За даними МВС України, статистка правопорушень, що були скоєні школярами за останні десять років свідчить, що кількість правопорушників у цій категорії збільшилась від 5653 до 7685 чоловік, тобто приріст за десять років складає 36%. Приріст злочинів, кваліфікованих як хуліганство, склав 4,3 %. У два з половиною рази збільшилась кількість умисних вбивств, у 2,3 - завдання тяжких тілесних ушкоджень. Кожен двадцятий учень вчинив злочин, мотивуючи його бажанням помсти; 12,9 % скоїли злочин під впливом інших співучасників.
Та ж статистика свідчить, що більшості правопорушень, скоєних школярами, передували незначні проступки, що не підлягають кримінальній відповідальності. Отже, відсоток правопорушень серед підлітків можна було б значно скоротити, якби в системі освіти і виховання існував ефективний механізм профілактики насильства серед школярів.
Наразі існує кілька освітніх програм, спрямованих на розвиток у школярів навичок вирішення конфліктів ненасильницьким шляхом.
Одна з них - програма «Медіація однолітків».
Медіація - це добровільний і конфіденційний процес, у якому нейтральна третя особа (медіатор) допомагає сторонам знайти взаємоприйнятний варіант вирішення ситуації, що склалася. Особливою рисою медіації є те, що сторони спільно беруть на себе відповідальність за прийняття рішення та його виконання. Під час проведення процедури медіації всі сторони повинні пам'ятати про певні правила та обв'язки, яких необхідно дотримуватися.
Вирішуючи конфлікт за допомогою медіації, сторони повинні налаштуватися на співробітництво, це є головною задачею медіатора. Важливо зазначити те, що медіатор не має права вирішувати конфлікт за учасників, натомість медіатор:
• допомагає, щоб кожен учасник висловив своє бачення ситуації;
• слідкує, щоб усі учасники почули версію протилежних сторін;
• визначає, узагальнює і перераховує питання, щодо яких здійснюватимуться переговори;
• визначає спільні позиції та інтереси сторін.
Медіатор повинен познайомити сторони з процесом медіації, його завданнями та правилами. Потім кожна зі сторін описує своє бачення ситуації, що склалася. З сказаного медіатор складає список питань, які потребують розв'язання. Сторони за допомогою медіатора знаходять можливі варіанти розв'язання суперечки, у кінці процесу сторони обговорюють шляхи розв'язання конфлікту, обирають найбільш прийнятний та укладають угоду.
У двох загальноосвітніх навчальних закладах Івано-Франківська, а саме в загальноосвітній школі №7 та загальноосвітній школі № 3 діють такі «Школи порозуміння». В них учні-медіатори проводять зустрічі з однолітками, між якими виник конфлікт, і допомагають їм залагодити суперечку з урахуванням інтересів всіх сторін. Таким чином, медіація однолітків покладає відповідальність за вирішення конфліктів на самих учнів.
Школярі мають декілька переваг перед досвідченими спеціалістами при вирішенні конфліктів, що виникають між однолітками.
По-перше, коли учні мають можливість допомагати вирішувати конфлікти між своїми однолітками, зменшується ризик виникнення непорозумінь між поколіннями.
По-друге, всі люди, залежно від вікових особливостей, мають різне бачення та підходи до вирішення конфліктів.
По-третє, ровесники більше довіряють одне одному, насамперед тому, що не відчувають влади у своєму колі. Вони працюють за принципом «рівний - рівному».
По-четверте, той факт, що школярі у вирішенні конфліктної ситуації не зіштовхуються з авторитетом дорослих, а отримують допомогу від ровесників, налаштовує їх на прийняття таких послуг та надання згоди на співпрацю.
Дані аргументи свідчать на користь впровадження медіації одно
літків у навчальних закладах, а це безумовно позитивно впливатиме на загальну атмосферу стосунків у школі.