Широкий асортимент ковбасних виробів вже звичайне явище для наших магазинів. Проте, при такому різномаїтті постає найважча для людини проблема – проблема вибору. Так хочеться не помилитись, обрати смачну, якісну і безпечну продукцію.
З метою захисту прав споживачів на безпечну і якісну продукцію в Україні запроваджено нові стандарти на ковбасні вироби, перехідний період дії яких, одночасно з дією старих стандартів, закінчується 1 квітня 2009 року. Тобто, з 1 квітня 2009 року виробництво ковбасних виробів за новими стандартами стане обов’язковим.
Впровадження цих стандартів оцінюється неоднозначно. Адже згідно їх вимог споживачі насправді їстимуть ковбасу, вироблену з м'яса. Цей факт є безперечно позитивним. Однак, вимоги до сировини істотно вплинуть і на ціну ковбасних виробів. Не секрет , що з метою здешевлення вартості продукції підприємці додають у ковбаси соєві білки, крохмаль, манну крупу. А от згідно нових стандартів варені ковбаси, сосиски, сардельки, сирокопчені та сиров'ялені ковбаси вищого гатунку складатимуться на 100 % з м'ясної сировини. Проте, навіть у ковбасах першого сорту частка м'ясної сирвини має становити не менше 70%, а другого сорту – не менше 60 %.
Виробники прагнуть завоювати прихильність споживачів всіма можливими засобами. Одним з таких засобів є присвоєння ковбасам відомих назв з деякими приставками. Орієнтовано це на асоціації споживача, адже вже давно відомі назви слугують практично сертифікатом якості для нього. Проте, насправді це давало можливість виробникам нечітко дотримуватись класичної рецептури. Щоб унеможливити фальсифікування ковбас традиційного асортименту новими стандартами заборонено присвоювати новим видам ковбас традиційні назви, а також використовувати їх назви з додаванням окремих слів ( наприклад «Нова», «Екстра», «Прима», «Люкс» тощо).
Постійний жорсткий контроль за додержанням стандартів, норм і правил при виробництві ковбасних виробів здійснюється зі сторони держави інспекторами державного нагляду територіальних органів Держспоживстандарту України. Проте, споживачам варто бути обізнаними щодо деяких показників , які дають можливість обрати якісну продукцію.
Зокрема, обираючи сирокопчені та сиров'ялені ковбаси майте на увазі, що ці ковбаси найкалорійніші, оскільки масова частка жиру в них досягає 65%. А між собою вони різняться тим, що у процесі виготовлення сиров’ялена ковбаса піддається тривалому сушінню, минаючи процес варіння та копчення. Розповсюджена думка, що сиров'ялені та сирокопчені ковбаси - продукт тривалого зберігання є правдивою, проте, не варто вірити , що такі ковбаси зовсім не псуються. Зокрема, при температурі не вище 15 градусів вони можуть зберігатись не більше 4 місяців, при температурі від -2 до -4 – вже 6 місяців, а при температурі від -7 до -9 – 9 місяців. Істотно менший термін зберігання сиров'ялених ковбас . При вищезгаданих температурних режимах відповідно він становить тільки 45 діб, 3 та 6 місяців. Також, помилковим є судження, що запаковані під вакуумом ковбаси мають довший термін зберігання. Зокрема, станадартом визначено, що ковбаси нарізані скибочками і запаковані під вакуумом при температурі до 6 градусів можуть зберігатись не більше 25 діб, запаковані цілими кусками – не більше 45 діб, а цілими батонами – 120 діб.
Обираючи варені ковбаси зверніть увагу і на їх склад, який має обов'язково зазаначатись на етикетці. У варенних ковбасах вищого гатунку не допускається наявність крохмалю, а у сосисках, сардельках та варених ковбасах першого, другого та третього сорту – допускається наявність крохмалю тільки в межах 3%-5%. Окрім дозволених нітриту натрію, фосфатів, аскорбінової кислоти та аскорбінату натрію ковбаса не повинна містити ніяких харчових добавок.
Найбільш проблемним для варених ковбас є термін придатності, оскільки він для них доволі короткий. Строк придатності варених ковбас і варених ковбасних виробів вищого гатунку становить 72 години , першого і другого сортів – не більше 48 годин, а 3-го сорту – не більше 24 годин з моменту закінчення технологічного процесу. У випадку , якщо ви не впевнені у чесності продавця, який Вас запевняє, що ковбаса начебто «зовсім свіженька», придбайте варену ковбасу упаковану під вакуумом. В такій упаковці цілі вироби вареної ковбаси можуть зберігатись до 10 діб, порційно- нарізані – 8 діб, а сервірувальна нарізка – 6 діб.
Якщо Ви дбаєте про здорове харчування і для Вас є важливим вміст жирів у раціоні, тоді варто знати , що з варених ковбас найжирніша Любительська свиняча, Столична і Теляча - вони містять приблизно 32% жиру . Дієтичнішими є Теляча з вершками, Яловича та Дитяча вершкова - вміст жиру в них становить 12-17%.
Також, з 1 листопада 2008 року вступають в дію нові національні стандарти виробництва м'ясних напівфабрикатів у тістовій оболонці. До переліку таких продуктів входять вареники з м'ясом , чебуреки, манти, равіолі та хінкалі. Зважаючи на те, що на сьогоднішній день на ринку присутні різновиди пельменів з різними пропорціями фаршу і тіста, то новими стандартами чітко регламентується, що пельменями може називатись тільки та продукція, тістова оболонка якої становитиме не більше 50%. Якщо ця пропорція не збережена – цей продукт підпадає під визначення «равіолі».
Щоб продукція справдила Ваші сподівання варто пам'ятати, що відповідно до вмісту м'ясної сировини напівфабрикати поділяють на м'ясні та м'ясо-рослинні. Виробник повинен обов'язково зазначати який саме вид напівфабрикатів він пропонує покупцю. А покупцю слід розуміти різницю між ними. У м'ясних напівфабрикатах частка м'яса має становити не менше 80% для біфштексів, не менше 75% для фаршу і шніцелей, 60% для котлет і ромштексів та 50% для фрикадельок. М’ясорослинна продукція містить у своєму складі відповідно до рецептури овочі та фрукти. Проте, м'ясорослинні котлети та фрикадельки також містять істотну частку м'яса - 35% та 40% відповідно.
Активна робота щодо недопущення неякісних ковбасних виробів на ринок нашої області проводиться інспекторами державного нагляду ДП «Івано-Франківськстан- дартметрологія». Зокрема, з початку поточного року ними проведено 11 перевірок за додержанням стандартів норм і правил при виробництві м'яса і м'ясопродуктів, кожною з яких виявлені порушення вимог чинної нормативної документації. Основними недоліками є невідповідність вимогам нормативної документації по масовій частці вологи та крохмалю. Також виробниками порушуються температурно-вологісний режим на складах зберігання готової продукції. Крім цього, в порушення вимог нормативної документації та Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» виробники «забувають» здійснювати маркування ковбасних виробів, сподіваючись що покупці вподобають їх за зовнішнім виглядом.
За результатами перевірок застосовано 17 штрафних санкцій за випуск і реалізацію продукції, що не відповідає вимогам нормативної документації на загальну суму 17, 458тис.грн. та видано 1 припис про усуненя порушень і 17 приписів про заборону реалізації продукції. Проте, можна заспокоїти споживача , що вся перевірена продукція є безпечною для здоров’я і не містить ні шкідливих бактерій, ні небезпечних добавок.
ДП «Івано-Франківськстандартметрологія»
Контактна особа
Подошва Ольга Валеріївна
3-02-00