З 11 по 20 липня 2008 року за програмою «Діти міста» в Карпатах біля підніжжя Говерли проводився навчально-вишкільний збір-конференція, присвячена 100-літтю С. Бандери, під назвою «Ідеологія ОУН та ідеологія Української Держави сьогодні». Захід відбувся за підтримки управління у справах сім’ї, молодіжної та гендерної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та управління у справах сім’ї та молоді Івано-Франкіської обласної державної адміністрації.
Серед організаторів: молодіжна громадська організація «Осмомисли» (Івано-Франківськ), гуманітарне відділення Української Академії Наук, Інститут суспільних досліджень (Дніпропетровськ), Центр визвольного руху (Львів). В роботі табору взяли участь представники з різних міст України: Донецька, Алчевська, Луганська, Дніпропетровська, Кривого Рогу, Івано-Франківська, Києва, Львова. Окрім молоді зі східних регіонів, в таборі взяли участь десять дітей-сиріт зі служби у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Подібний табір проводився минулого року в c. Гриньків Рожнятівського району, але це перший табір-конференція загальноукраїнського масштабу з потужною науковою складовою. Метою даного заходу було ознайомитися з історичною спадщиною ОУН –УПА та творчо адаптувати її в сьогодення Української держави. На прикладі цілісності табору зрозуміти та відчути цілісність України. Виробити проект «Наше спільне майбутнє». Взяти участь у прибиранні та благоустрої Карпатського заповідника. Діяльність табору складалася з наукової, освітньої, туристичної та творчої частин.
Освітня частина програми табору включала фільм про УПА та її місце в історії України, зустріч з ветеранами УПА та політв’язнями радянських таборів Орестом Дичковським та Дмитром Верхоляком, а також психологічні тренінги по лідерству, конфліктності.
Творча частина табору складалася з майстер-класів: бісероплетіння, плетіння оберегів з сіна, опанування мистецтва танцю («гуцулка», коломийка, «аркан», «полька»та інші незнайомі для гостей па). В день відкриття табору виступав український фольк-гурт «Кораллі» (трембіта, сопілка, скрипка тощо). Також відбулася постановка купальського дійства «Ой Ладо-Купало».
Туристична частина основними завданнями мала походи учасників на Говерлу, до водоспаду, вивчення місцевих легенд. При таборі працювала дитяча група з 24 осіб (в тому числі напівсироти та діти, позбавлені батьківського піклування). Діяльність цієї групи включала походи в гори, в ліс на ягоди, на річку, розвиваючі ігри, співи народних та повстанських пісень, тренінги спілкування, допомога у копанні криївки.
Робота наукової конференції включала в себе пленарне засідання та роботу в секціях, круглий стіл «Особистість, нація, людство: організаційні принципи співпраці та взаємодії. Ідеологічний та праксеологічний аспект», створення проекту «Наше спільне майбутнє». З доповідями виступили науковці з різних регіонів України, зокрема:
- Ілля Кононов, доктор соціологічних наук, професор Луганського національного університету ім. Т.Шевченка: «Національна свідомість та перевизначення понять в суспільних науках»;
- Володимир Панченко, директор Інституту суспільних досліджень (Дніпропетровськ): «Економічна складова в ідеології ОУН 20-50-х років ХХ ст.»;
- Галина Дичковська, кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії Прикарпатського національного університету: «Націоналізм як предтеча сучасних сизигійно-синергетичних парадигм»;
- Марта Гавришко, Центр досліджень визвольного руху (Львів): «Феномен націонал-соціалізму у візіях українського політикуму Галичини 1930-х років»;
- Ігор Кочергін, кандидат історичних наук, доцент Дніпропетровського національного гірничого університету: «Історична пам’ять як складова національної ідеї» та інші.
![]() |