З початком канікулярно-відпусткового сезону актуальним стає питання організації якісного і приємного відпочинку. Чимало наших співвітчизників попрямують до іноземних курортів, проте, охочих відпочити в Україні буде також чимало.
Тут і постає питання як обрати якісний готель, базу відпочинку чи інший відпочинковий заклад, та чи відповідатиме рівень надаваних послуг нашим сподіванням і чималій сумі коштів, яку нам доводиться за них сплачувати.
На сьогоднійшній день діють 2 державні стандарти на послуги проживання - зокрема, ДСТУ 4269:2003 “Послуги туристичні. Класифікація готелів” та ДСТУ 4268:2003 “Послуги туристичні. Засоби розміщування”.
Здавалося б вже всі, починаючи з високопосадовців до малих приватних підприємців усвідомили, що розвиток туристичної галузі є перспективним для України. Проте, не завадить споживачу бути обізнаним стосовно того, що є обо'язковим для надання у його користування , чи наданні певних послуг з метою забезпечити йому комфортний і безпечний відпочинок.
По-перше ,засоби розміщування ( тобто готелі, бази відпочинку, мотелі, кемпінги, оздоровчі табори і т.п.) повинні розташовуватись в екологічно безпечній зоні. Убезпечується проживання в них шляхом дотримання вимог державних будівельних норм під час проектування і будівництва,та дотриманням вимог безпеки технічної експлуатації споруд і устаткування.
Окрім звичних для нас елементів комфорту, у засобах розміщування повинні передбачатись кімнати побутового обслуговування з праскою та прасувальною дошкою, місце для сушіння одягу з необхідним устаткуванням. Також, у кожному готелі, та аналогічному йому закладі, повинна бути камера зберігання, якою гість може користуватися за бажанням. Орінтуючись на людей з особливими потребами, в готелі повинні бути пристрої для зручного користування інвалідів та тих, хто пересувається на візку.
А до мінімального переліку послуг, які зобов'язані надавати засоби розміщення належить цілодобове приймання, щоденне прибирання житлової кімнати, зміна постільної білизни не менше одного разу на 5 діб та рушників — не менше 1 разу на 3 доби.
Цікавою є ситуація і з наданням готелям відповідної категорії, тобто кількості зірочок. Адже, рекламуючи суперумови та комфортабельність чомусь далеко не кожний заклад відпочинку може похвалитись “зірковістю”. Та й споживачам може бути не зрозумілим що ж саме передбачається певною кількістю зірок, окрім істотно відчутної різниці в оплаті. Отже, згідно ДСТУ 4269: 2003 класифікація готелів здійснюється за категоріями в залежності від матеріально-технічної оснащеності, кваліфікації персоналу та переліку надаваних послуг. Категорія готелю зазначається на його вивісці, квитанціях, реєстраційних картках.
Проте, іноді розрекламований рівень послуг може “не дотягати“ до задекларованої зірочками рівня. Щоб не опинитись в ситуації коли “зірочки” не дотягають,потрібно орінтуватись чим саме комфортабельність 4*і 5* відрізняється від інших категорій. Зокрема, до послуг, які мають надаватися готелями найвищої класифікації є наявність автосноянки з охороною, кондиціювання житлових приміщень, підігрівання підлоги у ванній кімнаті та можливіть індивідуального регулювання температурного режиму у номері. Також,4* та 5* підтверджується наявністю не менше 4 полотенець на одного гостя,а у 5*- навіть банних тапочок. Не довіряйте високому рівню “зірковості” готеля якщо в ньому немає бізнес-центру з телефаксом, копіювальною технікою та комп'ютерами, приєднаними до інтернету. Обов'язковим для 3*, 4* та 5* є наявність плавального басейну, сауни, тренажерногота спортивного залів, солярію, масажної, або хоча б двох з перелічених послуг. Ще один аспект, який часто може залишатись без уваги споживача,це обов'язкове щоденне прибирання номера покоївкою, а у 4*та 5*-контроль за чистотою у номері може здійснюватись навіть декілька разів на день, та й зміну білизини і рушників 4* та 5* готелі повинни здійснювати щодня. Також, “зірковість” впливає і на швидкість обслуговування у разі якщо вам необхідно випрати білизну. Майте на увазі, що у 1*, 2*,3 * - вашу випрану білизну повернуть за 24 години, а у 4* та 5* - протягом 12 годин.
Не забудьте на відпочинку і про повноцінне харчування. У 3*, 4*, 5* вам мають надати сніданок, а у 4* та 5* -для ваших послуг цілодобово повинен працювати хоча б один бар.
Окрім усіх перелічених послуг у готелях всіх категорій повинен бути щонайменше один номер , пристосований до потреб інвалідів. Виходячи зі світового досвіду,гостро постає питання про державне регулювання процесів, які відбуваються у національному туризмі. Одним із механізмів иакого впливу є обов'язкова сертифікація, яка сприяє захисту прав споживачів. ЇЇ проведення вимагають Закони України “Про захист прав споживачів” та “Про туризм”.
Під час сертифікації обов'язок доведення відповідності об'єкта до рівня встановлених вимог,підтвердження цієї відповідності та відповідальність за неї повністю покладається на виробника, як прийнято у практиці країн Євпропейського Союзу.
Сертифікація готельних послуг здійснюється на підставі “Правил обов'язкової сертифікації послуг з тимчасового розміщення ( проживання)”.Ці Правила встановлюють процедуру проведення обов'язкової сертифікації послугз тимчасового розміщення стосовно безпеки для життя та здоров'я людей, захисту їх майна та охорони довкілля.
Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами туристичної діяльності. А здійснюється вона з метою встановленння відповідності цих послуг обов'язковим вимогам нормативних документів.
Зокрема, в Івано-Франківській області на сьогоднішній день сертифіковано 57 закладів з надання послуги тимчасового розміщення, а закладів, що надаютьтакі послуги для дітей – 6.
ДП “Івано-Франківськстандартметрологія”
Контактна особа
Подошва Ольга Валеріївна
6-04-43