подошва Ольга Валеріївна
78-65-96; 3-02-00